Rassenberichten UIT DE PRAKTIJK Suikerbietenopbrengst valt mee Verloop oogstwerkzaamheden zeer verschillend, maar wel vlot Ongeloofwaardige opbrengst vlas bij B. Reitsma te Blija (Fr.) KORTE WENKEN Grondontsmetting met schaarinjecteurs 6 Door de hagelbui in de avond van vrijdag 12 september is op ZUID-BEVELAND in het gebied tussen Kapelle, We- meldinge en Kattendyke ook schade aan de nog te velde staande landbouwgewassen veroorzaakt. Bij de suikerbieten is het blad op sommige percelen vry zwaar beschadigd. Hier zal bij lang uitstellen van het rooien het suikerverlies groter kunnen worden. Het is namelijk niet onmogelijk dat de sui ker hier wordt gebruikt voor een hernieuwde bladgroei. Ver der zijn ook aan de bovenste bladeren van de mais wat be schadigingen veroorzaakt. Daarnaast gaat het sporadisch nog om enkele percelen bruine bonen, uien en wat knolsel derij. Ook is er in dit gebied nog al wat regen gevallen. Alle werkzaamheden werden daardoor wat afgeremd. Het aardappelrooien vordert vrij goed. In het algemeen is men vrij rustig, zelfs moeten nu nog een aantal percelen doodgespoten worden. De opbrengst valt in het algemeen wat tegen. De hoeveelheden doorwas en vergroeiingen ver schillen sterk van perceel tot perceel, maar zijn echt niet van ernstige aard. Het lijkt er op dat op dit moment maar een gering percentage van de aardappeloogst nog vrij ver handeld kan worden. Het merendeel is al in handen van de handel! Voor de eerste termijnleveringen van de suikerbieten was er een zeer goede belangstelling, 'tls te hopen dat het rooi- LV R.O.—WAGENINGEN De Commissie voor de Samenstelling van de Rassen- lijst voor Landbouwgewassen deelt mede dat bij resp. wintertarwe en winterrogge voor het eerst de onder staande rassen in de N-rubriek van de 'Beschrijvende Rassenlijst 1976 zijn geplaatst. Anouska wintertarwe. K: 'H. Focquart, Maldegem, Bel gië. V: De Samenwerkende 'Kweekibedrijven G. Geertse- maGroningen B.V., Groningen en Dr- R. J. Mansholt's Veredelingsbedrijf B.V., Ulrum. Lijkt vrij goed tot goed wintervast. Heeft een trage beginontwikkeling. Het stro is vrij kort en stevig. Werd weinig door gele roest aan getast, nogal vatbaar voor meeldauw en bruine roest, ta melijk vatbaar voor afrijpingsziekten. Rijpte vrij vroeg. Weinig gevoelig voor schot. Heeft goede tot zeer goede opbrengsten gegeven. Animo winterrogge K: Cebeco-Handelsraad, Rotter dam. Heeft goede tot zeer goede opbrengsten gegeven. Het stro is middelmatig lang en vrij stevig tot stevig. Iets gevoelig voor droogte en andere minder gunstige omstan digheden. en regelmatig door kan gaan, om vooral in het eerste deel van het seizoen via een regelmatige afvoer naar de fabriek de campagne vlot te doen verlopen, 't ls wel merkbaar dat men op de gemengde bedrijven naast de premie voor de vroege levering van de suikerbieten ook zeer veel belang stelling (hier en daar ook wel hard noodzakelijk) had voor de bietenkoppen en -blad. De bietenopbrengsten vallen op dit moment echt mee. Mede door het grote plantenaantal per ha, gaan we op dit moment denken aan een opbrengst zo tussen 42 en 45 ton per ha. Laten we hopen dat we, eer het seizoen voorbij is, nog flink naar boven gaan! Hoewel al geruime tijd heel wat uien geoogst en afge- oerd zijn, zitten er toch nogal wat uien in de grond. De opbrengst varieert sterk. De prijzen zijn echter zeer goed. Heel wat vroeger als vorig jaar is al weer een begin ge maakt met het oogsten van de snijmais. Mede door veel zon en warmte gedurende die zomermaanden is het gewas vroeg en zeer goed ontwikkeld. Het gewas is al een heel eind afgerijpt. De opbrengst is groot en door de vergevor derde afrijping is bij goed hakselen en inkuilen een kwali tatief goed te vervoeren ensilageprodukt te