Rond de Schelde Bevroren bieten, verloren bieten De zorgeloze herfst van 1975?? Vuurwerk in vergadering studiegroep graszaadteelt Aardappelen dit jaar nogal kiemlustig Bevroren bieten kunnen in feite niet meer worden ge accepteerd. De verwerkingskosten ervan zouden zo hoog oplopen, (door extra heffingen op onvoldoende gezui verd afvalwater) dat bij verwerking van bevroren bie ten geld toebetaald moet worden Voorkom daarom be vriezing! Bieten in de grond zijn niet tegen vorst te bescher men. Rooi ze daarom tijdig! Bieten in het zwad zijn reeds na een flinke nacht vorst door en door bevroren. Laat daarom nooit een zwad liggen. Bieten aan de hoop zijn goed te beschermen, mits de hoop goedafgewerkt is en tijdig passend afdekma teriaal is aangebracht. Zorg er voor dat dit bij de hand is. Deze aanhef werpt enkele vragen op. Als men in de praktijk de stemming echter zo hier en daar hoort,blijkt er toch een kern van waarheid in te zitten. Wat het weer betreft, is herfst 1975 zeker ideaal, maar van de vele an dere problemen van vorig jaar zijn er nog maar weinig opgelost. Natuurlijk is het normaal dat door gunstige werkomstandigheden, de stemming wat optimistischer geworden is. Ondanks het gunstige najaar blijkt het voor veel boeren toch moeilijk eens een vergadering te be zoeken!! Dit naar aanleiding van e::i vergadering van afdeling-Groede, vrijdag 24 oktober 1975. Op deze ver gadering heb ik vooral jonge boeren gemist. Als ik dan bedenk dat er pas een rapport verschenen is, over: „De jonge agrariër", verbaast het me op een dergelijke dis cussie-avond geen jongeren te zien! Zijn ze dan werkelijk wel geïnteresseerd in hun toekomst? Het moet me werkelijk van het hart, dat een vergade ring waar veel publiciteit aan gegeven is en waar zeker sprekers voor gevraagd waren, die terreinen bestrijken, die de meeste boeren aanspreken, zo slecht bezocht wordt! Als we alleen van man tot man op de markt bereid zijn veel kritiek te leveren, maar bij gelegenheden zoals in Groede, ons gezicht niet laten zien, is het dan wel te recht kritiek te leveren? Als een afdelingsbestuur het initiatief neemt om een aktuele discussie-avond te organiseren en het bestuur wordt dan op deze manier in de kou gezet, is er toch wel iets mis met de interesse voor onze problemen. Want wat staat er nu nog dichter bij de leden dan een afde lingsbestuur? Het excuus, wat vaak gebruikt wordt,: „Geen tyd", dat overigens dikwijls terecht is, gaat deze keer echter niet op! Als men na de vergadering hoort zeggen dat het in een ongunstige periode viel, vraag ik me af, wanneer men dan wel kan spreken van een gun stige periode? Bijna alle aardappelen en uien zijn geoogst en de bie- tenoogst vordert ook goed. Is het dan niet mogelijk om een uurtje vroeger te stoppen met ploegen? Ik dacht als we in de toekomst willen blijven ploegen, het noodzakelijk is onze stem te laten horen en laten zien dat we gezamenlijk willen vechten voor een betere toe komst. Zo'n avond kan daar aan meehelpen! Is het dan toch waar, wat je zo hier en daar hoort, dat we zijn ingeslapen door Moge aardappel- en uienprijzen? Hopelijk niet, want struktueel is er nog weinig veran derd t.o.v. vorig jaar! Als de toekomst van de akkerbouw afhangt van om de 3 of 4 jaar goede aardappel- en uienprijzen, dan ziet het er beroerd uit! Hopelijk zullen volgende discussie-avonden beter be zocht worden en dan niet door lage aardappel- en uien prijzen, maar door interesse voor een gezonde struktu- Wij schrijven onze bijdrage voor THOLEN en ST. PHILIPSLAND op 1 november. Door de uitzonderlijk droge oktobermaand, gaan de werkzaamheden op 't land bijzonder vlot en tevens onder zeer gunstige omstandig heden. De geslaakte kreet van: „Wat een verschil met vorig jaar!", hoort men in de praktijk dan ook veelvul dig! De jaren 1974 en 1975 zullen geboekstaafd worden als de jaren van de grote verschillen in de najaarswërk- zaamheden! Door de gunstige omstandigheden is vooral de laatste weken in oktober veel wintertarwe gezaaid. Van de uit gezaaide rassen staat procentueel het ras Lely wel boven aan, met daarop volgend ook veel van de rassen Okapi en Manella. Gedachtig aan het gezegde: „De eerste kir- r een daalder waard!" bij de onkruidbestrijding in de tar we, zijn veel