nieuwe spoelbak? dat móest wel een Sparo worden gelijk heeft-ie! Uitkomsten veetellingen C.B.S. deugen niet Vaststelling varkenspr[jzen in discussie Hagelschaderamp in gebied Kapelle-Wemeldinge Zuid-Bevelandse fruitteelt getroffen door zware hagelbui SPAAN'S 14 PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES tot woensdag overgenomen varkens, alsmede voor 'de op afgewacht. Het gesprek zoals dit tot nu toe gevoerd werd donderdag en vrijdag nog over te nemen varkens. bracht weinig licht, wat op zichzelf niet zo verwonderlijk is. Het zal wel zo zijn dat men ermee zal moeten leren te leven! HET lijkt dat van de veetellingen die jaarlijks in mei door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden uitgevoerd weinig '(en dus in feite niets) deugt. Met een totaal van 7.272.454 varkens was de varkensstapel in mei 550.000 stuks of ruim 8 groter dan in mei 1974. OpvoJ- lend is dat de Steekproeven Landbouwproduktie over deze periode een stijging van nog geen 2 aangeven! De stijging in de meitelling doet zich met name voor bij de mest varkens met 12 Dit is op zichzelf al een aange toonde feil, daar de meerdere varkens niet werden aange boden, aldus de heer 'Homburg in de openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees op 10 september j.l. dat een nota over de Veetellingen had opgesteld. De stijging in de aantallen mestvarkens zou aan leiding moeten geven tot een sterke stijging van de slach tingen in mei t/m september 1975. Over de periode mei t/m augustus echter ligt het aantal slachtingen slechts 3 boven de overeenkomstige periode in 1974! Op te merken is nog dat het aantal bedrijven met varkens daalde van 58.961 tot 55.201. DISKUSSIE VASTSTELLINGEN VARKENSPRUZEN BRACHT WEINIG LICHT gEN belangrijk deel van de vergadering was gewijd aan de vaststelling van de varkensprijzen voor de mesters. Vóórdat de 5-daagse werkweek haar intrede deed was het gewoonte dat op zaterdag de uitbetaHngsprijzen aan de mes ters voor de in de komende week over te nemen varkens werden vastgesteld. Met het intreden van de 5-daagse werk week echter verschoof de vaststelling vrijwel onmiddellijk naar vrijdag in de namiddag. Daarvan werd slechts in uit zonderlijke gevallen van afgeweken. Geruime tijd geleden is Coveco ertoe overgegaan de uit betaHngsprijzen niet meer vóóraf, dioch achteraf vast te stellen en wel op vrijdag, geldig voor de in die week tot vrijdag overgenomen varkens. Korte tijd terug hebben de grote inkoopcombinaties VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) als mede NCB (Boxtel) besloten de uitbetaHngsprijzen voor de komende week niet meer op vrijdags vast te stellen. Men ging ertoe over de prijzen vast te stellen op woensdag, waar bij de prijzen geldigheid kregen voor de reeds op maandag BEZWAREN |N de vergadering opende de heer A. P. Goossens, ver tegenwoordiger van de slagers, de diskussie door te vragen of er van de zijde van het Produktschap wat onder nomen zou kunnen worden om de oude situatie weer te her stellen, dat wil zeggen prijsvaststelling op vrijdag voor de komende week. Het is namelijk zo, aldius de heer Goossens, dat de slagers op maandag en dinsdag geen prijzen te horen krijgen op de abattoir. Zij weten dus niet waar zij aan toe zijn. Hij noem de dit een onhoudbare situatie; De heer S. Homburg zag een regelrecht verband tussen de 5-daagse werkweek en de latere prijsvaststelling. Kon men aanvankelijk met veelal vrij bescheiden prijsuitslagen het nog wel aan vrijdags de prijzen voor de komende week vast te stellen, de grote prijsuitslagen van thans maken een zo ver van te voren vaststellen van de overnameprijzen tot een te grote speculatie. Hij becijferde dit aan die hand van een voorbeeld over de laatste weken toen in 2 weken tijds de uitbetaHngsprijzen met 27 cent/kg zijn verhoogd. Dat betekent in 89 dagen een prijsverhoging (vrijdag tot dinsdag een week later) van rond 15,per varken, of van 60 cent/kg op hammen, of 1,20 voor de exporthammen. Bij een export van 500 tot 600 ton hammen betekent dat 600.000 tot 700.000! Inderdaad een wat extreem voorbeeld, waarmee toch wel duidelijk wordt gemaakt, dat het speculatieve element een wat erg belangrijke rol gaat spelen. De klacht van de heer Goossens wees de heer Homburg terug. Er is ook nog een vrije markt, waarvan de prijzen op vele dagen van de week o.a. door het A.N.P. bekendgemaakt worden. De slagers be hoeven dus niet geheel in het duister te tasten. Dan is er de buitenlandse markt, die zijn planning te zeer ging afstemmen op de vrijdags in Nederland bekend gewor den prijzen. Al met al voldoende reden om de prijsvaststel ling te verschuiven. 