Provinciale fokschapendag voor Zeeland te Goes Commentaar voorzitter op memorie van toelichting 11 ing. J. J. ZONDERLAND C.A.R. Goes PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL p de openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft voorzitter drs H. Schelhaas commentaar gegeven op de Memorie van Toe lichting op de landbouwbegroting 1976. De cijfers over de arbeidsinkomens op de weidebedrij- ven in 1974/75 zijn volgens de nog voorlopige cijfers bijzonder laag. Deze ongunstige inkomens zullen een zwa re hypotheek leggen op het zuivelbeleid voor 'het komen de jaar, aldus de heer Schelhaas. Volgens een berekening van het Landbouwschap zou het minimum-inkomen voor de zelfstandigen in de landbouw 22 000 moeten bedra gen. Dit inkomen komt dan gelet op wat een landbou wer uit dit inkomen méér moet betalen dan een werkne mer overeen met het huidige bruto minimum-loon van 16.000,Alleen in het noorden komen de grotere be drijven boven dit minimum uit. Voorrang voor inkomensverbetering. Een verbetering van de inkomenspositie in de melkveehouderij achtte drs Schelhaas dan ook de eerste prioriteit in het Europese zuivelbeleid. Dat betekent o.m. dat het voorstel van de Europese Commissie om de individuele veehouders mede aansprakelijk te stellen voor het Europese zuivelover- schot geheel onaanvaardbaar is. Indien al de Europese Commissie de melkproduktie wil beperken, moet zij b.v. een regeling ontwerpen van uitkopen van kleine veehou ders, op basis van vrijwilligheid. Afzet en verwerking- De minister heeft toegezegd nieu we veelbelovende ontwikkelingen op het terrein van de afzet en verwerking van agrarische produkten te stimu leren. Dit voornemen is door de minister niet verder uit gewerkt, doch het Produktschap zal dat voor de zuivel- sektor graag voor zijn rekening nemen, aldus Schelhaas. Voedselhulp. De instelling van Nederland ten aanzien van de voedselhulp noemde Schelhaas veel positiever dan die van de EG. Hij meende dat de EG met het vragen van geld aan de particuliere hulporganisaties voor het ge bruik van zuivelprodukten voor voedselhulp op de ver keerde weg is. Van de Amerikaanse zuivelhulp is in het verleden 80 verstrekt via particuliere hulporganisaties en. om niet!! Het lijkt erop alsof men de particuliere hulp organisaties wil gebruiken om nog zo voordelig mogelijk van het mager melkpoeder af te komen. Vernieuwing Europese zuivelpolitiek. De Europese zui- velpolitiek lijkt te zijn belemmerd, mogelijk zelfs bepaald, door het streven naar bezuiniging op de landbouwuitga ven van enkele EG landen. Zo maakt Duitsland nogal be zwaar tegen de uitgaven die het Europese zuivelbeleid met zich brengt. Vergeten wordt dat mede door het Europese zuivelbeleid de zuivelprijzen in de Gemeen schap veel minder gestegen zijn dan de algemene kosten van levensonderhoud. Zonder de EG had Duitsland wellicht geen grote uitga ven voor een nationaal zuivelbeleid behoeven te doen, maar zouden de prijzen voor de consument belangrijk ho ger hebben gelegen. Een aanwijzing daarvoor is dat tussen 1963 en 1974 de zuivelprijzen (franko-fabriek) in Duitsland met 32 stegen, de kosten van levensonderhoud daarentegen met 51 Aan de Commissie Zuivelhulp zal gevraagd worden concrete voorstellen uit te werken, met name wat betreft de Voedselhulp- ONTWIKKELINGEN ZÜIVELMARKT BEGUN september bedroegen de interventievoorraden aan boter ongeveer 55.000 ton of 50.000 ton minder dan vorig jaar. De particuliere opslag bedroeg 227.000 ton of 3000 ton meer dan vorig jaar. Vastgesteld is dat in de periode van mooi weer, dat is van 13 juli tot en met 30 augustus