TUINBOUW- KLANKEN Vlot verloop der werkzaamheden Grote animo voor brocoliteelt Vraag naar Cox's bleef goed Ook in het THOOLSE land kan er tot nu toe gespro ken worden van een zeer gunstige zomerperiode voor wat de oogst betreft. Ofschoon er toch op geregelde tij den een flinke regenbui de groei er weer inhield, kon nooit gezegd worden dat het werk er onder leed. Een gevolg van het 'goed opschieten van het werk is óók wel, dat de vrijgekomen grond, een flinke opknapbeurt on derging in de vorm van stoppelploegen en cultivateren. Niet iedere zomer kan hieraan gevolg worden gegeven, vooral wanneer augustus langdurig nat is. Bovendien is er dit jaar ook weer aandacht besteed om zoveel moge lijk groenibemesting in te zaaien. Algemeen is men er wel van doordrongen, dat de zwa re machines van de laatste jaren dikwijls dermate struk- tuurbedervend zijn, dat alle mogelijkheden uitgebuit die nen te worden om de lbouwvoor op peil te houden. Op slempgevoelige grond wordt in toenemende mate ge bruik gemaakt van schuimaarde, die bij een goede toe passing zéér zeker de grond ten goede 'komt. Meestal schrikt men wat, wanneer men van al deze maatregelen de kosten overziet, maar er kan nu eenmaal geen ren dabel gewas groeien in een slechte bodemstructuur. Wan neer deze zomer de weersomstandigheden minder goed zouden zijn geweest, zouden de verschillende oogstresul- naar zijn werk? Alleen als men kort bij zijn werk woont kan dit, maar zodra ipen wat verder woont dan is dat onmogelijk. Daar komt bij dat het openbaar vervoer, anders dan in de grote steden en het dichtbewoonde wes ten van ons land, voor het platteland geen oplossing kan bieden. Maakt men de auto tot sluitpost van een begro ting dan is o.i. de ontevredenheid onoverzienbaar! Want de kleinste beurs, dus de gewone werkman, kleine boer of tuinder is het eerst de sigaar! Over sigaren gesproken: ook dit genot wordt op den duur meer last dan lust. En waarom zo te vuur en te zwaar tegen een rookgenot ge fulmineerd wordt, is ons een raadsel. We hebben eens een lijstje gemaakt van „slechte dingen". (Behalve regenwater blijft er weinig o ver. Enfin we zijn benieuwd naar hetgeen dinsdag bekend is geworden en hopen dat de pap minder heet zal worden opgediend dan het lijkt, waarbij voor ons als tuinders, uiteraard de Landbouwbegroting wél de be langrijkste is. taten nog meer beduidend slechter zijn geweest. Het blijft nog altijd zó, dat het loon van boer en tuinder dan pas begint, wanneer de gemaakte kosten gedekt zijn Ge lukkig zijn de prijzen van verschillende produkten dit jaar, op een bevredigend peil, zodat de eindresultaten dit jaar gunstiger liggen dan in 1974. Wanneer de werk zaamheden vlot verlopen, is er ook wat meer gelegen heid om er eens een dag uit te breken, waartoe meestal te weinig gelegenheid is. Juist wanneer men met hart en ziel zijn bedrijf exploiteert, mag men zeker niet ver geten dat men géén slaaf mag zijn of worden op eigen bedrijf. Men mag en moet nu eenmaal geen 365 dagen per jaar over „nog meer" inkomen zitten te piekeren. Een zekere tijd in een jaar zal er óók in ons beroep, af stand genomen dienen teworden van de dagelijkse sleur en werk. Nu half september is er ook 'hier en daar een begin gemaakt met het op Zwad brengen van de zaai- uien. (De boven verwachting maar toch nodige septem- bergroei van de bol, maakt dat het gewas toch nog wat in de produktie is toegenomen. Overwegend zal er van dit gewas geen topopbrengst gerooid kunnen worden, maar de momenteel goede prijzen geven toekomstver wachting voor de afleveringsperiode. In deze teelt wordt door veel producenten graag een gokje gemaakt tijdens hun afleveringscampagne want deze periode