Rond de Schelde UIT DE PRAKTIJK Aardappelen nog weinig doodgespoten Struktuurverbeterende maatregelen Met aardappeloogst alweer gestart 5 MOEILIJKHEDEN BIJ KNOLSELDERIJ Momenteel komen in een aantal percelen knolsel derij planten voor die sterk wijzen in de richting van BORIUMTEKORT. Deze planten hebben een steile stand, wat geelachtig gekleurd blad met soms langs de bladrand een paarsachtige verkleuring. Bij aanvoe len zijn de bladeren hard en bros. Trekt men deze planten uit, dan breken de wortels gemakkelijk af. Bij doorsnijden van de knol is deze inwendig bruin ge kleurd. Hoewel het onderzoek over deze verschijnselen nog niet is afgesloten wordt iedere teler geadviseerd één zo mogelijk nog tweemaal een bespuiting uit te voe ren met Maneltra-borium tegen 2 kg per ha. Deze be spui tng kost aan middel ca. 20,De aangetaste planten zullen niet meer herstellen doch mogelijk wordt uitbreiding tegengegaan. Ook gewassen die ge zond lijken moeten worden bespoten, omdat het ver schijnsel het eerst in de knol zichtbaar wordt. De BLADVLEKKENZIEKTE, een schimmelzieb te, breidt zich in verschillende percelen gevaarlijk uit. Met klem wordt er op gewezen de bestrijding niet te verwaarlozen en te spuiten met maneb-fentin bevat tende middelen of koperoxychloride. De bestrijding kan worden gekombineerd met een boriumbespuiting. Ing. P. A. DEN HOLLANDER, C.A.R. - Zevenbergen. In de laatste week van augustus waren ook op WAL CHEREN de weersomstandigheden gunstig voor het af werken van de graanoogst. Op enkele percelen zomer- tarwe na, die in de eerste week van september aan bod kwamen, is de oogst van de granen, erwten en blauw- maanzaad nog juist in augustus klaargekomen. Van al deze gewassen lopen de opbrengsten zeer sterk uiteen, vooral bij de erwten, van slechte 1000 kg per ha) tot ongekend goede kg-opbrengsten (6000 kg per ha). De gemiddelde opbrengsten zijn dan ook maar zeer matig, maar gezien de verwachtingen bij het late tijdstip van zaaien en de kwaliteit van het zaaibed, mogen we toch stellen, dat op veel percelen de resultaten nog zijn mee gevallen. Het is niet onze bedoeling hierbij te beweren dat het een goed boerenjaar zou zijn. De oogst van de rooigewassen moet nog beginnen. Dit zijn op veel bedrij ven de produkten die het meest bijdrage aan de geld«- ontvangsten. De periode van meelopende weersomstan digheden zouden we wat ons betreft nog graag wat ver lengd zien. Het ziet er naar uit, dat vooral de aardappel oogst laat gaat worden. Begin september waren in ons gebied nog maar weinig aardappelen doodgespoten. Ken nelijk heeft men vorig jaar niet alleen geleerd dat het moeilijk rooien is onder natte omstandigheden, maar dat volledig of .bijna volledig uitgegroeide aardappelen ook veel kg kunnen geven. Veel telers gokken dus op aan houdend gunstig weer. Laten we hopen dat het een goedé gok is! De bruine bonen zijn nu op vrijwel alle percelen aan de ruiter gezet. Het afrij pen is wel bijzonder vlug ge gaan. Toch verwachten we een redelijk goede opbrengst, al zijn er wel percelen waar het aantal ruiters te gering is. Bij gunstige omstandigheden zal ook de grondbewer king de aandacht blijven vragen. Er is nog wel wat ach terstand in te halen. We zullen straks ook weer bepaald worden bij de ras- senkeuze van de wintertarwe. Het ras Clement zal nogal terrein verliezen verwachten we. Toch zullen een aantal telers het nog wel een keer wagen een gedeelte van hun areaal met dit ras te zaaien. Daarnaast zullen de bekende rassen Lely, Norda, Manella, wel weer in versterkte ma te van stal worden gehaald. Ook het wat minder beken de ras Okapi verdient wat meer aandacht. Het lijkt gun stig dat er daardoor een wat meer evenredige verdeling van het areaal wintertarwe over diverse rassen zal ont staan. Ook voor de veehouderij zijn de omstandigheden gunstig. De grasgroei is weer wat op gang gekomen. Op sommige bedrijven is er nog hooi gewonnen. De groei en ontwikkeling van de snijmais is zeer goed. Verwacht wordt dat tijdig met de oogst begonnen kan worden en de opbrengst zowel kwalitatief als kwantitatief goed zal zijn. De augustusmaand was zeer warm, de daarover gege ven cijfers geven dat duidelijk aan. Daarnaast kan wor den gememoreerd dat deze ook zeer droog was. Maar met de 30 mm neerslag in de nacht van 31 juli op 1 augus tus die op ZUID-BEVELANiD vielen, komen we toch aan een totaal van 100 mm over de gehele maand. Dit ligt zelfs even hoger dan het veeljarig gemiddelde. Toch is ondanks deze neerslag nu in enkele dagen het laatste deel van de gra.anoogst vlot gemaaidorst. Veel