onkruidvrij met TRIBUNIL i Chemische onkruidbestrijding in winterkoolzaad Bestrijding van lakschurft (rhizo tonia-ziekte) bij aardappelen Chemische onkruidbestrijding in graszaad De chemische onkruidbestrijding in koolzaad is voor namelijk gericht tegen eenjarige onkruiden. Muur, duist en ook straatgras en kamille zijn doorgaans de onkrui den die problemen kunnen geven, evenals opslag van granen. Gedurende de laatste jaren zijn met de chemi sche onkruidibestrijding vrij gunstige ervaringen opge daan. Naast de toepassing van het reeds lang gebruikte middel TCA, dat alleen grassen 'bestrijdt, staan nu ook een aantal middelen ter beschikking met een bredere werking. P.D. bericht No. 1921 geeft dienaangaande de volgende bijzonderheden. TOEPASSING VOOR HET ZAAIEN Trifluralin. Merk: Treflan. Dosering: op grondsoorten met minder dan 12 slib en/of 2 humus: 2 1/ha. Op alle andere grondsoorten 2,5 L/ha. Treflan is een bodem herbicide met vrij lange werkingsduur. Het middel kan vanaf 6 weken tot kort vóór het zaaien worden toege past. Om een goede werking te verkrijgen dient Treflan direkt na de ibespuiting 510 cm diep en goed te worden ingewerkt. Het middel is namelijk vluchtig en wordt 'bo vendien gemakkelijk door het licht afgebroken. Het in werken kan plaatshebben met 'behulp van een cultivator met verkruimelrol of kromtandeg, of door alleen met een kromtandeg tweemaal te eggen in verschillende richtin gen. Door het inwerken in de grond behoudit het middel zijn werking gedurende lange tijd. De bestrijding vaii duist, straatgras en muur is goed. Op graanopslag kan een bevredigende nevenwerking worden verkregen. Kamille en herderstasje worden on voldoende bestreden. Het gewas bedraagt de behande ling goed. Bij eventueel uitwinteren van het gewas kunnen geen zomergranen, graszaad of bieten worden ingezaaid; wel kunnen bonen, erwten^ luzerne of koolsoorten worden geteeld. TOEPASSING KORT NA HET ZAAIEN Alachloor. Merk: Lasso. Dosering: 5 1 per ha. Dit mid del wordt toegepast kort na het zaaien bij voorkeur op een enigszins vochtige en bezakte grond. Een grofklui- terige struktuur vermindert het resultaat. Lasso geeft een goede bestrijding van een jarige grassen, zoals duist en straatgras. Ook kamille wordt goed bestreden. Het effekt op muur is doorgaans zwakker. Opslag van granen wordt onvoldoende bestreden. TCA. Diverse merken. Dosering: 1015 kg per ha. Op zware kleigronden met meer dan 50 sliib wordt 15 kg per ha gebruikt. Op kleigronden met minder dan 25 slib niet meer dan 10 kg per ha toepassen. De bespuiting wordt door het gewas goed verdragen, hoewel de moge lijkheid bestaat, dat de waslaag van de bladeren tijde lijk afneemt. Eenjarige grassen zoals duist worden goed bestreden. Tweezaadlobbige onkruiden zijn vrijwel on gevoelig voor dit middel. Op opslag van gerst wordt doorgaans een vrij goed effekt verkregen, daarentegen wordt opslag van tarwe in de regel minder goed be streden. TCA simazin (tankmenging). Dosering: 1015 kg 0,5 kg per ha. Door de toevoeging van simazin aan "TCA wordt vooral de bestrijding van muur en kamille verbe terd. Het effekt van deze menging wordt mede bepaald door de hoeveelheid neerslag na de bespuiting. Onder droge omstandigheden is het resultaat meestal minder goed. Simazin is voor het koolzaad niet geheel ongevaar lijk. Er dient dan ook rekening te worden gehouden met tijdelijk enige remming op de ontwikkeling van het ge was, en soms enige uitdunning, vooral als na de toepas sing veel regen valt. Voor de chemische onkruidbestrijding in koolzaad staan nu een aantal middelen ter beschikking met bredere werking. i TOEPASSING