Landbouwschap bepleit importbeperking appelen Appels werder goedkoper DINGEN VAN DE WEEK Kritische kanttekeningen bij het Rapport „De Jonge Agrariër" ROOIREGELING WEER DRINGEND NODIG De markt voor appelen ziet er voor de producent in 1975/1976 zeer somber-uit. De oogst dit jaar wordt over vloedig genoemd. Gevreesd wordt dat de afzet vooral bij het ras Golden Delicious grote problemen zal on dervinden. In zijn openbare vergadering van woensdag 1 oktober j.l. heeft het bestuur van het Landbouwschap de vooruitzichten voor de fruittelers besproken en is ge komen met voorstellen. De situatie op de appelmarkt is vergelijkbaar met die van 1973/1974. Ook toen was de oogst overvloedig. Op aandrang van het bedrijfsleven is in de maanden april, mei en juni 1974 een vrijwillige beperking van de import uit de landen van het zuidelijk halfrond tot stand geko men. De beperking bedroeg toen 15% van de totale im port, ofwel circa 30 miloen kg appelen. Toch werden nog 70 miljoen kg appelen tijdelijk uit de markt genomen in dezelfde periode. De inkomenssituatie in de fruitteelt daalde in het betreffende seizoen tot een onaanvaardbaar laag niveau, namelijk een arbeidsopbrengst van f 3.500, per ondernemer. Het Landbouwschap is daarom van mening, dat de im portbeperking derhalve groter zal moeten zijn dan in 1974. Deze zal ongeveer 50 moeten zijn van de gemiddelde import gedurende de laatste drie jaren. De periode van de invoerbeperking zal zich moeten uitstrekken over het tweede kwartaal van 1976. Het Landbouwschap sprak zich eveneens uit voor een hernieuwde rooiregeling. In Brussel heeft Nederland daarop reeds herhaalde malen aangedrongen. Het Land bouwschap is van mening, dat het niet invoeren van een rooiregeling vanwege de hoge kosten die eraan verbon den zijn, een kortzichtig beleid is. NIEUWE BESCHIKKING BESTRIJDING PEREVUUR De-minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, heeft in zijn beschikking „Bestrijding Perevuur 1975" uit breiding gegeven aan de verplichting om te gedogen dat voor perevuur gevoelige planten van Staatswege worden afgezaagd of gerooid, als zij door die ziekte zijn aangetast of er van worden verdacht. Deze gedoogplicht zal nu in principe voor het gehele land gelden, met uitzondering van het gebied ten noorden van de spoorlijn HarlingenLeeu wardenGroningenDelfzijl. Op de fruitveilingen nam de vorige week de Cox's Orange Pippin een zeer belangrijke plaats in. Vele dui zenden kilo's werden hiervan aangevoerd.. Nog steeds is er veel klasse II vanwege de kleur. Toch is er nu meer klasse I dan enkele weken geleden. Ook de kwali teit van de Cox's is aanzienlijk beter geworden. Er komt thans nog maar weinig stip voor, iets wat bij de vroeg geplukte partijen een groot probleem was. De narigheid is wel dat nu de Cox's zeer goed is ge worden, de prijs het er lelijk bij laat zitten. Er is weinig vraag voor export. De Westduitse markt heeft teveel slechte ervaringen met de te vroeg geplukte Cox's opge daan om er nu nog erg happig op te zijn. Daar komt bij, dat er 'n zeer groot aanbod is van WeWstduitse Cox's, die ook voor zeer lage prijzen worden aangeboden. De ge hele appelmarkt is trouwens flauw, want de Franse Golden Delicious komt ons land binnen tegen prijzen van 4050 cent per kg. In een marktoverzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit lazen we dat op de telersmarkten in Frankrijk de prijs van de klasse I Golden boven 70 mm ook slechts rond 30 cent per kg ligt Voor de Cox's Orange Pippin, grote maat, klasse I, lag Verder worden boomkwekers in Alphen aan de Rijn, Bos koop, Hazerswoude, Reeuwijk en Waddinxveen met deze