MECHANISATIE EN ANDER NIEUWS Pöttinger voederwinningsmechanisatie ,Open dag' te Grieskirchen PZ grondverkruimelaar „type GK 3000" 8 NIEUWE WERKTUIGEN ING L. van Loo van het Consulentschap voor Land bouwwerktuigen en Arbeid te Wageningen ver schafte ons de yolgende meer technische gegevens be treffende het „nieuws" dat op deze „Pöttinger-dag" ge toond werd. Opraapdoseerw agens De destijds op de markt gebrachte opraapdoseerwagen is inmiddels in enkele details veranderd en verbeterd. De bodemketting heeft nu zes snelheden van 0,9 tot 7 m per minuut, waardoor vlugger kan worden gelost, wat bij lossen op de kuil maar ook bij zomerstalvoedering be langrijk is. Er kunnen nu drie in plaats van twee los- walsen worden gemonteerd, wat wordt aanbevolen voor hooi, maar waarschijnlijk ook by sterk voorgedroogd gras voordelen beeft. De vijzel voor dwarsafvoer is ver vangen door een dwarsafvoerband van rubber, die zowel naar links als naar rechts kan draaien. Naast het reeds bij ons bekende type met een inhoud van 30 m3 is er thans ook een kleiner type (25 m3) gekomen. Pöttinger maakt nu ook twee typen wagens die het midden houden tussen eep opraapwagen en een opraap doseerwagen. Deze wagens zijn aan de voorzijde voor zien van hetzelfde invoersysteem als de opraapdoseer- UET is enkele jaren geleden dat het merk „Pöttinger" in ons land meer bekendheid verkreeg. Als eerste kwam men daar met een opraapdoseerwagen aan de markt. Englebert N.V. te Voorschoten verwierf de ver tegenwoordiging voor Nederland en België van deze landbouwwerktuigenfabriek te Grieskirchen in Oosten rijk, die zich specialiseert in werktuigen voor de weide en voederwinning. Overigens bestaat dit bedrijf reeds sinds l£ftl en werd dan ook in 1971 het 100-jarig bestaan gevierd. Jaarlijks wordt te Grieskirchen voor binnen- en buitenlandse relaties een z.g. „Pöttingerdag" georgani seerd, een gebeurtenis waar zo'n 500 belangstellenden door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk ge ven. Tijdens zo'n dag wojdt informatie gegeven over de gang van zaken van het bedrijf, aan nieuwe ontwikke lingen van werktuigen aandacht besteed en demonstra ties met de nieuwste machines verzorgd. Deze keer was een van de gastsprekers ir J. Crucq van het I.M.A.G. te Wageningen, die de eer te beurt viel in dit internationale gezelschap een inleiding te houden over de ontwikkeling in de Westeuropese landbouwme chanisatie van de groen voeder- en maisoogsttechniek. Eén van de opraapdoseerwagentypen van Pöttinger aan het werk wagen, maar missen aan de achterzijde de doseerwalsen en de dwarsafvoerband. De Top I is een dieplader met een inhoud van 23 m3, speciaal bestemd voor hellend terrein. De Top III is een hooglader (wielen onder de laadvloer) met een inhoud van 30 m3 en bestemd voor vlak terrein. Ook bij deze wagen heeft de bodemketting zes snelheden en kan men de bodem'ketting terug laten lopen, wanneer het voer vast tegen de loswalsen zit. Daarnaast heeft Pöttinger een groot aantal gewone op- raapwagens. Werktuigen voor maaien, schudden en wiersen Pöttinger heeft in zijn programma van werktuigen voor de weidebouw sinds kort twee typen landbouw- cirkelmaaiers opgenomen met een werkbreedte van 1,35, resp. 1.65 m. Deze machines zijn uitgerust met twee trommels. De maaihoogte kan versteld worden door an dere schotels te monteren. Bij de cirkelmaaiers heeft men de keus uit vier typen met twee, vier, nogmaals vier of zes schudelementen en een werkbreedte van resp. 2.80, 3.60, 4.60 of 6.70 meter. Elk schudelement heeft zes armen en per arm een dub bele veertand. De schudders kunnen zowel in getrokken als aangehangen uitvoering worden geleverd. Voor het maken van wiersen kan een vertragingskast worden ge monteerd. De Pöttinger 400 is een cirkelharkschudder met een werkbreedte van 