Oogstwerk staat er heel wat gunstiger voor dan vorig jaar Er is nog heel wat werk te doen Wintertarweinzaai staat alweer voor de deur KORTE WENKEN 6 Met de oogstwerkzaamheden, vooral aan aardappelen en uien wil het op WALCHEREN nog niet zo verlopen als we gehoopt hadden. Het weer is in deze nogal eens spelbreker. Pe regenhoeveelheden zijn niet buitengewoo groot, maar de buien van zo'n 10 mm kwamen toch zo veelvuldig, dat het rooien van aardappelen en uien en het verzamelen van uien sterk stagneerde. Het resultaat is, dat zowel van aardappelen ongeveer 650 ha, als van uien ongeveer 500 ha, per begin oktober nog tweederde moet worden geoogst. Het dorsenvan de bruine bonen vlotte ook minder goed. Maar met 1 a 2 dagen gunstig weer, zal dit, op en kele late percelen na, weer tot het verleden behoren.- Bij het rooien van de suikerbieten is er geen achter stand, eerder een voorsprong. Er zijn enkele bedrijven waar reeds alle bieten gerooid zijn. Ook bij de suikerbie ten lopen de kg-opbrengsten zeer sterk uiteen, met een variatie van 3050 ton'per ha. Het suikergehalte schom melt veelal rond 15 Opgemerkt kan worden dat de minst belovende percelen meestal wel het eerst zijn ge- Op wintervoorploegen, voorbereiding voor de nieuwe oogst. rooid. Veel collega's zijn geschrokken van de hoge tar- rapercentages Er zijn uitschieters tot 40 Sommi gen willen hierover nader geinformeerd worden en heb ben dan ook geprotesteerd tegen de huns inziens te hoge tarrapercentages. De prijzen van aardappelen en uien liggen op een goed mveau. Voor de telers van deze produkten zullen de fi nanciële uitkomsten gunstig kunnen zijn, uitgezonderd de te vroege verkopen, wat pas achteraf blijkt, en/of danwel afhankelijk zijn van de afgesloten leveringskon- trakten. We hebben goede hoop dat een groot gedeelte van de telers wel deel heeft in de goede prijzen, omdat men meestal niet alles op contractteelt of vroeg ver koopt. Ook bij afzet in -poolverband heeft men deel in de goede prijs, zij het dat deze een gemiddelde zal zijn van een aantal transacties. We vermoeden zo, dat deze gunstige prijzen voor veel bedrijven, financieel meer zoden aan de dijk zal zetten, dan een na langdurige onderhandelingen verkregen ge ringe prijsverhoging van één of twee gegarandeerde pro dukten. Zo zien we maar weer hoe een soms maar geringe schaarste van een produkt leidt tot een aanzienlijke prijsverbetering. Dit is dan eindelijk weer eens een mee valler die zo nodig is om de bedrijfsvoering financieel enigszins rond te krijgen. We vinden het overigens maar een zwakke basis die onvoldoende zekerheid geeft ten aanzien van de zware financiële lasten die liet boer zijn of worden meebrengt. De kg-opbrengsten van de bruine bonen vallen van veel percelen enigszins tegen. Het warme weer in augus tus heeft vermoedelijk toch een te snelle afrij ping tot gevolg gehad. De gemiddelde opbrengst ligt op ongeveer 2400 kg per ha. Bij de huidige prijs geeft dit nog een redelijk financieel resultaat. Bij gunstig weer zal de oogst van de snijmais deze week al vergevorderd zijn. Alles overziend mogen we stellen, dat we er t.o.z. van vorig jaar wat het verloop van het werk betreft heel wat gunstiger voorstaat. Voor hen die interesse hebben voor de historie van Walcheren, wat betreft de bodem en de bedijking, willen we nog de aandacht vestigen op een aankondiging hier- oyer in dit blad. De inleider op de bijeenkomst was des tijds één van de leidende figuren bij de bodemkartering van Walcheren na de innudatie 19441945. Alhoewel de najaarsoogstwerkzaamheden in de WEST HOEK, evenals trouwens in het gehele Zuidwesten, laat zijn begonnen, is er toch de laatste weken een behoor lijke voortgang geboekt. Wanneer we dit schrijven, schat ten we dat er nog 15 a 20 van de aardappelen in de grond zitten Van de uien ligt er nog wel 30 buiten. Voor de bieten is het moeilijk een schatting te maken. Maar door de late aardapeloogst is er toch wel enige ach terstand ontstaan. Met name bij de