Xzhi HOOFDBESTUUR EN LEDENRAAD VERGADERDE maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw èn veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Uit de praktijk pag. 5-6 Fusarium-droogrot in pootaardappelen pag. 7 Franse bietenrooi- demonstratie pag. 9 Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten pag. 10-12-13 De betekenis van de L.E.I. Cijfers en de vergelijking L.E.I.-ZLM- prognose pag. 11 (r Op bezoek bij: P. van Loon, Sprang-Capelle pag. 12 -13 Dingen van de week pag. 17 Marktberichten pag. 21 ingehaald en een buitje regen zou niet onwelkom zijn". Hoewel de heer Luteijn over de akkerbouwsector wat op timistischer kon zijn was dit niet het geval voor wat be treft de veehouderij en de fruitteelt. Met name de klein- fruitsector noemde de heer Luteijn „hoogst zorgelijk". Sprekend over de inkomensontwikkeling ging voorzitter Luteijn diep in op het markt- en prijsbeleid en de invoering van een minimum inkomensgarantie. Hij konstateerde nog steeds een enorm (voor de boer negatief) verschil in de kosten/opbrengsten verhouding. Daarnaast blijft de prijs vorming achter bij de inflatie en geeft geen wezenlijke verbetering. „Het gaat niet aan om papierenprijzen vast te stellen in Brussel: het gaat om de boerenprijzen", aldus de ZLM-voorzitter. De konklusie van de heer Luteijn was dan ook dat een zeer drastische prijsverhoging in Brus sel een keiharde noodzaak is. „En ik denk daarbij zeer zeker niet in enkele procenten. De minimumiwkomensga- rantie was voor de voorzitter slechts aanvaardbaar als zuivere sociale maatregel. „En dan nog alleen als alle reeds bestaande regelingen volledig benut zijn". De heer Luteijn wees daarbij op de versoepelde rijksgroepsrege ling zelfstandigen, waarmee in Zeeland zeer goede erva ringen zijn opgedaan. De heer Luteijn voorzag bij de invoering'van een mini muminkomen een stagnatie van de bedrijfsbeëindiging. „Zeker gezien tegen de achtergrond van de huidige slech te economische situatie". Veel beter zou het zijn om de ontwikkeling van midden-bedrijven (het z.g. middenbe- leid) nu eens krachtig aan te pakken. Het daarbij beho rende knelpuntenbeleid, de subsidie op melkkoeltanks en een bijdrageregeling voor groen(voeder)bemesting kan veel problemen oplossen en de bedrijfsgenoten buiten een minimuminkomensregeling houden, aldus de ZLM- voorzitter. Het sociale en fiscale beleid van onze nationa le regering blijft in de ogen van de heer Luteijn „volstrekt onvoldoende". Hij ging daar verder niet op in, omdat „ons standpunt genoegzaam bekend is". Veel aandacht ook wijdde de voorzitter van de Leden raad aan het onderwerp planologie en milieu. Hij bespeur de daarin een tendens naar steeds verdergaande beper king van de landbouwbelangen, vooral wat betreft de (in tensieve) veehouderij en de glastuinbouw. „We hebben hier een duidelijke opstelling, n.l. geen belemmering van de bestaande bedrijven in hun ontwikkeling", aldus de heer Luteijn. In dat kader zag hij grote mogelijkheden voor de beheersovereenkomsten zoals die in Zeeland in een zeer vergevorderd stadium zijn. De voordelen daar van zijn dat er redelijke voorwaarden worden geschapen om toch als boer te kunnen blijven bestaan en dat de in stelling van de nationale (landschaps)parken daarmee overbodig wordt. Ook de ontwikkeling van de massa-re creatie vervulde de heer Luteijn met grote zorg. „De druk op het landschap, ook op het agrarisch gebied, wordt langzamerhand ondragelijk". Van landbojwzijde zal hier stelling tegen moeten worden genomen. „Desnoods tot de Kroon", aldus de ZLM-voorzitter. Tot slot van zijn openingsrede wijdde de heer Luteijn nog enige aandacht aan de ZLM-organisatie zelf: „Om de belangen van de leden nu en in de toekomst zo goed mo gelijk te behartigen moeten wij ook kritisch naar ons zelf kijken". (Zie verder pag. 4) zlm De ledenraad van de ZLM vergaderde maandagmiddag te Goes. Achter de bestuurstafel het D.B. met van links naar rechts: A. Korteweg, algemeen secretaris; Ir. D. Luteijn, algemeen voorzitter; Mr. J. Oggel, secretaris; G. P. A. van Nieuwenhuijzen en S. de Visser, vice-voorzitters. ^E hoofdbestuursléden van de ZLM hebben maandag 3 november j.l. een drukke vergadering gehad, 's Morgens kwamen zij bijeen voor een vergadering van het Hoofdbestuur en 's middags woonden zij de vergade ring van de Ledenraad van de ZLM bij. Omwille van de tijd moest ZLM-voorzitter ir D. Luteijn in de ochtend-ver- gade^ng met een zeer kort openingswoord volstaan. De heer Luteijn stipte daarbij een aantal punten aan die hij 's middags in de Ledenraadsvergadering nader zou uit werken. Het Hoofdbestuur wijdde een uitvoerige bespre king aan een aantal voorstellen die door de Grote Vee houderijcommissie der ZLM ter tafel waren gebracht. Het betrof hier de instelling van een werkgroep ter nadere be studering van de kosten van rundvleesproduktie, de her structurering van het slachthuiswezen (tenminste hand having van één noodslachtplaats per district) en een bij drageregeling ter stimulering van de omschakeling op tankmelken. Wat dit laatste betreft werd door de Commis sie met klem aangedrongen op een regeling met terug werkende kracht tot 1 januari 1975. Bovendien zou de subsidie ook open tanks moeten gelden. Met al deze voorstellen kon het Hoofdbestuur zich verenigen. Het Hoofdbestuur van de ZLM boog zich ook over het rapport „De jonge agrariër". Algemeen was men van me ning dat voor de jonge (toekomstige) boer een zo goed mogelijk startpunt geschapen moet worden. Met name de z.g. geblokkeerde spaarregeling kreeg daarbij veel kri tiek. Het Hoofdbestuur zag meer heil in een geleidelijke overname van het bedrijf door de zoon/bedrijfsopvolger. Voor het overige drong de vergadering aan op een snelle invoering van de in het rapport neergelegde voorstellen. Wat het jongerenwerk betreft nam het Hoofdbestuur ken nis van de werkwijze en structuur van de Provinciale Agrarische Kommissie (P.A.K.) als onderdeel van de Plattelands Jongeren Zuid (P.J.Z.). LEDENRAAD E Ledenraad van de ZLM begon zijn vergadering met de herdenking van het recentelijk overleden erelid van de ZLM, de heer C. Philipse. Voorzitter ir Lu teijn memoreerde de grote verdienste die de heer Philipse gehad heeft voor de samenleving, met name ook voor het landbouwbedrijfsleven. De voorzitter heette bij zijn ope ningswoord de aanwezigen hartelijk welkom en in het bij zonder de leden van de ZLM Controle Commissie die er in zo korte tijd in geslaagd waren vergelijkingsmateriaal aan te dragen voor de onlangs verschenen geactualiseerde LEI-cijfers. De heer Luteijn konstateerde tevreden dat in vergelijking met het natte najaar van 1974 de situatie op het land nu heel wat beter is. „De achterstand is vrijwel tuinbouwblad VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 63e Jaargang - No. 3305 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1