Hoofdbestuur en Ledenraad vergaderde D' Appelen werden wat goedkoper DINGEN VAN DE WEEK T")R. KEMMERS is een man binnen het veilingwezen 17 (Vervolg van pagina 4.) TUINBOUW E heer M. J. Goud kon in zijn overzicht over de re cente ontwikkelingen in de tuinbouwsector mede delen, dat de fruitoogst onder zeer gunstige weersom standigheden heeft kunnen plaatsvinden. Overeenkomstig de verwachtingen eerder in dit jaar was de pereoogst matig tot slecht, met uitzondering echter van het ras Conférence. De marktnoteringen daarentegen waren hoog, hetgeen ook van toepassing is op het nog opge slagen produkt. De appelrassen gaven voor het merendeel een normale oogst te zien. Dit geldt niet voor het belangrijke ras Golden Delicious, waarvan de vruchten zijn achtergebleven in de groei, terwijl voorts van vruchtverru wing veelvuldig sprake was. Met uitzondering weer van dit laatstgenoemde ras is de prijsvorming voor de meeste appelrassen dit seizoen meegevallen. Een belangrijk ge deelte van het bewaarfruit is opgeslagen en hiervan moet de prijsontwikkeling uiteraard nog van worden afgewacht. De heer Goud noemde de resultaten in de kleinfruitsec- tor over het algemeen zeer teleurstellend en men zal toch in deze bedrijfstak aan sanering moeten denken, al zijn de moeilijkheden hierbij niet te onderschatten. Het in opdracht van het Hoofdbestuur samen te stellen structuurrapport over de fruitteelt in het werkgebied van de ZLM zal binnen korte tijd verschijnen. Ten aanzien van de groententeelt onder glas memo reerde de heer Goud, dat hierbij grote variaties zijn op getreden, zowel per teelt als per aanvoer in de produk- ten. Ook voor deze sector zijn de ramingen der bedrijfs- uitkomsten in de nabije toekomst niet rooskleurig. Ten aanzien van de uien werd medegedeeld, dat de to tale produktie niet groter is dan in 1974, hoewel toen door de weersomstandigheden circa 27 van het areaal ver loren is gegaan. De prijsvorming beweegt zich tot dusver re op hoog niveau, terwijl de exportkansen op wat langere termijn bezien gunstig zijn. In de bollensector heeft de teelt van tulpen zich geken merkt door matige opbrengsten als gevolg van droogte in het begin van het seizoen en de slechte bodemstructuur. De prijzen zijn door gering aanbod hoog opgelopen. Het teeltjaar voor gladiolen was gunstig; het mechanisch oog sten verliep met het gunstige weer weer uitstekend. In het algemeen moet worden geconstateerd, aldus de heer Goud, dat alle bedrijfstakken in de tuinbouw kampen met explosieve kostenstijgingen, waardoor voor vele be- drijfsgenoten de toekomst er niet rooskleurig uitziet. ZLM-BEGROTING 1975 "T) OOR de Ledenraad werd kennis genomen van de begroting 1976 met daaraan gekoppeld een voor stel tot contributieverhoging. Het Hoofdbestuur was reeds akkoord gegaan met deze voorstellen. Ook de Ledenraad kon de voorstellen billijken. Vooral de kostenstijging land bouwblad, K.N.L.C.-cntributie en bestuurskosten recht vaardigen een contributieverhoging. In grote lijnen komt het er voor 1976 op neer dat de basiscontributie voor niet grondgebruikende leden met 10,omhoog zal moeten en voor grondgebruikende leden met 7,50. Het bedrag per ha zal met f 1,verhoogd moeten worden. In de glas tuinbouw zal dit een verhoging van resp. 15 (onverwarmd) en 20 (verwarmd) gulden per ha met zich mee brengen. De vrijstellingen voor de veehouderij zullen komen te ver vallen, maar in 1976 nog niet geëffectueerd worden. Zowel het Hoofdbestuur als de Ledenraad waren van mening dat in de toekomst naar een bedrag per s.b.e. gestreefd moet worden. Daarvoor is echter nodig dat elk lid een machti ging verstrekt. Een s.b.e.-aanslag geeft de meest eerlijke contributïeverdeling. DE VOORLICHTING T^ E Ledenraad nam kennis van het uitvoerige verslag 74/75 van de sociaal-economische voorlichtings dienst, alsmede van het werkprogramma 75/76. De heer J. Markusse, hoofd voorlichtingsdienst, vroeg speciale aandacht voor de subsidiemogelijkheden voor de bedrijfs- verzorgingsdiensten. Juist een bedrijfsverzorgingsdienst kan de periode tot de invoering van bijv. de A.A.W, helpen overbruggen. Het is dus wel zaak daarvan lid te zijn, aldus de heer Markusse. Ook de subsidiemogelijkheid voor sa menwerkingsverbanden heeft nog te weinig bekendheid. ,,Ook hier liggen enorme kansen". De bedrijfsbeëindigingsregelingen dreigen door een te grote verambtelijking in het slop te raken. ,,Dat ligt niet zozeer aan de provinciale diensten maar meer centraal", aldus de heer