percelen direkt na de zaai met een bodem- herbicide gespoten De opbrengs per ha van de suikerbieten is nogal ver schillend in ons gebied. We hebben bij de oogstraming kunnen konstateren dat de opbrengst op St. Philipsland wel een 10 hoger uitkwam dan op Tholen. Hoewel uiteraard ook op Tholen van bedrijf tot bedrijf verschil len zijn, mogen we toch wel vaststellen dat de opbreng sten van de suikerbieten voor dit gebied gemiddeld ge nomen bij 42 a 43 ton per ha wel blijft steken, en daar bij ongunstig afsteekt t.o.v. het landelijk gemiddelde. Hoewel de levering van de bieten naar de fabrieken (gunstig verloopt, zien we hier en daar nogal betien lang op voorraad liggen. Wij hoorden dat op enkele bedrij ven reeds 14 dagen bieten gereed liggen voor afhaling, en dat zonder dat deze bedrijven te veel op hun termij nen (geleverd hebben! Ook buiten de rooicombinatie's, zou een betere coördinatie tussen rooien en afhalen, spe ciaal bij de eerst vijf termijnen voor de eerstvolgende jaren zeker gewenst zijn! Door de zeer hoge aardappelprijzen voor direkte leve ring, gaan de aardappelbezitters in ons gebied over tot een gedeeltelijke of algehele verkoop. Begrijpelijk dach ten wij, want ook een aardappelprijs kan rond zijn. An derzijds is wel bewezen dat een boer die ieder jaar een gespreide verkoop-politiek voert, het meestal bij het goede eind heeft. Dit kunnen we ook doortrekken bij de uien, waar ook nu reeds goede prijzen voor betaald worden. Mede aanwezig op een vergadering van de studiegroep graszaad, hebben we kunnen horen dat het met de he dendaagse prijzen van het graszaad niet al te rooskleurig is. De verkoop oogst 1975 gaat zeer stroef, en de gras zaadtelers zullen er rekening mee moeten houden dat waarschijnlijk afgerekend zal worden tegen de garantie prijzen. De vergadering werd ook zeer duidelijk geïnfor meerd onder welke voorwaarden bij de diverse firma's gekontrakteerd kan worden voor oogst 1977. De verscheidenheid in opstelling bij de diverse firma's over de vraag bij de inzaai een garantieprijs aan de te ler aan te bieden was groot. Mede door aanwezigheid van de firma's werd het een levendige vergadering, waarin een enkele firma meende wat vuurwerk aan het adres van de studiegroep te moeten afsteken! Onbegrijpelijk, omdat het bestuur duidelijk liet mer ken een goede samenwerking met de firma's voor te staan' Dat de graszaadfirma's voor grote problemen ge steld worden daar kan uw rubriekschrijver volledig be grip voor opbrengen, maar dat ook met de graszaadteler en daarbij het behoud van de graszaadteelt inNederland rekening gehouden dient te worden, is zonder meer dui delijk. Daarbij zijn wij van mening dat onder de teelt- voorwaarden een normale garantieprijs een voorwaarde is! Oogst 1975 is op NOORD-BEVELAND voor een be langrijk deel geborgen. De zeer vlotte start van" de bieten- oogst is gedurende de campagne wat vertraagt, om te voorkomen dat de bieten te lang aan de hoop moeten blijven liggen. Wanneer de bieten niet meer zo vlot worden afgehaald hoort men al gauw zeggen dat de bie- tenafvoer uit het noorden van het land wel voorrang krijgt iv.m. het grotere vorstrisico aldaar! Grappig is het dan om te horen van collega's uit het noorden, dat men daar in de veronderstelling verkeerd dat van 't jaar de bietenafvoer in het zuidwesten wel voorgaat omdat we hier vorig jaar zoveel problemen hebben gehad van wege de wateroverlast! Naar wat we medio september nog van de opbrengst verwachten valt deze gelukkig mee. Het ziet er naar uit dat we toch wel dicht in de buurt van het langjarigge middelde van Noord-Beveland (48,9 zullen komen. Het suikergehalte is echter nog vrij laag. Na de suikerbietenoogst zal de knolselderij nog ge oogst moeten worden. De teelt van dit gewas is van 't jaar wel erg problematisch verlopen. Het begon al bij het planten. Het plantmateriaal was schaars en fijn van ontwikkeling. Dit had tot gevolg dat er pas laat kon worden geplant en dat men veelal met minder planten per hectare genoegen moest nemen dan wenselijk is. Tot overmaat van ramp is daar nog de aantasting door het knolselderijmozaikvirus bijgekomen. Naast het feit dat daardoor de opbrengst erg zal tegenvallen, kunnen we ook wel stellen dat hierdoor de knolselderijteelt