Zitdagen Miljoenennota 1976 biedt boer en tuinder weinig houvast voor toekomst BRABANTSE BOEREN VAN DE TOEKOMST (Deel I: De opvolgers over het boe re nbe roep) Door het L.E.I. is een onderzoek ingesteld naar de situatie waarin de opvolgers op de Brabantse landbouwbedrijven verkeren en naar hun opvattingen over beroep en bedrijf. De resultaten van het onderzoek worden in twee rapporten gepubliceerd. In het thans versohenen eerste deelrapport wordt met name ingegaan op de meningen van de opvolgers over hun schoolopleiding en over beroep en bedrijf. In het tweede deelrapport, dat over enkele maanden zal worden uitgebracht, worden de beloning van de meewerkende zoons en enkele aspecten van de toekomstige bedrijfsoverneming aan de orde gesteld. Uit het onderzoek, waarbijl 182 opvolgers in de leeftijd van van 22 t/m 30 jaar waren betrokken, komt o.a. naar voren, dat de opvolgers nagenoeg allen op het ouderlijke bedrijf werkzaam waren; bijna driekwart had nog nooit elders ge werkt. Slechts 27 van de geënquêteerden heeft een middelbare of hogere agrarische schoolopleiding gevolgd, 53 lagere land- of tuinbouwschool; 6 heeft alleen een of meer cur sussen gevolgd en 12 ontving na de lagere school in het geheel geen onderwijs meer; 2 van de opvolgers heeft overig dagonderwijs gevolgd. Ongeveer tweederde van de opvolgers is van mening, dat een toekomstige boer een middelbare land- of tuinbouw- opleiding zou moeten hebben gevolgd. Er is dus een duide lijk verschil tussen hetgeen door de geënquêteerden wense lijk wordt geacht en de feitelijke situatie. In het rapport is ook aandacht besteed aan de aantrekke lijke en onaantrekkelijke kanten van het boerenberoep. Het onderzoek leverde tenslotte aanwijzingen op dat 10 k 15 van de opvolgers nog wel eens van beroep zou kunnen ver anderen. Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 5,50 op giro 41.22.35 t.n.v. het L.E.I. Den Haag onder vermelding van: „Zend Publikatie No. 2.70. FRIESE BOEREN VAN DE TOEKOMST Nadat in oktober 1974 het eerste deel rapport is versche nen van het L.E.I. onderzoek onder opvolgers op melkvee houderijbedrijven in de (Friese) weidestreken en De Wouden is nu het tweede deel rapport uitgebracht (publikatie 2.69 - prijs 5,50). Daarin wordt de beloning van de meewerkende zoon de toekomstverwachtingen en perspektieven van op volgende zoons op melkveehouderijbedrijven in Friesland behandeld. Uit dit rapport blijkt o.m. dat de inrichting van het ouder lijke bedrijf, waarop 97 van de toekomstige opvolgers hun werk vinden, dikwijls te wensen overlaat. Op slechts 5 van deze bedrijven was, ten tijde van die enquête (voorjaar 1973) een ligboxenstal aanwezig. Een derde van de bedrijven beschikte over een mechanische uitmestinstallatie. In het algemeen vindt een derde van de opvolgers de bedrijfsuit- rusting goed, een derde matig en een derde slecht. De bedrijfsomvang is dikwijls te gering voor een twee- mansbedrijf. In verband hiermede zijn de bedrijfsresultaten veelal onvoldoende om de meewerkende zoon volledig te belonen. Van de opvolgers is dan ook 53 van mening on voldoende te zijn beloond voor de op het ouderlijke bedrijf verrichte arbeid. De helft van hen twijfelt er aan of het res terende loon op een later tijdstip - b.v. bij de bedrijfsover neming nog verrekend zal worden. Gezien de aanpassin gen in de bedrijfsinrichting die noodzakelijk zullen zijn wan neer de zoon het bedrijf later als éénsmansbedrijf voortzet, alsmede de vergroting van de bedrijfsomvang waartoe deze jonge boer dan gedwongen zal zijn om het bedrijf rendabel te houden of te maken, wordt er op het gebied van die finan ciering straks veel van hem gevraagd. Uit het onderzoek blijkt verder dat vele opvolgers in de leeftijd van 22 t/m 30 jaar nog in onzekerheid verkeren over het tijdstip van de bedrijfsoverneming. Bovendien blijkt dat 15 van hen niet de enige opvolger is op het ouderlijke bedrijf. Opvallend is, dat nog zo weinig opvolgers zich over de financiële kanten van de bedrijfsoverneming hebben ge oriënteerd: slechts 21 heeft de