LANDBOUWSCHAP LANDBOUW BEGROTING 1976 TUINBOUW Druk is niet vergeefs geweest Regeringsbeleid toch onvoldoende 6 (Vervolg van pag. 5) Op grond van de beslissing van de Centrale Cultuur technische Commissie in een tweetal blokken een proef te nemen met de uitvoering van eenvoudige ruilverkave ling, ten einde na te gaan in hoeverre binnen het kader van de huidige Ruilverkavelingswet tot een versnelde uitvoeringsprocedure kan worden gekomen, zijn de ruil verkavelingen „Terschelling" en „Hedel-Ammerzoden" •bij het volgorde-schema ingepast. In 1973 en 1974 tezamen is voor ruim 87.000 ha ruilver kaveling bij de stemming tot uitvoering besloten.. Hier mee is de in 'het kader van de Nota inzake het land'bouw- structuurbeleid gegeven doelstelling van 90.000 ha vrijwel gerealiseerd. Tot eind mei 1975 zijn voor 30.000 ha plan nen door de Centrale Cultuurtechnische Commissie (C.C.C.) goedgekeurd en aan de betrokken colleges van gedeputeerde staten aangeboden. De begrotingsbedragen die voor ruilverkavelingen 'be schikbaar zijn maken een verantwoorde voortgang van de uitvoering mogelijk. Voor 1976 is 197,8 min op de be groting geplaatst voor de uitvoering van ruilverkavelin gen, waarvan 172,8 min voor de uitvoering van werken De vollegrondsgroenteteelt had in het jaar 1974/75 te klampen met de nadelige invloeden van de uitzonderlijk gTote regenval in het najaar. Mede als gevolg hiervan ver toonde de bruto-produktie-waarde een lichte daling. Voor de fruitteelt waren de opbrengstprijzen van met name appelen in het seizoen 1974/75 aanzienlijk beter dan het voorgaande jaar. Over het algemeen was 1974, ondanks de kostenstijgingen, een redelijk goed jaar voor de fruit teelt. Het resultaat van de champignonsektor was ook in 1974 weinig bevredigend. De lage prijzen voor de champig- nonconserven op de West-Europese markt en de relatief sterke kostenstijging in deze voor de teler sterk kapitaal- en arbeidsintensieve sektor hadden tot gevolg, dat het ar beidsinkomen voor de ondernemer verder daalde. Voor de bloembollensektor was het resultaat in 1974 evenzo bijzon der ongunstig. De produktiewaarde daalde met 13 min. Naast stijging der kosten speelde in deze sektor ook een daling van de gemiddelde opbrengstprijs een belangrijke rol. |_|ET dagelijks bestuur van het Landbouwschap con stateert dat een aantal onderwerpen die het de afgelopen maanden in het overleg met de overheid be pleit heeft, wordt teruggevonden in de beleidsvoorne mens van de regering. Deze beleidsvoornemens zijn weergegeven in de Troonrede, de miljoenennota en de Landbouwbegroting 1976. en 25 min voor SBL-overdrachten. Daarnaast kan op een bedrag van 65 min aan bijdragen van derden en EOGLF-bijstand worden gerekend. In totaal is dus een bedrag van 262,8 min beschikbaar. Bij de beoordeling van het voor de uitvoering van ruil verkavelingen beschikbare bedrag moet mede rekening worden gehouden met de reeds enige jaren geringere op pervlakte ruilverkaveling die in uitvoering is genomen, terwijl tevens de gemiddelde uitvoeringskosten per ha niet evenredig zijn gestegen als gevolg van in het verle den reeds uitgevoerde verbeteringswerken in deze gebie den in het kader van waterschaps- of gemeentewerken. Voor de uitvoering van plannen ter verbetering van de infrastructuur in het landelijke gebied door waterschap-, pen en gemeenten met een bijdrage van de Cultuurtech nische Dienst (de zogenaamde A2-Werken) kan met ihet op de begroting uitgetrokken bedrag van 35 min aan de subsidie-aanvragen in voldoende mate worden vol daan. GRONDRESERVE toenemende mate wqrdt het welslagen van ruilver- kavelings- c.q landinrichtingsprojecten bepaald door de omvang van de beschikbare grondreserve van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SJB.L.). In dit kader is in de achterliggende periode een aantal maatregelen getroffen