Bietenbladoogst 1975 of: Als het bieteblad duur wordt In 't kort Mogelijkheden van kaliaanwending als los produkt 11 Specialist landbouwwerktuigen en arbeid, CAR. - Goes Ing. T. T. MIEDEMA. 1A#E staan aan de opening van het bietenrooiseizoen 1975. Op het gebied van de suikerbietenoogst heb ben we de laatste jaren veel veranderingen kunnen aan schouwen. Het seizoen 1974, dat gelukkig achter ons ligt, was uiteraard door de abominale omstandigheden anders dan anders. De opgang van de zesrijige rooisystemen is vorig jaar wel versneld. Voor dit seizoen zijn door een aantal loonwerkers en combinaties nieuwe rooimachines of -combinaties aange schaft. De verschuiving is duidelijk in de richting van zes rijige systemen, hoewel ook enkele twee- en drierijige rooiers zullen worden ingezet. Zowel voor de mensen, die met de machines moeten wer ken, als voor de klanten zal het inzetten van een nieuw systeem betekenen, dat erop zal moeten worden ingespeeld. Dit inspelen betreft vooral de organisaties van het geheel van rooien en afvoer. Bij meerrijige systemen wordt per uur een grotere hoeveelheid bieten gekopt en gerooid, zodat een aanmerkelijk grotere stroom produkt moet worden afge voerd. Het is van vitaal belang, dat er voldoende wagens beschikbaar zijn. 'De rooimachine of lader mag geen opont houd hebben, omdat er te weinig wagens voor de afvoer beschikbaar zijn. Mede om die organisatieproblemen het hoofd te kunnen bieden zijn op een aantal plaatsen in Zee land rooicombinaties opgericht, waarbij de bietentelers hun bieten door één loonwerker laten rooien, en onderling sa menwerken om het transport rond te krijgen. Een dergelijke groepsvorming zou ook plaats kunnen vin den bij de vaste (en losse) klanten van een loonbedrijf. De organisatie van het transport kan liggen bij de loonwerker, die daarvoor van zijn klanten moet weten of ze al dan niet bereid zijn, om bij het transport bij collega-telers te helpen. Voor dit bietenvervoer met een trekker en een kipwagen kan in overleg een tarief per uur worden vastgesteld. Indien gewenst, is het zelfs mogelijk, om een gesloten-beuzen systeem op te zetten. Hiertoe moet wel iedere klant van één loonbedrijf meedoen. De organisatie bij dit laatste systeem is uiteraard ingewikkelder dan bij een verrekening per gereden uur. BIETENKOPPEN EN -BLAD glETENBLADKUIL is een aantrekkelijk veevoer. Over heel Nederland gezien is in de zomer van 1975 een minder dan normale hoeveelheid hooi- en kuilvoer gewon nen. In het Zuid-Westen ligt de voedierpositie mede door een buitje op zijn tijd gunstiger dan elders. Mede hierom zullen waarschijnlijk een groot aantal bietentelers dit jaar beslui ten hun bietenkoppen en -hlad te oogsten in plaats van dit onderploegen. Dit oogsten is hetzij voor eigen gebruik hetzij voor handelsdoeleinden. Vanouds is bekend dat bietenkoppen van een éénrijige bunkerrooier, afgelegd in dwarszwad, met een voorlader goed zijn te verwerken en in te kuilen. De kwaliteit van die kuil kan goed zijn, mits niet teveel grond wordt meege- schept en het inkuilen in een korte periode plaatsvindt. Het inkuilen-op deze manier vergt wel relatief veel arbeid. In enkele gebieden in Zeeland, met name in Zeeuws- Viaanderen is op vrij uitgebreide schaal ervaring opgedaan met het oogsten van gehakselde bietenkoppen en -blad uit de ontbladermachine via een afvoerband op een naastrijden- de wagen. Het blijkt, dat die gehaltes aan ZW en vre ruim zo goed zijn als bij ongehakseld ingekuilde koppen. Boven dien is de conservering aanmerkelijk beter. Dit is vooral in het voorjaar duidelijk te constateren: de gehakselde kuilen stinken niet en bevatten droog materiaal. De dieren nemen het goed op. Zelfs in het rooiseizoen 1974 is van een aantal percelen het gehakselde blad geoogst. De kuilen zijn goed geslaagd. Het is in een aantal gevallen voorgekomen, dat het ge hakselde materiaal een hoger zandgehalte hadi dan op „nor male" wijze ingekuild bietenblad. Deze gevallen zijn terug te voeren op percelen, waar dieper dan nodig werd gekopt, en op die manier losse droge grond mee werd opgezogen. Dit wordt versterkt, als door de rooimachine uitgezeefde grond tegen de nog