Uien voorlichtingsdag bij Sluis Groot - Enkhuizen De aardappelmarkt 18 Congres over .Voeding en Gezondheid' Diepe en ondiepe grond bewerking bij periodieke herinzaai van grasland 0E Koninklijke Zaadteelt en Zaadhandel Sluis Groot ^^te Enkhuizen nam het initiatief d)e Nederlandse uien- handelaren en telers uit te nodigen voor een uien-vooriidh- tingsdag op 28 augustus j.l. Een vijftigtal belangstellenden gaf gehoor aan deze uitnodiging. In de ochtenduren werd een bezoek gebracht aan het uienproefveld van Sluis Groot. De teelt van winteruien trok veel belangstelling. Ook de proeven van de Rijnsburger tyipen en diverse proefkruisingen en de Poolse typen werden aan een grondige bespreking onderworpen. Ook op dit proef veld was het grote verschil tussen Sturon en Stuttgarter opvallend De voorlichting werd verzorgd! door de heer J. Koopman, hoofdselecteur van Sluis Groot en sinds jaren uienexpert. Deze wees er o.m. op dat rationalisatie in de uienteelt van het grootste belang is. In de loop der jaren zijn dan ook een groot aantal zaken gemechaniseerd zoals zaadfractione- ring, zaadontsmetting, het zaaiproces, chemische onkruid- bestrijdiing, oogst en verwerking, MH.ID.-behandeling enz. Bij het streven naar een maximale machinale verwerking zijn de .belangrijkste eigenschappen de hardheid van de ui, en de huidvastheid. Deze eigenschappen zijn generatief be paald. Het is mogelijk een jaarrondteelt van uien te realiseren. Hierbij moet echter met een aantal factoren rekening ge houden worden. De winterhardheid is nog een probleem. Er gaan meer uien kapot door verstikking in te natte grond, dan door d vorst, zoals we die de laatste jaren hebben ge kend. De huidvastheid van het Japanse materiaal is niet al te best. De beste winterharde Hollandse winterui is de Zwijn- drechtse Poot. Reeds sinds 1961 heeft Sluis Groot uitge breid selectiewerk verricht voor de teelt van winteruien. Volgens de opbrengstgegevens van de S.N.U.I.F. is er in de periode vanaf 1908 een grote groei geweest in de op brengst van uien. Doch nog belangrijkere cijfers zijn die van Engeland. 'De voorzitter van de Britse Potato Marke ting Board verwacht deze winter een krappe situatie met consumptie-aardappelen. 'De winkelprijzen liggen momenteel tussen de 6 en 9 p/lb, doch zullen, naar zijn verwachting zich wel kunnen stabiliseren op rond 6 p/lb. De hogere prijken zullen een uiteenlopend effect hebben. De huisvrouwen zullen wat zuiniger omgaan met de aard appelen en de aardappeltelers zullen bij het rooien wat zorgvuldiger dan gewoonlijk te werk gaan. Daardoor zou het tekort dat ten opzichte van vorig jaar op een derde is geraamd, teruggebracht kunnen worden tot rond een kwart. (Het is een wat theoretische foenade- In 1962 werd in Gilze op zandgrond een proef aange legd waarin grasland cfat om de 2 of 4 jaar heringezaaid werd, is vergeleken met ouder grasland. De ervaringen met deze periodieke herinzaai zijn slecht geweest. Zowel de opbrengst als de botanische samenstelling van het heringezaaide grasland waren slechter dan die van het oudere grasland. De voornaamste oorzaak was het optre den van veel onkruid en straatgras, mogelijk als gevolg van het slechts ondiep onderbrengen van de oude zode. In aansluiting op deze proef werd te Lage Mierde op zand grond een proef aangelegd. Het doel daarvan was na te gaan of met een diepere grondbewerking de zaden van onkruiden en niet gewenste grassen zo diep weggewerkt konden worden dat ze het gras niet in de ontwikkeling het bewaarrendement: tussen 1934 en 1938 gemiddeld 58 over 12 selecties; 1962—1966: 71,7 1971—1974: 92,8 (eind febr.) en 85 (ednd april). De zaadbedrijven hebben een belangrijk aandeel in deze opbrengstverhogingen gehad, door o.a. zaadfractionering, ontsmetting en uitgebreid selectiewerk. 