Landelijke akkerbouw opbrengstverwachtingen oogst 1975 begin september DE volgende opbrengstverwachting in kg/ha werd begin september voor oogst 1975 opgesteld met een ver gelijking de definitieve oogstramingscijfers over de twee voorgaande jaren. Denk om verliezen bij de aardappeloogst! De kweekbestrijding in bouwland CVNDANKS de regenval in de tweede helft van augustus, is het toch te droog geweest voor een goede groei van de te velde staande gewassen. Dat schrijft het ministerie van landbouw in het landbouwoogstbericht, dat is geba seerd op de stand van begin september. In de noordelijke en oostelijke provincies 'komt dit tot uiting in een matige stand van de bieten en het grasland. In 'het zuidwesten is de situatie relatief gunstiger doordat daar de meeste neerslag De consumptieaardappelen hebben gemiddeld veel geleden van de droogte. 'De gewassen op de zware kleigronden geven veel doorwas te zien. Op de zandgronden kwam de groei geheel tot stilstand. Alleen op de vochthoudende gronden ging de groei van de gewassen nog regelmatig door, waar door hiervan redelijke opbrengsten verwacht worden. Door de droogte en de hoge temperaturen zijn de bruine en witte bonen door de snelle afrijping wat kleiner dan nor maal. In verband hiermee is de te verwachten opbrengst ver laagd tot 2450 kg per ha. voorlopige definitieve raming oogstraming begin september 1975 1973 1974 korrelmais 5.200 bruine en witte bonen 2.450 2.600 2.650 blauwmaanzaad 1.300 1.000 1.150 suiker-en voederbietenzaad 2.850 consumptieaardappelen 2) op kleigrond incl. uitval 34.000 38.500 39.000 excl. uitval 30.000 33.000 34.500 op zand- en veengrond incl. uitval 31.500 30.000 36.500 excl. uitval 27.000 23.500 31.000 fabrieksaardappelen 35.500 37.000 40.000 suikerbieten 43.500 47.500 45.000 voederbieten 70.500 75.000 75.500 zaaiuien 37.000 36.500 45.000 snijmais 48.500 50.000 50.500 voorlopige raming. 2) incl. vroege-, voer- en pootaardappelen. ONKRUIDBESTRIJDING MET DICURAN IN WINTERTARWE Ligtermoet Chemie B V. Rotterdam wijst ons in een circulaire op de zeer goede resultaten die met Dicuran bereikt zijn in interprovinciale proeven No. 159 1974 van de PB. voor de bestrijding van duist in het najaar in wintertarwe. Daarnaast worden windhalm, straatgras en breedibladige onkruiden als kamille, muur en veelknopi- gen ermee goed bestreden. Na toepassing in de herfst is in het voorjaar meestal geen bespuiting tegen breedbladige onkruiden meer no dig. Dicuran mag worden toegepast in alle wintergerst- rassen en in de wintertarwerassen Clement, Carilo, Cyra no, Cama, Bongo en Felix, aldus Ligtermoet Chemie. MESTSTOFFENPAKKET WINDMILL HOLLAND B V. Het meststoffenpakket dat Windmill Holland te Vlaar- dingen hun gebruikers voor seizoen 1975—1976 aanbiedt, wordt deze keer gepresenteerd in waaiervorm. Voor bet komende seizoen zijn in het assortiment ten opzichte van het seizoen 19741975 twee nieuwe meststoffen opgeno men. In de eerste plaats gaat het om een aanvulling van de deltakorrelserie met 26 14 0. Daarnaast brengen wij in de hoek van de zogenaamde specialiteiten een nieuwe meststof genaamd Nutriflora op de markt Nutri- flora is speciaal ontwikkeld voor hydrocultures. Belangstellenden kunnen de Windmill-waaier aanvra gen bij Windmill Holland B.V., Postbus 58 te Vlaardin- gen, afdeling Verkoop. J. C. M. ROMME C.A.'R. Barendrecht Met het nieuwe oogstseizoen is het goed om eens even te blijven staan bij het facet: hoe kunnen we de verlie zen tot een minimum beperken?" aldus de beer J. C. M. Romme in „Bedrijfsvoorlichting Zuid-Holland". Aardappelen welke verloren zijn gegaan en die maar 'half of geheel niet zijn gerooid, staan na de zachte win ters die we de laatste ik weet niet hoeveel jaren heb ben gehad weelderig te groeien in de gewassen. Het verwijderen van dit hardnekkige onkruid kost veel ar beid en al met al handen vol met geld. Het valt niet mee om alle aardappelen tot de laatste toe van het veld te krijgen Toch zijn er maatregelen te nemen om de verliezen aanzienlijk te beperken. We mo gen ons verheugen dat op diverse manieren gezocht wordt naar oplossingen om het opslagprobleem uit de weg te ruimen. Maar we zijn er nog niet helemaal. Te beginnen bij het