verwachten. Veel aardappel- en suikerbietenland is bestemd voor de uitzaai van wintertarwe. Daardoor is het nu wel te verkla ren dat nog zo weinig percefen al op zaaivoor zijn geploegd. Begunstigd door gunstig nazomerweer zet men in HET LAND VAN AXEL alle zeilen bij om de oogstwerkzaam heden van bruine bonen, uien, aardappelen en bieten aan de kant tekrijgen. Men tracht er haast achter te zetten en de slechte ervaringen van 1974 zijn hieraan zeker niet vreemd. De opbrengsten der verschillende produkten lig gen ver uiteen. Dit is het geval bij alle gewassen, zowel bij bruine bonen, uien, aardappelen als bij bieten. Het laat geen twijfel dat het jaar 1975 onder meer de geschiedenis in zal gaan als het jaar der grote verschil len! Dit afgezien van wat er nog kan gebeuren, want de herfst staat voor de deur en dan is er nog van alles mogelijk! Dit najaar is het verloop van de werkzaamheden ook zeer verschillend Men ziet aardappel- en uienland op zaaivoor geploegd, en in de onmiddellijke omgeving een ander zijn aardappelen doodspuiten of juist beginnen met de uienoogst. Wat het late doodspuiten van sommige per celen aardappelen betreft, heeft men in elk geval de ze kerheid dat ze de gelegenheid hehben gehad om uit te groeien. De tegenvallende ontwikkeling door de droogte van het aardappelgewas zo omstreeks half juli is hiervan zeker niet vreemd. Zoals het zich thans laat aanzien zul len er in oktober ongetwijfeld nog heel wat aardappelen gerooid moeten worden. Zeker als er nog eens een paar stevige regenbuien vallen. Momenteel verloopt alles ech ter vlot en het is zeker een feit dat wanneer men kan doorwerken, het in feite onvoorstelbaar is wat een werk er in korte periode verzet kan worden. De suikerbietenoogst is vlot van start gegaan en de aanvoeren op de fabrieken zijn hoog. De stimulerende premies voor vroege levering, maar ook het in veel per celen sterk voorkomen van vergelingsziekte en meeldauw waardoor men toch niet veel groei meer verwacht, bene vens de schrik van vorig jaar, spelen hierbij een rol. Ook bij de suikerbieten vertoont zich hetzelfde beeld van de grote verschillen zowel wat opbrengst als gehalte betreft. Het fabrieksgemiddelde lag maandag op ongeveer 14,5 waaruit dus resulteert dat er zeer zeker ook leveranciers zijn die hierboven maar ook een eind onder zitten! Een andere zaak is dat thans blijkt dat de bieten van een goede kwaliteit zijn om te verwerken, dus dat het goed zit met de sapzuiverheid. Dit ondanks het feit dat de praktijk zeker niet de N-gift heeft verminderd. Zo ziet men maar weer dat men voorzichtig moet zijn met ihet trekken van conclusies die door sommige des kundigen of specialisten aan de praktijk of soms door be sturen van onze coöperaties worden uitgebracht! In het Fries Landbouwblad van 19 september j.l. meldt de heer A. Wijffels het volgende naar zijn eigen zeggen „ongeloofwaardige" verhaal over een opbrengst van 13.000 kg per ha vlas op een blijkbaar zeer bijzonder perceeltje! Wij laten zijn bijdrage hier volgen. In Friesland in de omgeving van de oude terpen liggen hier en daar perceeltjes land met wonderbaarlijke eigen schappen: ze geven hun gebruikers veel voldoening, ken nen geen misvruchten en doen soms wonderen. Toen de afgelopen winter de heer B Reitsma te Blija een perceel vlasland uitkoos van 1,75 ha, zeiden de boer en de boerin: dit is een best stuk land; onze aandacht was dus gespitst. Eind april werd het vlasras Natas ja in een goed zaaibed gezaaid; er volgden enkele buitjes, de opkomst was prachtig. Wij bezochten dit perceel vaak en zagen dat het maar door groeide ondanks alle koude NO-winden en de droogte. Het bloeide zo machtig met zijn blauwe bloe men; het kreeg slechts plm 10 mm water tussen zaaien en