Chemische onkruidbestrijding in graszaad 6 PRASZAAD wordt vaak in het voorjaar gezaaid onder een ander gewas (erwten, vlas e.d.). Soms wordt ook wel zonder dekvrucht ingezaaid. Sinds enkele jaren heeft op grote schaal inzaai plaats gedurende de herfst onder wintergranen. In de graszaadteelt is chemische on kruidbestrijding goed mogelijk. Er zijn vele middelen be schikbaar, die al of niet gemengd en aangepast aan het onkruidsortiment kunnen worden toegepast. Meestal is er meer dan één 'bespuiting nodig; omdat zowel één-jarige, als overblijvende onkruiden, tweezaad- lobbige als grasachtige onkruiden kunnen voorkomen. Vooral het optreden van grasachtige onkruiden zoals: duist en kweekgras kan tot problemen leiden. Voor de bestrijding van deze onkruiden zijn er weinig mogelijk heden. Bovendien kunnen de bespuitingen schade ver oorzaken hetgeen een lagere opbrengst aan zaad tot ge volg had. De teelt van graszaad en in het bijzonder die van raai gras dient dan ook bij voorkeur plaats te hebben op per celen welke niet met duist of kweekgras zijn besmet. In PD bericht No 1922, dat werd opgesteld in samen werking met de, sektie Handelsgewassen van het Proef station Akkerbouw en de afdeling Onkruidonderzoek van het I.B.S. worden de volgende adviezen gegeven. ONKRUIDBESTRIJDING IN DE DEKVRUCHT INDIEN graszaad onder granen, vlas of erwten inge- zaaid wordt begint de onkruidbestrijding reeds in die dekvrucht. De bestrijding van de breedbladige on kruiden in deze gewassen kan met de daarvoor toegela ten groeistoffen en/of contactmiddelen worden uitge voerd. Hierbij dient te worden opgemerkt dat aan jonge grasplantjes in het één a twee .bladstadium door contact middelen enige schade kan worden berokkend.. Voor de bestrijding in de dekvrucht van eenjarige grasachtige onkruiden zijn diverse bodemherbiciden beschikbaar. De teelt van graszaad als ondervrucht is bij gebruik van deze middelen evenwel niet steeds mogelijk. In granen is er nog zo weinig ervaring mee opgedaan dat moet worden afgeraden een bodemherbicide toe te passen als graszaad gelijktijdig met het graan wordt ge zaaid. In erwten en vlas is in proeven gebleken dat bij ge bruik van bepaalde onkruidbestrijdingsmiddelen inzaai van graszaad wel mogelijk is. Bij gelijktijdige uitzaai van de grassen onder erwten kan gespoten worden met Ivorin. Maar als een andere bodemherbicide wordt gebruikt, dient het graszaad pas 6 weken later ingezaaid te worden. In de dekvrucht vlas kan bij gelijktijdig uitzaaien linu- ron worden toegepast. Bij gebruik van de onkruidbestrij dingsmiddelen Venzar, Eptapur of Gesudin kan pas 6 weken na de bespuiting graszaad worden ingezaaid. Bij late zaai bestaat er zowel onder erwten als vlas kans op enige opbrengstderving van het graszaad. BREEDBLADIGE ONKRUIDEN Onder dekvrucht gezaaid (en zeer vroege zomerzaal) Na de oogst Van de dekvrucht zijn de grasplantjes nog erg klein, zodat ze gemakkelijk door het onkruid, of op slag van de dekvrucht, dat zich veel sneller ontwikkelt, worden overwoekerd. Vlakgroeiende onkruiden, zoals: varkensgras, muur, zwaluwtong, uitstaande melde, ere prijs en kamille, maar ook klein hoefblad kunnen het jonge gras verstikken als niet tijdig een 'bespuiting wordt uitgevoerd. Hiervoor kan DNOC of een van de andere middelen worden gebruikt die staan Vermeld onder „Zaai in open land" elders op deze pagina. In het algemeen zal na een bespuiting met een van deze middelen weer hergroei van onkruiden optreden. Zo mogelijk kan daarom met de onkruidbestrijding be ter worden gewacht text de overblijvende onkruiden (wortelonkruiden) moeten worden bestreden. Klein hoefblad, distels, éénjarige