loopt van augustus tot in mei van het vol gend jaar. Het meest betrouwbare blijft echter altijd; geregeld, wanneer door meerdere vraag de prijs omhoog gaat, meedoen met de afzet, en niet alles op één kaart zetten. Degene die probeert de hoogste prijs in de wacht te slepen loopt nog veel meer kans in de vele nieten te vallen. Dat is in het verleden al dikwijls bewezen! TUINBOUWCIJFERS 1075 Zojuist is verschenen „Tuinlbouwcijfers 19715", een geza menlijke publikatie van het LJE.1. en CJ3.S. waarin een groot aantal economdsch-statistische gegevens over die Ne derlandse tuinbouw zijn verwerkt. Prijs 10,door over making op giro 41.22.35 van LJE.I. te bestéllen. Ook in WALCHEREN is het zomerse weer omgesla gen in een wat vroege herfst. Wat dit jaar opgevallen is en nog opvalt is dat we relatief meer regen in Walche ren hebben dan normaliter het geval is. In doorsnee is Walcheren, en vooral N.W. Walcheren, in de zomer droog tot extreem droog in vergelijking met andere landsdelen. Zelfs in de hete zomer '75 die we gehad hebben, kregen we vrij konstant op zijn tijd een flinke regenbui. Geluk kig zonder hagel of noodweer, want we hebben met medeleven gelezen hoe de hagelschade onze collega-fruit telers en ook wel de koude grond groentetelers, in de af gelopen verslagperiode zwaar getroffen heeft in Zuid- Beveland. En hoewel wel veel onder de hagelverzekering zal vallen is het toch hard, als men een jaar zijn werk, liefde en boterham in een oogwenk ziet vernietigen. Op zulke momenten besef je, hoe klein en in feite on machtig en afhankelijk van voor ons niet te beïnvloeden factoren men leeft. We komen vrij geregeld in alle streken van ons gelief de Walcheren en konstateren, dat er dit jaar weer grote belangstelling bestaat voor de brocoliteelt. Wel een 'be wijs dat ondanks het speculatieve element van deze win- teïteelt de ondernemingszin nog allerwege aanwezig is. Door de geregeld vallende neerslag staan de groenten er o-ver het algemeen gezond bij. We zijn tevreden dat de prijzen, in doorsnee, landelijk vrij redelijk zijn. De tomaten en komkommers zijn momenteel wel veel te goedkoop, maar de volle grond is toch in doorsnee beter. Als dit nummer verschijnt is de met veel spanning te- gemoetgeziene Rijksbegroting al een afgekloven bot voor vele commentatoren. Ook wij zijn erg benieuwd, want voor de oudere garde, waar wij bij gaan horen, is het nog steeds moeilijk pruimen dat een gplden wordt gege ven als men maar kwartjes heeft! Dat dit gebeurt en maar doorgaat is niet immer te volgen. Wel zal men om die gulden te pakken te krijgen vrij zeker een groot aan tal onpulaire maatregelen nemen (moeten nemen?). Wat ons uit voorspellingen wel erg benauwd is de o.i. onrede lijke lastenverhogingen op de auto, enz. Jaren is ge streden en gewerkt om de bedrijven te mechaniseren en de mensen te auto-(letterlijk)matiseren. Maakt men de olie, benzine en de autolasten nog veel hoger dan ze nu zijn, dan zullen vele bedrijven en niet alleen boeren en tuinders daar de gevolgen van ondervinden. Zo ook de autobezitter. De auto is een normaal volks bezit geworden. Welke boer en tuinder heeft geen auto? En welke werkman gaat per fiets of openbaar vervoer Op de fruitveilingen waren vorige week de nodige problemen rond de keuring van Cox's Orange Pippin. In de rulbriek „Dingen van de week" wordt hierop uit voerig ingegaan. De prijsvorming voor dit appelras waarvan de aanvoeren van flinke betekenis waren, bleef goed. De weinig klasse I kwaliteit werd voor wat de grote maten betreft de vorige week verkocht voor prij zen van rond 80 cent per kg en wanneer ze eetrijp wa ren liep de prijs zelfs tot rond en iets boven één gulden per kg. De