Centrale fokschapendag te 's-Hertogenbosch. Groeiende belangstelling Rektifikatie „Zuivelindustrie schakelt over op tankmelk" 18 Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Zevenbergen, Ing. P. A. BASTLAANSEN Kampioen ooi 3431: eig.: G. Buys te Heyst Ram 3048; eig.; G. Breurede Lint, Dinteloord. Kam pioen van de oudere rammen. \T OORUITGANG en kwaliteit zijn twee facetten die bijzonder belangrijk zijn voor de zelfstandige organisatie van het schapenstamboek voor Limburg en Noord-Brabant. Het is verheugend te konstateren dat de samen werking na de fusie bijzonder prettig verloopt. Een goede organisatorische opzet, goede onderlinge verstand houding en begrip van de leden zijn hiervan het uitgangspunt. In enkele jaren is de fokdag uitgegroeid tot een aantal inzendingen dat het duizendtal benadert, waarvoor 100 inzenders hun best hebben gedaan om dit aantal te bereiken. De grote belangstelling voor de deelname aan de fokdag is mede een gevolg van de belangstelling voor de schapenhouderij in het algemeen. Speciaal in Limburg en Noord-Brabant is de uitbreiding van de scha penstapel procentueel het grootst van Nederland. 0NDERSTAAND overzicht geeft hiervan een inzicht (gegevens C.B.S.) Limburg Noord-Brabant Nederland 1973 1974 1973 1974 1973 1974 lammeren 6.529 7.939 10.444 12.711 368.121 411.054 overige schapen 6.106 7.777 9.558 12.161 288.999 338.068 totaal 12.635 15.716 20.002 24.872 657.120 749.122 aantal bedrijven 613 692 1.214 1.427 20.069 21.495 Gem./bedrijf 20,6 22,7 16,5 17,4 32,7 34,9 De officiële gegevens van de-meitelling 1975 waren toen de dag gehouden werd nog niet bekend maar de verwachting was wel dat de stijgende tendens zou worden voortgezet. (Een prognose die overigens uitgekomen is! Red.) Naast een omvangrijke deelname aan de fokdag, mocht „Den Bosch" zich verheugen over een bijzonder grote publieke belang stelling. Naast bezoekers uit het eigen gebied trok de tentoonstelling veel belangstelling uit andere fokgebieden van Nederland en het is verheugend dat zelfs de fokdag in het buitenland bekendheid krijgt, gezien de belangstelling uit België, Frankrijk, Luxemburg en Engeland. HANDEL 0E ontwikkeling in de schapenhouderij is zeker een ge volg van de gunstige prijzen van slacht- en weide- lammeren. Ook op de fokdag was er een levendige handel, vooral in jonge fokrammen. Wat niet voor de fokkerij kon worden geplaatst genoot een vlotte afname voor de handel. De handel in jonge fokooien was goed. De opbrengsten wa ren in het algemeen hoog. DE KWALITEIT VAN HET AANGEVOERDE MATERIAAL QNDANKS de grote aanvoer kan de organiserende ver eniging zeer tevreden zijn over de kwaliteit van de aangevoerde dieren. Speciaal het vrouwelijk fokmateriaal en de oudere fokrammen voldeden aan hoge eisen. Unifor miteit is nog niet het sterkste punt. Een van de oorzaken hiervan is waarschijnlijk wel de grote variatie in de diverse bedrijfstypen waarop de schapen gehouden worden. 'Hier door ontstaan verschillen in kleur en konditie wat de uni formiteit niet ten goede komt. Zoals op diverse andere fok- dagen schuilt er bij de jonge rammen nogal wat kaf onder het koren. Door de hoge prijzen in het voorbije voorjaar zijn reeds veel jonge rammen afgezet. Deze kategorie was dan ook beduidend lager in aantal aanwezig dan in voorgaande jaren. Door het beter groeperen van 2 - 3 en 4 tallen kan de fokdag aan uniformiteit nog winnen. Overigens hadden vooral de groepen 1 x/2 jaar en oudere ooien veel lof van de jury. VAN DE INDIVIDUELE KEURINGEN VOLGEN HIERONDER DE VOORNAAMSTE UITSLAGEN: 3 j. e.o. rammen: la 2629 van J. Vaesen te Simpelveld, een ram met beste voor- en middenhand, ram 2615 van kin. Roebroek te Meersen, vlot type met goede bespiering. 