Wintergranen...? Onkruiden...? Natuurlijk... IGRAN 50! adrerterpn M Mar verkopen l Ligtermoet: omdat 't goed de grond uit moet Vergadering WACHTEND op politieke daadkracht hoofdbestuur KNLC IGRAN 50 is al jaren het aangewezen middel voor algemene najaarstoepassing in wintergranen, omdat: - het een brede werking heeft tegen zowel grassen- duist, windhalm en straatgras- als zaadonkruiden- muur, ereprijs en kamille. - het door alle rassen wordt verdragen. - het een lange werkingsduur heeft. - het zijn werking ook onder droge omstandigheden behoudt, dus minder afhankelijk van weersomstandigheden. LIGTERMOET CHEMIE BV E|ANCO Nieuw, zeer veilig middel voor wintergranen. Toepassen direkt na zaai. Bedrijfszeker op lichte- maar ook op vrij zware gronden. Werkzaam zowel onder droge- als vochtige omstandigheden. Bestrijdt duist, straatgras en windhalm. Tevens uitstekende werking op breedbladigen, zoals kleefkruid, kamille, muur, ereprijs en dovenetelsoorten. 14 "LIET hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, op 30 septem- ber j.l. in zijn tweemaandelijkse vergadering bijeen, maakte weer de gebruikelijke ronde langs de vele agrarische problemen van de dag. Vanzelfsprekend stond het komende politieke werk aan de rijksbegroting 1976 in het centrum. Er wordt wel e.e.a. verwacht van de Tweede Kamer nu de cijfers van de begroting tekort lijken te schieten bij de daden die de Kamer blijkens aangenomen moties in juni j.l. van de regering ten behoeve van land- en tuinbouw verlangde. RIJKSBEGROTING 1976 I-JET hoofdbestuur besteedde de nodige aandacht aan hetgeen de „derde dinsdag" voor de Nederlandse land- en tuinbouw opleverde. Het moest met teleurstelling constateren dat het totaal van de belasting- en so ciale voorzieningen maar ten dele tegemoet komt aan de wensen van het Landbouwschap. Dat met name de zelfstandigenaftrek, waar zo duidelijk recht kan worden gedaan aan het probleem van het andersoortige inkomen van een zelfstandige, niet aanzienlijk is vergroot, wekt misnoegen op. Ook de vrijstellings- en reduktiegrenzen voor de sociale verzekering moeten nog verder worden verbeterd. Het Landbouwschap zal volgens het hoofd bestuur de landbouwwensen nog eens dik moeten onderstrepen tegenover de fraktieleiders en specialisten van de Tweede Kamer, zowel schriftelijk als mondeling. Ondertussen zullen de nog in september beloofde nieuwe LEI-cijfers over de geschatte bedrijfsuitkomsten 1975/76 hebben aangetoond, dat extra steun aan land- en tuinbouwinkomens noodzakelijk is. In het hoofdbestuur werd een groot aantal maatregelen genoemd dat als zodanig zou kunnen worden opgenomen. In de sociale sfeer zouden vrijstellingsgrenzen kunnen worden verhoogd, ook met terugwerkende kracht. De rijksgroepsregeling zelfstandigen zou moeten worden aangepast voor een meer doelmatige hulp aan in wezen gezonde bedrijven. Spoed moet worden betracht bij de uitwerking van een regeling voor oudere zelfstandi gen. Evenzo met de steun aan de uitbouw van de bedrijfsverzorgingsdien- sten, die in de inkomensnota is genoemd. In het kader van het extra werk gelegenheidsprogramma past weer heel goed verbetering van gebouwen en inrichting. Voor de middengroep van bedrijven moet er hulp komen voor kleinere investeringen en z.g. knelpunt-investeringen (b.v. melktanks en bodemver betering). De schorsing van aanvragen voor particuliere cultuurtechnische werken moet direkt worden opgeheven. LANDBOUWBEGROTING 1976 EEN aantal van de genoemde maatregelen valt onder de landbouwbe- groting. Nu besteedt minister Van der Stee naar de mening van het hoofdbestuur wel veel mooie woorden aan allerlei beleidsvoornemens, maar zijn begroting geeft allerminst de zekerheid dat het geld en de mankracht ervoor beschikbaar zullen zijn, integendeel. Op verschillende punten zou de Nederlandse overheid