U voert geen CHV-mengvoeder. Is dat nou wel eerlek Cehave nv Veghel Vraag die dierenstickers aan. CHVmengvoeders Naar meer inspraak voor ondernemers 10 BEÉINDIGINGSREGELING VOOR PLUIMVEEHOUDERIJ Het hoofdbestuur van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (N-O.P.) is van oordeel dat de bestaan de regelingen inzake bedrijfsbeëindiging voor de pluim veehouderij versterkt moeten worden. Via het Landbouw schap is daarvoor gepleit bij de minister van Landbouw, die daar positief tegenover staat. Een kleine werkgroep is belast met de uitwerking daarvan, terwijl deze werkgroep tevens de opdracht heeft aandacht te schenken aan de situatie in de eenden- houderij. Dit deelde de heer J. van Noord, voorzitter van de N.O.P., de pluimveeorganisatie van de drie C.L.O. s, me de tijdens de onlangs gehouden algemene vergadering. De heer Van Noord was voorts van mening dat bij het hanteren van de Hinderwet een zekere willekeur wordt betracht. Hoewel de Overheid daarop attent is gemaakt, is men geen stap verder gekomen. cu der ij te bepleiten. BELEID IN BRUSSEL De N.O.P. is er nimmer op uit geweest een veelheid van maatregelen voor de pluimvee Kort samengevat wil de N.O.P. '1.) een goed functionerende bescherming aan de buitengrens van de EG; 2.) een werkelijk vrij verkeer van pluim- veehouder-produkten binnen de EG, zo wel handels-technisch als veterinair; 3.) een goed systeem van het verzamelen, verwerken van statistische gegevens, om een goed marktinzicht mogelijk te maken en verantwoorde prognoses op te kunnen stellen; 4.) het voorkomen van tijdelijke overschot ten, door daartoe geëigende maatrege len. Men zal voortdurend moeten blijven pro testeren tegen nationale maatregelen in de partnerlanden die het gemeenschappelijk EG- beleid doen afbrokkelen. De voorzitter laak te de tendentieuze en onwaarachtige voor lichting in pers en radio over de moderne produktiemethoden en de veelheid van ge breken bij 'het houden van dieren. De heer Van Noord had waardering voor het rapport van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek, dat de onge rustheid wegneemt en toch de vinger legt bij een aantal onvolkomenheden. De N.O.P. ver klaart zich bereid om mee te denken over de in dit Rapport gedane aanbevelingen- De in krimping van de regeringsaktiviteiten inzake de Gezondheidsdienst vond bij de heer Van Noord weipig waardering. De vakbeweging vraagt inspraak bij het investeringsbeleid van de ondernemingen. Wordt het langzamerhand ook niet de hoog ste tijd dat ook aan producenten inspraak wordt verleend bij investeringen in zowel de toeleveringssektor als in de verwerkingssek- tor, aldus voorzitter Van Noord voor een in goede getale opgekomen gehoor. DUITSE EIER- EN PLUIMVEE MARKT IS ONOVERZICHTELIJK Ongelijke waardedaling van valuta ver zwakt concurrentiepositie van Nederland. Op de vergadering van de Nederlandse Or ganisatie van Pluimveehouders, de N.O.P., maakte Nederlands' landbouwattaché in Duitsland, ir. M. C. van Hameien een aantal opmerkingen over de Duitse markt voor pro- dukten van de pluimveehouderij, waarvan het moeilijk is een duidelijk beeld te geven. De onderlinge concurrentie is bijzonder scherp en onder die omstandigheden houdt ieder zijn wetenschap voor zich, in de hoop dat een onzeker geworden concurrent de produktie vermindert, aldus ir. v. Hameien. Gevogelte Ten aanzien van de markt voor gevogelte, constateerde ir. v. Hameien een toenemende belangstelling voor vers gevo gelte, die overigens bepaald niet zonder pro blemen is vergeleken met het diepgevroren produkt. Sinds 1972 is de Duitse invoer van gevogelte uit Nederland gedaald. Uit Neder land kwam in de eerste acht maanden onge veer 4 minder dan vorig jaar. Behalve de Duitse producenten, die hun produktie uit breiden in de eerste acht maanden met 5,7 is Frankrijk de grote winnaar. Uit Frankrijk kwam in de eerste acht maanden 20 meer dan vorig jaar. Voorts dient ge- rekend met een voortgaande toeneming van de Duitse productie. In Weser-Ems, een belangrijk produktie- centrum, rekent men de laatste weken met een voerprijs van DM 54,20. De voerkosten voor een kuiken van 1300 gr bedragen dan ongeveer DM 1,10, dat is ongeveer 60 van de prijs die wordt uitbetaald. Voor de Duitse mesters geldt een voordeel nog van 3 van de omzet te ontvangen als een restant van de compensatie van de re valuatie van de DM in 1969!! Met ingang van 1 januari 1976 zal deze 3 telkemale met 0,75 per jaar worden verminderd. Voor 1975 betekent het intussen dat de mesters tussen de 5 en 5Vfe Pf/kg levend hebben ont vangen boven de contractprijs. Dit geldt al- leen voor de z g. landbouwbedrijven. De grote mesterijen die niet tot het landbouwbedrijf gerekend worden ont vangen deze toeslag niet en