onkruiden, waaronder muur Voor de bestrijding van wortelonkruiden en grote één jarige onkruiden in augustus zal in het algemeen een mengsel van groeistoffen nodig zijn. Het gewas moet op het moment van toepassing 4-5 blaadjes hebben. Wan neer klein hoefblad aanwezig is moet de bestrijding in de eerste plaats tegen dit moeilijke onkruid gericht zijn. De voorkeur gaat daarbij uit naar een middel op basis van 2,4-D. Aangepast aan de rest van het onkruidsorti ment kan 2,4-D gemengd worden gespoten met één of meer andere groeistoffen. Als geen klein hoefblad voor komt, maar wel veel distels, kan in plaats van 2,4-D be ter MCPA 4-5 1 per ha worden gebruikt. 2,4-D/dicamba Jepolinex 4-5 1/ha Brabant 2,4-D-dicamba 4-5 1/ha Chimac 2,4-D-dicamba 4-5 1/ha Shell Grazafix 4-5 1/ha 2,4^D/MCPA/dicambLuxan Dicamix G 5 1/ha AA-Mix 6 1/ha 2,4-D/dicamba'benazolin/MCPA Aseptaludin 5 1/ha 2,4-D fenoprop (2,4,5-TP) 2-2,5 1/ha 1,5 1/ha 2,4-D/mecoprop (MCPP) 2-2,5 1/ha 4 1/ha De dicamba bevattende middelen worden het meest gebruikt voor de onkruidbestrijding in de graszaadteelt. Deze middelen hebben een zeer brede werking, geven een vrij snelle doding van de onkruiden en beïnvloeden het graszaad weinig. Door toevoeging van ioxynil aan de combinaties van 2,4-D met fenoprop of mecoprop wordt ereprijs beter be streden, terwijl de andere onkruiden in het algemeen ook wat sneller afsterven. ,Er zijn aanwyzigingen, met name in veldbeemd, dat mecoprop de spruit- en wortelontwikkelipg van het graszaad afremt. Dit is in mindere mate het geval 'bij toepassing van fenoprop. Indien vlas als dekvrucht is gebruikt, is voor bestrij ding van opslag steeds fenoprop nodig. Als zeer veel muur voorkomt, verdient dit middel eveneens de voor keur. t 2,4-D bevattende middelen moeten niet later dan eind september worden toegepast, omdat anders schade aan het gras kan optreden. Timothee is gevoeliger voor zowel MGPA als 2,4-D bevattende middelen. Waarschuwing Groeistofbespuitingen in de graszaadteelt veroorzaken ieder jaar weer schade aan witlof op aangrenzende per celen doordat de spuitvloeistof overwaait. Witlof is heel erg gevoelig voor geringe hoeveelheden groeistof. Spuit in de buurt van witlof uitsluitend met groeistoffen, als de wind uit de richting van het witlofperceel komt. Ge bruik extra veel water, een grove druppel en een zo laag mogelijke druk. Kamille Jonge kamille wordt in het algemeen wel meegenomen door bovengenoemde mengsels. Als echter in september/ oktober nog veel kamille voorkomt, of als de kamille wat groter is, moet worden gespoten met MCPA/TBA 6 1 per ba, of Basagran P. 4 1 per ha. Indien in veldbeemd voor straatgrasfoestrijding diuron of methabenzthiazuron ge bruikt wordt kan de bestrijding tegen kamille achter wege blijven. In de winter is tegen kamille en kleine muur ook nog een goed resultaat te .behalen met MGPA/TBA 6 1 per ha, of Basagran P. 4 1 per ha. Deze middelen moeten echter niet tijdens vorst en niet meer na eind maart worden toegepast. W aarschuwing Hooi afkomstig van met MCPA/TBA behandeld gras zaad dient te worden verbrand. Het moet niet worden gébruikt als veevoer of als strooisel en moet evenmin op de composthoop worden gebracht. TB A is namelijk erg persistent in hooi en stro en kan nog schade veroor zaken aan land- en tuinbouwgewassen (o.a. tomaat en komkommer) via de toegediende stalmest. Ereprijs Soms is het nodig in de herfst tegen ereprijs nog een aparte bespuiting uit te voeren. Het beste kan men hier voor nemen: DNOC-80 6—9 kg/ha DNOC-50 10-15 kg/ha Onder daarvoor gunstige omstandigheden kan ook een ioxynil bevattend produkt worden gebruikt. Indien