UP maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw èn veeteelt in zeeland en noord-brabant BEDRIJFSVOERING RICHTEN OP DE TOEKOMST ONS COMMENTAAR zlm land- tuinbouwblad VRIJDAG 31 OKTOBER 1975 63e Jaargang - No. 3304 ^EKER ook in ons werkgebied zijn vele boeren en tuinders gedurende de laatste paar jaar genood zaakt geweest hun bedrijfsvoering op de korte termijn af te stemmen. De enorme kostenstijgingen van de laatste 2 3 jaar werden immers onvoldoende in de prijzen der produkten gecompenseerd. Voor vele bedrijven bete kende dit dat de tering naar de nering gezet moest wor den. En dat hield dan meestal in besparing op die kosten" onderdelen in de bedrijfsvoering die niet direkt rende ment afwerpen en waarvoor uitstel mogelijk is. Zaken dus als onderhoud van gebouwen en grond, het op peil* hou den van de struktuur van de grond door het opnemen van daartoe geëigende gewassen in het bouwplan of het toepassen van groenbemesting en voorts uitstel van aller lei afschrijvingen, met name indien de eigen investerin gen uit eigen vermogen hebben plaatsgevonden. Om via een zo hoog mogelijke brutoproduktie per ar beidskracht toch nog een acceptabel inkomen te verwer ven heeft daarnaast alom een intensivering plaats gevon den. Meer koeien per ha dus of meer intensieve gewassen als hakvruchten in het bouwplan. Dat daardoor veelvuldig van de boer en zijn gezin in wezen onverantwoorde ar beidsinspanningen worden gevergd hebben wij al meer dere malen betoogd. Bijkomend gevolg van deze verho ging van de produktie per man is zeker ook dat er voor allerlei onderhoudswerkzaamheden steeds minder tijd overschiet! Wie geregeld door ons werkgebied toert zal met ons moeten konstateren dat heel wat wendakkers, overhoeken, perceelsgrenzen etc. wat meer zorg best zouden kunnen gebruiken! Uitstel van dit onderhoud be tekent op den duur immers zonder twijfel duurder onkruid- bestrijding en opbrengstderving. WEERSINVLOEDEN MAAST bovenstaande meer economische faktoren hebben natuurlijk ook de uitzonderlijke weersom standigheden gedurende het hele jaar 1974 begin 1975 velen tot een kort termijn beleid gedwongen. Het omvangrijke struktuurbederf van vorig najaar, het eerst in het voorjaar 1975 kunnen rooien van vele perce len aardappelen en het slechts in beperkte mate inzaaien van wintertarwe heeft op vele bedrijven wel een sterk af wijkend bouwplan tot gevolg gehad. Meest in het oog lo pend daarbij is natuurlijk naast de uitbreiding van het areaal zomergranen, het grotere areaal suikerbieten ge weest. Gezien tegen de achtergrond van de vaak onvoldoende herstelde struktuur van de grond, het grote areaal suiker bieten en het zeker enige weken verlate rooiseizoen voor de aardappelen was het logisch dat zeer velen het najaar 1975 met zorg tegemoet zagen. Nu we inmiddels een groot deel van dit najaar achter de rug hebben, kunnen we gelukkig konstateren dat de werkzaamheden onder toch wel gunstige omstandigheden tot nu toe zijn verlopen en dat op vele bedrijven van enige achterstand geen sprake meer is. Het lijkt erop dat de wintertarwe overal op tijd gezaaid kan worden en ook de najaarsbewerkingen van de grond onder gunstige om standigheden kunnen worden uitgevoerd. Dat geeft, dach ten wij, voor velen de mogelijkheid om in de komende tijd zich bij de bedrijfsplanning weer wat meer op de toekomst en wat minder op de korte termijn te richten. Zeker indien men ook nog heeft weten te profiteren van de over het al gemeen gunstige prijsontwikkeling van de z.g. „vrije" pro dukten. Wat dit laatste betreft is overigens een te groot optimisme ten aanzien van het effekt op het gemiddelde boereninkomen zeker niet gewenst. De recente L.E.I. prognoses wijzen dat ook overduidelijk aan. VOORLICHTINGSVERGADERING BEHEERSOVEREENKOMSTEN HEGGENLANDSCHAP DE POEL De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap organiseert in samenwerking met de H.I.D. voor de Landinrichting een voorlichtingsvergadering in ver band met mogelijkheden tot afsluiting van beheers-® overeenkomsten voor het heggenlandschap in De Poel. Eigenaren en pachters van gronden die hierbij belang hebben worden middels deze advertentie uitgenodigd tot het bijwonen van genoemde verga dering die gehouden wordt op DONDERDAG 6 NO VEMBER A.S., aanvang 19.30 uur in het Vereni gingsgebouw te Nisse. In dit No. zie pag. 2 Tijdens het 22e