'Het zal wel wennen, aldus de heer Soes man. De heer (Van Wensen was echter niet overtuigd van de argumentering van de zijde van de industrie. Voorzitter Meyer zag e.e.a. als een logisch gevolg van de zovele wisselende faktoren in de markt, al zag ook hij wel de problemen van de kopende partijen. Dat de prijsvaststel ling van de grote combinaties niet geheel doorslaggevend behoeft te zijn, werd ook nog aangevoerd door de heer De Veer. 'Het is namelijk zo dat deze combinaties „slechts" een 50 van de varkens overnemen, voornamelijk in het oosten en het zuiden. Reeds had de heer H. Griffioen te kennen ge geven dat de producenten er weinig pijn aan hebben dat de prijsvaststelling op woensdag plaats vindt. De heer Oostrom vertegenwoordiger van de handel onderstreepte nog eens dat in het westen weinig varkens aan coöperatie en combi naties worden afgeleverd. Het bleek dat geen der partijen voelde voor de suggestie om van produktschapszijde hierin regelend en verordenend op te treden, al wilde men wel het overleg hierover bevor deren. Of de diskussie zal worden voortgezet, al of niet aan de hand van wat documentatiemateriaal dient te worden Zware hagelval tijdens een onweersbui aan het eind van de middag op vrijdag 12 september heeft in het fruitgebied Kapelle-Wemeldinge zeer grote schade gebracht. Op een groot aantal bedrijven in een strook langs de Oosterschelde van Kattendijke tot voorbij We- meldinge, werd de oogst volkomen vernietigd. Naarmate men dichter bij Kapelle kwam werd de schade geleidelijk minder. Een inventarisatie op zaterdag leverde het trieste resultaat dat een areaal van ruim 200 ha fruitteelt door de hagel werd ge troffen. Er van uitgaande dat ongeveer een kwart van de bomen reeds leeg was betekent dit dat de oogst van 150 ha meer of minder ernstig is' bescha digd. Het gaat daarbij om 80 fruittelers. De omvang van de schade is uiteraard nog niet bij benadering vast te stellen. De prijsontwikkeling in de komende tijd speelt hierbij een rol. Ook is van belang wat er straks wordt betaald voor de zwaar verhagelde peren. Vooral de peren nemen in het gebied een zeer belangrijke plaats in. Van de Conference was nog weinig geplukt. Een voorzichtige schatting is, dat de schade te gen het miljoen gulden kan lopen. De algemene indruk is dat niet meer dan 10% van de getroffen telers tegen hagelschade is verzekerd. Het verze kerde areaal bedraagt naar schatting ongeveer 30 Als reden van het niet verzekerd zijn werd steeds weer genoemd de te hoge kosten welke hier voor opgebracht moeten worden, die niet te beta len waren uit de exploitatie op de kleine bedrijven. De hagel viel plaatselijk zeker gedurende een kwartier. Daarbij waren stenen van enkele centi meters doorsnede. In de ergst getroffen boomgaar den werd ook het meeste blad van de bomen ge slagen. Enkele uren na de bui zag de grond nog wit van de hagel die enkele centimeters dik lag. Het leek midden winter en de vruchten waren in die gevallen allemaal volkomen kapot geslagen! f OT begin september was er in Zeeland en Noord-Bra bant betrekkelijk weinig hagelschade. Terwijl o.a. de IJsselmeerpolders in augustus zwaar werden getroffen, bleef het Zuid-Westen lang gespaard. Vrijdag 12 september werd echter voor vele fruittelers in Zeeland een dag om niet vlug te vergeten. Een zeer zware hagelbui veroorzaakte na melijk in een deel van de provincie enorme schade. Vanaf 's-Heer Arendskerke was het verloop vrij goed te recon strueren. Te 's-Heer Hendrikskinderen is overal schade, ver volgens trok de bui over het noorden van Goes en Kloetinge om zich te Kattendijke en Wemeldinge in alle hevigheid te ontladen. In laatstgenoemde dorpen was 3 uur na de bui alle hagel nog niet gesmolten; de wegen waren wit en de auto's moesten opletten om niet weg te glijden. Veel stenen gij de bespreking van de marktsituatie gewaagde de heer J. J. Koch van een willige afzet van varkens, vooral naar Italië, De prijzen zijn de laatste weken opge lopen, doch thans schijnt de markt wat meer weerstand te bieden. Het hoogseizoen voor ribben is voorbij en de prijzen daarvan waren op hun retour. De prijs van ribben is van doorslaggevend belang voor de uitbetalingscapaciteit van de de slachterijen. Er zijn wat