VOOR EN NA OPKOMST TCA bij zaai en na opkomst simazin. Dosering: 1015 kg per ha resp. kg per ha. TCA wordt toegepast kort na het zaaien. Simazin wordt gespoten na de opkomst als het gewas 3-5 echte blaadjes heeft ontwikkeld. Met de gedeelde toepassing wordt een goede 'bestrijding verkregen van eenjarige grasachtigen, alsook van muur. Hoewel na de bespuiting met simazin geen snelle afsterving wordt verkregen, worden uiteindelijk ook nog grotere pollen muur goed bestreden. Bovendien wordt het gewas bij de gedeelde toepassing doorgaans minder in groei geremd, dan bij een gelijktijdige toepassing van TCA en simazin kort na het zaaien. TOEPASSING NA OPKOMST VAN HET GEWAS Simazin. Merk: Gesatop 50. Dosering: kg per ha. Indien de 'bestrijding van grasachtige onkruiden geen probleem vormt kan men alleen simazin als het gewas 35 echte blaadjes heeft ontwikkeld een bespuiting worden uitgevoerd. Het effekt op muur is goed, doch het effekt op kamille is minder goed dan van de toepassing van simazin bij het zaaien. Herderstasje wordt niet be streden. Propyzamide. Merk: Duphar Kerb. Dosering: 1,5 kg per kg. Op zeer zware en op humusrijke kleigronden is soms 2 kg per ha nodig; op lichte klei en zavelgronden met minder dan 25 slib is 1 kg per ha reeds voldoen de. Om een goed effekt te verkrijgen dient te worden ge spoten bij een lage temperatuur. Kerb moet worden toe gepast na eind oktober, als de maximum temperaturen reeds enkele dagen beneden 12 gr. C is. De werking van dit middel verloopt traag. De 'bestrijding van eenjarige grassen zoals duist en straatgras is zeer goed. Ook muur en kweekgras worden goed bestreden, evenals opslag van granen. Het effekt op kamille en herderstasje is on voldoende. Het gewas verdraagt de behandeling goed. Bij eventueel uitwinteren van het gewas kan daarna geen zomergraan, vlas of graszaad worden ingezaaid. De teelt van aardappelen, bieten of erwten kan plaats vin den, kan deze nog in het vroege voorjaar worden uitge voerd gedurende de tweede helft van februari - begin maart, voordat het gewas de hergroei heeft hervat. Het kan alleen worden toegepast op een gewas dat goed ont wikkeld de winter is doorgekomen. Carbeetamide. Merk: Legurame spuitpoeder. Dosering: 3 kg per ha. Het middel wordt toegepast zo spoedig mo gelijk na eind oktober, als de maximum temperatuur reeds enkele dagen beneden 12 gr. C is. De werking van het middel verloopt traag. De bestrijding van eenjarige grassen zoals: duist en straatgras is zeer goed. Eveneens goed is de bestrijding van opslag van granen, mits deze van niet te grote diepte tot ontwikkeling is gekomen. Muur wordt niet altijd afdoende bestreden. Het effekt op kamille en herderstasje is onvoldoende. Bij eventuele uitwintering van het gewas kan daarna geen zomer graan, graszaad of vlas worden ingezaaid. De teelt van aardappelen, bieten of erwten is wel mogelijk. Indien de, bespuiting door omstandigheden niet in het najaar kan plaats vinden, kan deze nog in het vroege voorjaar vor- den uitgevoerd gedurende de tweede helft van februari - 'begin maart, voordat het gewas de hergroei heeft her vat. Het kan alleen worden toegepast op een gewas dat goed ontwikkeld de winter is doorgekomen. N.B. In kool zaad geen Legurame vloeibaar gebruikqn in verband met kans op schade! GRONDBEHANDELING MET QUINTOZEEN Op gronden waar een knolontsmetting t.a.v. de scle- rotiënbezetting van de nateelt onvoldoende resultaten geeft dient behalive deze knolontsmetting ook een grond- behandeling met quintozeen te -worden uitgevoerd. Met deze gecombineerde behandeling wordt een goede be strijding van de ORhizoctonia-ziekte