aardappeltelers na tuurlijk. Het ploegen begint nu ook goed op gang te komen en hiervoor is het nu wel echt tijd. Wanneer we met goed weer onze landerijen op wintervoor kunnen krijgen is dit zeer belangrijk. Natuurlijk belopen we het risico, dat er nog een flinke opslag komt. Zo zachtjes aan zijn we ech ter wel tot de ontdekking gekomen, dat het een goede zaak is om op wintervoor geploegd land nog eens te cul- tivatoren. Ook de zaaitijd voor tarwe gaat weer aanbreken. De rassenkeus waar we ovér beschikken is vrij ruim. Gezien de ervaringen uit het verleden, lijkt het gewenst niet alles up één kaart te zetten. Het is het -beste om dus meer dere rassen in ons plan op te nemen. Dat we de winter- vastheid niet moeten vergeten, lijkt ons na zoveel jaren kwakkelwinter toch ook nog actueel. Wat de bieten betreft moeten we er toch zo zachtjes aan rekening mee gaan houden, dat .hoewel we dit altijd' met tegenzin doen, we de bieten toch echt aan de hóóp moeten gaan storten. Onze stelregel is graag: in de week van 1 nov moeten de bieten uit de grond zijn en klaarlig gen aan de hoop. Dit jaar valt 1 nov. op zaterdag en nu mikken we dus maar op 8 nov.: of het zal lukken? Van te voren valt dit niet tezeggen. We vinden het echter altijd goed om bepaalde streefdata te hanteren. Tot op heden geeft het uitmaaien van de sloten ook heel wat meer kans dan vorig jaar 't Is nu zaak om dit thans ook ten uitvoer te brengen. U leest het en u weet het ook wel, er is nog heel wat te doen in oktober. Wan neer het weer meezit gaat het allemaal wel, maar juist in deze weken moeten we ons realiseren, dat het kunst licht niet voor niets op onze trekkers zit. (Vervolg van pag. 5) Alvorens hier tot combinen over te gaan, is het zeer be langrijk om het vochtgehalte te laten bepalen (gemid deld monster) om teleurstelling te voorkomen, zowel t.a.v. kwaliteit (breuk) als van de droogkosten. De stand van dit gewas geeft toch al geen hoge kg-opbrengst-ver- wachting. Het zaaien van de wintertarwe staat al weer voor de deur, althans zo rond half oktober zullen de eerste per celen wel gezaaid worden. De rassen zullen hoofdzake lijk bestaan uit: (alphabetisch) Caribo, Clement, Lely en Manella. Een tamelijk grofkruimelige, goed bezakte bouwvoor is het ideale zaaibed voor wintertarwe. Hierop is het mogelijk ondiep te zaaien, zodat de tarwe een krachtig wortelstelsel kan vormen Hierdoor is ze dan goed bestand tegen optreden van kiemschimmeis en aan tasting door voetziekten. Bovendien blijkt na iedere vorstperiode dat de tarwe met een krachtig wortelstelsel beter tegen vorst bestand is en zich gemakkelijk herstelt. Vergeet bij de wintertarwezaai de onkruidbestrijding niet! Zaterdag 11 oktober wordt de wedstrijd om het kam pioenschap ploegen gehouden. Ongeveer 20 deelnemers zullen met elkaar strijden om de hoogste eer op dit ge bied. BESTEMMINGSPLANNEN Hooge en Lage Zwaluwe. Vanaf 3 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Lage Zwaluwe - Oost II - derde ring". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende boven genoemde termijn bezwaren -indienen bij G.S. Roosendaal en Nispen. Vanaf 3 oktober liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Zundertseweg-Kortendijk", „Molenstraat-Kloosterstraat" en „Buitengebied 1975". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Tholen. Vanaf 3 oktober ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan „Gedempte haven" St. Annaland". Zij dde zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovenge noemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Westerschouwen. Vanaf 3 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Renes- se kom en omgeving". Zij die zich tijdig met bezvraren zo wel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Tholen. Vanaf 3 oktober ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Gorishoek". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Borsele. Vanaf 6 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Lewedorp Noord 1975". