MECHANISATIE EN „DOE HET ZELF" NIEUWS Wijziging landbouwveiligheidsbesluit NIEUWE UITGAVE 6 Bescherming van betonvloeren Nieuwe Westfalia vacuum-regulateur 3 C.L.O.'s onderstrepen opnieuw wensen van Landbouwschap Bij Koninklijk Besluit van 19 juni 1975 zijn enkele be langrijke wijzigingen van het Landbouwveiligheidisbesluit van kracht geworden en in Staatsblad 365, jaargang 1975 bekend gemaakt. Wijzigingen die voor de prakrijk van be lang zijn om daarvan kennis te nemen. Het betreft hier als voornaamste punten: i de verplichting dat een trekker voorzien moet zijn van een cabine, frame of beugel van zodanige uitvoering en bevestiging op de trekker, dat de bestuurder doelmatig wordt beschermd tegen de gevolgen van het achterover slaan of kantelen van de trekker. i machines, trekkers, werktuigen of apparaten moeten zo danig zijn geconstrueerd, ingericht, opgesteld of onder steund zijn, dat daarbij geen schadelijk of hinderlijk ge luid of trillingen wordt ondervonden. persoonlijke beschuttingsmiddelen moeten in voldoend aantal beschikbaar zijn en gebruikt worden in een aantal in het besluit nader omschreven omstandigheden (zoals bijv. doelmatige gehoorbeschermingsmiddelen en bedrijfs kleding) en/of adembeschermingsapparatuur, indien met giftige, bijtende, schadelijke stoffen wordt gewerkt). VELIGHEID TREKKERBESTUURDER De belangrijkste wijziging is de verpliohting tot de aan wezigheid van een veiligheidsframe, -cabine of -■beugel op trekkers. Met ingang van 19 juli 1976 moet elke nieuw in gebruik te stellen trekker zijn voorzien van een goedge keurd^) cabine, frame of beugel, waarvan de constructie en de bevestiging zodanig zijn, dat de bestuurder doelmatig be schermd wordt indien de trekker mocht kantelen of achter overslaan. Deze verplichting geldt niet: a. voor een trekker die in standaarduitvoering met volle brandstoftank, zonder bestuurder en onbelast, minder weegt dan 800 kg; b. voor een trekker die gewoonlijk alleen wordt gebruikt voor werkzaamheden, waarbij de toepassing van een dergelijke veiligheidsvoorziening niet mogelijk is, bijv. bij bepaalde werkzaamheden in de tuinbouw, fruitteelt en de veredelingslandbouw, waarbij echter het gevaar van achteroverslaan of kantelen in mindere mate aan wezig is. Als overgangsregeling geldt echter dat een trekker die vóór 19 juli 1976 in gebruik genomen is, niet vóór 19 juli 1983 van een dergelijke beveiliging voorzien behoeft te zijn- Een belangrijke uitzondering hierop is weer dat elke trek ker hoe oud en hoe klein ook, die wordt gebruikt voor het VLUGSCHRIFT „AFSTELLEN VAN TREKKERPLOEGEN" Enkele jaren geleden verscheen een vlugschrift over het afstellen van trekkerploegen. De enorme belangstel ling hiervoor werd mede veroorzaakt door het instruktieve karakter. Met talrijke tekeningen werd de moeilijke mate rie duidelijk gemaakt. De grote behoefte zowel bij de praktijk, de voorlichting als het onderwijs leidde tot een snelle verspreiding van de gehele oplage (30.000 ex.). Door het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid, te Wageningen is nu een nieuwe uitgave van dit vlugschrift gemaakt. Dit herziene vlugschrift nr. 222 be handelt in twintig punten de afstelling van de trekker en ploeg. De gegevens over het verband tussen spoorbreed te, het aantal scharen en het type ploeg zijn uitgebreid, terwijl hierbij thans ook de rondgaande ploegen zijn op genomen. De voornaamste voorwaarden om bovenover te kunnen ploegen zijn eveneens vermeld. Het karakter van een gebruiksaanwijzing voor de meest voorkomende trek kerploegen is onverkort gehandhaafd. Genoemd vlugschrift is verkrijgbaar bij de regionale consulentschappen en bij het Consulentschap voor Land bouwwerktuigen en Arbeid, Mansholtlaan 12 te Wagenin gen. drie centrale landbouworganisaties zijn op woens dag 17 september 1975 in brede samenstelling bij een geweest ter beoordeling van de beleidsplannen van de regering