verkregen. Er zijn verschillende strooi-en spuitmiddelen op basis van quintozeen in de handel. De grondbehandeling kan direkt vóór het poten wor den uitgevoerd. Oo gronden waar een ernstige "knol- aantasting door gewone schurft kan worden verwacht dient de dosering quintozeen te worden verdubbeld, hoewel hierdoor de nog te noemen nadelige invloeden (opbrengstdaling, nawerking) sterker naar voren komen. Vooraf kunnen de strooimiddelen het beste zorgvuldig met een 4 a 5-voudige hoeveelheid van een goed strooi- baar produkt (b.v. droog zand of kunstmest) worden gemengd!. Dit mengsel moet zo gelijkmatig mogelijk over de klaargemaakte grond worden gestrooid en licht ingeëgd. Dit geldt ook voor het te spuiten produkt. Bij vroeg rooien op "kleigrond dient vooral in een droog voorjaar rekening te worden gehouden met een op brengstderving als gevolg van een vertraagde opkomst en ontwikkeling van het gewas. Op zand- en dalgrond kan deze behandeling echter een opbrengst verhoging tengevolge hebben. De groeiremmende werking kan eventueel ooik nog merkbaar zijn in gewassen, die na de aardappelen/ worden geteeld. Uit de tuinbouw, waar echter per behandeling ongeveer viermaal zoveel werk zame stof werd toegediend, is n.l. bekend, dat vlinder bloemige gewassen (erwten, verschillende groenvoeder- gewassen), spinazie en enkele groenten (sla en korn- ko/mmerachtigen) een jaar na de behandeling nog groei- remming van dit middel ondervondén. In de Landbouw werd deize nawerking niet waargenomen. Uit proeven is gebleken dat grondbehandeling met quintozeen vaak een lichte smaak afwijking van de knollen tengevolge heeft. Deze toepassing moet daarom niet uitgevoerd worden op voor consumptie bestemde gewassen. Verschillende merken die in het verleden gebruikt werden, bevatten een bepaalde verontreiniging, die, wanneer deze in het veevoer voorkomen, onge wenste residuen in melk en vlees geven. Dit kan dus ook voor het uitschot van pootaardappelen gelden. De merken waar deze verontreiniging in zit mogen niet meer gelbruikt worden. De fabrikanten hebben deze merken teruggetrokken of hebben het produkt gezui verd. In dat geval hebben ze een ander toelatingsnum mer gekregen. In één geval is de merknaam veranderd. Alleen de volgende merken met het daarachter vermei- Pollenbehandeling Ongewenste graspollen in een perceel kunnen worden verwijderd met behulp van een rugspuit. Men werkt dan met een spuitstok waar maar één spuitdop opzit, die wordt afgeschermd door een plastiek kap om randwer- kin,g te voorkomen. Voor deze methoden komen óf een oplossing van Vz paraquat (handelsmerk Gramoxone) dat is 50 cc in 10 liter water, óf een 2 -oplossing van dalapon dat is 200 g in 10 liter water, in aanmerking. Een bijmenging van een kleurstof vergemakkelijkt het werken, omdat men daardoor steeds kan zien welke pol wél en welke niét behandeld is. Daarnaast is ook een pollenbehandeling mogelijk met Casoron G, Fydulan-G en Prefix-korrels. Met behulp van een z.g. Prefix-geweer kunnen op elke pol enkele korrels worden gelegd. NB,: Het gebruik van amitrol bevattende middelen voor dit doel is niet toegestaan. BESTRIJDENG VAN OPSLAG VAN DE DEKVRUCHT Vlas wordt goed 'bestreden door fenoprop. Karwij kan redelijk worden bestreden met een dubbele toepassing van 2,4-D amine met een tussentijd van 2 a 3 weken. Koolzaad wordt door de groeistoffen of mengsels hier van, welke normaal in graszaad worden gebruikt, goed meegenomen. Gerst kan bestreden worden in een jong stadium met endothal (Prebetox) 4- uitvloeièr (Citowett) 4 1/ha 1 1/ha. De /bestrijding dient tijdig plaats te vinden voor dat het