beschikking verplicht alle cotoneasters op hun bedrijven, oe- horende tot bepaalde voor perevuur extra-gevoelige soorten, voor 10 oktober a.s. zelf te rooien en te vernietigen. Met deze beschikking is de beschikking „Bestrijding Pere vuur 1972" vervallen. de prijs vorige week nog rond 70 cent per kg, terwijl de I 70-75 mm iets boven 60 cent per kg deed en de I 65-70 mm rond 55 cent. V oor de maat 60-65 mm wqrd rond 40 cent per kg betaald. De klasse II was ongeveer 56 cent per kg goedkoper, al naar gelang van de kwaliteit. Er waren ook uitschieters naar boven voor zeer-fraai ge kleurde partijen. Goudreinette wordt er yeel'in de grote en zeer-grote maten aangeboden. De prijs hiervan liep belangrijk terug en kwam op 4050 cent per kg. Voor de meest gevraagde maten werd tot 60 cent per kg be taald en de rode partijen kwamen daar nog wat boven. Bij de peren nam vooral de Doyenne du Cornice een zeer belangrijke plaats in. Dagaanvoeren van ruim 100 ton per veiling kwamen voor. De prijs kon zich goed handhaven op ongeveer 1,15 per kg voor de klasse I kwaliteit en ongeveer 10 cent per kg minder voor de klasse II kwaliteit Vrijdag liep de prijs plotseling ruim 10 cent per kg op voor alle kwaliteiten. Beurré Alexander Lucas was gevraagd op prijzen van 7375 cent per kg voor de meest gevraagde maten en Legipont deed voor de meest gevraagde maten rond 83 cent per kg. Het aan bod van Conference liep sterk terug. De prijzen hielden zich best op 8085 cent per kg voor de grote en middel maten en ruim 60 cent voor de I 55-60 mm. Saint Remy stoofperen handhaafden zich goed op 1 per kg of iets daar boven. GLASTUINBOUW EN VISSERIJ KWIJTSCHELDING VOORSCHOTTEN OLIEFINANCIERIN De minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, heeft gezien de inkomensontwikkeling in de glastuin bouw in overleg met de minister van financiën besloten de uit hoofde van de „Beschikking garantie olie-aankoop glastuinbouw 1974-1975" verstrekte voorschotten kwijt te schelden. De in de beschikking genoemde geobjectiveerde rnarktrente is bepaald op 7 Dit betekent dat aangezien tuinders 5 rente voor eigen rekening nemen over liet gegarandeerde leningsbedrag 2 vergoed wordt door het ministerie van landbouw. Naarmate de fruitpluk voortgang maakt, wordt duidelijk dat het dit jaar niet meevalt met de kilo's. Zeker, er is een grote appeloogst. In aantal zijn de vruchten er wel, maar de maat valt op vrijwel alle bedrijven tegen. De fraaie zomer heeft niet die groei gebracht welke men had verwacht. De zware bladval van half augustus zal daar aan niet vreemd zijn. Heel wat telers moeten hun oogst- raming naar beneden herzien. Het verschijnsel staat in ons land niet op zichzelf. Uit alle belangrijke produktie- centra van appelen in Europa komen berichten over een te klein blijven van de vruchten en hierdoor tegenvallen de kilo-opbrengsten. Gemiddeld zal de appeloogst daar om belangrijk boven het peil van 1974 uit komen maar toch minder groot worden dan in 1973. Volgens de jong ste oogstraming in België zal de appeloogst in dit land 4% groter worden dan het vorig jaar, maar ruim 10% onder het peil van 1973 blijven. Hierdoor is in dit land het verschil nog groter dan in ons land. Het wordt tijd om haast te maken met de pluk van be waar Golden Delicious. De centrale veiling Goes-Krab- bendijke adviseerde haar leden om 18 oktober aan te houden als de laatste dag voor de inbreng van Golden Delicious in de ca.cellen. Wat daarna nog geplukt moet worden kan men het beste opslaan in de gewone koeling. We zouden er nog eens op willen wijzen dat voor het behoud van de kwaliteit het beslist noodzakelijk is