(§eiuld Ploegwedstrijden „Effektiviteitsonderzoek" bij plattelandjongerenorganisaties AKTIVITEITEN-AGENDA P.J.G.N. nieuws De 3 C.J.O.-stuurgroep landbouwbeleid vergaderde Redaktie: KEES SCHIPPER TN 1976 zal in opdracht van C.R.M. bij de P.J.G.N. en dus ook bij aangesloten organisaties een zoge naamd effektiviteitsonderzoek worden verricht door de Nederlandse Organisatie kring. Naast de P.J.G.N. zullen in 1976 ook een ne gental andere organisaties onderzocht worden, waar onder de K.P.J. en de C.P.J. Het ligt in de bedoeling van C.R.M. om in de ko mende jaren alle vrijwilli gersorganisaties door te lichten. Een onderzoek in de welzijnssektor is een inge wikkelde zaak. Vóórdat het eigenlijke onderzoek ge start wordt, zal bij twee or ganisaties (het is nog niet bekend bij welke) een vóór- onderzoek worden gedaan. Aan de hand van de resulta ten van dit vooronderzoek zal het definitieve onderzoeks model worden opgezet. Dit vooronderzoek zal nog in 1975 plaats vinden. DOEL VAN HET ONDERZOEK \70LGENS C.R.M. is het doel van het onderzoek een beter inzicht te verkrijgen in de verhouding tussen de aangewende geldmiddelen en mankracht enerzijds en de bereikte resultaten naar omvang en kwaliteit ander zijds. Om deze doelstelling te begrijpen moeten we een aan tal achtergronden van het C.R.M.-beleid kennen. Het C.R.M.-beleid is gericht op decentralisatie. Men wil naar een regionale opzet van het jeugd- en jonge- renwerk. De landelijke en zelfs provinciale organisa ties passen niet of niet voldoende in dit beleid. C.R.M. ziet meer in het geprofessionaliseerde jeugd- en jongerenwerk (o.a. club- en buurthuizen) dan in het vrijwilligerswerk. Het vrijwiligerswerk past onvoldoende in het achter standenbeleid van de staatssecretaris (werken met kansarme groepen). PROV. PLOEGWEDSTRUD NOORD-BRABANT Zaterdag 20 september a.s. worden in Fijnaart de Provin ciale Ploegkampi oenschappen gehouden. Plaats op het be drijf van Van Duren den Hollander aan de Stadsedijk 53. Een vijftigtal jonge agrariërs uit de gehele provincie (van Bergen op Zoom tot Cuyk) die via regionale wedstrijden voor dit Noord-Brabants kampioenschap hebben gekwalifi ceerd zullen deelnemen, waaronder een aantal ex-nationaal kampioenen. De ploegers die het beste voor de dag komen gaan de provincie op 15 en 16 oktober in de Flevopolder vertegenwoordigen op de 'Nationale Ploegwedstrijden. Er wordt in drie kategorieën geploegd: rondgaande ploegen; éénschaar wentelploegen en twee en diriesohaar wentelploe- gen. De aanvang van de wedstrijd is om 12.00 uur. Zoals bekend heeft ook C.R.M. maar een „beperkt" budget. De enige manier om bovenstaand beleid toch uit te kunnen voeren is het overhevelen van subsidie van de ene naar de andere sektor; in dit geval van het vrij willigerswerk naar het geprofessionaliseerde werk. De staatssekretaris heeft al eens gezegd dat de resul taten van het onderzoek bepalend zullen zijn voor zijn beleid in de toekomst. Het vermoeden bestaat dat C.R.M. het effektiviteitsonderzoek aangrijpt om zonder al te veel politieke stormen geld en mankracht te onttrekken aan het vrijwilligerswerk. ELEMENTEN IN HET ONDERZOEK I-IET onderzoek zal zich konkreet toespitsen op de volgende elementen: inventarisatie van het aantal afdelingen en van het aantal leden nagaan met hoeveel afdelingen en leden een werke lijke band bestaat inventarisatie van de aktiviteiten van afdelingen en leden nagaan welke behoefte er bij afdelingen bestaat aan begeleiding en nagaan hoe die begeleiding plaats moet vinden (op welk nivo: plaatselijk, regionaal, pro vinciaal) het uit voorgaande afleiden welke taken de landelijke en provinciale organisaties moeten vervullen een vergelijking maken tussen de op deze behoefte gebaseerde taken en de werkelijk uitgevoerde taken een analyse van de financiële struktuur Uit bovenstaande blijkt dat ook afdelingen (leden) met het onderzoek te maken krijgen. Of dat door middel van enquêtes of door middel van bijvoorbeeld interviews zal zijn is nog niet duidelijk. Wel duidelijk is dat de gegevens die deze enquêtes (interviews) opleveren