Nieuwe dosering regelsystemen spuitmachines A AN de juiste verdeling van de spuitvloeistof over het veld door spuitmachines wordt de laatste tijd uit eco nomische en milieu-overwegingen steeds meer aandacht besteed. Bij het veel toegepaste systeem met constante druk in de spuitleiding (gelijkblijvende hoeveelheid per tijdseenheid) treden o.a. in de verdeling fouten op door va riaties in de rijsnelheid. Door de industrie wordt reeds een aantal snelheidsafhankelijke regelsystemen aangeboden, waarbij, onafhankelijk van de rijsnelheid, de dosering van de spuitvloeistof gelijk blijft. Om te komen tot een volledig automatisch regelsysteem zal nog het nodige onderzoek verricht moeten worden. In hoeverre deze systemen in de naaste toekomst algemeen toegepast zullen worden, zal van de eenvoud, betrouwbaarheid en prijs afhangen. In 't kort EEN KABINET OP DE GOKTOER? Ing. C. WERKHOVEN, Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen. Ontleend aan: Landbouwmechanisatie 26 (1975) 5 (mei) WAAR LIGGEN DE PROBLEMEN BIJ DE CONVENTIONELE SPUITMACHINES? PIJ de conventionele systemen wordit .de ingestelde op brengst in 1/min. constant gehouden. Om de juiste dosering in 1/ha daarbij te handhaven, moet de erbij horen de rijsnelheid zo nauwkeurig mogelijk worden aangehouden (afb. la). De opbrengst in 1/min. wordt hier bepaald door de ingestelde druk, de viscositeit van de vloeistof en het aantal en type van de spuitdoppen. Als een van deze wordt veran derd klopt de afstelling ook niet meer. De toegepaste meet instrumenten zijn de manometer waarmee de spuitdruk wordt afgelezen en de snelheidsmeter van de trekker waar mee de rijsnelheid wordt gemeten. Manometers kunnen sterk gaan afwijken als ze aan grote drukschommelingen worden blootgesteld; ook de nauwkeurigheid van snelheids meters laat vaak te wensen over. De wielslip, bandenmaat, bandenprofiel, bandenspanning, grondconditie enz. oefenen allemaal invloed op de aanwijzing van de snelheidsmeter uit, waardoor deze grote afwijkingen kan vertonen. OVERZICHT VAN DE MOGELIJKE DOSEERSYSTEMEN Bij het tot nu toe meest toegepaste systeem wordt het spuitmiddel tot een bepaalde concentratie in een hulpvloei stof, meestal water, gebracht. De spuitdruk wordt door een drukregelaar op een vaste waarde, onafhankelijk van het toerental van de pomp, ingesteld. De dosering wordt door de rijsnelheid bepaald. Een rij-onafhankelijke regeling wordt verkregen door die pomp vanaf de wielen aan te drijven (opbrengst evenredig met de rijsnelheid) (afb. Ito) of een pomp toe te passen met een regelbare opbrengst waarbij de legeling zo is uitgevoerd dat de opbrengst evenredig met de rijsnelheid is (afb. lc). Een ander systeem (afb. ld) werkt met een doorstroomrege- laar in de retourleiding. Hier is de hoeveelheidsregeling ook ongeveer evenredig met het toerental van de pomp. Bij deze systemen wordt geregeld door de druk, bij elke rijsnelheid toehoort een bepaalde druk. Voor een goede werking van de spuitdop is het echter noodzakelijk dat de druk binnen bepaalde grenzen blijft maar om bijv. de opbrengst te verdubbelen moet de spuitdruk viermaal zo hoog worden, en het is dus duidelijk dat de snelheidsregeling maar binnen beperkte grenzen mogelijk is. Verder is het een bezwaar dat het spuitbeeld van een spuitdop verandert als de druk wijzigt. In afb. Ie wordt een afwijkend systeem getoond waarbij niet de hoeveelheid, maar de concentratie van de spuitvloei stof wordt geregeld. De spuit is uitgerust met een met water gevulde grote tank en een kleine tank met sterk geconcen treerd spuitmiddel. Dit spuitmiddel wordt door een kleine pomp met een opbrengst evenredig met de rijsnelheid in een mengkamer gevoerd, waarin het vermengd wordt met water dat met een constante diruk door de grote pomp wordt ge leverd. Het systeem werkt dus met een constante druk on afhankelijk van de rijsnelheid. De dosering van het spuitmid del blijft evenwel gelijk, alleen de concentratie van de spuit vloeistof uit de spuitdoppen varieert met de rijsnelheid. Bij een hogere rijsnelheid wordt het aantal druppeltjes per vier kante centimeter kleiner, de concentratie wordt evenwel iioger waardoor de dosering van het spuitmiddel gelijk blijft. METEN Voor de doseringsregeling van een spuitmachine zijn een aantal meetwaarden