dat de Golden Delicious het koelhuis in gaat. Van de zgn. ..schuurappelen" behoeven-we in november en december beslist geen redelijke prijs te verwachten. Wanneer men ze in de schuur wil bewaren kan men ze waarschijnlijk beter maar direkt aan de industrie afleveren, hoewel de prijs die van die kant wordt betaald, ook niet hoog is door het grote aanbod op lage prijzen uit Frankrijk. De industrieprijs ligt op het moment dat we dit schrij ven op ongeveer 16 cent per kg. De interventieprijs van Golden Delicious klasse II in de maand oktober is voor maat 70 mm en minder f 16,80 per 100 kg. CR worden in alle E.E.G.-landen appelen uit de markt genomen ingevolge dë interventieregeling van de E.E.G. Het is het bewijs dat er nog voldoende problemen zijn rond deze fruitsoort. We vinden het daarom een on begrijpelijke zaak dat er niet meer aandrang is op toe passing van de rooiregeling. We weten het, er zijn binnen de E.E.G. vele sektoren waar problemen zijn. We hebben de laatste weken veel gehoord over het wijnprobleem, dat ook groot is, al gaat dat aan ons land voorbij. We lazen dat de Europese land bouwraad sinds april zes keer over de wijn heeft gespro ken en er nog steeds niet uitgekomen is. De verordening rond de wijn, moet herzien worden, daar zijn alle landen het over eens. Het gaat echter om de wijze waarop en daarbij proberen zowel Frankrijk als Italië er zoveel mogelijk uit te slepen voor hun wijnboe ren. Die zijn er ook nog al wat want deze twee landen produceren samen 90 van de wijn in de E.E.G. De Duitsers hebben ook te maken met de wijnproduktie maar de regering van dit land schijnt op het standpunt te staan dat de te ontwerpen nieuwe regeling niet teveel mag kos ten. Geen onbekend geluid trouwens in dit land. We weten er ook als fruittelers alles van. Toch schijnt de Bondsrepubliek wel oren te hebben voor de opmerking dat men moet oppassen dat het arme zuiden van Italië in de armen van het communisme wordt gedreven als wat niet denkbeeldig is wanneer er geen goede wijnrege ling komt. We lazen dat men het reeds eens is geworden over de grote lijnen van de nieuwe wijnregeling in de E.E.G. Het zou gaan om geen aanplant in de eerstkomende twee jaar en het instellen van een rooipremie voor de slechte wijnstokken. Verder zou het referentieprijzensysteem toe gepast moeten worden bij de invoer van port in de E.E.G. maar niet voor de invoer van sherry. TR zijn ook nog verschillende zaken waar men het met betrekking tot wijnberg in Europa niet over eens is. Dat betreft o.m. de prijs die betaald zal worden voor de uit de markt te nemen wijn. Binnen de kring van de E.E.G. houdt men het er op dat de wijn weer onderge bracht zal worden in een of ander pakket, voor de defini tieve beslissing zal komen. Vooral de Italianen schijnen er op uit te zijn om de wijn te verbinden aan de maatregelen die er genomen moeten worden in verband met de zuivel. Reeds jaren is de zuivel de zwaarste post op de E.E.G.-begroting en ze vraagt 10 keer zoveel als de wijn waar men eerst sedert de laatste paar jaar moeilijkheden mee heeft. We zijn deze week wat uitvoerig ingegaan op dit wijn probleem omdat zoals bekend Frankrijk een heffing heeft gelegd op de invoer van goedkope Italiaanse wijn. Op de vraag hoe dat nu verder moet is het antwoord ook nog steeds niet gegeven. We zien er ook uit dat er in Brussel vele problemen zijn. Dat wisten we reeds maar bij her haling worden we er bij bepaald. Dat neemt echter niet weg dat we ook de volle aan dacht mogen en moeten vragen voor onze problemen die groot zijn. We zien dit jaar opnieuw dat er nog steeds sprake is van een teveel aan