inzake land- en tuinbouw voor 1976. De drie centrale landbouworganisaties staan achter het voorlopig commentaar van het Landbouwschap en maken daarbij, in afwachting van een meer gedetailleerde beoordeling van de regeringsplannen, de volgende aanvullende opmerkin gen. De drie centrale landbouworganisaties menen met de minister van Landbouw, dat het EG-markt- en prijsbeleid het voornaamste instrument is ter ondersteuning van de inkomensvorming in de agrarische sector. Zij zijn van oordeel, dat de huidige slechte inkomensontwikkeling Deze afbeelding toont overduidelijk het gevaar waar aan een trekkerbestuurder (hier een pop) bij kantelen blootstaat, als de trekker niet voorzien is van een veiligheidscabine of -frame. Onder de naam Desmodur E 21, veelal alleen E 21 ge noemd, heeft Bayer een nieuw vloeibaar één-component polyurethaansysteem ter bescherming van 'betonvloeren geïntroduceerd. Dit systeem staat tussen de reeds 'be staande, niet op bestandheid tegen mechanische en che mische invloeden gerichte vloerimpregneermiddelen enerzijds en kostbare twee-componenten vloercoating an derzijds. E '21 heeft enkele markante eigenschappen, zoals onge voeligheid voor de inwerking van zuren, logen, vele che micaliën, olie, benzine en water. Verder heeft het een hoge slijtvastheid een sterk penetratie- en hechtvermo- gen en een snelle uitharding door de luchtvochtigheid. Ten slotte, nog steeds volgens de fabrikant, is E 21 in kleur toepasbaar en gemakkelijk te verwerken. Slijtproe- ven hebben aangetoond, dat E 21 na 1000 omwentelingen onder een slijpschijf slechts 6 mg aan gewicht verliest, terwijl op dezelfde wijze behandelde oxydatief drogende en parketlakken aanmerkelijk meer aan gewicht verlie zen. Uithardingsproeven aan de lucht toonden aan, dat E"S1 bij een relatieve luchtvochtigheid van 65 procent en een temperatuur van 15 graden Celsius al binnen vier uur uithardt. Een ander aspect van E 2'1 is het gebruik als bindmid del, bij uitstek ter vervanging van cement voor het sa menstellen van vloer- en reparatiemortels. Ook de buig en druksterkte van een E 21-mortel werd onderzocht. Een monster, bestaande uit één deel E 21 en 15 delen kwartzand doorstond een buigbelasting van 200 kg per vierkante centimeter. De drukbelasting 'bereikt waarden van 400 tot 500 kg per vierkante centimeter. De Westfalia melkmachinefabriek, in 'Nederland ver tegenwoordigd door G. W. van Driel Van Dorsten BV, heeft een nieuwe vacuum-regulateur ontwikkeld. De nieuwe vacuum-regulateur, die de type-aanduiding „Va- curex" heeft gekregen is servobekrachtigd en zorgt voor een bijzonder nauwkeurige en betrouwbare regeling van het melkvacuum. De afwijking van de ingestelde vacuum hoogte over het gehele regelbereik is nog niet de helft van de volgens de normen toegestane afwijking. De va cuum-regulateur kan gebruikt worden bij vacuumpom- pen met een capaciteit van 100 tot 1500 liter per minuut. De gewicht-belaste klep wordt door het vacuum via een membraan van de zitting gelicht als het vacuum in het leidingsysteem te hoog wordt. De membraan wordt ge dempt via een bepaald systeem door een drukveer, die met een stelschroef meer of minder samengedrukt kan worden, waardoor ook de vacuumhoogte wordt ingesteld De „Vacurex" regulateur is voorzien van een nieuw mo del vacuummeter. Deze vacuummeter heeft een instel bare rode controlewij zer die op het gewenste vacuum in gesteld wordt. Van enige afstand is nu reeds duidelijk te zien of het gewenste vacuum aanwezig is; de wijzer van de vacuummeter overlapt dan namelijk de rode controle- wijzer Met een regelschroefje is het mogelijk de vacuum meter te controleren en eventueel bij te stellen. voor een belangrijk deel een gevolg is van een onvol doend werkend Europees beleid. Daarom valt het te be treuren, dat de minister van Landbouw aan zijn voor nemens ten aanzien van de aanpassing van dit beleid in de Memorie van Toelichting