Zitdagen DE WERKGEVER EN DE PARTIEEL LEERPLICHTIGE WERKNEMER |>ER 1 augustus 1975 werd de leerplicht verlengt tot 10 jaren; met ingaing van dezelfde datum werd de tweede dag partiële leerplicht ingevoerd voor het elfje jaar. Alleen voor dit elfde jaar geldt in het cursusjaar 1975/1976 de partiële leerplicht. Dus niet de leeftijd, maar het aantal ja ren, dat onderwijs is genoten, is bepalend. De partiële leer plichtigen moeten 2 dagen per week een daartoe aangewe zen onderwijsinstituut bezoeken. Om te kunnen vaststellen of een jongere mag werken moet hij aan de volledige 10- jarige leerplicht hebben voldaan en de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt. Voldoet hij hieraan niet, Jan geldt een ar- beidsverbod. Van dit verbod kan in bepaalde gevallen met vergunning vaan de Arbeidsinspectie worden afgeweken. Overigens geldt voor beneden 18-jarigen, dat de werk gever voor hen een arbeidskaart moet hebben, welke kaart te verkrijgen is op het gemeentehuis in de woonplaats van de jongere. Bij de afdeling Onderwijs van de gemeente kan ook worden geïnformeerd of een jongere al dan niet partieel leerplichtig is. Op de werkgever rust overigens niet de plicht ervoor te zorgen, dat de partieel leerplichtige bij een onderwijsinstituut wordt ingeschreven; deze plicht berust bij de ouders. Op grond van de Arbeidswet mag de werkgever evenwel de partieel leerplichtige niet laten werken gedurende de curcussen ook al verzuimt hij de cursus te bezoeken. Dit houdt verband met Je wettelijk toegestane maximum werk tijd. De cursusuren moeten dus steeds in mindering worden gebracht op de maximale werktijd. Voor partieel leerplich tigen geldt in het algemeen een arbeidsovereenkomst voor 3 dagen per week. Dit houdt o.a. in» dat de werkgever hen niet kaïn verplichten om tijdens de vakanties van het onder wijsinstituut de twee school)dagen te komen werken. Op basis van vrywilligheij kan dit wel; het is verstandig hier over tevoren een afspraak te maken. Voor de goede orde willen wij er jop wijzen, dat de werkgever wettelijk niet ver plicht is over de twee dagen dat onderwijs gevolgd wordt het loon te betalen. STIMULERINGSPREMIE WERKGEVER yOOR iedere partieel leerplichtige werknemer, die gedu rende twee dagen per week verplicht is onderwijs te volgen, ontvangt de werkgever een premie van 45. Deze premie wordt uitgekeerd voor elke volle week Jat deze werknemer bij hem in dienst is. Voorwaarde hiertoe is, dat de betrokken werknemer voor in totaal twee dagen per week is ingeschreven bij: een onderwijsinstituut. De premie wordt over twee termijnen uitbetaald, n.l. over de periode augustus tot en met december 1975 en januari tot en met juli 1976. Bij het Arbeidsbureau kunt u aanvraagformulieren ver krijgen voor de uitbetaling van de premie. Na afloop van elk tijdvak vult u een deigelijk formulier in, waarna u het voor verdere invulling naar het betreffende onderwijsinsti tuut zenjt. U krijgt het daarna terug, waarna u het opstuurt naar het Rijkscomputercentrum, Sectie Ministerie van So ciale Zaken, Fauststraat 1 te Apeldoorn, dat voor uitbeta ling van de premie zorgt. A. GOES OQSTBURG: woensdag 10 september in café „De Windt". ST MAARTENSDIJK: donderdag 11 september in café P. J. v. Houdt van 10.3013.30 u. ZHMBKZiEE: donderdag 11 september in hotel „'Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 11 september in hotel „De Eendracht" van 14 uur. ST PHILIPSLAMD: vrijdag 12 september in hotel „De Druiventros" van 11.0013.00 uur. BERGEN OP ZOOM ZEVENBERGEN: donderdag 11 september a.s. in hotel Tholenaar van 11.0012.00 uur. BIETENROOIDEMONSTRATIE De Stichting ter Bevordering van het Landbouwkun dig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen organiseert in samenwerking met het Consulentschap voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Goes, de Nederlandse Suikerproduktie te Bergen op Zoom een regionale bie tendemonstratie in Zeeuws-VIaanderen. Deize demonstra tie zal worden gehouden op het bedrijf van de heer A. de Moor, Vogelschorpolder 10 te Sluiskil op dinsdag 14 oktober 1975 van 13.30 tot 16,00 uur. Uitsteldatum: vrij dag 17 oktober. De opzet van de demonstratie is zó gekozen dat er ge demonstreerd zal worden met machines die in Zeeland ontwikkeld of aangepast zijn. Hierdoor is het mogelijk dat enkele nieuwe ontwikkelingen (prototypen) aan de praktijk getoond kunnen worden. Het is bekend dat er in Zeeland, en speciaal in Zws- Vlaanderen, in het verleden vele experimenten zijn on dernomen die geleid hebben tot enkele interessante rooi- systemen. Vooral in het moeilijke rooiseizoen 1974 heb ben een aantal van deze rooisystemen hun bruikbaar heid bewezen. De organisatoren hopen op deze dag een zevental rooisystemen te demonstreren. Aldus een mede deling van het C.A.R. Goes. BESTEMMINGSPLANNEN Eersel. Vanaf 27 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan Postel bocht". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedu rende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Oostburg. Vanaf 28 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan Woonwa gencentrum". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben gewend kunnen ge durende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Rucphen. Vanaf 27 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Plein Zegge". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Deurne. Vanaf 2 september ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Sint Jozefparochie- West". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend kunnen gedurende bovengenoem de termijn bezwaren indienen bij G. S. ACCOORD OVER C.A.O. PLUIMVEEHOUDERIJ 75/76 Tussen de organisaties van werkgevers en werknemers in de pluimveehouderij is overeenstemming bereikt over de CAO 1975/76, die loopt tot 1 maart 1976. De lonen zijn opgetrokken en afgestemd op de bedragen die ook in de landbouwsector zijn overeengekomen. Verder zijn verschillende andere wijzigingen aangebracht. De afd. werkgevers- en sociale zaken van de ZT.M kan u desge wenst omtrent e.e.a. nader informeren (tel. 01100-15010). VOORDRACHT NIEUWE VOORZITTER C.B.T.B. Ter vervulling van de voorzittersvacature wegens het vertrek van Drs R. Zijlstra als burgemeester van de ge meente SmaJlingerlanid, heeft het bestuur van de N.C.B.T.B. besloten in de op 13 oktober a.s. te houden buitengewone algemene vergadering de algemene secretaris der N.CJB.T.B. Drs P. (Bukman kandidaat voor het voorzitterschap te stel len. IR. TALSTRA CONSULENT C.R.A. Per 1 oktober a.s. zal ir E. Talstra worden benoemd in de vakature voor de Rundveehouderij en de Akker bouw te Eindhoven. Ir E .Talstra is momenteel consulent voor de Rundveehouderij te Assen. Geldrop. Vanaf 28 augustus ligt gedurende een maand ter inzage de le wijziging van het bestemmingsplan „In dustrieterrein Emopad 1972". Zij die zich tijdig met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen ge durende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G. S. Someren. Vanaf 1 september ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan „Noord". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeente raad als tot G. S. hebben gewend, alsmede een ieder die zich tijdig met bezwaren tot G. S. hebben gewend tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen en zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S.. kunnen gedurende 'bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Veldhoven. Vanaf 29 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de „Stedebouwkun- dige plannen".. Gedurende bovengenoemde termijn kun nen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Tholen. Vanaf 29 augustus ligt gedurende een maand ter 'inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Omgeving Poststraat Sta'venisse". Gedurende bovengenoemde ter mijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad. Uden. Vanaf 29 augustus liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Bitswijk 1970" en „Raam le herziening". Gedurende bovenge noemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Veldhoven. Vanaf 29 augustus liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen .Ge deelte Meerveldhoven deelplan I", omgeving Kerkakker- straat, deelplan I" en „Zuidzijde Dorpstraat—Provincia- leweg deelplan I". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. Eindhoven. Vanaf 2 september liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „I De Barrier" en „Hagenkamp" en „XXIII Gestel Oost I". Ge durende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. OisterWijk. Vanaf 1 september ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan ,Zuid II - 1974". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hébben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. RADIO Dinsdag 9 september a.s., Hilversum n, 12.3012.40 uur. ,-,De balans van een droge zomer", m.m..v. diverse consulentschappen en het KNjMjI. Vrijdag 12 september a.s., Hilversum H, 12.3012.40 uur. „Perspektieven voor de Nederlandse agrarische han del en industrie", hoofdpunten uit de rede van de minis ter van landbouw en visserij", mr A. van der Stee, bij de jaarvergadering van de Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw op 11 september te Den Haag. JUBILEUM CONCOURS HIPPIQUE Op zaterdag 6 september wordt te Kruimngen een groots jubileum paarden- en pony Concours Hippique gehouden, waaraan een 350 paarden en pony's uit geheel Zeeland en West Noord-Brabant zullen deelnemen. Ook de beste Hack ney's van geheel Nedierland zullen aanwezig zijn. Het evene ment wordt gehouden op een perceel aan de Groene weg. 