van invloed zijn op het funktioneren van de provinciale en landelijke organisaties in de toekomst. BEGELEIDINGSKOMMISSIE Bij het vaststellen van het onderzoeksmodel bestaat voor de betrokken organisaties de mogelijkheid inspraak te hebben. Hetzelfde geldt bij de begeleiding van het on derzoek en bij de interpretatie van'de resultaten. Dat ge beurt in een begeleidingskommissie, waar ook iemand van de P.J.G.N. inzit. In hoeverre er met deze inspraak ook werkelijk rekening gehouden wordt is onduidelijk. ZINNIGE, ZAAK Op zich is het houden van een effektiviteitsonderzoek, ook voor de organisatie zelf, een zinnige zaak, daarvan is ook de P.J.G.N. zich bewust. Ook moet opgemerkt wor den dat C.R.M. het recht heeft een dergelijk onderzoek bij de door haar gesubsidieerde instellingen te houden. Het beleidskader waarin dit gebeurt geeft echter wel enige reden tot ongerustheid. Laten we ons hier ten volle van bewust zijn wanneer we met het onderzoek gekon- fronteerd worden. P.J.G.N EKRETARIAAT. PJ.Z.-AFDELING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Vrijdag 26 september in „De Poort" te Zaamslag - aanvang 20.00 uur film- en gespreksavond nja.v. de film: „Het recht om te sterven... euthanasie". Als je leven geen zin meer heeft (ongeneeslijk ziek) Als je ernstig mismaakte kinderen ter wereld brengt Als je vindt dat je te oud, te hulpbehoevend bent Als je denkt, dat je als volkomen verlamde, een blok aan het been bent Is euthanasie moord?? Wanneer is een leven zinloos geworden?? Wanneer kan en mag men iemand laten sterven?? Wie neemt de verantwoordelijkheid?? Na de film (50 min.) diskussie o.l.v. Kees Schipper. KURSUS „LANDBOUW IN FRANKRIJK" In december (6—14) wordt op de volkshogeschool Méri- don bij Parijs wer de kursus „Landbouw in Frankrijk" gehouden. Een uitstekende gelegenheid om kennis te maken met de Franse landbouw. Er wordt o.m. een be zoek gebracht aan Normandië een bekend landbouwge bied in Frankrijk. Het is voor deze kursus niet nodiig om frans te spreken. De kosten voor deze kursus zullen on geveer 500,bedragen. Wanneer C.R.M. subsidie gaat verlenen zal dit bedrag echter beduidend lager worden. Opgave en inlichtingen bij de P.J.G.N. tel. 070512541. VIERWEEKSE Van 531 januari 1976 vindt op de volkshogescholen te Bergen (N.-H.) en Bakkeveen (Fr.) de jaarlijks terug kerende Vierweekse kursus plaats. De leeftijd van de deelnemers ligt in de regel tussen de 17 en 25 jaar. De kosten bedragen ca. 500,maar het is mogelijk om 250,subsidie te krijgen. Opgaven liefst zo snel moge lijk. Inlichtingen en opgaven bij de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen, tel. 05169241. PJ.G.N. AGENDA 22 sept.: nationale veebeoordelingswedstrijd (M.R.Y. Limburg) 27 sept.: jaarvergadering P.J.G.N. (Flevohof) 29 sept.: nationale veebeoordelingswedstrijd (F.H. Drente) 15il6 okt.nationale ploegwedstrijden (Flevopolder) Nadere inlichtingen: PJ.GjN. sekretariaat, Prins Maurits- plein 23, Den Haag, tel.: 07051.25.41. STREEKPLOEGWEDSTRIJDEN N.- EN Z.-BEVELAND ALLERLEI De Streek Ploegwedstrijden van Noord- en Zuid-Beveland worden op zaterdag 4 oktober 1975 gehouden. Uitwijkdatum: il oktober 1975. Plaats: Kamperland, bij de heer Joh. A. Remijnse. De route naar het wedstrijdterrein wordt met pijlen aangegeven. De ploegers worden verzocht om 11.30 uur aanwezig te zijn. Aanvang der wedstrijd 13.00 uur. Opgave voor 27 september 1975 bij de heren: C. W. in 't Anker, Molenweg 8, Schore, 01102-—1806; C. H. v. d. Maas, Huisdijk 1, Kats, 01109—217. Bij opgave vermelding van type ploeg. Na opgave wordt het wedstrijdreglement toegezonden. Te koop: 'n goed werkende, spelende, niet kapot te krijgen 16 mm geluidsfilmprojektor (optisch en mag netisch). Bouwjaar: 1950 (PJZ-eigendom). Prijs: tussen f 150,en f 200, Bel Kees Schipper, 01100—15010/14509. P.J.Zuid-Geluid-ontvangst: als je het ZLM-blad na 1 december nog wilt blijven ontvangen, stuur dan alsnog het antwoordkaartje (wit) in vóór 19 september! Als je ouder(s)/familieleden al het ZLM Land- en Tuinbouwblad krijgen dan hoef je niets in te sturen!!! Op donderdag 28 augustus kwam de landelijke 3 CJ.O.