fruit binnen de E.E.G. Het is onmogelijk om tegen de Golden Delicious prijzen van dit moment fruitteler te zijn. We zijn gelukkig met de trans- aktie welke via C.B. 2 werd afgesloten met de D.D.R. 8 miljoen kg appelen gaan in de komende weken naar dit land. Het gebeurt echter op een noodprijspeil want 32-33 cent per kg is absoluut te weinig. Het is echter wel teke nend voor de situatie dat het kwantum direct werd volge boekt toen de inschrijving open stond. (Vervolg van pag. 13) van buitenaf zich in, de landbouw vestigen. Daar dit dan toch jongeren moeten zijn met voldoende eigen vermogen, kan men zich afvragen of het streven van de kommissie naar meer gelijke kansen wel serieus is. Meer inzicht in het gehele selektieproces op basis van recente onderzoekgegevens lijkt gewenst, daar de kommissie in dit rapport van oude en onvolledig ge analyseerde gegevens uitgaat. In het rapport worden een aantal alternatieven van de hand gewezen, zoals overheidsleningen tegen ver laagde rente en inkomenstoeslagen. Wat het eerste betreft: ze komen in andere EEG-landen wel voor, en er wordt niet aangegeven of de „doorkruising van het normale fiancieringsgebeuren" in die landen voor de jonge boeren zo nadelig is. Zijn rentesubsidie, borg stellingen e.d., waarbij de overheid te hulp wordt ge roepen geen doorkruisingen van het normale finan- cieringsgebeuren? Inkomenstoeslagen sluiten niet bij de problematiek aan volgens de kommissie, hoewel in het rapport ge sproken wordt over het in de knel komen van de eerste levensbehoefte wegens zware financiële ver plichtingen en de „weinige" ruimte die er is voor de ontplooiing van gezin en bedrijf. Waarom zijn de voor stellen die er op neer komen dat makkelijker en met minder moeilijkheden bankkrediet kan worden opge nomen en terugbetaald wel een wegnemen van de oorzaken van de problematiek en inkomenstoeslagen niet? SLOTKONKLUSIE IN voorgaande is nogal heftige kritiek geleverd op het uitgangspunt van de kommissie, om uit te gaan van het huidige landbouwbeleid. De stuurgroep is zich ervan bewust dat het landbouwbeleid niet los gezien kan wor den van de ontwikkelingen in de ekonomie en het alge meen sociaal ekonomische beleid als geheel en ook dat het landbouwbeleid niet van vandaag op morgen te ver anderen is. Aan de andere kant, en dat is uit het voor gaande duidelijk gewonden, kan men niet om de door het landbouwbeleid ontstane problematiek heen. Ondanks deze kritiek op het rapport, heeft de stuurgroep waarde ring voor de door de kommissie gedane voorstellen en aanbevelingen. Onder de huidige omstandigheden slui ten de meeste voorstellen aan hij de realiteit. De essentie van dit stuk is echter dat als het huidige landbouwbeleid ongewijzigd wordt voortgezet, het perspektief voor de meeste jonge agrariërs er niet zoveel beter op zal wor den. Natuurlijk zijn zaken als betere voorlichting en begeleiding, samenwerking, verruiming van de thans be staande mogelijkheden en faciliteiten, e'en grotere onaf hankelijkheid van de familie die wettelijk mogelijk wordt gemaakt, positief te beoordelen. Maar het is niet gerecht vaardigd om alleen uit te gaan van de redenering „iets is beter dan niets" in de belangenbehartiging van de jonge agrariër. Als de oorzaken worden aangegeven en erkend mag ook verlangd worden dat ze aangepakt wor den! Naar aanleiding hieiVan pleit de stuurgroep ervoor om door het Landbouwschap een onderzoek te laten verrich ten naar de mogelijkheden om het huidige landbouwbe leid bij te sturen teneinde (ook) de jonge agrariërs in de toekomst meer perspektief te bieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19