2 j. rammen: la 2858 van H. Voncken, breed en diep doch niet te vastv 4851 van M. v. d. Broek te Boekei; best ge spierde harde ram met goed vacht, la 3048 van G. Breure de Lint, korrekt en best van type; lb 3054 van W. de Neve, de Heen, vlot ontwikkelde sterke ram. 1 j. rammen: la 3134 van J. Meevis, Ospel, soliede vlot typische ram met goede vacht, lb 3020 van J. Bink te Waal wijk, massaal en ruim dooh iets lang in de voorhand, la 3226 en lb Z 2058 van A. Buys te 'Herpt. Beide zeer typische •orrekte rammen. la 9578 van L. Cleire te Ossendrecht vlot ontw. goed be- spierd. lb 3208 van P. Martens te Elshout zeer typisch doch niet te korrekt op de benen. la 3079 van J. Vaessen te Simpelveld, korrekte soortige ram met goede vacht. lb 1036 NH van G. (Breure de (Lint, vlot type, goede vacht iets ondiep. De 10 beste ramlammeren. Een interessante rubriek die sterk de aandacht van het publiek trekt. Een groot aantal kandidaten kwamen hiervoor los in de ring, demonstrerende dat er echt wel kwaliteit aanwezig was. Na selektie bleef er een tiental zeer goede ramlammeren over. De beker be schikbaar gesteld voor het beste ramlam in de provincie ge fokt werd gewonnen door ramlam 9430, gefokt door P. Mar tens te Elshout eigenaar A. C. Kemmeren te Diessen. Bedrijfskoilektie eigen gefokte ooien. Bij de 4-tallen werd de ereprijs behaald door (het uniform 4-tal niet overmatig zware iy2-jarige ooien van J. Sneep te Willemstad. Bij de 5-tallen was de deelname bijzonder groot, 13 groe pen werden opgesteld. Als beste groep eigengefokte ooien werd «aangewezen de uniforme groep van A, Buys te Herpt, een 5-tal ruime best gespierde zeer typische ooien met goe de vachten, lb werd de groep zeer typische, harde, goed gespierde ooien met iets minder formaat van M. v. d. Broek te Boekei. lc de groep van P. Martens te Elshout. Kampioensschapskeuring ooien. De uitstekende kwaliteit van het vrouwelijk fokmateriaal werd duidelijk gedemon streerd in de kampioensring. Ruim 20 kandidaten meldden zich aan. In het algemeen een zeer goede ontwikkeling met goede bespiering, koppen en huidien. Kampioene werd ooi 3431, een 1-jarige ooi van A. Buys te Herpt gefokt door J. Wagemakers uit ram 4916 NH. Een zeer fraaie, edele niet overmatig zware ooi met vlot goede vacht Reservekam pioene werd ooi 3435 van dezelfde eigenaar, zwaar en diep iets minder edel doch minstens zo solide. Beide zeer waarde volle fokdieren. Kampioenskeuring rammen. Voor het eerst op de fokdag te 's-Hertogenbosch werd een jeugdkampioen voor de ram men aangewezen. Deze titel ging naar ram 3079 van J. Vaes sen te Simpelveld. Zoon van die pref. 5280 en gefokt door A. C. Kikkert Texel. Korrekte vlot typische ram met goede huid en benen. Res. jeugd kamp. werd ram 9578 NH van L. CleireMelsen te Ossendrecht. V 4083 en gefokt door A. Lap te Texel, zeer korrekte gespierde ram met beste vacht, kop kon even blanker. Kampioen oudere rammen werd de goed fokkende ram 3048. Een 2l/2 j. ram van G. Breure—de Lint te Dinteloord. Een produkt uit de fokstal C. J. Commandeur te Texel uit vader 4616. Vastgebouwde harde best gespierde ram met beste vacht, goede kop en korrekt beenwerk. Res. kampioen werd ram 2858 - 2l/2 jaar gefokt door L. Wagemakers, de Wee-re en in eigendom van H. Voncken te Beek. Zeer ruime geblokte goed gespierde ram die even vaster kon in de bovenbouw. Samenvattend kan het schapenstamboek van Lim burg en Noord-Brabant terug zien op een geslaagde dag. Een dag die in het teken staat van een grote be langstelling, een groeiende kwaliteit, een levenjige handel en een sportieve onderlinge strijd om de ere plaatsen. PROVINCIALE FOKSCHAPENDAG VOOR ZEELAND TE GOES de viertallen was de eerste plaatsook voor een groep van J. J. A. v. d. Velde. COLLECTIES JJA de kampioenschapskeuring werden de groepen af- stammelingen, bestaande uit vijf dieren van 1 jaar en ouder, in "de ring gebracht. De groep van premieram Z 1610 van Gebr. Goethals werd eerste, een unifome groep typische