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 6 oktober -ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Bokt A". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij; de gemeenteraad. Hulst Vanaf 7 oktober ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan „Dullaertpolder". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Nuenen. Vanaf 7 oktober ligt gedurende een maand ter izage het vastgestelde bestemmingsplan „Nuenen Oost". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovenge noemde termijn beroep instellen bij de Kroon. RADIO Dinsdag 14 oktober a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Aspekten van de struktuurnota voor de land- en tuinbouw 'n Gelderland", een vraaggesprek met mr. O. W. A. Baron van Verschuer, G.S. lid ruimtelijke en landbouwaangelegen- heden en ir. A. J. Grandjean, HjLD. landinrichting in Gel derland. Vrijdag 17 oktober a.s.f Hilversum n, 12.3012.40 uur: .Hoofdpunten uit de rede van die minister van landbouw, nr. A. van der Stee, voor de Koninklijke Vlaamse Inge nieursvereniging op 16 oktober a.s. te Brussel. VAKBEURS HOUT 75 In de Ahoy-hal in Rotterdam zal van woensdag 22 tot en met zaterdag 25 oktober de vijfde vakbeurs voor hout, hout- produkten voor de bouwnijverheid, houtverduurzaming, houtbewerkingsmachines en gereedschappen onder de naam Hout 75 worden gehouden. C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW HEEFT U TIJDENS HET ROOIEN een wagen waarbij de aardappelen goed nat geregend zijn, breng dan deze natte aardappelen niet zo maar in de cel. Tijdens de be waring worden deze aardappelen niet goed droog. Op de aanrakingsplekken blijven de aardappelen nat en gaan rotten. Het is maar dat u het weet. IN ONZE CONSUMPTIEAARDAPPELEN komt soms „Phoma" voor. U weet wel, een soort droogrot bij aard appelen. Deze soort droogrot gaat met het pootgoed over. Alle pootgoed moet op Phoma worden onderzocht. Ook uw eigen geteelde pootgoed moet u laten pnderzoeken oo Phoma. Neem tijdig kontakt op met uw keuringsdienst. Wees nu eens niet eigenwijs" en laat een monster onder zoeken. OOK BIJ DE BIETENROOIERS schijnt een soort wed strijdreglement te bestaan. Zo iets als wie rooit de meeste bieten persdag! Eigenlijk moest het reglement zijn wie komt met de minste tarra en de minste verliezen voor de dag. Boer, let op uw bietenwant tarra en verliezen gaan ten koste van uw portemonnaie. BRANDSTOF TANKEN op een gloeiende trekker, is de manier om brand te krijgen. Wees dus voorzichtig, laat de trekker eerst even afkoelen en zorg op zijn minst voor een goed brandblusapparaat. U weet wel, zo'n ding dat op het juiste tijdstip een veelvoud van zijn aanschaf- waarde vertegenwoordigt. BIETENBLAD HEEFT ALS GROENBEMESTING wel enige waarde, maar niet de huidige verkoopprijs welke pl.m. 14,— per ton is vanaf het land. In het land droog, verkoop dan uw blad. Op nat land kan het transport van bietenblad veel struktuurbederf veroorzaken en struk- tuurbederf veroorzaakt oogstderving in het volgend jaar. Die prijs wil niemand voor uw blad betalen. VEEHOUDERIJ KONTROLEER REGELMATIG de in de nazomer inge zaaide graslandpercelen op aanwezigheid van muur. Dit onkruid groeit de gehele winter door en legd zich als een deken over het gras, waardoor dit verstikt. Spuit daarom nu de muur nog klein is, met 2,4,5-TP. Dit middel geeft bij koud weer het beste resultaat. STINKPOOT is een besmettelijke ziekte, die kreupel heid veroorzaakt. De bestrijding kan het beste in het na jaar gebeuren, omdat dan het infektiepeil het laagst is en de poten niet zijn bedekt met aanklevende mest. Voor de behandeling is een voetbad van 10 cm diepte met een 3 formaline oplossing nodig. DOOR AANKOOP VAN RUWVOER van onbekende herkomst is het voorgekomen, dat de melk besmet is met zogenaamde pesticiden. Besmette melk kan door de fa briek worden geweigerd. Neem geen risiko en laat in twijfelgevallen het ruwvoeder onderzoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6