'Door selectie vla winteruien kan het selectieproces worden versneld, n.l. 1 generatie in 3 jaar. Een belangrijk onderdeel is de selectie op het drogestofgehalte. In het algemeen kan gesteld wor den dat een stijging van het drogestofpercentage met 1 een opbrengstverlaging van '8 geeft. 'In de diverse groe pen is dit als volgt: Rijnsburger selectie 10 droge stof ring,waarin echter een grond van waarheid in zit, voor al nu de economische situatie in Engeland op zijn zachtst gezegd niet zó bijzonder gunstig is! Het Britse ministerie van landbouw publiceerde dat naar raming de aardap peloogst dit jaar rond 1,2 milj. ton kleiner zal zijn dan vorig jaar, toen deze 6.684.000 ton bedroeg. Men wil bestaande exportverplichtingen naar de Canarisohe eilanden en Hong Kong in elk geval nakomen. Of de telers van de hogere prijzen in belangrijke mate zullen profiteren is de vraag, aldus de woordvoerder van het ministerie. De ha-opbrengsten vallen tegen en de kosten zijn gestegen. Wel hebben de telers van vroege aardappelen daarvan geprofiteerd. De iimporfbeperkingen op aardappelen zijn ingaande 1 september j.l. ingetrokken, maar importaardappelen moeten dan wel voldoen aan de gestelde gezondheids eisen (o.m. ter voorkoming van de invoer van de Colo radokever). België. De aardappelmarkt blijft vriendelijk. Na aan vankelijk wat verminderde afzet naar het RijnRoer gebied, verwacht men een opleving van de afzet in die zouden belemmeren. De resultaten van deze proef zijn verwerkt in een dezer dagen verschenen PR-rapport nr. 32. CONCLUSIE VAN DIT RAPPORT: Een duidelijke voor keur voor de diepte van de grondbewerking komt uit dit onderzoek niet naar voren. Als er veel zaadonkruiden voorkomen is een diepe grondbewerking (ploegen) ech-^ ter wei aan te bevelen! HERINZAAI VAN DE PROEFVELDEN In november 1968 werd het proefveld gefreesd De helft van de veldjes werd daarna 20 cm diep gespit In maart 1969 werd ingezaaid met 42 kg per ha van een graszaad mengsel met hooi- en weidetype van Engels raaigras en Beemdlangbloem en Timothee tussentype. In de herfst van 1971 werd het proefveld gescheurd; de in 1968 gefreesde veldjes werden weer gefreesd en die andere veldjes werden weer gespit. Er werd ingezaaid met hetzelf de mengsel als in 1969. In elke proef werd de helft van de objecten bemest met 30 kg en de helft met 60 kg N per snede. RESULTATEN 1969 T/M 1971 Op het in 1969 door frezen heringezaaide object kwam een grote variatie in grassoorten voor. Ook kwamen veel Onder de naam „Voeding en Gezondheid" organiseert Het Nederlands Zuivelbureau op 11 oktober 1975 een congres, waarin aan de orde komt op welke wijze verschillende in stanties invloed (hebben) kunnen uitoefenen op het eet patroon van de Nederlander. Overheid en industrie, voe- dmgskundigen en medici en niet in het minst de consumen ten kunnen mede bepalen hoe en wat de Nederlander eet. De vraag is of al deze „belnvloeders" hetzelfde voor ogen staat en of hun invloed ook inderdaad leidt tot gezond eten. Als sprekers zijn onder meer uitgenodigd): dr. W. Y. Aal- bersberg, directeur van het Nederlands Instituut voor Zui- Stuttgiarter 12,5 droge stof, 20 minder opbrengst Poolse uien 11,5 droge stof, 12 minder opbrengst Ook de Hybridisatie van uien is een onderdieel van het selectiewerk. (Hierdoor mag de selectie van zaadvaste ras sen echter niet in gevaar komen. En een F1 hybride heeft natuurlijk ook geen zin, alsl hij nfiet duidelijk beter is dan de bestaande selecties. 