klasse II met wat weinig blos noteerde voor de grote maten tussen 70 en 76 cent per kg. De maat 6570 mm klasse I werd voor 7075 cent per kg ver kocht en de n 6570 mm voor 6570 cent. James Grieve werd er vrijwel niet meer aangevoerd op de fruitveilingen in ons gebied. De prijs kon zich herstellen na de inzinking van begin september. De klas se I grote maat kwam op 55 cent en de maat 65-—70 mm op ruim 40 cent per kg. Bramley Seedling klasse I was gevraagd voor België op prijzen van rond 55 cent per kg. Goed betaald wordt ook Odin met prijzen van rond en iets boven 1 gulden per kg voor de klasse I grote maat en 9096 cent voor de I 6570 mm. De eerste partijen Goudreinetten, waar van de kwaliteit nu goed begint te worden vonden een koper op prijzen van 75 tot 80 cent per kg voor de gro te maten klasse I kwaliteit en 6670 cent voor de maat 6575 mm klasse I. Bij de peren maakte de Beurre Lebrun een duikeling in de prijs door van ongeveer 56 cent per kg voor de meest gevraagde maten te komen op 4045 cent. Als reden werd genoemd de noodzaak de peren in het koelhuis op te slaan en de angst dat er bij de laat ge plukte wat vlugger rijping zou optreden. Conference werd nog maar mondjesmaat aangevoerd. De prijs voor de grote maten lag eind vorige week voor de klasse I tussen 70 en 76 cent per kg en voor de klasse H op 6570 cent. De kleine maat was '57 cent per kg goed koper. Beurre Hardy nam de meeste dagen van de vorige week een grote plaats in bij de perenaanvoeren. Hoewel de produktie maar een klein percentage bedraagt van die van het vorig jaar, waren er toch dagaanvoeren tot 100 ton per veiling. Na de daling in het midden van de week trok de prijs daarna weer aan. De grote maten deden toen weer rond en iets boven 90 cent per kg en de maat 6670 mm kwam op iets boven 80 cent. Traiimphe de "Vienne werd er niet veel meer aangevoerd. De prijs steeg met ruim 10 cent per kg tot boven 1 gul den toen het aanbod minder werd. De animo voor de bramen liep verder terug en de prys kwam op 1,36 per kg, later zelfs lyl7. DINGEN VAN DE WEEK de fruitveilingen is vorige week de nodige deining ontstaan over de toepassing van de keuringsnor men voor Cox's Orange Pippin door het U.C.B. Vanaf het midden van de week werden de U.C.B. keurmeesters namelijk met hun neus gedrukt op de E.E.G. keuringsnor men voor deze appel die inhouden dat de vrucht voor minstens 10% gekleurd moet zijn, dat wil zeggen dat ze een rode blos moet hebben om als klasse 1 gekwalifi ceerd te kunnen worden. De moeilijkheden kwamen vooral toen er nog al wat Cox's voor Engeland werd gekocht die bij aankomst in dat land werd afgekeurd omdat er te weinig blos op zat. Het was bekend dat de E.E.G. keuringsnormen voor Cox's in deze geest zijn. Ze zijn kennelijk beïnvloed door de Engelse Cox's die overwegend meer kleur heeft dan de Nederlandse. Toen dit jaar de Cox's op de veilingen kwamen, werd aanvankelijk gekeurd zoals in andere jaren en iedereen was er van overtuigd dat na de beginperiode die kenne lijk te vroeg lag, er een goed produkt werd aangeboden. Er is dit jaar veel blanke Cox's en de kleur is ook wel eens minder geweest maar er zijn op ons produkt altijd vruchten zonder kleur. Het U.C.B. kreeg opdracht er op toe te zien dat de tolerantie van 10 afwijkende vruch ten per partij niet werd overschreden. In de praktijk be tekende het dat vanaf het midden van de vorige week er op de Nederlandse veilingen vrijwel geen klasse 1 kwaliteit Cox's Orange Pippin meer verkocht kon wor den. Over het algemeen is de Cox's goed dit jaar maar het feit van te weinig kleur is niet te ontkennen. Dat heb ben we altijd gekend met ons produkt en nimmer heeft dat moeilijkheden