alleen in de weken van 27 juli tot en met 16 augustus de toeneming van het verbruik van betekenis is geweest. In die drie weken was het verbruik van drink- melk achtereenvolgens 8, 30 en 18 groter dan vorig jaar. In deze drie weken kwam de temperatuur veelal boven de 25 graden C. Vooral is op te merken een belangrijke stijging, soms verdubbeling van het verbruik van karnemelk in die pe riode en een belangrijke stijging van het verbruik van yoghurt. Wat boter betreft is te verwachten dat uit de boterpro- duktie van de eerste twee weken van september een deel daarvan zal worden aangeboden aan de interventie. KAASPRODUKTIE EN -AFZET TOT eind augustus bedroeg de kaasproduktie 246.400 ton vergeleken met 245.000 ton vorig jaar- Naar ver wachting zal, door de afspraken inzake produktiebeper- king, die produktie in september een 2700 ton kleiner zijn dan vorig jaar. In de periode 13 juli tot 10 augustus ondervond de afzet van kaas de ongunstige invloed van het zeer warme weer. Aan detaillisten werd in die weken ongeveer 1000 ton minder afgeleverd dan vorig jaar. Inmiddels waren de voorraden tot een record van 61.312 ton per 9 augustus opgelopen. In de weken van 17 augustus tot 6 september liep de export op In deze weken werd achtereenvolgens 3900 ton, 4400 ton en 5200 ton uitgevoerd. Vorig jaar was de gemiddelde weekexport in die periode 4375 ton. Boven staande gegevens werden verstrekt op de openbare ver gadering van het Produktschap voor Zuivel. v. d. W QP de eerste vrijdag van september was de Grote Markt in Goes weer ingericht voor de schapen. Voor de 20e keer werd op deze plaats de provinciale fokscha pendag voor Zeeland gehouden. Een 3-tal inzenders nam dit jaar ook voor de twintigste keer deel, n.l. R. C. Jansen, J. Nieuwenhuyse en C. J. Zoeter. Ter gelegenheid van het 4e lustrum was een groep Zeeuwse melkschapen tentoongesteld. De dieren waren in een rijweide geplaatst. 43 leden van het Schapenstam boek voor Zeeland hadden 54 rammen, 108 ooien en 135 lammeren opgegeven, verdeeld over 212 catalogusnum mers. Nadat de burgemeester van Goes mr F. G. A. Huber de officiële opening had verricht, werd om 10.00 uur met de keuringen begonnen. De belangstelling hiervoor was gro ter dan vorig jaar. Naast fokkers en schapenhouders uit eigen provincie was er ook een groot aantal bezoekers van buiten Zeeland. Met name vanuit België waren velen naar Goes gekomen om zich op de hoogte te stellen van de stand van de Zeeuwse schapenfokkerij. Bovendien werd er nogal wat fokmateriaal verhandeld. Er was een vrij groot aanbod van fokrammen, terwijl aan de vraag naar ooien niet voldaan kon worden. DE RAMMEN rammen waren verdeeld over vijf rubrieken. De kwaliteit lag op een goed gemiddelde. Er waren wat te weinig uitgesproken kopnummers. In het najaar van 1974 hadden we de indruk, dat er veel beste jonge rammen waren aangekocht Nu bleek, dat het toch niet 'helemaal geworden was wat verwacht werd. Het is de vraag in hoeverre het natte najaar en de droge zomer daar debet aan is geweest. De rubriek 3-jarige en oudere rammen leverde zowel de kampioen als de reservekampioen op. De eerste titel was voor Z 1991 van Gebr. de 'Lange, Ritthem, een mooi gelijnde ram met beste bespier ing. De reservetitel werd toegekend aan oud-kampioen '(1974) Z 1972 van H. C. Buysse en J. de Jonge, Biervliet, een 'best bevleesde ram. De 2-jarige rammen waren iets wisselvalliger. Bij de oudere groep ging. 4859 van J. de Feyter, Groede, aan de kop, een goed bespierde ram van mooi type, met een goede vacht. De edele ram Z 2010 met een bemerking op de benen van G- M. Geluk en