Mommersteeg International spreidt in Engeland de vleugels uit! De stijging van de collectieve lasten 16 Op woensdag 15 oktober j.l. werd te Finedon in Enge land een nieuw gebouwencomplex geopend van Mommersteeg International B.V. Zaadteelt en Zaadhan- del. De start van deze Engelse vestiging vond reeds 12 jaar geleden plaats. Er werd toen op bescheiden schaal be gonnen met een paar man personeel in een oude loods. Nu is er een personeelsbezetting van ruim 30 man. Tus sentijds werd nog verhuisd naar ruimere en betere ge bouwen, doch de zaak bleef groeien en de jas werd weer te krap. Vandaar dat nu weer werd uitgebreid met een nieuwe opslagruimte en kantoorgebouw. Gezien de belangen die Mommersteeg International B.V. in het Zuid-Westen bij de graszaadteelt heeft, waar bij ook de Suiker-Unie, die het bedrijf enkele jaren ge leden overnam, dus indirekt betrokken is werd de Redak- tie uitgenodigd dit feestelijk ,,openings--gebeuren mee te maken. De heer A. van Oosten reisde daartoe naar Engeland en schreef voor ons zijn indrukken in de vol gende reportage neer. NIEUW „HYPRO" VEEVOEDERGEWAS DUIM 100 personen waren aanwezig bij de opening. De provisorische vergaderzaal in het nieuwe kantoor was overvol Het gezelschap bestond uit boeren (afne mers en kontraktzaadtelers), beheerders en verzorgers van sportvelden, proefstations, voorlichters en last but not least, twee plaatselijke burgemeesters, omhangen met supergrote, blinkende ambtsketenen. Één van de twee was vergezeld van zijn vrouw, die ook al met een indrukwekkende ketting was versierd, doch van lichter kaliber. Na een korte inleiding van manager David Smart, hield de algemeen direkteur van Mommersteeg Interna tionaal Ir. J. W. Berkelbach, een openingsrede. Hij ging in op de ontwikkeling die zowel het moederbedrijf te Vlijmen in Nederland als de „dochter" in Engeland had den meegemaakt. De firma streeft naar opvoering van de kwaliteit en brengt regelmatig nieuwe rassen en be tere mengsels op de markt, aldus de heer Berkelbach. Bij deze opening werd het zgn. „Hypro-systeem", ge baseerd op een teeltcombinatie van het speciaal voor vee voer geschikt erwtenras Krupp met bepaalde soorten raaigras. Het grote voordeel van de erwten is gelegen in het hoge eiwitgehalte. Met dit menggewas van gras en erwten kan in drie maanden tijd ongeveer 40 ton groen- voeder per ha worden geproduceerd, met een droge stof- gehalte van 56 ton en een gehalte aan ruw eiwit van 23 procent. NIET ZOMAAR GEWOON GRAS! F't algemeen beschouwd men in Nederland een wei land als een stuk grond bedekt met gras. Een groene vlakte, zonder meer. Voor de Engelsman is gras echter grassoort werd uitvoerig gediscussieerd. Het duurde alle maal zo lang, dat de schrijver van dit artikel blij was dat men weer in de bussen stapte voor de terugreis. Dit te meer, omdat er nog een traktatie volgde met koffie, gebak en een overvloedige keuze in vleessoorten. En daarmee kwam een eind aan de „happening". WILDE HAVER GROOT PROBLEEM CINEDON ligt ongeveer 100 km boven Londen, dicht bij Northampton, vrii centraal ten opzichte van de belangrijkste bevolkingscentra 's Morgens voor de ope ning werd met Peter Groom, de man van de telers-zaad- kontrakten in Engeland een rondrit gemaakt door de omgeving. Eens te meer komt men dan onder de indruk van het prachtige Engelse landschap en de naar Neder landse maatstaven grote omvang van de boerderijen. Met GROTE BEDRIJVEN MET EXTENSIEF BOUWPLAN TIJDENS een kort bezoek aan een bedrijf werd ons een blik achter de schrrmen gegund. De farm was 240 ha groot, waarvan 80 ha in gras en 160 ha bouwland.. Van het gras werd ca 50 ha beweid door 130 stuks melk vee en de rest werd gemaaid