'De heer Koopman kreeg na zijn inleiding nog een sper vuur van vragen te beantwoorden over onderwerpen als diep of ondiep zaaien, zaaiafstand, breedwerpig zaaien, zaaidikte, vroegheid van diverse typen etc. Laat in de namiddag keerden de deelnemers aan deze uiendag weer naar huis, een aantal ervaringen en zeker wat uienkennis rijker! richting, terwijl men ook bepaalde verwachtingen beeft ten aanlzien van de afzet naar Engeland. Er is bepaald geen druk op het aanbod vast te stellen. Frankrijk. In Frankrijk is de markt voor aardappelen eveneens vriendelijk en ivast. De afzet naar Italië komt behoorlijk op gang en men (heeft ook hier bepaalde verwachtingen van de afzet naar Engeland. Bovendien handhaaft zich een zekere afzet naar Duitsland, vooral naar de deelstaten die 'gunstig gelegen zijn ten opzichte van Frankrijk. Duitsland. Een ruim voorziene markt leidde tot een zwakkere prijstendens. Deze zwakkere tendens wordt voor een gedeelte gecompenseerd, doordat er toch nogal wat aardappelen voor later uit de markt genomen wor den en wel in groter omvang dan normaal in deze tyd van het jaar. Dat gebeurt -hier en daar waar moge lijk ook door de producenten. Er vindt een regelma tige invoer van Bintjes uit Nederland en ook België plaats. vdw klaver en ongewenste plantensoorten (straatgras) voor. Gemiddeld over de jaren 1969 t/m 1971 was de opbrengst aan diroge stof en ruweiwit op de gefreesde objekten hoger dan op de gespitte objekten. Dit kan een gevolg' zijn van de op de freesobjekten eerder vrijkomende stikstof en van een betere zode-dichtheid. RESULTATEN 1972 EN 1973 Op het in 1971 door .frezen ingezaaide objekt kwam in het jaar na de inzaai veel straatgras voor. In 1973 verdween dit, mogelijk als gevolg, van een droge zomer. Klaver kwairi slechts in geringe mate voor in tegenstelling tot voorgaande jaren. De gemiddelde opbrengst in de jaren 1972 en 1973 was op de gespitte objekten hoger dian op de gefreesde ob jekten. In de afzonderlijke jaren waren er geen duidelijke verschillen. In ,1972 gaven het gespitte objekt met 30 kg 'N en het gefreesde objekt met 60 kg N per ha per snede de hoogste opbrengst. In 1073 was het omgekeerde het gevaL Periodieke herinzaai van grasland. Re sultaten van onderzoek in de jaren 1968 t/m 1973. Ing. J. J. Woldring, juli 1975 Verkrijgbaar bij het Proefstation voor de Rundveehouderij, Runderweg 6, Lelystad, door storting van f5,op giro 2307421 met vermelding: Rapport nr. 32). velonderzoek, drs. P. H. Berben, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, prof. dr. C. den Hartog, voorzitter van de Voedingsnaad, mejuffrouw A. G. F. Fransen, directrice van de Consumentenbond en drs. C. Timmer, voorzitter CM.C- Melk Unie. Het congres zal worden gehoudlen in de Sweelinckzaal van het Congresgebouw te Den Haag, Churchillplein 10. Aanvang 10.15 uur. De deelname is gratis. Nadere informa ties zijn te verkrijgen bij het congres-secretariaat: Het Ne derlands Zuivelbureau, t.a.v. de heer M. A. Aalders, Postbus 30, 'Rijswijk, tel. 070085560. P.R. RAPPORT NO. 32 Belangstelling voor het uienproefveld van Sluis en Groot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17