om het aankoopbeleid in de voor bereidingsfase te versterken. Dit betreft met name de verbetering van de regeling afkoop potentiële toedelings rechten en de vervroeging van de start van het aankoop beleid met enkele jaren. De bewindsman hecht er grote waarde aan deze lijn verder door te trekken, omdat de tij dige beschikbaarheid van een grondreserve de uitvoering van de werken kan bespoedigen en het landbouw-struc- turele effect kan versnellen. Bovendien kan het de pro blemen ten aanzien van het te volgen prijsbeleid verlich- FUNCTIES VAN DE GRONDBANK |\E grondbankactiviteiten beginnen zich duidelijk te ontplooien met name in de categorie bedrijfsvergro- Gemiddelde arbeidsopbrengst per ondernemer in de tuin bouw (in guldens per jaar) Groenteteelt onder glas Bloemisterij onder glas Alle bedrijven Zuid hollands glas district Overig Nederland Snijbloemen Alle bedrijven 1972 18.300 21.000 13.600 41.600 1973 30.500 36.400 19.900 28.600 1974 i) 20.000 26.500 9.000 26.500 ink. toeslag 1974 1.500 1.450 1.650 1.400 Cham- Bloembol Groente Fruitteelt2) pignon- lenteelt in teelt in de (gespeciali bedrijven N.- en Z.- volle grondi seerde Holland in N.-H. en bedrijven Z.-H., Nrd- Klei Brabant en gronden Limburg 1972 1973 1974 i) ink. toeslag 1974 12.400 8.000 1.500 38.200 25.400 17.000 1.350 24.900 29.800 15.500 300 22.400 3.500 25.000 1.500 1) Champignonbedrijven, boomkwekerij en fruitteelt be treft ramingen. De overige cijfers zijn voorlopig en ex clusief inkomenstoeslag. Deze is afzonderlijk vermeld. 2) Exclusief subsidies en rooipremies. De fiscale wensen van het bedrijfsleven worden in be langrijke mate ingewilligd. De regering is tegemoet ge komen aan de wensen ten aanzien van de verlaging van de grens bij inkomensmiddeling en de belastingvrijstel ling van het bedrijfsvermogen. De toezeggingen ten aan zien van de fiscale oudedagsreserve en de zogenaamde urenregeling voor de meewerkende gehuwde vrouw bete kenen een gedeeltelijke inwilliging van de wensen van het Landbouwschap. Het dagelijks bestuur constateert dat de regering de zelfstandigenaftrek ook in 1976 zal voortzetten. Het gaat er vanuit, dat het door de Tweede Kamer voorgestelde niveau van f 1.600,dan ook wordt gehandhaafd. Het Landbouwschap acht echter een gro tere verhoging noodzakelijk. Het dagelijks bestuur acht het totaal van de fiscale maatregelen onvoldoende. De re gering erkent dit ook, want zij stelt dat deze maatregelen niet meer dan „een duidelijke bijdrage" leveren aan de overbrugging van verschillen tussen het inkomen van zelfstandigen en werknemers. TEN aanzien van de belangrijkste wens van het Land- bouwschap op sociaal gebied, namelijk de verho ging van de vrijstellings- en reductiegrenzen voor de pre mieheffing voor de volksverzekeringen, is de regering nog niet concreet. Wel heeft zij een verhoging voorge ting. Ten opzichte van bedrijfsovername ouder/kind; ver pachter/pachter beperkt het beroep op de Grondbank zich tot incidentele gevallen Gegeven de stijgende grond prijzen is het aantal verkopende verpachters momenteel gering. Wat betreft de overdrachten ouder/kind zoekt men veelal andefe wegen. De voorlopige indruk is, dat de uitbreiding van de grondbankproef tot het gehele land met name knelpunten ten opzichte van de bedrijf ^vergro ting aan het licht brengt en dat de Grondbank als zodanig in een aantal gevallen in een behoefte voorziet. Dit is verklaarbaar, omdat bedrijfsvergrpting veelal tegelijker tijd belangrijke investeringen vergt bijvoorbeeld in nieu we bedrijfsgebouwen. De proef is tot op heden recht streeks door het bestuur van de S.B.L. begeleid; de toe nemende belangstelling maakt een zekere decentralisatie wenselijk. Het bestuur van de S.B.L#. is verzocht daartoe de nodige maatregelen te treffen ten einde de slagvaar digheid van het beleid in deze te garanderen. Voorts is het bestuur van de SJEJ L. gevraagd onder meer over de bedrijfsgroottenormen van advies te dienen, zulks mede in het licht van het rapport „De jonge agrariër" van het Landbouwschap. De coördinatie van de gebiedsgewijze vaststelling uit hoofde van de z.g. EEjG.