meevallers zaten hier echt niet meer tussen. Hoe dan ook 1975 zal bekend blijven als het jaar met een zeer matige oogst van de zomergranen. De opbrengst van de erwten valt echt mee. Een droge julimaand blijkt daarvoor wel erg belangrijk te zijn. Deze zijn nu evenals het blauwmaanzaad al geoogst. Het maanzaad is wel door de warmte en de droogte zeer snel afgerijpt, maar toch zijn de wat klein gebleven bollen goed gevuld, de opbrengst valt mee. Tot nu toe zijn er weinig aardappelen doodgespoten. Het lijkt toch gewenst niet al te lang meer te wachten om deze beslissing te nemen. De opbrengst van de nu al gerooide percelen valt wat tegen. Die percelen die lang kunnen doorgroeien lijken duidelijk beter van opbrengst te worden. Ondanks de goede prijzen zal het toch ge wenst zijn meer aandacht te schenken aan de houdbaar heid en de kwaliteit vooral wat de blauwgevoeligheid betreft. De rassenkeuze bij de wintertarwe is allesbehalve ge makkelijk. Het meest gewenst lijkt het om uit te gaan van meerdere rassen per bedrijf. Laten we todh niet te veel gaan gokken op één ras. Dit geeft veel te grote risi co's. Bij de keuze zal men moeten letten op bijkomende faktoren als de verschillen in gevoeligheid voor meel dauw, gele roest en/of afrijpingsziekten. De 2de helft van oktober lijkt het meest gewenst als zaaiperiode. De stand van de suikerbieten valt echt niet tegen. De opbrengstverwachtingen zijn echt nog niet zo slecht. Jammer is het dat hier en daar nogal wat meeldauw voor gaat komen. Hiertegen is nog geen bestrijding mo gelijk. Nog enkele weken en dan gaat ook hier het^rooien al weer beginnen. Meer en meer wordt gedacht aan de zes-rijige rooisystemen. Op de bedrijven waar men nog grote belangstelling heeft voor het bieten'blad zal men nog wel wat langer vasthouden aan de één- en tweerijige rooiers met bladwinning. Het valt wel op dat er nogal wat schuimaarde wordt aangevoerd en dan ook wordt uitgestrooid. De wil om na het najaar van 1974 de grond weer in een goede con ditie te brengen is bij allen aanwezig. Naast deze verbe tering wat de struktuur betreft Zou het ook wel noodza kelijk zijn dat er weer wat meer aan de drainage wordt gedaan. Nieuwe aanleg is wel een kostbare zaak, zo 1200 tot 1600 per ha. Een mislukt gewas of alleen maar later zaaien en/of grote problemen bij de oogst kan echter in enkele jaren veel meer kosten. Drainage lijkt wel duur, maar de kosten zijn dikwijls zeer snel terug verdiend. Ook op SCHOUWEN-DUIVELAND begunstigde het goede weer een vlot verloop van de graanoogst. De op brengsten waren over het algemeen niet hoog, maar vie len achteraf, naar het zich vanaf de begingroei liet aan zien, toch nog iets mee. Structuurproblemen hebben hun sporen wel achtergelaten. Verder hebben late zaai en de hittegolf in de eerste helft van augustus een ongunstige invloed gehad op het opbrengstniveau. De opbrengsten variëren zeer sterk, wat wel te verwachten was. Gemid deld ligt de opbrengst van de wintertarwe vermoedelijk tegen de 5000 kg per ha, die van de zomertarwe tegen de 4000 k'g, die van de zomergerst tussen de 35004000 kg en die van de haver beneden de 5000 kg per ha. Bij de zomergerst viel wel op dat het ras Pirouette veel gunsti ger uitviel dan het ras Berac, ook wat het uitvalpercen tage betreft. De gele roest aantasting in het ras Clement viel nogal mee. Op tijd waarneming en toepassing van bestrijdingsmiddelen kan veel vergoeden. De late haver viel tegen. Het stro is praktisch geheel geoogst. De prijs ontwikkeling is daar niet vreemd aan. Het vlotte oogst- werk heeft veel gelegenheid gegeven om stoppelbewer- kingen uit te voeren. Op verscheidene percelen plant- uien en erwtenland zijn wikken ingezaaid, die zich op veie percelen goed ontwikkelen. In denmaand augustus zijn er veel aardappelen gerooid. „Loof klappen - rooien - weg". De gunstige afzetmoge lijkheden bepaalden deze vlotte en ook zeer goed betaal de methode. Uitvoering onder de gegeven omstandighe den verliep goed en zorgvuldig. De opbrengsten vallen niet mee, met name op de wat zwaardere grond. Doch ook hier grote variatie in opbrengst (kg). Het gemiddel de zal vermoedelijk liggen bij de 40 ton per ha veldge was. Het uitvalpercentage is tot nu toe niet hoog, maar zal wel groter worden naarmate de oogst vordert, vooral vanwege het optreden van doorwas en late percelen. De kg-prijs is prima. Ook de sortering valt tot nu toe gun stig uit. De zaaiuien laten het op vele percelen zitten. De maand augustus de maand van „bollen" is ongun stig geweest. De opbrengst zal tegenvallen, maar