Markusse. Namens de Bond van Plattelandsvrouwen sprak mevr. A. Bom-Broere haar voldoening uit over de benoeming van een nieuwe voorlichtster. „Wij hopen dat de heren haar evenzeer zullen accepteren als wij de mannen", al dus mevr. Bom. ALGEMENE VERGADERING O P de algemene ledenvergadering zal de staatssecre taris van financiën, drs M. J. van Rooijen, spreken over „Gezond fiscaal beleid voor zelfstandigen, met name in land- en tuinbouw". Drs. M. J. van Rooijen is bij uitstek deskundig op dit gebied. Ir. Luteijn riep allen op deze ver gadering zoveel mogelijk te bezoeken. Een ander belang rijk punt dat op deze vergar'ering behandeld zal worden is het voorstel tot naamswijziging van de ZLM. Voorgesteld wordt de naam te wijzigen in „Zuidelijke Landbouw Maat schappij". LEDENAANTAL T-IET ledenaantal van de ZLM blijft vrijwel constant. Wel is er een verschuiving van grondgebruikende leden naar niet-grondgebruikende leden. Het hectareto taal blijft daarbij echter constant als er niet al een groei inzit. Ir. R. P. LAMMERS NAAR A. R. ZWAAN EN ZOON De heer ir R. P. Lammers is als adviseur in dienst getre den van de firma A. R Zwaan Zoon te Voorburg. Hij zal zich voornamelijk 'bezighouden met ^et peulvruchten- onderzoek, op welk gebied hij als deskundige van de Peulvruchten Studie Combinatie een meer dan 25-jarige ervaring heeft. Daarnaast zal hij kontakten onderhouden met de industriële afnemers van A. R Zwaan teneinde deze op teelttechnisch gebied te adviseren. Op de fruitveilingen in ons gebied was de vorige week het aanbod niet bijzonder groot, maar het was behoor lijk gevarieerd, zodat het voor de handel voldoende aan trekkelijk was er een fruitpakket samen te stellen. Voor al is dat belangrijk voor de binnenlandse handel die op het ogenblik de belangrijkste afnemer is. De export ver loopt moeilijk' De invloed van de grote oogst in vrijwel heel Europa voor wat de appelen betreft, is duidelijk merkbaar. Het kwam zelfs tot uiting in de verladinigen naar de D.D.R, welke in deze weken zouden moeten plaatsvinden en welke enkele weken zijn opgeschort van wege het grote aanbod van appelen in dit land. Ook Frankrijk, dat vele weken achtereen goed aan de markt was voor Goudreinette, doet het op het ogenblik wat kalmer aan. Dit alles had invloed op de prijzen. Cox's Orange Pippin werd in vergelijking met de voorgaande weken bijne 10 cent per kg goedkoper, zeker voor de grote en middelmaten. Goudreinette werd ook ongeveer 5 cent per kg goedkoper. Beter gaat het met de peren, waarvoor hoge prijzen worden besteed. Conference klasse II noteerde vorige week in de grote maten weer tot 1,20 per kg en de kleine maat (5560 mm) kwam ook gemiddeld aan ƒ1,07 per kg. De vraag is groot, vooral voor export, maar ook het binnenland neemt geregeld wat op. Doyenné C mice kon zich goed handhaven op prijzen van 1,40 po: kg voor de meest gevraagde maten en 1,30 tot 1,40 voor de overige maten. Saint Remy-stoofperen werden duur betaald op 1,15 tot 1,20 per kg. Hiervan is ge regeld een redelijk aanbod. Opvallend is de naar verhouding vrij gunstige stem ming voor de betere kwaliteiten Golden Delicious in de grote maten Hiervoor werd regelmatig rond en soms nog iets boven 50 cent per kg betaald en de maat 6570 mm met een goede kleur kwam aan 40 cent. Daar stond tegenover dat voor de klasse II van dit ras 1015 cent per kg minder dan voor de klasse I werd betaald. Goudreinette was voor wat de meest-gevraagde maten betreft te koop voor 5560 cent per kg en de klasse II kwam rond of iets beneden de 50 cent. Cox's Oranje Pip pin deed in de meest-gevraagde maten tussen 7585 ct per kg en de I 6570 mm kwam op 65 cent. TATE hebben de laatste maanden in deze rubriek nog al eens geschreven over de economische toestand in ons land en in de wereld en over de problemen die er zijn gerezen op dat gebied vanwege de stagnatie van de groei van de nationale inkomens. We weten allemaal dat we te maken hebben met een grote werkloosheid en het probleem van de inflatie is bijzonder groot. Het is duide lijk dat er sprake is van gewijzigde economische struc turen en het is logisch dat we ons afvragèn wat de invloed hiervan is op ons bedrijfsbeleid. Terzake deskundigen laten hierover bij herhaling hun licht schijnen en het is goed kennis te nemen van de ge dachten die hieromtrent leven. Alles begrijpen gaat niet we hebben zelfs wel eens de gedachte dat ook de des kundigen het allemaal niet zo best begrijpen, maar het neemt niet weg dat we de plicht