gegeven. "M/E kunnen ons voorstellen dat het ook voor het U.C.B. een moeilijke zaak is. Zij hebben hun voor schriften en kunnen daar moeilijk onderuit. Wanneer bij aankomst in een ander land blijkt dat er afkeuring volgt op grond van een niet juiste toepassing van de keurings normen in het verzendende land dan zijn er weinig mo gelijkheden om te ontsnappen. Het is echter een gekke situatie dat we in ons land geen klasse 1 Cox's meer zouden kunnen telen terwijl we dat reeds vele tientallen jaren met succes hebben gedaan. Op het moment dat we dit schrijven wordt in Zeeland en in vrijwel alle delen van Nederland waar de Cox's het altijd zo goed heeft gedaan kwaliteit terwijl een ieder er van overtuigd is dat dit ner gens naar lijkt. In de prijsvorming komt duidelijk tot uit drukking dat ook de handel deze klasse II niet als klasse II ziet, maar het is een vervelende zaak dat op die ma nier grote moeilijkheden zijn ontstaan. We willen daarbij niet de schuld in de schoenen schuiven van het U.C.B. Deze instelling heeft haar normen en die dient ze te hand haven wil ze internationaal niet in grote moeilijkheden komen. Het is echter wel zaak er zo spoedig mogelijk voor te zorgen dat er een behoorlijke tolerantie komt wat betreft de vruchten zonder kleur bij de Cox's Orange Pip-^ pin. Het is toch te gek om los te lopen dat een land als, Nederland waer de Cox's het altijd zo goed heeft gedaan en nog doet, ineens geen klasse 1 kwaliteit meer zou kunnen leveren omdat een ander E.E.G.-land een afwij kende variëteit heeft met dezelfde naam. 7 EER belangrijk is het bericht dat vorige week af kwam over de zaken welke C.B. 2 heeft gedaan met de D.D.R. met betrekking tot appelen. Gedurende de periode half oktober tot half december zullen er uit ons land 8 miljoen kg appelen van de klasse II kwaliteit naar de D.D.R. verladen kunnen worden. Dit komt neer op een kwantum van 1 miljoen kg per week en we vinden dit zon der meer een belangrijke zaak. Dat C.B. 2 er in is ge slaagd deze order te bemachtigen stemt tot grote voldoe ning. Het grootste deel van de behoefte aan fruit in Oost- Duitsland tot 31 december wordt door dit contract van Nederland gedekt. De telers kregen deze week gelegenheid om op te geven welk kwantum zij voor dit doel wensten te bestem men. We hopen dat er op ruime schaal gebruik van ge maakt zal zijn en we twijfelen daar ook niet aan want de prijzen welke werden geboden liggen niet hoog maar het gaat om klasse II kwaliteit in de kleine maten en we heb ben nog niet dikwijls gezien dat deze maten en kwalitei ten een positief resultaat gaven wanneer ze in het koel huis werden opgeslagen. We dachten dat het verstandig is om bij de pluk voor het koelhuis te trachten deze mindere kwaliteiten en klei ne maten apart te houden om deze vervolgens in de ko mende weken af te leveren voor de D.D.R. De moeite die men hieraan besteed zal zonder twijfel beloond worden. We dachten ook dat het verstandig is om in elk geval de II 5560 mm Cox's Orange Pippin voor dat doel te bewaren. We weten niet hoe het zal lopen met de fruitafzet in de komende maanden. Gezien de ervaringen van de af gelopen tijden zijn we niet direkt pessimistisch maar voor ons belangrijkste ras de Golden Delicious moeten we gewoon reëel zijn en zien dat hiervan een enorm grote produktie komt in West-Europa waarbij de kleine maten zullen overheersen. Hiervan is zeker geen hoog prijspeil te verwachten. Wanneer we kijken naar het prijspeil van Golden Delicious van twee jaar geleden in de maanden oktober en november dan zijn de prijzen welke nu voor de D.D.R. worden geboden zonder meer aantrekkelijk te noemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19