wereldkampioenschap ploegen op 26 september te Oshawa in Canada gehouden, werd de win naar G. Hersleth uit Noorwegen met een Kvernelandsploeg. Tweede werd C. Balie uit Denemarken, eveneens met een Kvernelandsploeg en derde R. A. Hermus uit Nederland met een Rumptstad ploeg. Opmerkelijk was dat tijdens dit wereldkampioenschap ploegen van de eerste 35 deelnemers er 25 met een Kvernelandsploeg deelnamen. Bij de Nederlandse ploegkampioenschappen werden de Ie prijzen Ie schaarkantel en 2 schaar wentetploegen met Rumptstadploegen behaald. KOSTPRIJZEN "J*E gemakkelijk wordt nog vergeten dat af en toe goe de aardappel- en uienprijzen hard nodig zijn om door de jaren heen op een aanvaardbare middenprijs te komen. Bovendien zullen diegenen die deze gewassen niet in hun teeltplan hebben dit jaar maar al te goed mer ken dat de prijsvorming van de gegarandeerde produk ten, mogelijk met uitzondering van de suikerbieten, nog steeds bij de overeenkomstige kostprijzen achterblijft. Kostprijzen wel te verstaan, waarin uitgegaan wordt van een op de toekomst gerichte bedrijfsvoering. Ook bete kent dat zaken als onderhoud gro..d en gebouwen, groen bemesting etc. daarin volledig worden opgenomen. Ook een evenwichtig bouwplan, waarin ruimte voor struktuur- verbeterende gewassen is, valt zeker onder deze op de toekomst gerichte bedrijfsvoering. Wij horen de laatste tijd nog wel eens opmerkingen dat de door het L.E.I. of in ZLM-rapporten berekende bedrijfsuitkomsten in de prak tijk nog wel plegen mee te vallen. Wij vragen ons af of in heel wat gevallen het verschil tussen theorie en praktijk niet juist gevormd wordt doordat de praktijk nogal wat van deze noodzakelijke, op de continuïteit van het bedrijf gerichte, uitgaven achterwege heeft gelaten. Zo zit er in heel wat bouwplannen een toch wel erg sterke wissel op de toekomst verweven. Met name ten aanzien van het percentage hakvruchten (in het bijzonder suikerbieten) zitten we vaak aan het maximum. Zeker indien daar geen of onvoldoende struktuurverbeterende gewassen tegen over staan. Wat dat betreft hopen wij dat er van over- heidszijde nu snel akkoord wordt gegaan met een rege ling die het ook financieel wat aantrekkelijker maakt om via groenbemesting of groenvoedergewassen de vrucht baarheid van de grond op peil te houden. Het is immers nog altijd zo dat, hoe slecht of goed het landbouwbeleid ook funktioneert, de boer met de betere kg-opbrengsten over het algemeen ook onder de „betere" inkomens zal vallen. GEMENGDE BEDRIJVEN TATANNEER wij het hebben over een op de toekomst gerichte bedrijfsvoering is dat wel heel sterk van toepassing op de zeer vele gemengde bedrijven die we in Zeeland en Brabant nog hebben. Bedrijven waar over het algemeen een beperkt areaal grond aanwezig is, waar door naast de akkerbouwgewassen een beperkte melk veestapel of veredelingstak onmisbaar is om tot een aan vaardbare inkomensvorming te komen. Met name de In voering van de melkkoeltank noodzaken vele van deze bedrijven in Zeeland en Brabant ten aanzien van hun be drijfsvoering belangrijke besluiten te nemen. Het gaat daarbij immers om de vraag of het bedrijf in de, hoogstens wat aangepaste, gemengde vorm wordt voortgezet of dal hetzij in de akkerbouw hetzij in de veehouderijrichting wordt gespecialiseerd. Voor vele kleinere bedrijven zijn hier zaken aan de orde waar niet te licht overheen gestapt kan en mag worden. Zeker indien de besluitvorming in de richting zou gaan van een specialisatie. Zo zien we het laatste jaar in die delen van Zeeland waar de verplichte omschakeling op de melktank speelt dat globaal de helft van de bedrijven besluit het melkvee af te stoten! Wij vragen ons met grote zorg af of daarmee niet zeer velen een belangrijke, zo niet onmisbare poot, onder hun bedrijf wegzagen. Zeker indien men niet de mogelijkheid heeft of aangrijpt om elders in het bedrijf zijn vrijkomende arbeid op een rendabele manier te benutten. Wij dachten dat juist in deze tijd, waar de werkgelegenheid buiten de landbouw zeer beperkt is en op reële mogelijkheden van bedrijfsvergroting niet te zeer gerekend behoeft te wor den, het handhaven van een melkveestapel voor vele klei nere gemengde bedrijven de beste garantie is om ook in de komende jaren tegen een redelijk arbeidsinkomen te kunnen blijven boeren. LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1