niet gekopte bieten ligt. Dit gehakselde oogsten van suikerbietenkoppen en -blad gebeurt met de tegenwoordig vrij algemeen toegepaste ont- Er komen dit seizoen een aantal nieuwe bieten- rooiers in het veld. De organisatie van de afvoer behoeft overleg tussen loonwerker en klanten. Het is niet onwaarschijnlijk dat het bietenblad een goede prijs gaat „doen". De oogst van bietenblad kan zowel met de een- rijige als met de meerrijige systemen met ont bladermachine plaatsvinden. De kwaliteit van de ontbladerde ingekuilde bie tenkoppen en -blad is goed qua conservering en gehalte. De afstelling van de ontbladermaihine is be langrijkook in verband met het zandgehalte. Voor transport over lange afstand kan per vracht méér gehakseld materiaal worden ver voerd in vergelijking met hele koppen en blad. De afvoer van blad bij een zesrijige rooisysteem vraagt over dezelfde afstand ongeveer evenveel wagens als de afvoer van de bieten. Onderling samenwerken biedt de mogelijkheid het transport rond te zetten bij een gelijktijdige oogst van suikerbieten en -blad. Bij een goed uitgekiende organisatie is het zelfs mogelijkde verrekening van de onderlinge hulp voor bieten- en bladtransport met gesloten beurs te laten plaatsvinden. bladermachine. Deze machine kopt de bieten door middel van klepels, die tegelijk het materiaal klein maken. Normaal wordt het ontbladerde materiaal in een langs- zwad afgelegd of ook wel verspreid. Om het materiaal te kunnen oogsten moet de machine zijn uitgerust met een af- voertransportband of een vijzel. De delen van het blad en de koppen komen op deze manier terecht op een naastrij- dende wagen. Deze afvoerband vergt slechts een beperkte investering. Als op deze manier het blad wordt geoogst, moet er in de meeste gevallen op het perceel transportmateriaal zijn voor zowel de bieten als de kop. Er wordt immers door de ont bladermachine en de rooier achter elkaar aan gewerkt. Wanneer het bietenblad wordt geoogst met als doel het materiaal te verkopen, kan het voorkomen dat een meer of minder grote afstand over de grote weg moet warden ge transporteerd. Een bijkomend voordeel voor gehakseld oog sten is dat in dat geval per vracht meer materiaal kan wor den meegenomen. Het verkorte materiaal is veel vaster van pakking dan „hele" koppen met blad. In het geval van verkoop en transport moet tijdens het rooien het blad aan de harde weg in tussenopslag worden gestort. Het materiaal laat zich door een kraan of voorlader gemakkelijk verwerken. Gezien bovenstaande aspecten van de suikerbietencam pagne verdient het aanbeveling, om met de loonwerker in kon/takt te treden om te overleggen wat de mogelijkheden zijn. C.A.R. - Zevenbergen Ing. A. M. v. d. VEEKEN Het strooien van kali in het najaar neemt in de kleiakkerbouwgebieden van jaar tot jaar geleidelijk toe. De kali apart strooien en de stikstof en het fosfaat als NP mengmeststof toe dienen, is belangrijk goedkoper dan het gebruik van volledig NPK mest stoffen. De kali los verwerken geeft bovendien nog een extra direkt gelde lijk voordeel. ICALI IN HET NAJAAR EN NP MENGMESTSTOFFEN IN HET VROEGE VOORJAAR gLI een gescheiden bemestingssysteem, waarbij de kali in de vorm van kali 60 in het najaar wordt toege diend en een NP meststof in het voorjaar, bedraagt het direkt geldelijk voordeel ten opzichte van het gebruik van volledige NPK mengmeststoffen gemiddeld 30,40, per ha. Dit geldt dan voor gewassen die een vrij zware be mesting vragen zoals bijv. aardappelen en suikerbieten en op basis van gelijke hoeveelheden aan stikstof, fosfaat en kali. Voor een bedrijf van 40 ha met die helft aan rooi- vruchten, aardappelen en suikerbieten, betekent dat een direkt geldelijk voordeel van 600,tot 800, De kosten voor het opzakken van de kunstmest inklusief de plastikzakken bedragen 1,50 per 100 kg meststof. Voor een akkerbouwbedrijf waar, afhankelijk van de groot te, 10 k 12 ton kali 60 gestrooid moet worden, is dit 150, tot 180,—. Weliswaar is deze marge tussen los en gezakt produkt niet zo erg groot, maar zij zal door prijsstijgingen van plastik en arbeid en de toekomst zeker groter worden. Bovendien hoeft dit niet alleen voor de kali