hebben om zich met de ontwikkelingen bezig te houden. Het gaat om keiharde zaken waar we ook als ondernemers in de tuinbouw mee te maken hebben. In dit verband willen we deze week enkele gedachten weer geven van een deskundige op economisch gebied binnen de kring van de tuinbouw, namelijk dr. W. H. Kem- mers, algemeen direkteur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Deze hield de vorige week voor de provinciale veilingorganisatie in Zuid-Holland een voordracht onder de titel „De positie van de tuinbouw en het veilingwezen in een zich wijzigende economische structuur." Dr. Kemmers gaf eerst een analyse van de algemene economische situatie en kwam op grond hiervan tot een aantal indringende beleidsadviezen voor de tuinders en de veilingen. die weet waar hij over praat en wij praat met ge zag! Daarom is het zonder meer noodzakelijk dat we kennis nemen van zijn gedachten en bovenal waar moge lijk er rekening mee houden bij ons beleid. We kunnen hier geen uiteenzetting geven van datgene wat werd ge zegd over de algemene conjunkturele en economische problemen die er in deze tijd zijn. We willen wel weer geven wat dr. Kemmers de tuinders van Zuid-Holland en indirect de tuinders uit heel Nederland, als adviezen mee gaf. Dr. Kemmers zei voor de groente en fruitsektor geen groei in de afzet van betekenis te verwachten. Een inzin king lijkt ook niet waarschijnlijk. Voor de gehele gang van zaken in de tuinbouw verwacht dr. Kemmers dat het kosten aspekt beslissend zal zijn. De technische vooruit gang zal ook in de tuinbouw voort gaan. Het zal hard nodig zijn deze te blijven toe passen om als bedrijfstak in het algemeen economisch proces nog enigszins staan de te blijven. Die vooruitgang zal gericht dienen te zijn op minder arbeid en grondstof per kg produkt, alsmede op milieu zuiverheid. Ook in de tuinbouw zullen steeds minder mensen nodig zijn om een bepaald consumptie- peil te verzorgen. De inflatie was sedert 1965 sterker dan de omzetgroei; dit lijkt volgens dr. Kemmers te zullen voortduren. We zullen niet alleen minder mensen nodig hebben; we zullen uit de te verwachten omzet ook steeds minder mensen kunnen betalen. Daarbij zei dr. Kemmers uit te gaan bij zijn gedachtenbepaling van de tuinbouw in West-Europa. De internationale concurrentiestrijd zal beslissen waar de moeilijkheden het grootst zullen zijn. Het handelspolitieke instrumentarium is daarbij zeker niet zonder betekenis. In dit opzicht achtte hij de positie van de Nederlandse tuinbouw niet bij voorbaat kansloos. f"\OK over het veilingwezen maakte de algemeen direkteur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen enkele opmerkingen. Hij wees er op dat men hier sterker dan ooit kostenbewust zal moeten wer ken. De bedrijfsefficiency vereist vakmensen aan het roer. Niet alleen bedoelde hij daarmee de efficiency op 't veilingbedrijf, maar ook de efficiency aansluiting aan de bedrijven van telers en kopers. Verder zal veel aandacht besteed moeten worden aan opvoering van de efficiency door samenwerking van veilingen, door bundeling van bedrijfsaktiviteiten van diverse veilingen en door het op zetten van de nog resterende fusies. Dr. Kemmers zei dat bundeling van de krachten in de veilingsektor voor de toekomst beslissend zal zijn en onderlinge naijver noemde hij levensgevaarlijk. Spreker voorziet dat de strijd om de gunst van de con sument nog zwaarder zal worden. Voor de groente en fruitsektor zal het volgens hem nodig zijn dat ons produkt overal een eigen gezicht heeft, waarachter een goede inhoud zit. Nationale reklame noemde hij onontbeerlijk. Dr. Kemmers noemde het niet onmogelijk dat er een discussie gaat komen over de vraag of het veilen als verkoopmethode wel agressief genoeg is. Het zijn zeer verstandige opmerkingen welke door deze voorman van het Nederlandse veilingwezen werden gemaakt en het is noodzakelijk dat een ieder ze ter harte neemt. Wanneer we oog hebben voor hetgeen er zich rondom ons afspeelt dan moeten we tot de conclusie komen dat we niet kun nen doen alsof we in ons eigen veilige wereldje een ge zegende ouderdom kunnen behalen zonder problemen. We leven in een tijd waarin meer dan ooit op de kosten ontwikkeling gelet moet worden. Dat geldt voor orlze pro- duktiesektor, maar even goed voor onze afzetsektor Daarom leek het ons nuttig de opmerking van Dr. Kem mers, gemaakt tegenover de Zuid-Hollandse tuinders op deze plaats door te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17