voor Noord-Beveland verloren is. De aardappelen zijn dit jaar nogal kiemlustig. Waar nog geen antispruitmiddel is toegediend, kan men, in de vroeg gerooide partijen, al levensactiviteiten in de ogen waarnemen. Bij de later gerooide aardappelen is dit in mindere mate het geval. Het is dus zaak om, voor zover dit nog niet is gebeurd, de aardappelen nu zo snel mo gelijk te gassen. (Zie verder pag. 6) We vervallen wel van het ene uiterste in het andere, want vorige herfst was het extreem nat en nu is het extreem droog. Dit is thans een groot gemak voor alle werkzaamheden en ook voor de weersvoorspellers in De Bilt. Vorig najaar bracht de weerkaart steeds hetzelfde weerbericht en dat was voor ons soms om moedeloos van te worden. Nu zitten we' s avonds met een glimlach bij de beeldbuis en aan de barometer schenken we hele maal geen aandacht meer. Voor het tarwe-zaaien moeten we wel veel extra be werkingen uitvoeren om het zaaibed nog enigszins voor elkaar te krijgen. De vele kluiten zijn echter een gezon de basis om mee te werken, want deze vallen a.s. voorjaar toch weer wel uit elkaar. Voor het toepassen van een chemische onkruidbestrijding met een bodemherbicide is het nu bepaald niet ideaal, maar gelukkig hebben we in deze nog meer pijlen op onze boog. De aardappelprijzen zijn nog steeds stijgende en voor voorj aars- en latere levering worden nu al nog hogere prijzen geboden. Er zit werkelijk muziek in! Het gevaar zit er in dat de consument denkt dat de aardappel op tafel echt een luxe artikel wordt en van iets wat duur is, moet er soms niet teveel geconsumeerd worden, _want dan kan men er last van krijgen. Zo gaat het bij de mensen, maar ook bij de dieren! Buurmans varken was pas geleden ook helemaal blauw en het leek mis te gaan met deze krulstaart. Na consult met de veearts bleek dit een gevolg van te veel aan voedsel en wel speciaal kriel, oorzaak van dit euvel te zijn. Bekend is, dat blauw worden meestal ontstaat door een te veel consumeren van het een of het ander, maar het is typisch, dat we daar bij het voeren van aardappe len die in maart j.l. nog zijn gerooid nimmer iets van gemerkt hebben. De natuur stelt ons soms voor raad selen! Zo is het ook voor wat betreft de opbrengsten van de diverse gewassen en de verschillen van perceel tot per ceel. Waarom hebben we thans in ons gewest ongeveer 10 ton minder opbrengst aan aardappelen dan in voor gaande jaren? Vorig jaar was het voorjaar ook buiten gewoon droog en pas laat is de groei op gang gekomen, maar het resultaat was geweldig. Misschien heeft dit jaar de hete zomer het gewas te lang parten gespeeld en was het gewas nadien te ver versleten om nog een top- opbrengst te geven. Een ding hebben we echter ervaren, dat wanneer heel West-Europa verdroogt ons kleine kikkerlandje toch nog het minst kwetsbaar is. De pootgoedprijzen vliegen de pan uit en voor velen zal het een hele dobber zijn om hierover heen te stap pen. Voor de gelegenheidstelers zal dit wel een hinder paal wezen in hun pogen om nu weer achter de markt aan te gaan poten. Uit dit oogpunt bezien is het mis schien wel goed, want bij een geweldige uitbreiding van het aardappelareaal zijn we ook niet gebaat. De tradi tionele aardappeltelers hebben de laatste jaren grote in vesteringen moeten doen om de nieuwe ontwikkelingen bij te benen en zij hebben maar al te dikwijls moeten er varen, dat de aardappelen voor de boer een extra duur gewas zijn geweest Het vraagt prima land, veel kunst mest, veel gewasbeschermingsmiddelen en grote investe ringen aan machines en bewaarruimten. Dit voorjaar hebben we noodgedwongen op een wat grotere afstand in de rij gepoot en wat ons tegenviel was, dat de geoog ste partijen niet grof zijn geworden. Nauw poten had over het algemeen een grotere opbrengst gegeven, maar op de opgevende grond lag het ook soms weer anders. We liggen nu eenmaal met onze .gewassen buiten en er zijn als vanouds vele uitwendige omstandigheden waar op we totaal geen invloed kunnen uitoefenen. Daarom kwam een boer vroeger ook al wijzer van de markt als dat hij er heen ging. Vele mooie en ook moeilijke kanten kleven aan ons beroep, maar het belangrijkste is, dat we er boer bij kunnen blijven!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5