zo weinig aandacht heeft be steed. T^E 3 C.L.O.'s zijn zeer verontrust over het aangekon digde wetsontwerp inzake de onteigening van landbouwgronden op basis van de gebruikswaarde. Zij betreuren voorts ten zeerste, dat de uitzonderingspositie van de randstad met betrekking tot de vervroegde af schrijving op bedrijfsgebouwen gehandhaafd blijft. Ook wordt verontrusting uitgesproken over de langdurige rijden op kuilhopen of op steile hellingen, zoals op dijken, wel van een veiligheidscabine, -frame of -beugel voorzien moet zijn. i /\LS doelmatige voorziening ter voorkomen of verant woord verminderen van schadelijk of hinderlijk ge luid en trillingen in de ziin van het besluit kan bijv. worden aangemerkt een verende ondersteuning of inkasting van de betreffende machines, werktuigen enz. of zonodig in combinatie hiermee de toepassing van geluidabsorberend of geluidwerend materiaal in de ruimte, waarin de machines in gebruik zijn. Het zoveel mogelijk onderdrukken van trillingen zal moe ten worden bewerkstelligd door het zuiver uitbalanceren van de draaiende of bewegende onderdelen van de betref fende machines en secundair bijv. door toepassing van tril- lingdempende handgrepen of verend uitgevoerde zit- of staanplaatsen. Geluiddichte en trillingsvrije cabines zijn in dit verband vooral nuttig en worden ook reeds toegepast op trekkers en maaidorsers enz. Vooral bij trekkers is gebleken dat ge- luiddicht en trillingsvrije cabines hoge eisen stellen aan constructie en materiaalkeuze zowel de trekkers als de cabine. PERSOONLIJKE BESCHUTTINGSMIDDELEN I>AN zijn er reeds bestaande voorschriften met betrek king tot het beschikbaar stellen en het gebruik van persoonlijke beschuttingsmiddelen aanzienlijk uitgebreid. In praktisch alle denkbare gevallen, waarin werknemers bloot staan aan gevaren van welke aard dan ook, moeten thans persoonlijke beschuttingsmiddelen wordien verstrekt en ge dragen, wanneer de naleving van (technische) eisen niet leidt tot vermijding van dat gevaar. Dit betreft bijv. helmen en beenbeschermers in de bosbouw en gehoorbeschermings middelen voor trekkerbestuurders. Nadere inlichtingen geven desgevraagd de districtshoof den van de Arbeidsinspecties dan wel het directoraat-gene raal van die Arbeid te Voorburg, postbus 69, Balen van An- delplein 2, telefoon (070) 694001*. De combinatie van eigenschappen van dit één-compo- nent-polyurethaansysteem opent volgens de fabrikant vele toepassingsmogelijkheden in vele takken van indus trie, bouwnijverheid, techniek en ook in de agrarische sector- In Liet bijzonder daar, waar beton- en tegelvloeren -stofarm, bestand tegen agressieve invloeden, slijtvast en gemakkelijk schoon te houden moeten zijn. Inkleurbaar- heid alsmede de mogelijkheid om een vloer eenvoudig slijp vrij te maken, zijn eveneens mogelijkheden, die E 21 in zich bergen. Het nieuwe produkt wordt met een rol zoals op de foto, of met kwast aangebracht. periode die gemoeid is met de afwerking van de aanvra gen in het kader van de Bijdrageregeling voor de zoge naamde particuliere cultuurtechnische werken. Boven dien menen ze, dat de schorsing van de aanvraagmoge- lijkheid in het kader van deze regeling zo spoedig moge lijk moet worden opgeheven. Wat de glastuinbouw betreft, onderstrepen de 3 C.L.O.'s nog eens het standpunt van het Landbouwschap inzake het energiebeleid. Zij betreuren het ernstig, dat er geen enkele maatregel is aangekondigd ter compensatie van de uitzonderlijke kostenstijging die zich in deze sec tor voordoet. Gegeven de algemene inkomensontwikkeling in land en tuinbouw in het voorbije jaar en de voor verschillende sectoren sombere inkomensverwachting voor het lopen de jaar, doen de centrale landbouworganisaties een drin gend beroep op het parlement om te bevorderen dat de wensen van het georganiseerde bedrijfsleven geheel wor den ingewilligd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8