nodig om de gewenste dosering te kun nen vergelijken met de werkelijke waarde. Deze meetwaar den zijn, het aantal verspoten liters spuitvloeistof en de be- DRukREGEI/)** la. dosering afhankelijk van de rijsnelheid. lb. evenredig met rijsnelheid. SRUITVlOEISTOf L DOORSTROOM regelrvR ld. evenredig met rijsnelheid via doorstroomregelaar in retourleiding. SVlurvLOE is Tor L 1 VEGElRRRE POr1P/ lc. evenredig met rijsnelheid door regelbare pomp. ORuHREGEEPRR STERKGECONCE V TREER D J-PulT/ilDDEE n. f^fVSfDlS IV r-j snel he iv le. dosering door concentratiereqeling. Links de codeerschakelaars voor de correctiefactor voor de hectarenteller, daarnaast de drie lichtgevende cijfers die de dosering in 1/ha aangeven, daaronder de aan/uit schakelaar, een drukknop voor controle van de lichtgevende cijfers en de drukknop voor het op nul zetten van de elektronische teller. Rechts de tellers die het totale bewerkte oppervlak aangeven en het totale aantal verbruikte liters. Het juist doseren van de tegenwoordige spuit- middelen eist. een spuitmachine, die nauwkeuriger doseert dan de tot nu toe gebruikte machines. Zelfs als het gewas niet beschadigd wordt door een over dosering, is het gebruik van te veel spuitmiddel een verspillingdie oneconomisch en vaak schadelijk voor het milieu is. Door de industrie komt reeds een aantal verbe terde doseringssystemen aan de markt voor getrok ken spuitmachines; bij de meeste wordt de hoeveel heid afhankelijk van de snelheid geregeld (regeling op druk). Voor een goede regeling is in eerste instantie een nauwkeurig en betrouwbaar meetsysteem voor de hoeveelheid spuitvloeistof en de bewerkte opper vlakte nodig. Door het IMAG is daarom een meetsysteem ont wikkeld waarmee digitaal de dosering tijdens het spuiten kpn worden gecontroleerd en waarmee te vens de totaal bewerkte oppervlakte en het totaal aantal verspoten liters wordt geregistreerd. Dit systeem is zowel geschikt voor gedragen als getrok ken spuitmachines. Verder is het meetsysteem eventueel toe te passen voor bijv. vloeibare kunst mestgrondontsmettingenz. Het ontwikkelde doseringsmeetsysteem wordt gefabriceerd door Cetron B.V., Vloeddyk 5, Nij- broek, 05784346. De richtprijs van de doserings meter is f 1000, de prijs van de doorstroommeter zal, afhankelijk van de capaciteit, op ongeveer f 500 ko men. pulsgever, die 100 pulsjes per liter geeft. De vloeistofmeter heeft tevens het voordeel dat het totale aantal verspoten liters spuitvloeistof geregistreerd wordt. BESCHRIJVING IMAG DOSERINGSREGELING (afb. 4) De doorstroommeter geeft het aantal liters spuitvloeistof digitaal in de vorm van pulsjes (100 pulsen/1) door aan een elektronische teller. Door een niet aangedreven wiel wordt tegelijkertijd bij elke wielomwenteling een puls aan de hec tareteller doorgegeven. Met behulp van een correctiefactor wordt deze puls per wielomwenteling omgezet in een puls per are (100 m2), die aan het besturingsgedeelte wordt door gegeven. Als de spuitmachine 100 m2 heeft bestreken zorgt het besturingsgedeelte ervoor dat de stand van de elektro nische teller op dat ogenblik, aan het geheugen en de uit lezing wordt doorgegeven. De teller wordt tevens op nul werkte oppervlakte in ha; de dosering wordt immers in 1/ha aangegeven. Het aantal verspoten liters is het eenvoudigst en nauwkeurigst met een doorstroommeter af te lezen. De hoeveelheid vloeistof is ook te bepalen met behulp van de op een manometer af te lezen spuitdruk als het type spuit dop, het aantal spuitdoppen en de viscositeit bekend zijn. Door het IMAG i9 een meetsysteem voor de dosering ont wikkeld dat op iedere spuitmachine gemonteerd kan worden. Op het meetpaneel kan digitaal de dosering van de spuit vloeistof in 1/ha, de bewerkte oppervlakte en het verspoten aantal liters worden afgelezen. De hoeveelheid vloeistof wordt met behulp van een door stroommeter in de spuitleiding gemeten en doorgegeven aan de doseringsmeter. De oppervlakte wordt met behulp van een programmeerbare hectareteller gemeten. De pulsjes van de doorstroommeter worden tevens door gegeven via een 100 dieier aan een telwerk zodat ook het totale aantal liters wordt geregistreerd. Ook het totale op pervlak in are wordt op een apart telwerk geregistreerd. Na elke 100 m2 wordt de dosering in 1/ha opnieuw bere