moeten bovendien een z.g. Gewerbesteur gemeentelijke bedrijfsbelasting beta len- Deze bedraagt gemiddeld 5 van de omzet. De gehele mesterijsektor geniet voorts nog een con- pensatie, te danken aan de revaluatie van de DM van juli 1973. Deze compensatie, in de vorm van een heffing bij de invoer bedraagt voor een panklaar kuiken mo menteel ongeveer SV2 Pf/kg. Doordat bij uitvoer uit Ne derland een valuta-compensatie gegeven wordt van lte ct, bedraagt het verschil met de Duitse mesters ongeveer 7 Pf/kg. Daarnaast vormen de veterinaire regelingen nog een invoerbelemmering, omdat bij invoer een keurloon van 2 Pf/kg moet worden betaald. Deze geldt niet voor de Duitse mesters, althans niet tot 1 januari 1977. Bij de nadelen voor het Nederlands bedrijfsleven moe ten dan nog gevoegd, de nadelen, ontstaan als igevolg van het verschil in waardedaling van gulden en DM. Een en ander gaf ir. v. Hameien aanleiding, zich af te vragen of men bij de afzet niet nog wat verder zou kunnen reationaliseren. Hij maakte melding van het be staan van ongeveer 25 producentenorganisaties in Duits land, die door het gemeenschappelijk grotere aanbod een sterkere positie hebben ten opzichte van het slachtbe- drijf. Ir. v Hameien meende dat in Nederland ten aanzien van de positie van de mesters ten opzichte van de slach terijen nog wel wat verbeterd kan worden. Beurs voor gevogelte. Van ir. v. Hameien ging de sug gestie uit om tot een beurs voor geslacht gevogelte te komen. Dat zal dan de mogelijkheid voor specialisaties mogelijk maken. De markt in Barneveld is reeds een centrum voor de handel met levend gevogelte; mogelijk dat daar op de duur ook voor geslacht gevogelte een trefpunt ontstaat. De moeilijkheden die Duitse kopers hadden volgens een persbericht om de gewenste hoeveelheden kuikens in de gewenste sortering te leve ren, nebben de 5 Duitse slachterijen in Weser-Ems niet, aldus ir v. Hameien, waar een gemeenschappelijk ver koopkantoor de kopers tot nu toe redelijk tevreden stel len kan. Pessimisme in eiersektor. De legsektor is in Duitsland nogal wat belangrijker dan de slaehtsektor. De Duitse consument consumeerde in 1974 voor ongeveer DM 4,3 miljard aan eieren en voor ongeveer DM 1,5 miljard aan gevogelte. Ongeveer 50 van het aantal legkippen wordt gehou den in Nordrhein-Westfalen en Niedersachsen, met even als voor mestkuikens, het zwaartepunt in het Weser-Ems- gebied. Van bet totale eierverbruik wordt '15 tot 20 inge voerd, voornamelijk en ongeveer gelijk, verdeeld over Nederland en België. België heeft enige jaren Nederland overtroffen en ir. v- Hameien vroeg zich af hoe die mo gelijk is geweest. De eierproduktie was in 1974 vrij regelmatig over het gehele jaar verdeeld. In 1973 was het verschil tussen de gemiddelde maandproduktie en de uiterste nnag 8 a 9 in 1974 was dit nog slechts 4 en in 197'5 mogelijk nog minder. Ongeveer 40 van de produktie wordt direct aan de eindverbruiker verkocht. Ruim 20 gaat naar grootver bruikers en de detailhandel met voorbijgaan van de tussenschakels. Dan gaat nog 12 aan de z.g. ambulante handel. Tenslotte gaat slechts een kwart van de eierpro duktie via de bekende weg: verzamelaar - handelaar - grossier-detaillist naar de consument. Dat betekent dat voor ongeveer 63 van de eierproduktie per ei 4 tot 5 Pf meer wordt ontvangen dan voor ongeveer 25 van de produktie die de handelsschakels volgt. De prijs die de ambulante handel betaalt ligt er zo ongeveer tussen in. (Zie verder pagina 18.) Er word! zo vaak gepraat over vermindering van de inkomsten. Over daling van de rentabiliteit. Dat mag allemaal misschien wel waar wezen, maar veel boeren kunnen voor een deel ook de hand in eigen boezem steken. Door meer prijsbewust te zijn. En voeders van een hoge kwaliteit tegen minimale prijzen te kopen. Zoals CHV-mengvoeders. Cijfers van het Produktschap voor de Veevoeding en van de deelboekhouding van het Consulentschap voor de varkens- en pluimveehouderij, in Noord Brabant en Zeeland tonen dat duidelijk aan. Laat ons eerlijk wezen. CHV voll. opfokmeel 1 m.a.c. CHV voll. legmeel CHV braadkuikenvoer 1 en 2 m.a.c. CHV rundveebrok A/jongveebrok CHV vleesvarkenskorrel CHV voll. zeugebrok f. 50,00 f. 47,20 f. 53,20 f. 38.60 f. 45,40 f. 43,40 Bovenstaande dierenafbeelding maakt deel uit z 1 van een set stickers in kleur met afbeeldingen van 5 verschillende dieren. Leuk om te hebben. U kunt dit setje gratis krijgen door deze bon ingevuld op te zenden aan: Cehave nv, afdeling Publiciteit, Veghel. Prijzen per 100 kg., excl. 4% BTW, franco boerderij bij 8 tons buiklevering. Bij grotere afname geldt een extra korting Ook geringere kwanta leverbaar. Telefoon 04130-82255, toestel 355.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 16