voor silage. Snijmais komt nog vrij weinig voor in Engeland. De ondernemer was n jonge, energieke, hardwerkende boer, die naar onze in druk veel te ver boven het gemiddelde uitstak, dat geen goede indruk over de rentabiliteit van de Engelse land bouw kon worden verkregen. Er moest namelijk jaarlijks een enorm bedrag aan inkomstenbelasting worden be taald. De personeelsbezetting was naar Engelse begrippen hoog Een trekkerchauffeur, twee man voor de verzor ging van het vee, een volontair en de baas zelf. De bruto- produktie bedroeg ca 600.000 per jaar, met o.a. 160.000 vaste en 80.000 variabele kosten. Het melkvee leverde ca 45 van de bruto geldelijke opbrengst (gemiddeld ƒ5,30 per koe per dag), waarbij ca 75.000 aan veevoer werd gekocht. Overigens werd ook op dit bedrijf op het bouwland vrijwel uitsluitend graan (tarwe en rogge) verbouwd. De aardappelen waren weliswaar dit jaar erg duur (men sprak over 5060 ct per kg telersprijs), maar onze far mer Jim Pitts vond dooreengenomen het prijsverloop in de diverse jaren te grillig. Door de grote oppervlakte komt men met graan ook aan voldoende inkomen met weinig prijsschommelingen! Een vergelijking met een Nederlands bedrijf van 2040 ha gaat nu eenmaal op dit punt niet op. ZEELAND ALS ZAADLEVERANCIER VAN ENGELAND CLECHTS een beperkt deel va.n het graszaad dat in En- geland wordt verkocht is ter plaatse geteeld. Verre weg het meeste komt elders vandaan. In de opslagloods ligt zaad uit diverse delen van de wereld: Canada, de Verenigde Staten, Polen, Denemarken en vooral ook uit Nederland- In 't bijzonder voor de zaadwinning van de fijnere gras sen als bijvoorbeeld roodzwenk, doet Mommersteeg graag een beroep op de boeren in het Zuid-Westen van ons land, bv. in Zeeuws-Vlaanderen. Als men'bij een be zoek aan Engeland de fraaie gazons en sportvelden be wonderd, is er dus een redelijke kans dat er zaad werd gebruikt uit onze contreien! iets bijzonders. Het wordt bestudeerd in alle nuancerin gen en met zorg gekoesterd Dat ziet men aan de keurig onderhouden gazons bij de woningen en in de parken, die niet gemaaid maar geschoren worden. Dat komt nog meer tot uiting bij de sportvelden. Voor een golflink worden bv. diverse soorten gras gebruikt. Zeer fijne (die dagelijks worden gemaaid!) bij het putjejen bij de af slag, grovere verder op het terrein. Voor cricket, hokey, voetbal, paardenrennen, enz. kiest men aparte grassen of grasmengsels, afgestemd op het gebruik. Die belangstelling voor dit alles bleek ook bij de ex cursie die na de opening werd gehouden naar een iets verder gelegen demonstratieveld met vele tientallen grassoorten en andere groenvoedergewassen als stoppel knollen, erwten, mais, boerenkool e.d. Alles werd uitge breid bekeken, maar de grassen waren zeer duidelijk favoriet. Zelfs de burgemeesters zaten op hun hurken over de grassprietjes te strijken en te aaien. Bij elke 100 ha behoort men tot de middelgrote farms; we pas seerden een farm"van niet minder dan 1200 ha! Deze grote boerderijen worden in 't algemeen met een minimum aan arbeidskrachten geëxploiteerd. Het bouw plan is dan ook extensief, met weinig aardappelen en suikerbieten en zeer veel graan. Een enorm probleem is het optreden van wilde haver. Bestrijding is op veel per celen onbegonnen werk; het gevolg van al te extensief boeren. Mede door andere onkruiden is naar schatting meer dan 80 procent van de percelen ongeschikt voor het telen van graszaad op kon'.rakt. (Vervolg van pag. 5) MAZEN VAN DE WET De term „misbruik" (van sociale verzekeringen) is overi gens lang niet altijd terecht. Misbruik veronderstelt opzet en fraude maar in vele gevallen is dat niet het geval. Veel juis ter is de term „oneigenlijk gebruik", die de laatste jaren dan ook in ons spraakgebruik ingang heeft gevonden. Onze sor ciale wetgeving zit n.1. niet zo hecht doortimmerd in elkaar als men wel zou denken. Allerlei formuleringen in de wet zijn voor velerlei uitleg vatbaar en bieden mensen legaal de gelegenheid om door de mazen van de wet te glippen. De Sociale Verzekerings Raad stelde onlangs in een rap port bijvoorbeeld dat sommige werklozen ten aanzien van een volgende baan volstrekt irreële eisen stellen en de wets bepaling dat alleen „passende arbeid" hoeft te worden aan vaard zeer ruim uitleggen. Zo zijn er verpleegsters of kel ners, die niet in de avonduren willen werken. Zij vinden dat niet „passend". Terecht meent de Sociale Verzekerings Raad dat aan deze mensen geen WW behoeft te worden uitge keerd, want werken in de avond is wel degelijk „passend" voor beoefenaren van deze beroepen. Zij /wisten, toen zij het beroep van verpleegster of kelner kozen, dat zij dikwijls 's avonds zouden moeten werken. Deze mensen zouden het echter niet proberen om een uitkering te krijgen, als de tekst van de wet, die ruimte laat voor een ruime uitleg, exacter zou worden geformuleerd. In het betreffende rapport worden nog meer voorbeelden van legaal misbruik van de WW genoemd. Zo geven de hui dige WW-bepalingen over de betaling van achterstallig loon als bedrijven failliet gaan aanleiding tot „legaal misbruik". Bepaalde loonkosten kunnen op de WW worden afgewenteld wanneer een bedrijf failliet gaat. Een „gunstig moment" om failliet te gaan valt b.v. in een periode kort vóór de vakan ties. Ook oprichters-direkteuren van bedrijven, die zichzelf op de loonlijst zetten en kort daarna failliet gaan, kunnen aanspraak maken op WW en meestal wordt het dan een forse uitkering, want het loon waarvoor zij zichzelf op de loonlijst plaatsen, is vaak exorbitant hoog. Er zijn nog meer foefjes om door de mazen van de WW heen te glippen. Zo zou bij het opstellen van arbeidskontrak- ten rekening worden gehouden met het afwentelen van loon kosten op de WW in perioden waarin werk toch niet lónend zou zijn. Maar ook van andere sociale wetten wordt „on eigenlijk" gebruik gemaakt. Zo worden er nogal wat mensen kort voor hun 65-ste ziek en hebben dan gedurende één jaar recht op ziekengeld, ofschoon zij vanaf hun 65ste ook AOW toucheren. Tel uit je winst! De wet zou zo moeten worden veranderd, dat iemand die 65 is, geen recht meer op een uit kering krachtens de Ziektewet kan doen gelden. EXAKTER FORMULIEREN ^|IET exakte formuleringen van sociale wetsartikelen kunnen dus het oneigenlijk gebruik van sociale ver zekeringen in de hand werken. Een voorbeeld hiervan is de term „passende arbeid", zoals die in onze werkloosheidswet ten voorkomt. Werklozen behoeven alleen maar „passende arbeid" te aanvaarden, maar wat is precies passende arbeid? Je kan zo'n term heel eng, maar ook heel ruim interpreteren, dat is de moeilijkheid. Er zijn legio van zulke mazen ip de sociale wetgeving, die gedicht zullen moeten wordea Hij die zegt dat mensen c geen gebruik van maken is een optimist; hij die zegt dat je wetten duidelijk moet formuleren omdat anders mensen in de verleiding komen ze te ontduiken, is een realist. Het is derhalve te hopen, dat aan de sociale wetsteksten zo wordt geschaafd, dat het oneigenlijk gebruik moeilijker wordt. Een paar goede juristen moeten alle wetsteksten maar eens met het blauwe potlood nalopen. Een waar blijft de herkodifikatie van onze sociale verzekeringswetten, waaraan oud-minister Veldkamp nu jaren schijnt, te wer ken? Hij maakt er blijkbaar in ,de meest letterlijke zin zijn levenswerk van!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 16