uitbloeien. Het was duidelijk dat er daar op dat stukje land „wat gebeurde" en wij concludeerden al vroeg dat daar de topper zou komen van al de Friese percelen, ja van heel Nederland, mogelijk van West-Europa. In een jaar waarin vele vlaspercelen door de branden de zon en de hitte gegeseld werden, bleef deze vochthou- dende grond zijn vrucht voeden met voldoende vocht en kracht en kon zo het volle profijt trekken van de vele uren zonneschijn. En zo kon het gebeuren dat terwijl het landelijk gemiddelde ergens tussen de 5000 en 6000 kg ligt, hier een opbrengst bereikt werd van rond 13.000 kg per ha. Een uiterst zeldzame opbrengst in vruchtbare ja ren, een ongeloofwaardige waarheid in het schrale vlas jaar '1975. Aldus de heer Wijffels. CA.R. Zevenbergen AKKERBOUW 1975 IS TOCH wel het allerlaatste jaar waarin kweek mag groeien op akkerbouwbedrijven. Kweekbestrijding gaat heel goed met 75 kg T.C.A. per ha. Als spuitmiddel op vochtige grond krijgt U de beste resultaten. Oktober begin november is de beste tijd. RIET IS ERG GEVOELIG voor Dalapon zelfs in begin oktober kunt U nog riet bespuiten met 10 kg Dalapon per ha. Het riet moet nog jong zijn fi meter lang en U moet dan 5 weken wachten voor U een volgende bewerking uitvoert. WIE ZIJN GROND VERKOOPT kan veel geld ontvan gen. Overweeg echter eerst wat u met dat geld gaat doen. Inflatie en belasting en extra uitgaven helpen U in enke le jaren door uw geld heen en dan is er geen weg terug. LATEN WE DEZE HERFST nu eens geen ,snelploe- gers" op het land zien, maar ploegers die de grond diep en grondig los maken zonder struktuurbederf in de voor. Vanzelfsprekend is dit alleen mogelijk onder droge om standigheden met goed afgesteld materiaal. Nog steeds ploegt de gaande ploeger het meeste land. PLOEGEN, ONDER DROGE omstandigheden kan veel slijtage aan de trekkerbanden veroorzaken. De scherpe kluiten en een beetje, of veel, slib vretengewoon aan uw dure trekkerbanden. Dit is een reden temeer om slib te voorkomen. Extra wielverzwaringjuiste bandenspan ning, scherpe ploegscharen en niet te snel rijden voor komen veel slijtage. RASSENBERICHTEN WINTERTARWE 1976 Tot onze spijt is in de Rassenberichten winter tarwe 1976 weggevallen dat de samenstellers wa ren: „de medewerkers van de Consulentschappen Barendrecht, Goes en Zevenbergen en het Proef station voor de Akkerbouw, naar gegevens van de proefboerderijen Rusthoeve en Westmaas". Onze excuses! BI. Dezer dagen verscheen een nieuw vlugschrift „Grond- ontsmetting met schaarinjecteurs". De problematiek rond de grondontsmetting in de landbouw heeft o.a. geleid tot de ontwikkeling van nieuwe werktuigen. Meerjarig bege leidend onderzoek heeft aangetoond dat het mogelijk is om de resultaten van grondontsmteting aanzienlijk te verbeteren. De geheel nieuw ontwikkelde en/of verbeter de schaarinjecteurs kunnen daaraan een belangrijke bij drage leveren. i( De nieuwe machines behoren alle tot de schaarinjec teurs en worden o a, gekenmerkt door een aangedreven rol. Verder zijn de scharen veranderd, is de werkbreedte per schaar veelal vergroot en worden in combinatie met de irijecteurs o.a. freeselementen gebruikt. Voor een suc ces vollè toepassing gelden een aantal richtlijnen en aan wijzingen. Deze zijn in het vlugschrift duidelijk vermeld. Ook aan het afstellen, het werken met de machines en het instellen van de juiste rolsnelheid wordt aandacht be steed. Om tot goede resultaten te komen moeten de grond, de injectiediepte en de afdichting aan bepaalde voor waarden voldoen. Datzelfde geldt voor een eventueel uit te voeren voorbewerking. Over deze onderwerpen geeft het vlugschrift waardevolle richtlijnen. Het geheel bevat veertien foto's. Het vlugschrift (nr. 228) is samengesteld door het Consulentschap