J. A. van Hemert, Sint Maartensdijk, ging 'bij de jongere groep aan kop. Bij de 1%-jarige ram men waren de Ia prijzen voor Z 2017 van J. Butijn, Aar denburg en Gebr. de Milliano, Oostburg, een beste ge blokte ram met goede huid, beste kop en de bemerking op de benen en voor Z 2027 van D. J. van Gorsel, Tho- len, een! evenredig gebouwde ram. DE OOIEN WAREN WEER BEST ooien maakten, zoals gewoonlijk in Goes, weer een beste indruk. Bij de 3-jarige en oudere ooien werd Z 572 van J. A.van Hemert eerste, een best type ooi met best achterstel. De 2-jarige ooien werd aangevoerd door de oud-kam- pioene Z 1290 van G. J. A- Ferket, een ooi met veel type en adel. De 1%-jarige ooien waren verdeeld over drie rubrieken. Kopnummers waren: 5696 van J. A. v. Hemert, een ruim gebouwde ooi met goede huid; Links kampioenram Z 1991 van Gebr. De Lange. Links kampioen ooi 9554 van G. J. A. Ferket Rechts res. kampioen ram Z 1972 van H. C. Buysse en Rechts res. kampioen ooi 6814 van Gebr. H. en F. Goethals, J. de Jonge. gepresenteerd door mevr. GoethalsFerket 8994 van P. J. Provoost, Cadzand, een best ontwik kelde, sterke ooi; 6814 van Gebr. H. en F. Goethals, Westdorpe, een best type ooi met goede ontwikkeling- Deze ooi werd 's middags reserve-kampioene. De 2- en 3-tallen oudere ooien waren maar matig ver tegenwoordigd. In beide rubrieken was de Ia prijs voor een groep van Gebr. Goethals. Beide groepen waren uni form en bestonden uit typische dieren met goede vacht. By de tweetallen !l%-jarige ooien was de le plaats eveneens voor een groep van Gebr». Goethals. Bij de drie tallen werd de zeer uniforme groep van G. J. A, Ferket als de beste aangewezen. Bij de kampioenskeuring van de ooien werd een ooi uit dit hok als kampioene aangewezen De heer Ferket nam daarmee voor de vierde maal in successie de kam pioenstitel bij de ooien mee naar huis- Vermeldenswaard is, dat ook de 3 oud kampioenen nog op de keuring waren. TE WEINIG OOIEN MET LAMMEREN waren slechts vijf stellen ooien niet lammeren. Als beste stel werd aangewezen Z 1708 met 2 ooilam meren van B. A, van Dijke te Nisse. Hierna volgde Z 1031 met 2 ramlammeren van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Het is bijzonder jammer, dat voor een rubriek, die uit het oogpunt van fokkerij de meest aantrekkelijkste is, niet meer belangstelling bestaat. DE RAMLAMMEREN OVERTROFFEN DE VERWACHTINGEN DIJ de ramlammeren kon weer met individuele die- ren deelgenomen worden. Deze enkeling ramlam meren maakten een goede indruk. Zè waren van vol doende type en goed bespierd. De oudere groep werd aangevoerd door een niet te groot, doch zeer typisch ram- lam van A. Vijverberg te Ouwerkerk. Dit ramlam werd 's middags aangewezen als het beste ramlam van de keuring. Bij de jongere groep was dfe le plaats voor de goed ontwikkelde, correct gebouwde 13725 van C. v. d. Houten te Kerkwerve. De hokken ramlammeren, die in het verleden zo vaak met matig werden beoordeeld, werden dit jaar als goed tot zeer goed gekwalificeerd. Als kopnummers werden aangewezen: het 2-tal van Geibr. Goethals, uniform, breed en typisch; het 3rtal van J. J. v. d. Velde, typische, gelijk soortige lammeren; het 4-tal van J. J. A. v. d. Velde, een correct viertal. De hokken opilammeren waren in vergelijking met de ramlammeren van iets gewonere klasse. Met name de drietallen stelden teleur. De tweetallen waren best met aan de kop 'het uniforme stel van J. J. A. v. d. Velde Bij (Zie verder pag. 13) De voorzitter van het .Schapenstamboek voor Zeeland, de heer J. Nieuwenhuyse reikt de ereprijzen uit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11