loofverwijderen moeten we er voor zorgen dat de ruggen niet worden 'beschadigd door de brede trekkerbanden en verkeerd afgestelde loofkap- pers. Maar al te vaak wordt deze bewerking te noncha lant uitgevoerd. Denk 'hierbij ook op de eerste plaats aan kwaliteitswerk en dan pas aan de capaciteit. Naast verlie zen die kunnen ontstaan door vervorming van de ruggen, kunnen ook aanzienlijke beschadigingen aan de aard appelen worden toegebracht bij verkeerd handelen. De ruggen moeten dusdanig in tact blijven waardoor ze in zijn geheel door de rooimachine kunnen worden opgeno men. Een goede invoer wordt vervolgens bepaald door de combinatie van rooischaren, schijven en diabolorollen. Zowel de scharen als schijven moeten blank en glad zijn. Bovendien moeten de schijven nog scherp zijn ook. Wan neer op een regelmatige diepte is gepoot is het vrij een voudig om de diabolorol dusdanig af te stellen dat de aardappelrug juist onder de diepst zittende knollen word doorgesneden. Dit is vrij gemakkelijk gezegd. Toch is 'het goed met name op percelen met een variërende grondsoort regel matig te controleren of alle aardappelen wel worden opgenomen- Vervolgens komen we bij de zeefkettingen en tran- sportdelen van de machine. Er is een zekere hoeveelheid grond nodig op de zeefketting om de aardappelen te be schermen. Deze dient echter tijdig te worden uitgezeefd voordat de aardappelen worden afgevoerd. Sterk sprin gende knollen werken beschadiging in de hand en vlie gen uit de machine. Onder slechte omstandigheden waar bij de zeefketting kan vollopen, hebben kettingreinigers duidelijk goede diensten bewezen. Toepassing van deze kettingreinigers is beter dan overgaan op een grotere spijlenafstand uit het oogpunt van rooiverliezen. Op moeilijk zeefbare grond geldt een steek van 40 of 42 als maximum. Om het verlies tenslotte nog enigszins binnen de perken te houden, wordt veel rijvaardigheid geëist van de persoon die naast de rooier rijdt. Zijn de aardap pelen eenmaal op de afvoertransporteur dan moet ook gezorgd worden dat deze in de wagen worden opgevan- g en.Dit geldt ook op de wendakkers. Wanneer de wagen vol is heeft het geen zin meer om nog langer naast de rooier te blijven rijden. Ik wil besluiten met u een goede oogst toe te wensen, waarbij dit jaar wat meer zorg besteed wordt aan het voorkomen van verlies. Gaarne zijn wij dankbaar voor methodieken die door u zijn uitgedacht en voor uw colle ga's ook van toepassing zijn KWEEKBESTRIJDING IN HET NAJAAR C.R.A. - Tilburg, J. C. v. d. BROEK. QP veel bedrijven wordt de laatste jaren extra aandacht besteed aan de kweekbestrijding. De bestrijding kan in vrijkomend bouwland en verkweekt grasland zowel che misch als mechanisch plaatsvinden. Vooral de afgelopen maanden heeft men op vroege stop pels vanwege droge weersomstandigheden de kans gekregen om met mechanische bewerkingen de kweekwortels naar boven te halen om ze te laten verdrogen. Meestal valt de mechanische bestrijding tegen of blijven de vereiste bewerkingen door tijdsgebrek achterwege, zodat men nu nog een laatste kans kan benutten. Momenteel zijn er nog veel percelen waar het nodig zal zijn deze kweekbestrijding af te ronden door een chemische bestrijding. Nu aardappelen, suikerbieten en snijmais het veld ruimen is het zaak om de percelen waar veel kweek voorkomt een behandeling te geven. Dierkt na de oogst is de kweek nog zwak en beter te bestrijden dan wanneer ze zich ha enige tijd weer heeft kunnen herstellen. WELKE MIDDELEN? ■p.C.A. geeft de zekerste resultaten, hoewel dalapon, amitol en het nieuwe middel Round-Up voor kweek bestrijding zijn toegelaten. Deze middelen komen echter niet meer in aanmerking omdat ze alleen werken op nog in ak- tieve groei zijnde kweek, hetgeen in oktober en november niet meer het geval is. TjC.A. wordt zowel in vloeibare als in korrelvorm door de handel aangeboden. Afhankelijk van de hoeveelheid kweek en methode van toepassing wordt 50 75 kg/I per ha gespoten. Bij heU stoppelfrezen met 40 h 50 kg T.CjA. in augustus met direkte inzaai van stoppelknollen of bladkool zijn eveneens goede resultaten verkregen. Hoe wel fchams niet meer aan de orde, toch een methode om vol gend jaar aan te denken! De