geluid ^Üoor de <^Wrouw ACTIVITEITEN Wat weerhoudt u om aan een kursus op een volkshogeschool deel te nemen Uitwisseling en studiereizen voor het platteland DE AUTOMAAT IN OPMARS Leve de vakanties VROUWENNIEUWS 23 Redaktie: KEES SCHIPPER 1 november: Afd. West Zeeuws-Vlaanderen viert feest: 30- jarig jubileum! te houden in „Du Commerce" in Oostburg om 19.30 uur, m.m.v. een Tiroler-orkest. AFDELING ZEVENBERGEN: Vrijdag 14 november 20.00—23.00 uur: Wegens het grote succes van de vorige keer gaan we nu weer een avond bow len met de K.P.J., in de Bowling te Roosendaal. Vertrek om 19.15 uur vanaf de Markt. Opgave uiterlijk 9 november bij Nelly Korteweg (tel. 0168024063), in verband met regeling van het vervoer. Vrijdag 28 november 19.30uur: Voor onze „sportieve- lingen" is er deze avond, samen met de K.P.J. een dropping. Na aankomst in de voor ons onbekende plaats gaan we een gratis kop snert eten. Vertrek 19.30 uur bij café Den Ouden, Kerkstraat 2, Zevenbergen. Als tegemoetkoming van jullie in alle kosten vragen we voor leden 3,en voor niet-leden ƒ4,-. In het vooruitzicht ligt nog onder andere een schouwburg bezoek aan de André van Duyn's lachcarrousel. Verdere ge gevens volgen nog. „ONS ERF" DISCUSSIEWEEKEND OVER VLEESPRODUKTIE - VLEESCONSUMPTIE De volkshogeschool „Ons Erf" in Berg en Dal (bij Nijme gen) organiseert een weekend waarin de wereldvoedselpro- blematiek besproken zal worden vanuit de produktie en con sumptie van vlees, zowel in Nederland als in enkele Latijns- Amerikaanse landen. Aanleiding voor dit weekend is de opstelling van de werk groep Nieuwe Levensstijl (een initiatief van de Raad van Kerken) tegenover het vleesverbruik en de reactie van de boeren-producenten hierop. Producenten, consumenten, nieuwe levensstijl-ers, ontwik- kelingsdeskundigen, willen we in dat weekend bij elkaar brengen om over dit aspekt van het wereldvoedselvraagstuk en de belangen die ermee gemoeid zijn, van gédachten te wisselen. Plaats: Volkshogeschool Ons Erf, Oude Kleefsebaan 136. Berg en Dal, tel.: 088951744. Tijd: Vrijdagavond 20 novem ber 20.00 uur tot zondagmiddag 30 november 15.30 uur. Kosten: 52,50. Opgave: Volkshogeschool Ons Erf, sekre- tariaten plattelands jongeren organisaties. Inlichtingen: Over het programma en de kosten (daar kan over gepraat worden) e.d. kan men het best terecht bij Wil lem Hooglugt, medewerker van Ons Erf, tel.: 088951744, of bij bet sekretariaat van de Plattelands Jongeren Organi saties. PROVINCIAAL 14, 15, 16 november: P.J.Z.-algemeen-leden-weekend te Cad- zand (vormingscentrum Hedenesse). Voor informatie: zie de krant vara vorige week. iEr zijn nü al 12 opgaven! (max.: 30 personen). Zaterdag 20 december: PJ.Z.-ZESKAMPÜÜ Waar we die houden is nog niet helemaal bekend: of de veiling- ihal dn Goes of die in Bergen op Zoom. In elk geval zijn er dit jaar weer geheel nieuwe spelen uit gedacht. >Het zou leuk zijn als alle 12 afdelingen een team zouden leveren. (Voor opgave: bel je sekretaris van de afdeling). Ook zou het goed zijn als er, behalve de teams (12 x 9 spelers maximaal 108 spelers) ook veel supporters zouden komen om hun afdeling mentale steun toe te roepen. De leden van het winnende team krijgen allemaal iets, terwijl aan alle spelers een kleinigheidje uitgedeeld zal worden. Maar winnen staat niet voorop, wel de sportie- ve-spel-ontmoeting. Ook vragen we de medewerking van een HULPTEAM, dat meehelpt met de opbouw (en afbraak), zorgt voor materialen, hulpscheidsreohter, enz. Iets voor jouw afde ling? Samenstelling van een team: 1 cajptain 4- 8 spelers (fifty- fifty: dames en heren). DE VIER WEEK SE De „Vierweekse" vindt plaats op de Volkshogescholen in Bergen Bakkeveen van 531 januari '76. De kursus gaat er van uit, dat de deelnemers overwegend uit de agrarische sfeer komen en er behoefte aan hebben zich bezig te hou den met allerlei zaken, die in de land- en tuinbouw en op het platteland spelen. Bovendien wordt er veel aandacht besteed aan de persoon lijke vorming. Elk jaar doen meestal evenveel jongens als meisjes mee. Ook anderen c'an plattelandsjongeren kunnen deelnemen, als er maar belangstelling is voor de ontwikke lingen in de landbouw en op het platteland. De leeftijd ligt in de regel tussen de 17 en 25 jaar; de kosten zullen ca. 500,bedragen, maar het is mogelijk om subsidie te krij gen 250,van de ZLtM). Opgaven vóór 20 december, liefst eerder. Inlichtingen en opgaven bij volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen, tel. 05169—241. Het is zeer nuttig om eens een tijdije ervaring op te doen op een bedrijf in een ander land. Jie leert dan aan den lijve ondervinden wat het is om met mensen in of uit een ander land samen te werken. Je leert hoe mensen in een ander land leven wonen en werken. Hierdoor kun je een betere kijk krijgen op je doen en laten en je toekomst. Verder organiseren de plattelandsjongeren in samenwer king met de stichting Uitwisselingen ook studiereizen. Meestal worden op deze reizen subsidie gegeven, zodat de deelnemerskosten vrij laag zijn. Zo zijn er in 1975 en eind augustus en begin september, studiereizen naar Polen en Ierland. Heb je dit jaar de boot gemist, houdt het dan voor volgend jaar eens in de gaten. Verder kun je altijd zelf bij de Stichting Uitwisseling informeren. Er bestaan verschillende stage-programma's, die aan jonge agrariërs unieke mogelijkheden bieden om voor kor- tere of langere tijd ervaring op te doen in het buitenland. Enkele mogelijkheden zijn: E.E.G. stage in een E.E.G. land (3 of 6 maanden) Canada stage (6 tot 18 maanden). Werkvakantie in Noorwegen (4 tot 12 weken). 4 H. Caravan programma naar de Verenigde Staten (2 maanden). Voor deze en andere stages kunnen nadere inlichtingen en informatiefolders verkregen worden bij de Stichting Uit wisseling en Studiereizen voor het Platteland, Eeuwigelaan 1, Bergen N.-H., tel. no. 022086144. Evenals je als stagiaire naar hét buitenland kunt, zo ko men er ook buitenlandse plattelandsjongeren naar Nederland stage lopen. Wil je graag een buitenlandse stagiaire op je bedrijf geef dit dan door aan de Stichting Uitwisselingen. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres Mevr. A. W. de JongeJansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610. TN ons land zijn 44.000 flipper- en andere amusementsautomaten. Steeds meer mensen en vooral de laatste tijd, winkelende vrouwen, gaan een gokje wagen. Waarschijnlijk is dat, om de opwinding van het spel, want veel geld blijft er echt niet van over. Zelfs ons kleine vakantiedorp heeft zijn gokauto maten, al moet er worden bij geschreven, dat die hoofdzakelijk gebruikt worden door de jeugd en de touristen. In de nieuwbouwwijken van de grote en middelgrote steden is vrij veel verveling aanwezig. Er zijn alleen maar huizen, nog geen gezellige oude buurten en dan wordt er wat onpersoonlijke opwinding gezocht in de automaten sfeer. In oudere wijken en kleine dorpen, daar is meer opvang mogelijk. Voornamelijk komt dat door het vereni gingsleven en de belangstelling voor elkaar. Allemaal kennen wij de weldaat van een lekker kopje koffie of thee op z'n tijd. Daar knap je wat van op, rust