ooien. De bedrijfscollecties bestonden afhankelijk van het aantal fokooien van de inzenders uit 3-, 4- of 5-tallen 1-jarige en oudere dieren. Bij de 3-tallen werd de groep van P J. Provoost eerste; bij de 4-tallen was de eerste plaats voor de groep van J. Butijn. Het vijftal van G. J. A. Ferket werd in haar rubriek als beste aangewezen. De twintigste Zeeuwse Fokschapendag mag, mede dankzij de goede deelname en belangstelling als geslaagd beschouwd worden. De Zeeuwse schapenfokkers hebben voor een goede presentatie van de Texelaar gezorgd, door hiin schapen in een goede conditie en netjes getoilet- teerd voor te brengen! BESTRIJDING LEVERBOT In aansluiting op het bericht van 14 dagen geleden van de gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland betreffende de prognose leverbotinfektie 1975 wordt, ook van de zijde van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren, medege deeld dat mede als gevolg van het in het algemeen vrij droge jaar er momenteel weinig percelen met besmette leverbotslakjes voorkomen. Als gevolg hiervan vertonen de slachthuisgegevens een vrij laag percentage afgekeur de levers. Het bovenstaande in aanmerking genomen zal het niet noodzakelijk zijn runderen en schapen tegen leverbot te behandelen, althans niet voor januari 1976. Op bedrijven of in gebieden waar ook in de droge perio den van dit jaar de bodem nat bleef kunnen meer behan delingen nodig zijn, zulks ter beoordeling van de plaatse lijke dierenarts of de Gezondheidsdienst voor Dieren in de provincie. Voor zover deze het advies geven ook vol wassen runderen te behandelen, dient de behandeling bij voorkeur tijdens de droogstand te geschieden om te voor komen dat residuen van de gebruikte middelen in de melk terecht komen. Aldus de Stichting Gezondheids zorg voor Dieren. CONCURRENTIEPOSITIE NEDERLANDSE TUINBOUW Indien men zich op de hoogte wil stellen van de po sitie van een bedrijfstak zowel in zijn geheel als t.a.v. de ondernemingen werkzaam in de betreffende branche is kennisname van zijn concurrentiepositie essentiëel. De uitgave „De concurrentiepositie van de Nederlandse tuinbouw" biedt een uitstekende gelegenheid aan ieder die zich, om welke reden ook, een beeld wil vormen van deze dynamise.:e bedrijftak. Het vorig jaar gehouden nationale tuinbouwcongres onder auspiciën van alle landelijke ondernemersorgani saties op het gebied van de tuinbouw heeft een schat van gegevens opgeleverd voor een aktueel en scherp beeld van de bedrijfstak in zijn totaliteit en van zijn verschil lende sektoren. Deze gegevens zijn nu bijeengebracht in een verslag van het congres. De uitgave heeft een kloek formaat, telt 156 pagina's en is goed verzorgd. De lezers, die deze uitgave wensen te ontvangen, raden wij aan een bedrag van zeven gulden en vijftig cent (ƒ7,50) zijnde de kosten van 4, vermeerderd met de verzendkosten over te maken op postrekening No. 5929 van het K.N L.C. te Den Haag onder vermelding: Concurrentiepositie Ne derlandse Tuinbouw". C. G. TROUW, K.N.L.C. Ing. G. van Rooyen wijst ons erop dat in zijn bijdra ge „Zuivelindustrie schakelt over op tankmelk" door hem een storende cijferfout werd gemaakt. De tank- inhouJ in de kostenberekening moet zijn 12 x 6 x 10 720 ltr en niet 1200 ltr, waarop de prijs van de melktank was afgestemd. De kostenberekening voor een boerderijtank voor 12 melkkoeien wordt dan: tankinhoud 12 x 6 x 10 720 liter aanpassing melklokaal 5.000,— 2.500, 7.500 f per 100 kg melk afschrijving 10 750, ƒ1,25 rente 9 van 60 van de vervangingswaarde 405,- „0,68 onderhoudsabonnement service 300,- 0,50 reinigings- -f desinfekterende middelen, water H 180,— „0,30 stroomverbruik 1% kwfi per „0,14 100 kg melk 84,- 1.719,- ƒ2,87 De kostprijs per 100 kg melk wordt daardoor dus geen ƒ3,51 maar slechts 2,87! RED.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13