voor Plantenziekten en On- kruid'bestrijding in de landbouw en de Plantenziekten- kundige Dienst, alle te Wageningen. Het is verkrijgbaar bij de samenstellers en de regionale consulentschappen- LOONBEDRIJF BROUWER - OOSTKAPELLE VIERDE 25-JARIG BESTAAN Een kwart eeuw geleden werd te Oostkapelle (W.) door de heer Brouwer in het klein een begin gemaakt met een loonwerkbedrijfje. Door hard werken en een goed zake lijk inzicht is dit het begin geweest van een onderneming die is uitgegroeid tot een loonwerkbedrijf, die van grote betekenis voor de gehele streek. Dat het geen eenvoudige zaak is om in de snelle ontwikkelingswedloop van de me chanisatie in de landbouw bij te blijven, is bekend! Het „Vlastrek- en Combineloonwerkersbedrijf Brouwer" is daar ten volle in geslaagd! Op feestelijke wijze is het 25-jarig jubileum, dat samen viel met het 30-jarig huwelijksfeest van de familie Brou wer, gevierd. Met Qen zeer druk bezochte receptie, waar bij vrienden en zakenrelaties aanwezig waren en de mu ziekkapel een serenade bracht aan haar erelid Brouwer, werden beide jubilea op feestelijke wijze herdacht. DIEN TIJDIG BASISBEMESTING TOE De laatste jaren passen steeds meer boeren het prin cipe toe dat de basisbemesting met fosforzuur en kali in de herfst op het land komt. De stikstofuitstrooi komt dan in het voorjaar aan de beurt- Een werkwijze die verschillende voordelen heeft. Gelet op de arbeidsverdeling op het bedrijf is er in het algemeen nu meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, als vele werkzaamheden tegelijkertijd moet worden uitgevoerd en de volle aandacht vragen. Meststof fen die bij uitstek geschikt zijn voor toediening in de herfst zijn slakkenmeel en de chloorhoudende kalizouten. Fosforzuur spoelt niet uit en de meststof kan bij een vroege toediening intensief door de grond worden ge mengd. Het gelijktijdig onderbrengen van slakkenmeel em de stoppelresten -komt de werking van het fosforzuur zeer ten goede. De kalk in deze meststof bevordert bo vendien de vertering van de stoppelresten. Een belang rijk voordeel van de herfstbemesting is wel de gunstige invloed op de bodemstruktuur. Immers des te minder er in het voorjaar over het land wordt gereden des te beter is dit voor de struktuur. -Bovendien komt het nogal eens voor dat men in het voorjaar pas laat op het land kan komen wegens te natte percelen. Met een basisbemesting in de herfst voorkomt men tevens de zoutschade die kan ontsaan indien men in het voorjaar alle meststoffen in ééns moeten worden toegediend. Een belangrijke reden die eveneens geldt voor de herfstuitstrooi is, dat de meststoffen in de herfst goed koper zijn dan in het voorjaar, zeker gezien de prijsstij gingen die nog te verwachten zijn. Daarom nu het slak kenmeel en de kali en straks in het voorjaar de stikstof. VEEHOUDERIJ HET AFDEKKEN van de snijmaiskuil moet sekuur ge beuren, want het is een waardevol produkt. Gebruik daarom plastik van 0.10 mm dikte. Dek deze plastik goed af met een laagje grond, ook de zijkanten. Vaak gebeurt dit onvoldoende, zodat vogels en andere dieren het plastik kapot maken. Dit geeft grote verliezen. Kontroleer de kuilhoop regelmatig. ISOLATIEMATERIAAL wordt in allerlei 'soorten en prijzen op de markt gebracht. De prijs is echter belang rijk. Beter is het te letten op isolatievermogen, vochtaf- stoting, vrijblijven van ongedierte, gemakkelijk te ver werken en het niet brandbaar zijn. i KWEEK KAN IN DE MAISSTOPPEL goed bestreden worden, door 50—60 kg T.C.A. te spuiten en in te frezen. Als U op deze percelen volgend jaar mais of zomergraan wilt zaaien dan geen kweekbestrijding toepassen na half oktober, anders is er kans op schade aan deze gewassen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6