3 m en heeft door uitschuiven van het raamwerk een werkbreedte van 4 m bij het ma ken van wiersen. De machine is uitgerust met twee ele menten en vijf armen per element. Elke arm heeft drie dubbele veertanden. Door middel van twee affakasaan- sluitingen kan bij het schudden een hoger toerental toe gepast worden dan bij het maken van wiersen. Bij schud den uit het zWad en ook bij het schudden van wiersen wordt zeer goed werk geleverd. Pöttinger heeft twee typen cirkelharken, de 250 en de 300, met een werkbreedte van 2.30, resp. 2.80 m. Beide typen bestaan uit een harkelement met zes, resp. acht armen en drie dubbele veertanden per arm. Ze kunnen in getrokken en in aangehangen uitvoering worden ge leverd. Hakselaars De hakselaars zijn bij de Pöttinger fabrieken een be langrijk produkt; ze nemen 28 van de produktie in. De Mex II is een eenrijige aanbouwmachine en alleen ge schikt voor de oogst van snijmais. De Mex IH is even eens een aanbouwmachine. Deze kan worden uitgerust met een eenrijig maisvoorzetstuk of een voorzetstuk voor het plukken van maiskolven, die dan door de hak- selaar tot schroot worden gemaakt. Maiskolvenschroot wordt in Oostenrijk en Zuid-Ouitsland gebruikt in de varkenshouderij en voor vleesstieren. De Mex IV kan Pöttinger cirkelharkschudders zijn in verschillende uit voeringen verkrijgbaar; ook voor het maken van wiersen. worden uitgerust met een tweerijig maisvoorzetstuk of een opraper. Hij wordt geleverd in getrokken of aan- bouWuitvoering. Bij aanbouw achter de trekker of vóór aan de Unimog worden bij trekkeraanbouw voorzienin gen getroffen voor de chauffeur, zodat deze bij het rij den vooruit kijkt. De Pöttinger hakselaars staan bekend om hun korte hakselen. In Nederland is echter de markt voor één- en tweerijige getrokken hakselaars nauwelijks van betekenis. Mengteelt van snijmais en soja Het is bekend dat snijmais een zeer ruime eiwit-zet- meelverhouding heeft. Om het eiwitgehalte te verhogen worden door de Pöttinger fabrieken proeven genomen met de mengteelt van snijmais en soja. Van snijmais werd het ras Inra 250 gebruikt, dat op een rijafstand van 60 cm was gëzaaid. Het aantal planten per m2 bedroeg acht of negen. Voor de sojabonen worden de buitenland se rassen Caloria en Steele gebruikt en het binnenlandse ras Steiermarkische Frühe. Het aantal sojaplanten per m2 bedroeg 30 of 40. De sojabonen waren gemengd met de mais of 5 cm naast de maisrij uitgezaaid. Men had sojabonenrassen genomen die niet rijp worden. Met het ingekuilde produkt zullen proeven worden genomen met melkvee en 'vleestieren, aldus ing. Van Loo. Proefveld van Pöttinger met mengteelt snijmaissoja. Landbouwmaohinefabriek J. J. Zweegers Zn B.V. te Geldrop in combinatie met Boeke-Heesters B.V. te Amersfoort, introduceerden de vorige week te Driewe gen (Zd-Bev.) tijdens een demonstratie de nieuwe pre- cisie-grondverkruimelaar „type GK 3000". Achtergrond voor de ontwikkeling van dit werktuig is de precisiezaai waarbij in de praktijk bleek dat een van de belangrijkste faktoren voor een goede opkomst vanr het gewas is een goed bewerkte bovenlaag van de grond voor het inzaai en. Ondanks het veelvuldig gebruiken van kultivators, al of niet mechanisch aangedreven eggen, sleepborden en dergélijke, blijven er in de bewerkte toplaag veelal nog teveel kluiteri achter die vooral onder droge weers omstandigheden een regelmatige ontkieming van het zaaizaad bemoeilijken. Vooral op de zware gronden wordt nog steeds geëxperimenteerd met diverse hiervoor genoemde werktuigen en kombinaties hiervan: gezien de veelheid van toepassingen blijkt het dus in de praktijk onder bepaalde omstandigheden problemen te geven om voor het te bewerken perceel de j-uiste werktuigen te kiezen en hiermede de meest gunstige vdlgorde van wer ken te bepalen. Behalve