De derde week van de agrarische studie week naar Amerika ^Uoor de ^Urouw Afdeling Zevenbergen Ned. Bond van Plattelands vrouwen een dagje uit! 17 23 juni Bezoek aan Logan County in Colorado. Een county is een agrarische regio van een staat; per county is er een standsorganisatie. Bezoek aan een coöperatie van drie 'bedrijven met op elk bedrijf ca 20.000 ossen. Het bedrijf dat we bezochten had 640 acres land waarop mais, lu zerne en bieten werden verfbouwd. Er werkten hier tien man personeel. We zagen hier een sleufsilo van 220.000 ■ton. (De zijwanden ervan waren van grond. De mais werd met een Caterpiller bulldozer vastgereden en werd niet afgedekt. De silage werd uit de kuil gehaald, met een laadsdhop naar een installatie gebracht, waar het met maïsmeel luzerne en krachtvoer werd vermenigd. Op dit bedrijf had men voorheen proeven genomen met de die ren tegen de warmte te beregenen, maar dit bleek geen succes te zijn. De beesten werden hier 120 dagen gemest tot een leef tijd van 1620 maanden. De gemiddelde groei per dag was 1—1% pound per dag. Op een ander dergelijk be drijf zagen we een installatie waar de mest uit 4® feed- lot weer terug in het voer werd verwerkt (recycling). De mest werd terugigedroogd tot 7% vocht en dan verwarmd (broeien)zodat de bacteriën dood gingen. Andere schadelijke bestanddelen werden er ook uitge haald. Deze methode was wel duur, vooral aan droog- kosten. Maar bij de huidige hoge voerprijzen was dit lonend omdat van het niet voor 100 verteerde voer de nuttige voedermiddelen weer teruggewonnen werden. 24 juni op de terugreis DIJ een bezoek aan een boerderij met hoofdzakelijk mais en lu'zerne in Gothenburg zagen we een pers aan het werk die er ronde balen van 400500 kg van maakte met een z.g. Hawk Bilt pers. Deze machine kostte ƒ12.000,Het hooi werd alleen opgerold en er kwamen geen touwen omheen. Deze „loose" rollen wer den later op igrote hopen bij elkaar gereden en bleven dan het hele jaar buiten liggen. Doordat het er zo weinig regent en omdat de bal'en rond zijn, zodat het water er grotendeels afloopt, treedit er weinig verlies op. De capa citeit van de machine was 40 acres per dag. Ook op dit bedrijf bleven alle machines het hele jaar door buiten staan. Men zei dat gebouwen te duur waren om er ma chines in te stallen. Daar het er zo wedniig regende en door de droge lucht waren de machines weinig aan roes ten onderhevig. Vandaar dat de in het voorjaar gezaaide luzerne 's zomers beregend moest worden. Bietenteelt in Colorado MEN teelde de bieten hier voor Great Western Sugar Company op basis van de wereldmarktprijs. Men was dus niet aan quota's gebonden. Hoewel de wereld marktprijs vorig jaar zeer hooig was, ontving men niet meer dan 5550 dollar per ton. Dit kwam omdat de we reldmarktprijzen nogal eens schommelden en Great Western Sugar Company niet altijd op het gunstige mo ment had verkocht. Ook de in de winkels ingevoerde prijzenstops waren van invloed op de lagere prijzen. TER HERINNERING 1 acre 0.4 ha 1 pound 0.45 kg 1 bushel 0.35 hl Toch was men tevreden over de gang van zaken en het bietenareaal in de V.S. was dan ook uitgebreid. De bieten werden op een rijafstand van 55 cm gezaaid op 7 cm in de rij. Men deed dit in verband met de onregelmatige opkomst, door de droogte en omdat men toch over vol doende goedkope werkkrachten kon beschikken. De bie ten worden n.l. met de hand igedund door Mexicanen. Men kende ook elektronische dunners, maar die waren onder de gegeven omstandigheden te duur. Het aantal planten per ha was 62.000 en de stikstofgift ca 200 kg per ha. Als insekticide wordt Temik gebruikt die daar 12,per kg kost. Als onkruidbestrijdtingsmiddel wordt Ro-Neet toegepast, zowel in vloeibare als in granulaat- vorm. Het granulaat gebruikt men bij rij behandeling. Betanal tegen het onkruid past men ook toe, maar men as bang voor verbranding die dit middel veroorzaakt, vooral bij veel zon. De bieten worden 's zomers aange aard en dan geïrrigeerd. Het rooien vindt in oktober november plaats, waarvoor 3-rijige rooiers worden ge bruikt. De opbrengst komt gemiddeld op 1617 ton per acre, terwijl de bruto-geldopbrengst ongeveer 900 dollar per acre is, tegen een kostenpost van 250 dollar per acre. In Colorado wordt ook Veel wintertarwe verbouwd op de droge prairieigronden. Daar de regenval daar niet meer dan 50 mm per jaar is, zaait men om het andere zaaien, mais en soyabonen zaaien en spuiten tegen on kruid worden meestal gecombineerd om zoveel mogelijk tijd en kosten