je even mee uit, maar velen hebben tegenwoordig behoefte aan meer. Steeds meer vrouwen hebben behoefte aan roken en een glaasje 's mid dags, om de verveling te verjagen. Soms gaat het op verslaving lijken en dat is niet prettig. Je moet het niet elke dag echt nodig hebbenl Het moet toch mogelijk zijn, ook in de grote steriele wijken, kontakt met elkaar te vinden, zodat gok- en amusements automaten, als verdrijvers van verveling, niet meer nodig zijn. JJET is trouwens vreemd als je gaat opletten wat er zoal uit gewone automaten gehaald kan worden. In België b.v. is een bijbel-automaat heel gewoon en in Amerika zijn assurantiepolisautomaten. Zelfs voor dieren kan je al terecht; hamsters - schildpadden - en vissen met kom en al, je haalt ze er maar uit! Het allernieuwste is alweer een automatische boot. Deze is twee meter lang en vaart voor twee kwartjes per uur, de zogenaamde trekschuit. In ons land zijn, buiten de twee hiereerst genoemde automaten, nog zeer veel andere, o.a. tandenpoets - bier - nylons - bloemen - wisselgeld - maandverband con dooms - rookwaren - etc., etc. ledereen weet er nog wel. veel meer op te noemen. Verschrikkelijk wat een raar leven is 't toch vaak geworden! Persoonlijk vind ik het ergste, de uit verveling gebruikte automaten. Daar moet toch iets anders voor in de plaats komen! Lekker wandelen of studeren of handwerken. Help kinderen, buren of buurkinderen; er is zoveel. Vergeet de zieken en ouderen niet. Het geeft veel voldoening en inhoud aan het leven iets voor anderen proberen te doen. Er is meer dan je zo oppervlakkig denkt. Renesse J. F. D.R. Als de herfstvakantie begint komen de kleine logées weer bij ons op bezoek. Ditmaal als verrassing een gewel dige zak torsend, waaruit een paar grote struiken boere- kool komen. Ook is daar nog een eenzame, maar met bij zondere liefde en zorg gekweekte wortel, een minuscuul preitje en zes allerliefste bietjes, variërend in grote van één tot vijf centimeter doorsnede. Wat een zorg is daar aan besteed in de schooltuin! Ze genieten zo geweldig van een eigen stukje grond! Geef ze als het kan een lekker beschut plekje of een paar bloem bakken en help een beetje, als het tenminste mag. Wat een geluk zo'n tuin. Geef aardbeien en viooltjes afrikaantjes en sterke groenten. Met wat voorzichtige raad komt er heus wel wat van terecht. Nog herinner ik mij mijn eigen tuintje als kind. Met kleine paadjes en randjes. Ook is er de vreugde, iets te geven waar je hele maal zelf voor hebt gezorgd. Wij hebben een fikse worst gekocht en nooit lekkerder boerenkool gegeten. De prei fijn gesneden, de bietjes en wortel geschaafd en alles met wat peper-zout - olie en citroen, als slaatje bij de boterham verorberd. Zo werd de kiem gelegd voor een geslaagde herfstvakantie. Renesse J. F. D.R. Zoals al eerder aangekondigd, zullen we nu en dan op deze pagina zomaar wat „vrouwennieuws" geven, bijeen gegaard op de Emancipade. Hieronder zo'n berichtje. EENMAAL GETIKT, ALTIJD GETIKT! Dit is een aktie voor Kantoorvrouwen. Maar liefst een derde van alle werkende gehuwde en ongehuwde vrou wen zit op kantoor. De meeste in de dienstverlenende sector. Kiest de vrouw dit werk zelf of wordt zij thuis en op school een bepaalde kant opgestuurd? Vindt ze het ge zellig op kantoor? Wat zijn haar mogelijkheden daar later? Of denkt zij daar niet aan? Het antwoord is aan de vrouw zelf. Kontaktadres van deze aktie, die gevoerd wordt door de groep Man-Vrouw-Maatschappij en Vrouwenbelangen, is Postbus 1970, Den Haag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23