meer zeugen gedekt in juli 126.800 (vorig jaar 126.400 waarbij het aandeel jonge zeugen steeg van 24.200 tot 25.300. De voorraden buikspek zijn wat groter, doch doóf de goede prijzen zullen deze snel geruimd zijn. De biggenprijzen zijn met 11-5—<125 vrij hoog. De stijging van de voerprijzen veroorzaakt in kringen van mes ters de nodige onrust. RUNDVEE De totale rundveestapel blijkt in mei voor het eerst sedert enige jaren te zijn afgenomen, en wel met 26.000 dieren of y2 %'De melkveestapel blijkt nog iets te zijn toegenomen, de kal vetmesterij is nog wat gegroeid, terwijl de omvang van de slachtveestapeK vleesstieren en ossen) in betekende mate is gedaald. De melkveestapel ontwikkelt zich minder stormachtig dan in 1972/74, toen de groeipercentages uiteenliepen van 3 tot 7 per jtaar. Voor 1975 is dat ongeveer 0,7 Daardoor zal het aantal kalveren zich stabiliseren. Het aantal mestkalveren was in mei 27.000 6 groter dan vorig jaar. Er waren 40.000 of 16 minder vleesstieren en ossen dan vorig jaar. De premieregeling voor vaarzen, stie ren en ossen heeft in de eerste maanden van 1975 tot een toeneming van vooral vaarzenslachtingen geleid. Uit de ge gevens van de meitelling blijkt deze deze tendens zich zal voortzetten, om dat er ca. 23 meer vrouwelijk mestvee aanwezig was dan in mei 1974. Bij slachtrunderen heeft de grote droogte de uitstoot ver sneld. Het gewonnen ruwvoeder is veelal van goede kwali teit, doch bij verschillende veehouders doet zich de nood zaak voor tot bijkopen van duur voer. Mogelijk zal dit van invloed zijn op de omvang van de najaarsuitstoot. Voor par tikuliere opslag is in de Gemeenschap 33.390 ton karkassen aangemeld, waarvan in Nederland 2750 ton. In de Gemeen schap werd 11.140 ton gegund, in Nederland 190 ton. Bin nenkort zal worden overgegaan tot een partikuliere opslag regeling voor karkassen met vooraf vastgestelde steunbe dragen. In het kader van die partikuliere opslagregeling voor voorvoeten zijn in 'Nederland inmiddels voor 1400 ton kon trakten afgesloten. v. d. W. waren zo groot als knikkers, zodat het blad van de bomen aan flarden werd geslagen en de vruchten stuk of beurs werden gebeukt. De bui schoof langs Yerseke, waar het laatste deel van de Postweg nog een flinke veeg uit de pan kreeg en verdween over de Schelde. Waarschijnlijk is de bui daar gesplitst, want er werd o.a. nog schade gemeld uit Anna-Jacoba, Tholen (bij de stad) en Bergen op Zoom. Volgens globale gegevens zijn 80 90 fruittelers met een deel van het bedrijf of het gehele bedrijf bij deze hagelbui betrokken waarvan 6070 in het „rampgebied" Kattendijke- Wemeldinge. In genoemd gebied waren slechts tien telers tegen hagelschade verzekerd, zodat de slag hier dubbel hard aankwam. De hoge verzekeringspremie en de ongunstige bedrijfsuitkemsten hebben velen weerhouden te verzekeren; het geld voor de premie woog te zwaar. Voor zover momen teel kan worden nagegaan is 130 160 ha vrij zwaar tot zeer zwaar verhageld en ca. 100 ha licht tot matig. De schade zal rond de miljoenen bedragen. In een op donder dag gehouden vergadering is met de getroffen telers be sproken hoe nu (waarschijnlijk) het beste gehandeld kan worden om nog te redden wat er te redden valt. Het bestaan van menig bedrijf kan door de hag ei ramp worden bedreigd. Volledigheidshalve wijzen wij er nog op lat eventueel hulp via de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen 'can worden geboden. Bij de ZLM kunnen door de economi sche Sociale Voorlichters J. Markusse en A. van Oosten hierover inlichtingen worden verstrekt. Waarom? Nou kijk, als ik spullen voor m'n boerderij koop, dan ga ik verstandig te werk. En toen ik een nieuwe spoelbak nodig had, ben ik eerst eens even goed rond gaan neuzen. Kijken. Rekenen. Vergelijken. Tja, en toen was 't niet zo moeilijk meer. Tuurlijk: een Sparo! Want da's verroest sterk spul. Roestvrijstaal. Waar het weer mooi geen invloed op heeft. Net zo min als al die reinigingstroep. Hij mag dan wel ietsje meer kosten, maar daar krijg je dan ook een vol jaar garantie voor. Trouwens, de buurman heeft er nu óók één thuis staan. Op mijn advies. Lief zijn voor de buren, noemen ze dat. Technische gegevens: Volbad verzinkt frame Afvoer 38 mm Bakken naadloos met ronde hoeken -Diverse types Uitsluitend leverbaar via üw handelaar roestvrijstaal - industrie b.v. Postbus23- Nuis(Gr - Tel. (05945) 9308

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 18