kend, dit komt bij een spuitbreedte van 20 m overeen met een afgelegde weg van 5 m, d.w.z. bij een rijsnelheid van 7,2 km/h wordt de dosering om de 2,5 sec. berekend. Voor het meten van de vloeistofstroom is een doorstroom meter nodig, die het aantal liters aan de doseringsmeter doorgeeft. Er is hier gekozen voor 'n watermeter (lage prijs) van het verdringerprincipe, die een nauwkeurigheid heeft van 1 De meters is voorzien van een elektronische too deler 0456 0314 uirifzivs dosering jvn-n- too f/l sturing i p/urn neetdv e r-— tellev O uiaiii V5TILLIH6 co**ic r i s; r ac to* D oo*sr troon *g rew Blokschema van de IMAG doseringsregelaar. gezet. Het geheugen houdt de laatste tellerstand vast tot de volgende 100 m2 bereikt is. De uitlezing geeft in werkelijk heid aan 1 100 i/ha 10.000 m2 100 m2 Met het door het IMAG ontwikkelde doseringsmeetsys- teem zal in de praktijk nog de nodige ervaring moeten wor den opgedaan. Een volgende stap zal dan de verdere ont wikkeling van een automatisch doseringssysteem zijn, waar bij nog de keuze moet worden gemaakt om, hetzij de snel heid, of de hoeveelheid (druk), of de concentratie te regelen. Als een regering zich op een politiek programma heeft vastgepend, dat nogal wat kostbare veranderingen vergt en de ekonomische situatie verslechtert intussen zo, dat de inkomsten verminderen maar de uitgaven juist sterker stijgen, dan komt ze natuurlijk voor uitermate moeilijke beslissingen te staan. Eigenlijk zou dan de tering naar de nering gezet moeten worden, maar dat betekent een aan zienlijk politiek gezichtsverlies. En politici kijken altijd in de eerste plaats naar het belang van hun partij. Wat deze de kiezers heeft beloofd moet zoveel mogelijk wor den uitgevoerd, anders dreigen moeilijkheden met de achterban. En dat lijkt zwaarder te tellen dan het natio naal belang, al belijdt men met de mond dit laatste in de eerste plaats te dienen. Terwille van het politieke lijfs behoud gaat men zich dan maar illusies scheppen. De illusie van: volgend jaar wordt de ekonomische toestand wel beter, dan zal het aantal werklozen ook wel afnemen, dan gaat dat minder geld vergen, worden de inkomsten ook weer beter, zullen we dus alle politieke plannen toch wel weer kunnen betalen. Het kabiet gaat er in zijn ver wachtingen o.m. van uit dat: er een voldoende verbetering van de economie in het komende jaar zal zijn; een dan geleidelijk afnemen van de werkloosheid, hoewel'die steeds meer van strukturele aard blijkt en dus een durende, niet onbelangrijke omvang zal be houden; de inflatie door de regeringsmaatregelen op financieel gebied niet zal worden opgevoerd, hoewel die er automatisch door wordt aangewakkerd. En dat de ont kenning daarvan voor het Nederlandse volk voldoen de is; dat ondanks de stijgende kosten (lonen, sociale las ten, belastingen) het Nederlandse bedrijfsleven toch goed zal kunnen blijven konkurreren t.o.v. andere lan den. Gezien de precaire financiële situatie heeft het kabinet, op aandrang van de minister van financiën, ertoe moeten besluiten om zich de uiterste beperking op te leggen bij de aanpak van nieuwe geldkostende overheidstaken. De komende vier jaar mogen de totale uitgaven van het rijk, waaronder ook de sociale lasten, met niet meer stijgen dan 1 van het nationaal inkomen. En daarvoor zal er dan toch iets aan de sociale uitkeringen moeten worden gedaan, d.w.z. afgeremd, want anders redden we het niet met die 1 Ter bestrijding van de werkloosheid zal het kabinet nu ook minder het zwaartepunt Jeggen op de overheidsbe stedingen, maar de partikuliere bestedingen trachten aan te wakkeren. De direkte belastingen zullen maar weinig en voor grote kategorieën helemaal niet stijgen. De lasten voor het bedrijfsleven zullen iets verlicht worden, de ven nootschapsbelasting gaat met 1 punt terug. Vermeerde ring van inkomsten zoekt het kabinet vooral in verhoging van de accijnzen op benzin^, die een dubbeltje per liter duurder wordt, en op tabak en sigaretten 'n kwartje per pakje duurder. En de aardgasprijs gaat met 4 cent per kubieke meter omhoog. Verhoging van de B.T.W. van 16 tot 18 procent wordt uitgesteld tot volgend najaar, omdat die verhoging weer een rem zou kunnen betekenen op de partikuliere bestedingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 9