te gelden. Het is evenzeer denkbaar voor stikstof- en 'fosfaatmeststoffen. Ook deze produkten kunnen immers in principe los wordien verwerkt. WAT ZUN DE MOGELIJKHEDEN? |N overleg met de kunstmesthandel zijn er in principe verschillende mogelijkheden ontworpen voor losse verwerking van kali. We zullen ze even noemen, zonder daarbij een oordeel uit te spreken over wat het beste zou kunnen zijn. Dit is immers van verschillende faktoren afhan kelijk. A. Tijdens het bemestingsseizoen haalt de boer zelf het losse kalizout of laat thuis zijn kipwagen hiermee vullen. Door over het achterbord van de kipwagen te lossen, kan de bak van de kunstmeststrooier snel worden gevuld. Of schoon losse verwefking van kali in de praktijk door de boer zelf nog weinig wordit toegepast, heeft de praktijk hiervoor toch kennelijk wel belangstelling. B. Een loonwerker haalt met een 3 of 6 tons strooier het losse kalizout bij de coöperatie of handelaar en strooit het meteen bij de boer op het land. C. De handelaar of coöperatie levert het losse kalizout aan de wortel. Bij de toepassing van vloeibare meststoffen wordt een soortgelijk systeem gehanteerd. Op een paar plaatsen in het Zuid Westelijk kleigebied wordt dit systeem van losse verwerking van kali toegepast. Ken nelijk tot grote tevredenheid van de betreffende akker bouwers. Het strooien op het land kostte slechts ruim 6,meer per ha dan het gezakte produkt op het erf afgeleverd. De ondier B en C genoemde mogelijkheden vragen extra investeringen in kunstmeststrooiers) door een loonwerker. Tussenopslag van meststoffen, bijvoorbeeld in de schuur, moet als weinig aantrekkelijk worden aangemerkt. Evenzo geldt dit in het algemeen voor het plaatsen van een opslag silo voor meststoffen op het akkerbouwbedrijf. In tegen stelling tot het rundveehouderijbedrijf worden op het akker bouwbedrijf de kunstmeststoffen in hoofdzaak in één, of twee keer per jaar toegediend. Op het rundveebedrijf wor den gedurende het gehele zomerseizoen stikstofmeststoffen gestrooid. WELKE GEWASSEN BEMESTEN EN WANNEER? ^E toepassing van de kaldbemesting in het najaar in kcmbinatie met het gebruik van NP meststoffen in het voorjaar is verreweg het goedkoopst. Om redenen van arbeidsbesparing en in verband met de opbrengst is het weinig zinvol om granen met fosfaat en kali te bemesten. i Door de voorafgaande aardappelen of suikerbieten wat zwaarder te bemesten komen de granen toch voldoende aan hun trekken. Bij een bouwplan met 50 rooivruchten en 50 granen behoeft dan in het najaar maar de helft van de bedrijfsoppervlakte met kali te worden bemest. Bij de zoge naamde bouwplanbemesting in verband met blauwbestrij- döng bij aardappelen wordt alle kali voor vier jaar tegelijk aan de aardappelen toegediend. De daarop volgende granen of graszaden en suikerbieten krijgen dan geen kalibemes ting. De te bemesten oppervlakte met kali beperkt zich hier- Het verwerken van losse kunstmest geeft behalve kostenbesparing ook ar- beidsver lichting. bij tot lA gedeelte van de totale bedrijfsoppervlakte. Grote hoeveelheden per eenheid oppervlakte zijn juist aantrekke lijk bij losse verwerking van het produkt. ANDERE VOORDELEN VAN LOSSE KUNSTMEST HET verwerken van losse kunstmest geeft behalve kos tenbesparing arbeidsverliohting. Het sjouwen met zakken kunstmest is immers een zWaar werk. Doordat men geen plastik zakken meer nodig heeft wordt de meststof- toedliening tevens milieuvriendelijker. Er dwarrelen dan geen zakken meer rond, die later de duikers gaan verstop pen. Het op grote schaal toepassen van losse meststoffen betekent .bovendien een besparing op grondstoffen. Najaarsaanwending van kali vermindert in het voorjaar de kans op zoutschade bij aardappelen, stamslabonen, bie ten enz. Op lichte gronden beneden 15 afslibbare delen kunnen bij toediening van kali in het najaar extra verliezen door uitroeiing optreden. Kalibemesting in het najaar kan op kalifixerende kleigronden niet of bezwaarlijk worden toe gepast. Wanneer U belangstelling hebt voor het los ontvangen van kunstmeststoffen, raden wij U aan hierover eens met uw leverancier te praten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15