lasten van het be drijfsleven kunnen en moeten overnemen naar het voorbeeld van andere EEG-landen. In dit verband kreeg de nieuwe financieringsregeling van de dierziektenbestrijding, waarvan ook de minister in zijn begrotingstoelichting gewag maakt, de aandacht. Wat bekend is geworden over aanstaande wij zigingen in de Veewet geeft helaas de indruk dat de overheid eerder uit is op minder dan op meer rijksbijdragen. Graag onderschrijft het hoofdbestuur het standpunt van de minister dat het markt- en prijsbeleid in de eerste plaats voor redelijke inkomensmogelijkheden in land- en tuinbouw heeft te zorgen. De Nederlandse minister van Landbouw is mede verantwoordelijk voor dit in EEG-verband te voeren beleid. Straks als in Brussel weer de jaarlijkse prijsronde aan de orde komt, zal het geheel van een nieuwe prijs- en markt maatregelen de nodige daadwerkelijke inkomensverbetering moeten bren gen. Met instemming nam het hoofdbestuur in dit verband kennis van het afwijzende standpunt, dat ook het COPA-presidium heeft ingenomen om trent de ideeën van de EG-Commissie en autoriteiten van partnerlanden tot beperking of plafonnering van de uitgaven voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid. HERSTRUCTURERING BEDRIJFSONTWIKKELINGSDIENST TA7AT naar de mening van het hoofdbestuur bij de komende behandeling van de nieuwe landbouwbegroting terdege aan de orde behoort te komen zijn de wijze waarop en de mate waarin van overheidszijde sinds vo rig jaar wordt gestreefd naar inkrimping van de diensten voor bedrijfsont wikkeling Onverminderd is het nodig om het opbrengstniveau en de kwali teit van land- en tuinbouwproduktie te verbeteren. De behoefte aan gewone bedrijfsvoorlichting wordt bepaald niet minder. De bedoelde inkrimping heeft plaats terwijl de bedrijfsontwrkkelingsdiensten steeds meer worden belast met de uitvoering van allerlei maatregelen. In de komende jaren zal in alle provincies minder voorlichtingscapaciteit ter beschikking staan van land- en tuinbouw. Het hoofdbestuur tekent ernstig protest aan tegen deze regelrechte in krimping van voor land- en tuinbouw onmisbare overheidsdiensten. Met alle begrip voor vereenvoudiging van maatregelen en verbetering van werkwij zen vindt het hoofdbestuur dat alsnog dit beleid ten aanzien van de bedrijfs ontwikkeling moet worden omgebogen. MINIMUMINKOMENSGARANTIE ZELFSTANDIGEN IJ ET hoofdbestuur kwam nog eens terug op de interimnota inkomens beleid, die in de vorige vergadering al werd besproken, en in het bij zonder op het idee van een gegarandeerd minimuminkomen. De overheid wil daar dan wel bepaalde voorwaarden aan verbinden. Het hoofdbestuur meent, dat van een overheid mag worden verwacht dat met minimumloon vergelijkbare mogelijkheden voor zelfstandigen worden geboden. Terdege moet echter rekening worden gehouden met de noodzaak om het prijsbeleid en het structuurbeleid onverkort te handhaven als onmisbare hoofdzaken van het landbouwbeleid. Aangepaste aanvullende voorzieningen zijn in land en tuinbouw wel noodzakelijk. Ze kunnen dan ook eerder ingaan dan de mi nimuminkomensgarantie, zoals die de overheid volgens de inkomensnota voor ogen staat, maar die nog vele jaren van nadere studie en overleg zal vergen. Ook de overheid wijst trouwens op de wenselijkheid van voorlopige maat regelen. Als zodanig zijn voorzieningen te noemen, die al voorgesteld zijn of bestudeerd worden, zoals een regeling voor oudere zelfstandigen, een werkloosheidsvoorziening voor zelfstandigen die naar een ander beroep hadden willen overgaan en voorts ook verruiming van de bedrijfsbeëindi gingsregelingen. CoolsingeIXJl Postbus 699 Rotterdam Telefoon: 010-331211 Chanflor trifluralin linuron elanco schering nederland bv boxtel afdeling agro tel. 04116 4925

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 14