financiering al eens op papier gezet! NOGMAALS „HAGELSCHADE TE GROEDE IN 1644" In Uw blad van 5 dezer gaf Mr. Beyerman, oud-archi varis van Dordrecht, de tekst weer van een notariële akte uit 1644 inzake hagelschade te Groede. Het is een interessant stuk, dat des landmans leed in het grijs ver leden aardig weergeeft. Met de duidelijke toelichting ben ik het over het algemeen eens. Maar aan het slot zegt de schrijver, dat Mels Marinus (de man, die de akte liet op maken) misschien geen eigenaar maar pachter was van het bewuste land, en dat het stuk wellicht gediend heeft om vrijstelling of vermindering van pacht te vragen. Dat Mels geen pachter maar eigenaar is geweest, is echter nagenoeg zeker, omdat hij de grond aan twed BESTEMMINGSPLANNEN Halsteren. Vanaf 9 september ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Spinolaberg 1975". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedu rende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Veldhoven. Vanaf 12 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Jongelingsveld". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Eindhoven. Vanaf 15 oktober liggen gedurende een maand ter inzage de bestemmingsplannen „I Kronehoef 1970", „VI GOES OOSTBURG: woensdag 24 september in café „De Windt". ZIERIKZEE: donderdag 25 september in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 25 september in hotel „De Eendracht", van 1—4 uur. SEROOSKiERiKE: vrijdag 26 september in café „Huys- se", van O-Hl uur. THOiLBN: zaterdag 27 september in hotel „Hof van 'Holland", van 10.3013 uur. BERGEN OP ZOOM DINTELOORD: woensdag 24 september in hotel „De Beurs", van 12.0013.00 uur. FIJNAART: vrijdag 26 september in hotel „De Graan- beurs", van 11.30>13.00 uur. personen in gebruik had gegeven: Cornells Wouterse en Alart Faché. Ieder van die twee had er ook op gezaaid. Als het land eigendom van Mels Marinus is geweest ligt' eer de onderstelling voor de hand, dat de akte heeft ge diend om vrijstelling of verlaging van landsbelasting te krijgen. Veel Zeeuwse archieven zijn helaas in 1940 ver brand. Als het oud-archief van Groed nog bestaat zou daarin iets meer over de (wellicht massale) hagelschade te vinden zijn. Dr. F. A. BREKELMANS. Gemeentearchivaris van Breda. 't Hofke", „IV Vaartbroek". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigin gen kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. KlurWert. Vanaf 15 september ligt gedurende een maand Jer inzage het bestemmingsplan „Industrieterrein Moerdijk". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwa ren indienen bij G.S. St. Oedenrode. Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Kienehoef". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, alsmede een ieder die 'bezwaren heeft tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bo vengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Someren. Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmmgsplan „De Loove". Ge durende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Bruinisse. Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „West". Zij die DE ROYAL SMITHFIELD SHOW 1975 Van maandag 1 december tot en met vrijdag 5 december wordt in Earls Court te Londen weer de bekende Royal Smithfield Show gehouden. De openingstijden zijn van 9.00 uur tot 18.00 uur. DONATEURSDAG PROEFSTATION VOOR DE RUNDVEEHOUDERIJ Op donderdag 2 oktober a.s. organiseert het Proefstation voor de Rundveehouderij wederom een zgn. „Donateursdag". Vóór de middag van 9 bestaat er gelegenheid de proefboer- derij „De Waiboerhoeve" aan de Winsentweg te Lelystad te bezichtigen. Medewerkers van PR. zijn beschikbaar voor het geven van informatie op de afdelingen van de proef- boerderij. 