-bergboerenrichtlijn heeft de minister in handen gelegd van de S.B.L., waarbij naast de brede samenstelling van het bestuur ook de relatie tussen 'beheersvergoedingen en aankoopbeleid een over weging is. Deze nieuwe taak van de S.BX. teza men met het in de lqop der jaren reeds aanzienlijk ge groeide takenpakket (aankopen ten behoeve van ruilver kavelingen, grondbankactiviteiten, aankopen ten behoeve van het Staatsbosbeheer, opdrachten van derden) heeft de bewindsman doen besluiten de SJB L. onder te bren gen in een zelfstandige Directie Beheer Landbouwgron den, als onderdeel van het directoraat-generaal voor de Landinrichting en de Visserijen. De 47 personeelsleden van de Cultuurtechnisdhle Dienst en de 10 van het Staats bosbeheer die tot 1 januari 1976 voor de S.BX. weikzaamt zijn, zullien deel uitmaken van een formatie van 60 plaat sen, die de nieuwe directie verkrijgt. WETGEVENDE ARBEID JA-N de Memorie van Toelichting op de be- groting voor 1976 van het departement van landbouw en visserij is ook ditmaal een bijlage Stand van de wetgevingtoegevoegd. In parle mentaire behandeling zijn: RECONSTRUCTIEWET MIDDEN-DELFLAND (waarvan VRO eerste ondertekenaar is); voor lopig verslag is uitgebracht; WET DIERENVERVOER; wetsontwerp is inge diend; WIJZIGING IN- EN UITVOERWET (waarvan E.Z. eerste ondertekenaar is); te behandelen in Eerste Kamer; HERNIEUWING JACHTWET; voorlopig ver slag is uitgebracht. De volgende ontwerpen worden verwacht nog dit kalenderjaar gereed te komen: HERZIENING VLEESKEURINGSWET; (volks gezondheid en milieuhygiëne eerste onderteke naar); HERZIENING VEEWET; HERZIENING ANTIBIOTICAWET; wet op de sera en entstoffen. In de loop van het parlementaire jaar 1975/76 kan o.m. de indiening worden tegemoetgezien van de veterinaire tuchtwet terwijl de volgende wets ontwerpen zich in min of meer gevorderd stadium van voorbereiding bevinden: Herziening Boswet; Diergeneesmiddelenwet; Uitoef eningswet Dier geneeskunst; Herziening Meststoffenwet 1948 Herziening Zaaizaad- en Plantgoedwet; Landinrichtingswet. Tenslotte zullen in de komende drie jaar nog de nodige landbouwkwaliteitsbesluiten op grond van de Landbouwkwaliteit moeten worden gereedge maakt. steld, maar nog geen bedrag genoemd. Op de beide an dere wensen, namelijk een aanpassing van de inkomens grenzen voor de Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen en de premiereductieregeling voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering, is niet noemenswaard ingegaan. Uit de Memorie van Toelichting van Landbouw blijkt, dat meerdere voorstellen van het Landbouwschap uitge werkt zijn in de beleidsvoornemens van minister Van der Stee. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap doelt daarbij o.m. op het structuurbeleid. Als voorbeelden kun nen genoemd worden de verbreding van het rentesubsi- diebeleid, de bedrijfsbeëindiging op termijn, de particu liere cultuurtechnische werken, de boerderijverplaatsing, de extra uitbouw van bedrijfsverzorgingsdiensten en de Grondbank. "LIET dagelijks bestuur constateert overigens, dat de begrotingsstijging achterblijft bij de inflatie. Het ziet dan ook niet in hoeverre de beleidsvoornemens van de minister van Landbouw gerealiseerd zullen worden, gelet op de beperkte budgettaire ruimte. Het Landbouwschap zal een defintief oordeel geven in de openbare bestuursvergadering, die op woensdag 1 oktober a.s. gehouden wordt. Dan zal worden voorgesteld zich ten aanzien van de nog niet ingewilligde wensen tot de Tweede Kamer te wenden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8