korrelvorm van T.C.A. geeft wat meer oplosproblemen t.o.v. de vloeibare, zodat het oplossen langzaam moet ge schieden. tDe prijs van de korrel kan goedkoper zijn dan de vloeibare vorm. De kosten van T.CjA. komen voor de verbruiker iets boven de vier gulden per kg/1 zodat de toepassing juist moet gebeuren om een zo goed mogelijke kweekbestrijding met zo weinig mogelijk middel te bereiken. MAAND OKTOBER BESTE TIJD VAN TOEPASSING beste tijd van toepassing is de maand oktober, als de grond voldoende vochtig is. Bij aanhoudende regen val of te droge grond in de winterperiode kan de wering tegenvallen; de laatste twee winters gaven daarvan voor beelden te zien. Een voorafgaande grondbewerking is niet direkt noodzakelijk, hoewel een mechanische stoppelbewer king het resultaat zeker zal bevorderen. Op zandgrond' dient T.C.A. na het spuiten wel direkt 8 a 10 cm te worden inge- freesd. Door het infrezen wordt de bedrijfszekerheid van T.C.A. sterk verhoogd, zodat met een iets lagere dosering (minimaal 50 kg/1 per ha) kan worden volstaan. Ook op te scheuren verkweekte graslanden en kleigronden zijn met 60 kg/1 per ha gunstige ervaringen opgedaan met het infrezen van T.C.A. Wanneer dit tijdig in oktober ge beurd kan de zwaardere grond op de normale tijd op win- tervoor geploegd worden. Kweekbestrijding in begin september in de stoppel, voorgrond effekt na 19 dagen. Op kleigrond worden momenteel de meeste bespuitingen nog met 75 kg/1 T.C.A. per ha in november over op winter- voor geploegd land uitgevoerd. Men freest niet in, wel wordt het geploegde land eerst grof bewerkt met een kultivator, waardoor de berijdbaarheid van de spuitmachine en het resultaat van de bestrijding verbeterd wordt. Op slempgevoelige gronden kan de bespuiting beter op niet bewerkte ploegsneden worden toegepast of de infrees- methode van T.C.A. in oktober tijdig voor het wintervoor- ploegen aanbeveling verdienen. Bij zandgronden, die meestal niet voor de winter geploegd worden, is het belangrijk dat de kweekwortels in de winter maanden nog een keer met een kultivator worden bewerkt, liefst bij vriezend weer. Deze grondbewerking dient men zo diep mogelijk uit te voeren, zodat bij het zaaivoorploegen geen kweekwort-l meer boven komen welke niet met T.C.A. in aanraking zij- gewëest. Op de percelen waar in 1976 snijmais wordt ge teeld dient de T.C-A.-bespuiting niet later dan oktober tc worden toegepast. In alle andere gevallen moet in verband met de lange werkingsduur van T.C.A. in de grond de behan deling vóór 1 december plaatsvinden. Na de toepassing kunnen namelijk vele gewassen 3 a 4 maanden lang niet worden gezaaid of geplant zonder kans op schade. Voor granen! minstens 4 en voor mais 5 maanden wachten met het zaaien. BLIJF KWEEK DE BAAS! 'P* - PLUF kweek de baas door het indringen vanaf de kan ten te vermijden. Door de verschillende grondbewer kingen worden de kweekwortels over het gehele perceel verspreid. Wanneer de perceelskanten kweekvrij worden gehouden, kan worden voorkomen dat het gehele perceel wordt besmet. Ook het frezen van zandbouwland moet als één van de erge vormen van kweekverspreiding worden gezien. Hierbij worden de kweekwortels in stukjes geslagen zodat een ideale verdeling om aan kweekpercelen te komen wordt bereikt. Indien alleen langs de randen van het perceel kweek voorkomt, zal op de kanten tijdig een van bovengenoemde bestrijdingsmethoden moeten worden uitgevoerd. Ook het frezen van bouwland met weinig kweek dient men achter wege te laten om het perceel niet totaal te besmetten. Op verkweekt grasland dat bestemd wordt voor bouw landgewassen dient eerst een kweekbestrijding plaats te vinden. Nieuwe inzaai kan dan eventueel in een van de volgende najaren plaatsvinden, als het geoogste gewas eind september het veld geruimd heeft. GOEDE LES GEWEEST? IC WEEK heeft in het droge jaar 1975 grote schade ver oorzaakt aan alle gewassen. Het heeft weer kans ge zien op vele percelen uit te breiden. Laat het verlies aan op brengst een goede les geweest zijn. Neem de bestrijding daarom tijdig ter hand, zodat de te maken extra kosten voor uw bedrijf meer gewas en minder arbeid opleveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 7