bu- turon of met'haibentzhiazuron wordt toegepast voor straatgras'bestrijding kunnen de bespuitingen tegen ere prijs en ook muur achterwege blijven. Muur Wanneer in de loop van de winter veel muur in het graszaad aanwezig is, dient hiertegen nog een bespuiting te worden uitgevoerd met: fenoprop (2,4,5-TP) 1,5 1/ha menoprop (MCPP) 4 1/ha Fenoprop moet niet meer na eind februari worden toe gepast, mecoprop niet meer na eind maart. Distels MCPA 25 3—4 1 per ha ureum 20 kg per ha) De bestrijding van distels in het voorjaar kan even tueel worden uitgevoerd tot vóór het in de aar of pluim komen van het graszaad; latere toepassing is gevaarlijk. De resultaten van de ureumtoevoeging zijn wisselend. ZAAI IN OPEN LAND BIJ inzaai zonder dekvrucht zijn de onkruidproblemen vaak minder groot dan wanneer onder dekvrucht is gezaaid. Het accent valt hier op de bestrijding van de éénjarige onkruiden. oor een bespuiting moet het graszaad 3 a 4 blaadjes hebben. Er kan worden gespoten met: broomfenoxim benazolin/dicamba/MCPA Asepta Ben-Cornox 5 1/ha bentazon Basagran 3 1/ha bentazon/mecoprop Basagran P 4 1/ha bromoxynl/MQPA/ MCPP Certrol-Combin 4 1/ha broomfenoxim Faneron 34% kg/ha DNOC-80 6—8 'kg/ha DNOC-50 10—12 kg/ha ioxynil Actril 2 1/ha Certrol-20 4 1/ha ioxynil/MCPA Actril AC, Certrol A 4 1/ha ioxynil/MCPP Actril-M, Certrol-P 4 1/ha Het grootste effect wordt verkregen als een bespuiting wordt uitgevoerd bij een hoge relatieve luchtvochtigheid. DNOC en Faneron moeten bij bedekte lucht worden gespoten, de ioxynil en bromoxynil bevattende middelen bij zonnig weer. Bentazon bestrijdt goed kamille en muur. Faneron is goed op kamille en "varkensgras. Ereprijs is gevoelig voor de ioxynil bevattende middelen. In Westerwolds raai gras, dat in het voorjaar in open land wordt gezaaid en m hetzelfde jaar' in juli wordt geoogst, kunnen voor de onkruidbestrijding dezelfde middelen worden gebruikt. GRASACHTIGE ONKRUIDEN Kweekgras Kweekgras is een van de onkruiden die zich in gras zaad sterk kan uitbreiden. Een effektieve bestrijding is dan ook 'beslist noodzakelijk. Indien in een graszaadper ceel een plekje kweekgras wordt geconstateerd, moet de ze plek met een grasdodend middel met de rugspuit be handeld worden. Bij herhaalde toepassing kunnen redelijke resultaten worden bereikt met dalapon. Hiervan wordt een 2 -op lossing gebruikt, d.w.z. 200 gram in 10 1 water. De be spuiting moet in de herfst zo vroeg mogelijk worden uit gevoerd en in vele gevallen in het voorjaar worden her haald. De direkte omgeving van de kweekplek, minstens een halve meter rondom, dient meegespoten te worden om de soms ver verwijderde uitlopers ook mee te nemen. De bestrijding in graszaad kan ook worden uitgevoerd door op deze plekken Casoron-G, Fydulan-G of Prefix korrels te strooien. Zorg voor een regelmatige verdeling en gebruik per are niet meer dan twee kg. Bij overdosering kan dit in een volgend gewas nog moeilijkheden veroorzaken. Duist Een goede duistbestrijding kan verkregen worden door in de periode van 15<25 november 3Vz liter chloorpro- fam (chloor IPC) te verspuiten. Chloorprofam is echter een agressief middel, dat alleen toegepast kan worden in onder dekvrucht uitgezaaide beemdlangbloem, krop- aar en veldbeemd, mits dit goed ontwikkeld is. Ook kan het worden verspoten in de tweedejaarsgewassen van genoemde grassoorten en in tweedejaars moerasbeemd en timothee. Naast chloorprofam kan endothal handelsmerk Pre- betox tegen 5 a 6 liter in 600 liter water ook een rede lijke bestrijding van duist geven mits aan de volgende voorwaarden wordt voldaan. Het gewas moet winddroog zijn en de bodem liefst iets vochtig