te besparen. In Colorado liggen nog veel woeste prairiegronden, waarop vee wordt gemest. Deze gronden zijn allemaal lössgronden en wanneer die beregend zouden worden, zijn ze zeer vruchtbaar. Men kan daar een rund per 5—6 acres hbuden. Maar we zijn ook op een bedrijf in de Rocky Mountains geweest, waar er maar één koe per 60 acres gehouden kan worden! En in Iowa en Michigan is het één rund per acre! De meeste boerderijen in de V.S. zijn voor de helft eigendom en voor de andere helft pacht. Men betaalt er 60 dollar per acre 375,aan pacht. De grond wordt alleen per jaar vOT*oacht. Pachtwet en pachtcontracten. zoals bij ons in Nederland, van langere duur kent men 'daar niet. Als er dus het volgende j<aar een boer is die meer pacht wil geven, dan kan de eigenaar die grond zó jaar tarwe en het jaar daartussen laat men het land braak liggen. Door het braak liggen komt er weer vol doende vocht in de grond om het vollgende jaar er tarwe op te kunnen telen. Het ras is Hard Red Winter, dit is harde tarwe. De opbrengst ligt gemiddeld 30 bushel per acre, d.i. 2000 kg per ha. De grondprijs van een acre prairiegrond! is slechts 100150 dollar. Ook werd er in deze streek mais verbouwd, echter al leen op geïrrigeerd land. Zo za'gen we een regeninstal latie van 400 m lengte, waarbij een put in het midden lag. Deze installatie kostte 60.00070.000 dollar 150.000 180.000). Men paste hier ook een minimale grondbe werking (niet ploegen) toe, om zodoende zo weinig mo gelijk vocht te verliezen. Enlkeie algemene opmerkingen VOORAL in de droge streken in Amerika past men de laatste jaren veel de minimale grondbewerking toe. De grond wordt dan meestal niet geploegd om uitdrogen ervan te voorkomen en om tijd en energie (dieselolie) te besparen. De opbrengsten waren daardoor aanzienlijk beter. Zo zagen we een perceel waar heit voor het veer tiende jaar achtereen mais stond en de opbrengst was nog steeds goed1. De mais wordt in den regel later aangeaard met een cultivator met grote beitels die geu len maken, waardoor het water kan lopen wanneer er geïrrigeerd wordt. De bewerkingen zoals kunstmest aan die andere boer verpachten. Wanneer een jonge boer wil boeren in dé V. S. en zijn vader heeft nog niet de igjepensdoneerde leeftijd bereilkt dan gaat de zoon óf tij delijk anders werken tot vader 65 is óf hij koopt of pacht er een bedrijf bij en gébruikt de machines van zijn va der. Wanneer deze dan 66 is dan neemt de zoon de boerderij over. Wat ons opviel yas dat in een streek als Iowa en Ne braska, waar veel mais en soyabonen (akkerbouw) ver bouwd worden, zowat bij elke boerderij een torensilo stond. De reden was, dat men in een jaar met slechte maisprijizen de maïs in de silo's opslaat en dan varkens en ossen gaat houden om zodoende toch nog een goed inkomen te krijgen. Wat dat betreft schakelt men daar veel vlugger om en zijn wij in Nederland wel wat te veel gespecialiseerd. Ook de meeste varkens- en runder- mesterijen waren op akkerbouwbedrijven gevestigd. In goede maisjaren (prijzen) wordt de mais aan de handel verkocht. Ik hoop hiermee de belangstellenden een aardig overzicht te hebben gegeven over de P.J.Z. agra rische studiereis en de landbouw in 't algemeen in de V.S. Voor vragen, opmerkingen, enz. schrijve men naar: MARTIEN STEYN, QUARLESPOLDERWEG 2, LEWEDORP. (VTNSDAG 19 augustus j.l. hadden wij ons jaarlijkse zomerreisje van de Néderl. Bond van Plattelands Vrouwen afdeling ZeVen'bergen. Hè, wat een mond vol!! Eigenlijk zouden, we een aindere naam moeten hebben, maar aangezien onze Bond over de hele wereld dezelfde naam draagt is dit een moeilijke kwestie. Voor de nieu we inwoonsters van onze plaats leidt dit wel eens tot misverstanden. Men denkt aan een boerinnenbond, die igéwapend met de breikous naar de bijeenkomsten ko men om het wel en wee rond de boerderij uit te wisse len. Niets van dit alles. Onze afdeling en heel onze vrou wenorganisatie is een gezonde en springlevende bond. Die i's er voor alle dames die hun horizon willen ver breden en zich bezig willen houden met actuele onder werpen, zowel op maatschappelijk als op creatief vlak. Vooral de handenarbeid staat weer op hoog niveau. Dit hebben we weer kunnen zien op de handwerktentoon- stelling van onze Bond, eind mei j.l. in de jaarbeurshal len te Utrecht. Het was geweldig boeiend zoveel hand werktechnieken te zien en de resultaten waren werke lijk subliem. Zo zijn er op allerlei gebied cursussen, waaraan je als lid kunt deelnemen. Bent u nog geen lid? Wel kom