een goed ver kruimelde'boven laag is het van groot belang, dat de bewerkingsdiepte, die voor de afzonderlijke gewassen en bodemsoorten als de meest gunstige geldt, secuur wordt aangehouden. Als oplossing van de problematiek rond het zaaibed- gereedmaken voor velerlei grondsoorten en toepassingen werd naar een idee van de bekende heer Steketee deze nieuwe P2 Grondverkruimelaar „GK 3000" ontwik keld. Enkele van de eisen die gesteld werden, waren het geschikt zijn, ook voor inzet op zware kleigronden, tegen een stootje kunnen, niet te zwaar en transportmo gelijkheden op hef inrichting. Uitgegaan werd van een gestel, opgebouwd uit zwaar kokerprofiel, waarin zich twee dwars op de rijrichting liggende om horizontale assen draaiende walsen bevinden. De walsen worden niet door de aftakas van de traktor aangedreven, maar de voorste wals rust, in rijrichting gezien, met nauw keurig in te stellen druk op de bodem en drijft d.m.v. een ketting, versneld, de achterste wals aan. Door de grotere druk van de eerste wals wordt een wrijvende en tevens egaliserende werking verkregen, waarbij gro tere kluiten worden gebroken. De tweede druk, met veerdruk instelbaar, draait meer dan de dubbele snelheid van de eerste wals en verkruimelt, mede door de getan de lijsten, die zich hierop bevinden, de toplaag. Vóór en tussen de beide walsen zijn eggen aange bracht, waarvan de tanden op instelbare diejjte kunnen weiken; de funktie van deze eggen is uiterst belangrijk voor het bereiken van een goed resultaat in sterk uit eenlopende grondsoorten. Indien op zeer ongelijke bo dem wordt ge'werkt, kan voor de eerste eg een schuif worden aangebracht, waarvan de tanden op instelbare diepte kunnen werken; de funktie van deze eggen is uiterst belangrijk voor het bereiken van een goed resul taat in sterk uiteenlopende grondsoorten. Indien op zeer ongelijke bodem wordt gewerkt, kan voor de eerste eg een schuif worden aangebracht over de gehele breedte van de walsen, die de egaliserende werking per arbeids- gang aanmerkelijk kan verbeteren. Door deze geheel nieuwe konstruktiewijze van de grondverkruimelaar kan, aldus Zweegers Zn, geen kluit of oneffenheid de machine ontsnappen en is één arbeidsgang, vooral in het voorjaar, meestal voldoende. Daardoor wordt mede struktuurbederf van de bodem door insporen zoveel mo gelijk beperkt, terwijl ook een belangrijke besparing in bewerkingskosten en brandstofverbruik optreedt. Het is tevens een voordeel, dat in een goed verkruimeld zaai- beud het nuttig effekt van bestrijdingsmiddelen groter is, terwijl ook het schoffelen gemakkelijker gaat. Het bijzondere van de „GK 3000" is, aldus Zweegers, ook de grote capaciteit, die toch relatief weinig vermo gen brandstof) vraagt. Doordat slechts twee draaien de delen aanwezig zijn is onderhoud en slijtage tot het minimum beperkt. De machine kan zowel in het najaar a'ls in het voorjaar gebruikt worden en is zeer geschikt voor het maken van een zaailbed voor b.v. bieten, uien, groenbemesters, tarwe en gerst en voor het pootklaar maken van aardappelland. Enkele technische gegevens zijn: Een werkbreedte van 300 cm met een weikdiepte, variërend van 312 cm. Het werktuig is 323 cm breed, 182 cm lang, de grootste hoogte is 106 cm en het gewicht is 750 kg. Van de eggen is het aantal tanden van de le eg 1580 en van de 2e eg 1530. De afstand tussen de tanden is 105 cm. Van de walsen heeft de le wals 8 rechte lijsten en een diameter van 40 cm. De tweede wals heeft 8 getande lijsten, een diameter van 40 cm en de aandrijving ge schiedde door een ketting. De overbrengingsverhouding le wals 2e wals is 1 2,5. Het aantal smeernippels is 5, de rijsnelheid 412 km per uur, de kapaciteit tot 3 ha per uur en het benodigde vermogen: vanaf 45 pk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8