prijs kan veel vergoeden. De suikerbieten zullen in kg en ge halte tegenvallen. Ongunstig weer en structuur zijn hieraan mede schuldig. De vergelingsziekte dit jaar gelukkig intensiever aandacht gekregen is niet van veel betekenis. Het ge bruik van Temik (hoeveelheid?) en al of niet in combi natie met bespuitingen tegen luis, meer bekend moeten zijn om te kunnen komen tot een juist advies met zo laag mogelijke kosten ter voorkoming van de ziekte. Geen Temik en ook niet spuiten tegen luis komt dui delijk ongunstiger uit. Daar de aantasting dit jaar veelal enkele bladeren betrof zal het met opbrengstderving door vergelingsziekte nog wel mee vallen. Andere fak toren als structuur, verdroging, aaltjes helpen daarbij mede tot wel een opbrengstderving. Momenteel zal de vorming van nieuw blad geen gunstig effect geven t.a.v. het gehalte. Nu we alweer in september zitten en met de nog te oogsten produkten in. de grond moeten is het te hopen dat het weer ons evenizo meezit als in augustus! (Zie verder pag. 6) bovenal de kwaliteit ervan goed dient te zijn. In de hui dige moderne landbouw bij het gebruik van .precisiezaai- machines, van automatische pootmachines, van brede oogstmachines en bij de toepassing van bodemherbiciden is de ligging en de verkruimeling van de grond van groot belang. Het grond-tarrapercentage wat ons straks bij de aardappeloost te wachten staat zal weer ongekend groot zijn, want dit staat mede in nauw verband met het werk aan de basis, wat ongetwijfeld het ploegen van de grond is geweest. De aanschaf van een passende ploeg is beslist niet de duurste investering op onze bedrijven. Slechts een juiste afstelling en een goed vakmanschap kunnen de kwaliteit van het geleverde werk veel verbeteren. Vroegere garanties hebben bij het „rond-op" oloegen en 't eindigen daarbij met de open voor boven de draineer- lopen bewust hun doel nagestreefd. Wij hebben weer andere mogelijkheden en we zullen die aan moeten pas sen aan de omstandigheden en de eisen van deze tijd. Daarom is het goed om er gezamenlijk eens meer aan dacht aan te gaan schenken. Meer dan de helft van de aardapeploogst is bij ons op het eiland reeds verkocht. Een gedeelte is enkele weken geleden in andere handen overgegaan, hetzij voor direk- te levering vanaf het land of voor latere levering vanuit de bewaarruimten. Weer een ander gedeelte is reeds vroegtijdig gekontrakteerd en dit kwantum wordt nu meestal doodgezwegen. Wanneer de prijs stijgt verkopen we steeds te vroeg en wanneer de prijs zakt verkopen we steeds te laat! Zo was het, zo is het en zo zal het steeds wel blijven. Gespreide verkoop is meestal de beste manier van zaken doen, want dan pikken we van alles een graantje mee en komen uiteindelijk, met een midden-prijs uit de bus. Risico dragen en beslissingen nemen zijn twee van de vele taken van de boer, maar de eventuele verrassingen in de blauwe enveloppen mag hij in zijn verkooppolitiek beslist niet over het hoofd zien! Vorige herfst is er vanwege de zware regenval prak tisch over de gehele linie slecht geploegd en afgelopen voorjaar zaten we met de brokken. Duidelijk is in de nood weer eens gebleken, dat ploegen niet zonder meer een bezigheid is die op tijd dient te geschieden, maar dat De Zeeuwse provinciale ploegwedstrijd welke vorige week in de Wiilhelminapolder werd gehouden, is 'n waar ploegfestijn geworden. Van heinde en ver was een groot publiek komen opdagen om de prestaties van de deelne mers in ogenschouw te nemen. In totaal bonden 23 ploe gers met elkaar de strijd aan. Doordat de besten uit ieder gewest tegen elkaar uitkomen valt er in het geheel een zekere vorm van gezonde concurrentie te bespeuren, waarbij het er niet alleen om gaat wie er kampioen wordt, maar juist boVenal welk gewest er met de eer gaat strijken. Ditmaal was het het eiland Tholen dat de beide kampioenschappen in de wacht mocht slepen en dat is beslist een dubbele felicitatie waard. Evenals in de sportwereld zien we ook by het wedstrijdploegen, dat een -groep ploegers onder leiding van een -zeer bekwaam trainer op den duur tot betere prestaties in staat is. Ook de landelijk kampioen 1974 in de categorie één-schar wentelploegen was een lid van zo'n Zeeuwse groep ploe gers, welke zich reeds enkele jaren zeer intensief onder vakkundige leidipg met deze materie had bezig gehou den. Deze -groepen krijgen een steeds groter wordende aanhang en zo zien we de belangstelling voor goed ploeg- werk in onze provincie en in West-Brabant gelukkig weer toenemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5