in onze kring, u bent hartelijk welkom. WU iets over ons uitstapje. Met 20 dames vertrokken we per bus om 1 uur van de Markt te Zevenbergen. Het was een middag-avond programma dat door velen in de smaak viel. Het was gezellig druk, want onze zuster vereniging Het Vrouwengilde vertrok gelijkertijd per fiets naar Lage Zwaluwe om van daaruit een toCht door de Biesbosch te maken. Overbodig te zeggen, dat we hier niet van pleziertjes houden. Eerst gingen we naar de bloemenkwekerij en te Prin senbeek, waar we rondgeleid zouden worden. We moch ten eerst de anjers bezichtigen en voor we binnen moch ten moesten onze schoenen ontsmet worden. Het was er bloedheet sjowge-jonge wat een hoge temperatuur was het daar! Dit was in hoofdzaak bedoeld voor het jonge groen dat tussen de anjers wordt verwerkt. De plantjes daarvoor worden geïmporteerd uit Italië en kosten dan al 40 cent per stuk. Daarbij komen de hoge stookoliekos- ten. dus u begrijpt dat zo'n takje groen niet goedkoop is. Maar wat een prachtige anjers diep rode, roserood, wit en geel heel mooi. Daarna mochten we de andere kassen zien met aller lei soorten planten en bloemen. We keken onze ogen uit! Er zijn toch altijd weer planten die we niet kennen. Natuurlijk namen we allemaal een bloemetje mee en terwijl alles vakkundig werd ingepakt genoten we van een heerlijk kopje koffie tussen de bloemen. MADAT de planten onder in de bus veilig waren op- geborgen, gingen we richting Tilburg om een be zoek te brengen aan het Textielmuseum, waar we om 3 uur werden vertoacht. Door de heer Jansen werden we hartelijk ontvangen en rondgeleid. Hij demonstreer de met veel vakkennis een spinnewiel. Daarna mochten enkele dames het proberen, maar daar kwam niet veel van terecht, alhoewel het toch wel te leren zou zijn. erder kregen we uitleg over een weefgetouw uit de 16e eeuw. Wel knap om zo'n weefgetouw uit te vinden, die garens kan verwerken tot weefsels. De eerste weefge- stoeltes bestonden uit 2 schachten, die door voetpedalen voortbewogen worden. De weefgetouwen zijn zó gemaakt dat 2 groepen draden n.l. kettingdraden of schering, lengtedraden dus, geleidelijk van een boom worden ge wikkeld en de z.g. inslagdraden, kruisgewijze het geheel doorvlechten met behulp van de schachten, waarop de draden zich bevinden. Zo kunnen allerlei patronen in het doek geweven worden, maar het vergt wel geduld en behendigheid. Vroeger waren het de mannen die het weefgetouw zo'n 16 uur per dag bedienden, terwijl de kinderen de garens op de spoelen wonden. We zagen verschillende modellen, o.a. een contrabas en een weefgetouw afkom stig van Koningin Emma. Zou ze hierop haar eigen uit zet geweven heibben? Ook zagen we kantklossen, wat een gewirwar van klosjes, maar wel heel mOoi. De schoolkinderen uit Til burg kregen les in weven en er hin'gen enkele werk stukken waarvan sommige echt goed waren. EEN ,film gaf ons een beeld hoe de wol van het schaap en het vlas tot linnen werden verwerkt. Voor een winterjas was maar 2% kg wol nodig. Maar met de komst van de industrieën is er veel werk uit handen ge nomen. Na de film was er noig een verrassing, n.l. het verloten van een wollen geweven sjaal. Het aardige hier- 'van was, dat onze présidente, mevr. R. Hartman, deze toon. Interessant waren de vele foto's over de verwer king van het vlas;.zoals het roten repen en zwengelen. Hieruit is ook het*nlaatsje „Zwingelspaan" ontstaan. Er stonden ook verschillende poppen met de Brabantse kle derdrachten o.m. ook Zevenbergen. Ze droeg een zwarte lakense jurk tot op de grond met een blauwe schort voor en een vanvoren geplooide muts van neteldoek. Voldaan over deze bezienswaardigheden van onze voorouders gingen we via Öisterwijk naar hotel Groot Speijk, om een kopje koffie te drinken met een slag roompunt of heerlijk te eten. We zaten heerlijk buiten tussen de bomen in het zonnetje, doch een regenbuitje kon de zon niet langer op onze gezichten zien schijnen en verjoeg ons naar de bus. We zetten onze tocht voort naar Gilze-Rijen, waar we in het Motel een heerlijk etentje verorberden en nog eens napraatten over de fijne middag en dan nog wel zo dicht bij huis. En wat betreft „Jonker Fris", waar wij ter elfder uren niet meer ontvangen konden worden, die waren wij al helemaal vergeten. Veel dank aan het bestuur, die in zo n korte tijd een fijn programma wist klaar te stomen. Namens alle dames hartelijk dank en tot een volgende keer. D. C. T. v. A., Zevenbergen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17