graszaad verstikt wordt. De opslag reageert het snelst, indien deze niet langer is dan ca 10 cm. Wintertarwe kan worden bestreden met TCA 5 kg/ha, als de tarwekorrels voor het merendeel zijn gekiemd. Bij géwoon roodzwenk moet er naar gestreefd worden de bespuiting in september te realiseren, omdat bij latere bespuitingen de kans op opbrengstderving toeneemt. Bij uitlopervormend roodzwenk zijn de resultaten t.a.v. de opbrengstderving wisselend.. Bij veldbeemd is en een ruimere speling. Hierbij kan zonder veel kans op opbrengstderving tot half oktober worden gespoten. Een dubbele behandeling en zeer late 'bespuitingen veroor zaken grote schade. Indien in veldbeemd tarwe-opslag en straatgras moet worden bestreden kan een combina tie van TCA en buturon af diuron een aanzienlijke op brengstderving veroorzaken. In dit geval geeft toepas sing van TCA samen met methabenzthiazuron geen schade, als het graszaad voldoende is ontwikkeld. de toelatingsnummer mogen gebruikt 'worden: A septa FCNB spuitpoeder (toel. nr. 6412) dos. 30 kg/ha AA fuma G.C. (toel. nr. 5125) dos. 25 kg/ha AA fuma G.C. spuitpoeder-75 (toel. nr. 6188) dos. 20 kg/ha Brassicol conc. spuitpoeder (toel. nr. 6414) dos. 20 kg/ha Duphar FCBN spuitpoeder G.C.-75 (toel. nr. 6207) dos. 20 kg/ha Luxan PCBN 75Z (toel. nr. 6415) dos. 20 kg/ha BEHANDELING MET FUNGICIDEN BIJ HET POTEN Voor ontsmetting van pootgoed bestemd voor de con sumptie- of fabrieksaardappelteelt bestaan dezelfde mo gelijkheden als voor de pootgoedteelt. Maar omdat de bestrijding van andere knolziekten, die met kwik kun nen worden bestreden, hierbij van minder belang zijn, wordt in de praktijk vaak aan poederen met een fungi cide de voorkeur gegeven. In dit geval worden de aard appelen bij het poten behandeld. Omdat deze fungiciden alleen lakschurft (Rhizoctonia-ziekte) bestrijden, komt dleze methode voor de pootgoedteelt niet in aanmerking. Immers bij de pootgoedteelt is het van veel belang ook andere ziekten te /bestrijden die later weer schade doen in de nateelt. De volgende middelen zijn beschikbaar. In de dosering van 3 kg per 1000 kg aardappelen (150 g. per 50 kg): mancozeb, zlneb/maneb, maneb/carben- dazim (Bavistin M). In de dosering var 2 kg per 1000 kg aardappelen (100 g per 50 kg): maneb/carbendazim (Dalsan M), maneb/thiofanaat-methyl. Dit zijn poeder- vormige middelen dis hij het vullen van de pootmachine over de aardappelen gestrooid moeten worden. Om bij het begin van het poten ook op de eerste aardappe len voldoende middel te krijgen moet men deze vaak apart behandelen voor ze in de pootmachine te bren gen. Het poederen is alleen mogelijk wanneer de aard appelen droog zijn. Zijn de aardappelen vochtig dan verdeelt het poeder zich niet goed en is een vertraging in de opkomst niet uitgesloten. In een beperkt aantal gevallen is in proeven en in de praktijk waargenomen dat ook bij een goede verdeling van het middel, er een geringe vertraging in de opkomst was. Dit kwam overi gens niet tot uitdrukking in de opbrengst. Een ander hadeel van deze methode is, dat de poeder gemakkelijk stuiven en hierdoor hinderlijk kunnen zijn. Inademing van de poeder moet voorkomen worden. Het verdient aanbeveling om zo mogelijk tijdens het rijden de voor- raadbakken af te dekken. Inmiddels is er door het 1MAG in Wageningen een spuitapparatuur op de pootmachine ontwikkeld, waarmee de beswaren van het stuiven on dervangen worden. Merken maneb/carbendazim Mancozeb Bavistin M, Delsan M. Duphar/Dithane M-45. maneb/thiofanaat - methyl zinéb/maneb Topsar, Topsar spuitpoeder. Vondozöb.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 7