's Middags om 13.13 uur worden in De Meerpaal te Dron gen een aantal inleidingen gehouden o.m. over „winning en opslag van ruwvoer" dioor ir. S. Schukking, „Methoden var kraóhtvoerverstrekken aan melkvee" door ir. A. B. Meyer, „Inkomensmogelijkheden met schapen" door ir. C. A. S. Zwetsloot. Om ca. ,16.10 uur zal e.e.a. geëindigd zijn. ADRESWIJZIGING F. GOYARTS ZONEN ZAADTEELT B.V. Wegens klimatologische omstandigheden is in overleg met het Kweekbedrijf K.W,S. te Einbeck, de vermeerdering van het genetisch éénkiemig suikerbietenzaad verplaatst naar het Middellandse Zeegebied. Hierdoor zijn de bewerking- en opslagruimten overbodig geworden. Aangezien de gelegenheid zich voordeed de be drijfsgebouwen te verkopen, zijn de kantoren van >F. Goyarts Zn Zaadteelt B.V. verplaatst naar Mernaweg 33 B te Wehe - Den Hoorn (Gr.), tel. 05957236. Van daaruit zal voortaan de verkoop plaats vinden van de Kleinwanzlebener Suikerbietenzaden, evenals van de Pera- gis, voederbietenzaden en Perko Pvh. zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren :ndienen bij GR. Hulst. Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Hooghuis". Geduren de bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. Veldhoven. Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Zonderwijk". Ge durende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Rosmalen. Vanaf 16 september ligt gedurende een maand ter inzage een ontwerp-herziening van het bestemmingsplan „Molenhoek-Oost". Gedurende bovengenoemde termijn kun nen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel 01100 - 15010, huis 01185 - 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B.V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16. Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912 (Slot van pagina 1) der sociale premies aangekondigd, vooral voor de laag ste inkomens, maar dit is nog lang niet wat het Landbouw schap heeft gevraagd. Al met al moeten we konstateren dat er van het wensenpakket van het Landbouwschap slechts een paar, niet te veel geld kostende en daardoor weinig effektieve, onderdelen zijn ingewilligd. BOERENPRIJZEN D IJ herhaling onderstreept de minister in deze begro- ting zijn mening dat boer en tuinder in de eerste plaats in staat gesteld moeten worden een redelijk inko men te verwerven uit de opbrengsten van hun produkten. Alleen in bepaalde moeilijke situaties moet direkte in komenssteun mogelijk zijn. Ongetwijfeld naar het hart van de meeste boeren en tuinders.gesproken! Evenwel wanneer we alle beleidsvoornemens (of ge brek daaraan) op een rij zetten, blijft deze afspraak volle dig in de mist hangen. Wij noemden al het snoeien in de uitgaven ter verbetering in de produktieomstandighe- den. Op nationaal niveau voorts het toewerken naar nog meer lastenafwenteling op de veehouder, met name voor de bestrijding en voorkoming van dierziekten. En op E.G.- niveau het volstrekt ontbreken van enige perspektief bie dende visie op de toekomstige ontwikkeling van het markt- en prijsbeleid. De schaarse regels die aan dit be langrijkste onderdeel van het totale landbouwbeleid voor boer en tuinder worden besteed, beperken zich tot het in grote lijn onderschrijven van het tot nu toe gevoerde beleid. Slechts het gevoerde tarwebeleid wordt (zwakjes) af gekeurd. Over hoe het met dit beleid nu in het komende jaar moet evenwel geen woord. Evenals overigens ten aan zien van zaken als indexering, inhalen van achterstanden uit het verleden, afwenteling van kosten van voorraadvor- ming op de rug van de boer, het niet kunnen waarmaken van de richt- en oriëntatieprijzen etc. De totale begroting overziende bestaat er dus weinig reden tot positieve ge luiden. Dat dit konsekwenties zal hebben voor onze op- stelling in de komende tijd is duidelijk. Blijkbaar moet er toch weer eerst grote onrust ontstaan. In dit kader vragen wij ons overigens steeds meer af of het nog wel veel zin heeft om met deze overheid te praten over allerlei maatregelen ter verbetering van de produktieomstandigheden nu uit de begro ting zo duidelijk blijkt dat daarvoor volstrekt onvol doende geld is of de wil ontbreekt om geld vrij te maken. Al met al geeft deze miljoenennota meer dan ooit de noodzaak weer om als land- en tuin bouw samen alle krachten te bundelen in een stre ven naar verwezenlijking van rechtvaardige eisen! LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 2