- stuurgroep voor het eerst na de vakantie weer bijeen. Aan de orde kwamen o.m.: vertegenwoordigingen in het land bouwschap, en het rapport „de jonge agrariër". VERTEGENWOORDIGINGEN Naar aanleiding van een aantal kritische uitlatingen van enkele stuurgroepleden over het nut van vertegenwoordi gingen in het Landbouwschap, is hierover op 28 augustui een uitgebreide diskussie gevoerd. Daaruit bleek dat er een groot verschil is tussen de ene en de andere vertegenwoor diging. Sommige kommissies (afdelingen) van het Land bouwschap zijn zo specialistisch dat het voor de vertegen woordigers bijzonder moeilijk is om positief aan de verga deringen te kunnen deelnemen. In andere kommissies daar entegen kunnen door de jongeren wel positieve bijdragen aan de diskussie worden geleverd. Unaniem was men van mening dat een vertegenwoordiging een bijdrage kan leve ren aan de persoonlijke vorming van de betreffende persoon. Besloten werd om de diverse vertegenwoordigingen steeds kritisch te blijven bezien en desnoods de konsequenties ta trekken wanneer een vertegenwoordiging niet meer als zin vol ervaren wordt. Over het aanbod van de 3 C.L.O.'s om een jongeren ad viseur aan te wijzen in de Werkgroep Bijzondere Aktivitei ten zal mèn de volgende vergadering beslissen. De provin ciale agrarische kommissies zullen hierover eerst geraad pleegd worden. PROBLEMATIEK JONGE AGRARIËR Zoals verwacht kon worden moet de diskussie over het rapport in een aantal provincies nog op gang komen. De stuurgroep is dan ook nog niet tot een definitief oordeel over het rapport kunnen komen. Tijdens deze vergadering is voornamelijk aandacht be steed aan de uitgangspunten die tot die in het rapport ge dane voorstellen hebben geleid en aan de vraag welk pers- pektief de jonge agrariër in het vooruitzicht wordt gesteld. De belangrijkste konstatering was dat in wezen het hui dige landbouwbeleid één van de hoofdoorzaken is van de oroblmatieek van de jonge agrariër. Een ander aspekt is dat de kommissie zich heeft beperkt tot de financieel-eko- nomische problematiek hoewel zij wel een opsomming geeft van de sociaal-psychologische problemen die bij de jonge agrariër leven. Als men zich van deze aspekten rekenschap geeft kan men zich afvragen welk perspektief de jonge agrariër met de eventueel te nemen maatregelen in feite geboden wordt. Hiermee wil de stuurgroep overigens niet eggen dat zij de voorstellen zoals diie gedaan zijn afwijst. Integendeel een groot aantal voorstellen valt bij de stuur groep in goede aarde, en sluit aan bij de realiteit. De diskus sie wordt voortgezet. Ook is er weer: CURSUS POLITIEKE SCHOLING Aantal lessen: 4 - 1 x per maand - te beginnen in januari 1976. Plaatsen: Zierikzee - Goes - Middelburg - Tholen - Axel en Oostburg. Cursusgeld: ƒ12,50 lesmateriaal inbegrepen. Op gave: Secretariaat Bond van Plattelandsvrouwen, Grote Markt 28 te Goes. PLANT-PIN VOOR BESCHERMING KAMERPLANTEN Plant-Pin opent een unieke mogelijkheid om op milieu vriendelijke wijze kamerplanten te beschermen tegen aan tasting door insekten. Dit artikel bestaat uit een kaart waar op een strip met een 20-tal pijltjes is bevestigd. Zodra men insekten op kamerplanten waarneemt, wordt een pijltje van de kaart afgescheurd en geheel in de potgrond gestoken (aantal pijltjes uiteraard afhankelijk van potgrootte). Nor maal water blijven geven. De aktieve stof, die in het pijltje aanwezig is, wordt doo.' de wortels opgenomen en automatisch door de plant getrans porteerd. Alle zuigende insekten, in het bijzonder bladluis en spint, die op de aldus behandelde plant aanwezig zijn worden dan gedood. Uiteraard bereikt men bij planten, die in gunstige groei- omstandigheden verkeren en dus geen gebrek hebben aan vocht en warmte, de beste resultaten. Plant-Pin kan uiteraardi ook preventief worden toegepast, dus alvorens men insektenschade heeft waargenomen. Plant-Pin houdt kamerplanten niet minder dan 6 tot 8 weken insektenvrij! De konsumentenprijs bedraagt 4,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23