's Morgens om 8 uur wordt begonnen met de dressuurproe- ven. Het middagprogramma, dat zeer gevarieerd zal zijn, begint om 13.00 uur. De toegangsprijs is 5,kinderen beneden de 14 jaar 1, AFD. FIJNAART—HEININGEN Alle leden van de afdeling Fijnaart en Heijningen worden hierbij uitgenodigd voor een autobehendigheids- wedstrijd welke gehouden zal worden op zaterdag 13 september a.s. in de gebouwen van „Delta-Parel", Vrou we Jacobstraat 2 te Fijnaart, aanvang 12.30 uur. De organisatie berust bij de de P.J.Z. afd. Fijnaart e.o. WEES VOORZICHTIG MET KOOLZUURGAS IN TORENSILO'S Wanneer gras is ingekuild wordt door de ademhaling van het prod ukt, ook als dit is voorgedroogd, zuurstof omgezet in koolzuurgas. Bij een rijkuil valt dit niet op. Bij een kidl- hoop afgedekt met een 'hoes, zien we duidelijk ballomw ming ontstaan. In een torensilo kan dit koolzuurgas (C02) gevaar ople veren voor de boer en zijn medewerkers. Koolzuurgas is namelijk zwaarder dan lucht en hoopt zich in enkele diagen nadat een partij gras is ingekuild op, vlak boven de opper vlakte van het kuilgras. In het verleden zijn door het I3.V.L. te Wagendngen de volgende gehaltes gemeten: Plaats van meting C02 in vlak boven het plastic 62 1.80 m. (boven het plastic 32 Buitenlucht bevat slechts 0.03 pet. Voor de mens is 5 dodelijk. Wanneer men zich enkele dagen tot enkele weken na het inkuilen in een silo begeeft, om b.v. het plasticzeil te verwijderen, is dit levensgevaarlijk! Alvorens men dit dioet moet het gas worden verwijderd door de blazer enkele minuten in werking te stellen. Ook kan men aan het plasticzeil een touw bevestigen, dat rekening houdend met de bezakkimg, ruim aan de silowand of een luikopening wordt bevestigd. Wees dus liiterst voor zichtig met koolzuurgas in silo's, dit heeft reeds mensen levens gekost, aldus Tj. Gerlsma van het consulentschap Rundveehouderij in Z. O. Friesland in het Fries Landbouw blad. LANDBOUWSCHAP BEZWAREN TEGEN EXPORTHEFFING TARWE Het Landbouwschap heeft bij de minister van Land bouw ernstig bezwaar gemaakt tegen het opnieuw in voeren van een heffing bij export van o.a. tarwe naar derde landen. Deze heffing is ingesteld op een tijdstip dat ook een drempeUheffing (invoerheffing) gold. Dat betekent dat de c.i.f. prijs van derde landen tarwe lager was dan de drempelprijs, zodat er in feite bij export naar derde landen een restitutie zou moeten worden verleend. De heffing maakt export onmogelijk. Het Landbouwschap stelt, dat dit de mogelijkheid in houdt van een even onverkwikkelijk verloop van de tar- wemarkt als in het vorige seizoen, namelijk dat er door een belemmering van de export van EG tarwe een blok kering van de afzet ontstaat, met een prijszetting, op een niveau van de interventieprijs, een niet geplaatst overschot en een massale interventie aan het einde van het seizoen. Minister van der Stee heeft het bezwaar van het Landbouwschap gedeeld en in Brussel daartegen protesteren. AANZIENLIJK MINDER TARWE IN FRANKRIJK Het Franse Graanbureau verwacht dat de tarweoogst 1975 niet meer zal opleveren dan 12,2 tot 12,5 miljoen ton. Dat is minder dan de aanvankelijke raming van 14 miljoen ton en nog minder dan de 16 miljoen ton die oogst 1974 aan zachte tarwe opleverde. Het Graanbureau deelt terzake mee dat dit voorlopige cijfers zijn, die slechts een vrij ruwe raming weergeven. De eerder geraamde 14 miljoen ton had al rekening ge houden met de inkrimping van het areaal met een 7 ten opzichte van 1974. Doordat de voorraden aan het begin van dit seizoen met rond 3,5 miljoen ton ongeveer 1,70 miljoen ton gro ter waren dan vorig jaar, is er voor de markt zeker vol doende tarwe beschikbaar, en voor de eigen behoefte en om te voldoen aan de buitenlandse vraag. Voor harde tariwe rekent men onveranderd op een pro- duktie van 800.000 ton. De gerstoogst zal vermoedelijk rond 5,8 miljoen ton opleveren, dat is slechts weinig minder dan vorig jaar. Dat werdt eveneens gecompenseerd door grotere voor raden aan het begin van het seizoen. vdw LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel. 01100 - 15010, huis 01185 - 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B.V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 2