tijdens het spuiten. Na het spuiten is droog, koud weer nodig of een liphte vorstperiode om resultaat te krijgen. Kort na het spuiten regen of zacht weer geven vaak teleurstellingen. In het algemeen worden met en dothal de beste resultaten behaald bij toepassing in de cember of januari. Men kan endothal toepassen in goed ontwikkeld veldlbeemd, hardzwenk, roodzwenk, Engels raaigras, beemdlangbloem en Italiaans raaigras. Chloorprofam en endothal kunnen onder bepaalde om standigheden enige oogstderving geven. In veldbeemd kan endothal met het oog op schade niet worden toege past wanneer reeds eerder voor straatgrasbestrijding is gespoten. Komt in veldbeemd reeds vroeg duist voor dan kan methabenzthiazuron 4-5 kg per ha in de tweede helft van september tot half oktober worden toegepast. Dit middel bestrijdt behalve jonge duist ook straatgras ruwbeemd en diverse zaadonkruiden. Straatgras in veldbeemd Voor de bestrijding van straatgras in veldbeemd kan gebruik worden gemaakt van methabenzthiazuron, butu- ron en diuron. Methabenzthiazuron heeft tevens enige werking tegen jonge duist. Indien naast straatgras ook grote duistplan- ten voorkomen kan uitsluitend met methabenzthiazuron 5 kg per ha worden toegepast, gevolgd door chloorpro fam 22% 1 per ha in de periode 1525 november. Met de overige middelen wordt het gewas doorgaans ernstig beschadigd. Veldbeemd moet onder dekvrucht uitgezaaid zijn, een beworteling van ten minste 5 cm diepte hebben en de goed ontwikkelde uitlopers moeten reeds bovengronds zichtbaar zijn. Bij minder goed ontwikkelde percelen kunnen opbrengstdervingen optreden, die veelal echter zullen opwegen tegen de betere kwaliteit, n.l. een pro dukt met minder straatgras, waarvoor ene hogere kg- prijs kan worden -bedongen. Middel methabenzthiazuron buturon diuron Merknaam AAmeryl Shell Tritivin Tribunil Luxan metazuron spuitpoeder Eptapur diverse merken Dosering 45 kg/ha 45 kg/ha 45 kg/ha 45 kg/ha 34 kg/ha 2 kg/'ha De middelen moeten worden verspoten in 600 1 water per ha. Voor vlotte opname is groeizaam weer, en 'n tem peratuur van 10 gr. C of hoger nodig. De middelen kun nen worden toegepast op een vochtig gewas, terwijl eni ge neerslag na de bespuiting de werking bevordert. Bij lagere temperaturen blijkt de opname nogal traag te verlopen en valt het resultaat tegen. Methabenzthiazuron kan worden toegepast eind sep tember tot half oktober. Voor buturon en diuron zullen in het algemeen de omstandigheden in de eerste helft van oktober (of bij een zeer vlotte groei eind september) het meest geschikt zijn voor deze bespuiting. Behalve straatgras worden ook andere zaadonkruiden, waartegen men in sommige gevallen een extra bespui ting zou moeten uitvoeren, bestreden. Deze middelen zijn ook in tweedejaars veldbeemd toe te passen. Men moet dan wel bedenken dat de hergroei, indien na het spui ten wordt gemaaid, ongeschikt is voor veevoer. Dit gras is alleen geschikt voor de mest- of composthoop. Naast de reeds genoemde produkten kan ook endothal tegen 6 a 7 liter in 600 liter water, onder omstandigheden zoals beschreven bij duist, redelijke resultaten geven. Tenslotte kan volledigheidshalve het middel kalkstik- stof worden genoemd. Kalkstikstof dient met een goede schotelstrooier voorzien van kalkstikstof-kamwiel, ver strooid te worden. Het gebruik van 400 kg per ha, ge strooid op een berijpt gewas, gevolgd door een zonnige dag, kan goede resultaten geven, mits de temperaturen de eerstvolgende dagen laag blijven. De resultaten met kalkstikstof en endothal zijn echter zeer wisselvallig. (Zie verder pag. 7.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6