Veetentoonstelling te Oostburg 1975 Brucelloze onderzoek op geïmporteerde varkens geadviseerd 8 Ing. I. HAMMING Ing. J. J. ZONDERLAND C.A.R. - Goes Op 16 juli 1975 werd deze ten toonstelling voor de 38ste keer ge houden. In het verleden was het de gewoonte om de derde woensdag in september hiervoor te bestemmen. Vorig jaar waren er evenwel duide lijke aanwijzingen dat september een minder geschikte tijd is en dat juli beter zou passen. De deelname was dan ook groter dan vorig jaar. De publieke belangstelling, mede door de opkomst uit België, stemde tot tevredenheid. RUNDVEE ÏYE kwaliteit van de ingezonden dieren bewoog zich op het niveau van vorig jaar en zorgde niet voor verrassingen. Hoewei er meer dieren gekeurd werden, was het aantal eerste prijzen nauwelijks groter dan vorig jaar, terwijl "het aantal tweede prijzen ongeveer verdob belde. Gelukkig is het aantal inzenders toegenomen, namelijk Annie 74. Algemeen kampioene oudere melkkoeien. Koe met mooiste uier. Eig. H. Freijzer, Zaamslag. Links: kampioen ooi 9554 van G. J. A. Ferket. Rechts: Res.-kampioene Z 1458 van Gebra Goethals. nu 17 t.o.v. vorig jaar 13. De voornaemste uitslagen zijn: kampioen stier: Heabeltjes Sultan van R. Focke; beste kalfvaars: Belter Emma 109 (V. Blitsaerd Sendy) van A. E. de Milliano; koe met mooiste uier: Annie 74 (V. Noordster 64 van ft. Freijzer; kampioene jongere melkkoeien: Neeltje 3 (V. Keimpe 1) van G. Will ems reserve jongere melkkoeien: Klaver 105 (V. Oostwaar- der 23) van J. J. Vermue; kampioene oudere melkkoeien: Annie 74 van H. Freij zer; reserve oudere melkkoeien: Dina 26 van G. Ingels; algemeen kampioene: Annie 74 van H. Freijzer. Van de volgende eigenaars werden groepen la ge plaatst: G. Willems, G. Ingels, P. A. P. Dieleman, Iz. de Feijter en P. J. Provoost Links: Kampioen ram Z 1965 van H. C. Ruiysse en J. de Jonge. Rechts. Rea-kampioen Z 1936 van Gebr.. Goethals. Zoals gezegd viel de kwaliteit van de rammen niet helemaal mee, doordat er geen duidelijke toppers bij za ten. Kampioen werd de 2-jarige ram Z 1965 van H. C. Buijsse en J. de Jonge, Biervliet. De reserve-titel werd behaald door Z 1936 van Gebr. Goethals, Westdorpe. De ooien vormden zoals gewoonlijk het sterkste onderdeel van de keuring in Oostburg. Kampioene werd 9554 van G. J. A. Ferket, Sluis, een fraai gelijnde ooi. Goethals behaalden ook hier de reserve-titel met de 2-jarige ooi Z 1458. In ieder keuringsverslag valt bijna te lezen dat de lammeren niet het sterkste onderdeel van de keuringen vormen. Dat was ook in Oostburg het geval. Dit is ten dele te verklaren doordat in deze categorie nog het minst geselecteerd is. De kopnummers bij de oeien met lamme ren en de tweetallen ooi- en ramlammeren waren van best gehalte en uniform. Vier keer werd een stel van Links: Kampioen geit Witte. Rechts: Res.-kampioen Jagke 5, beide van Ant. v. Dors- selaer. Zowel de kampioens- als de reserve-titel gingen naar een geit van de jonge fokker Ant. van Dorsselaer, Pau- luspolder. Kampioene werd Witte en reserve-kampioene Jagke 5. In de rubriek geiten met afstammelingen wer den door mevr. Vanhullu maar liefst 7 groepen voorge bracht, een bijzondere prestatie. Als beste lam werd aan gewezen Mieneke van mevr. Varibulle. Bij de dwarggei- ten waren de eerste prijzen voor de geiten Leto en Petra van A. E. de Milliano. Overzicht van de le prijzen bij de geiten le prijzen A. Dees. Temeuzen 3 A. van Dorsselaer, Pauluspolder 7 A. E. de Milliano, Oostburg 5 A. Smulders, Hulst 1 Mevr. Vanhullu, Zuidzande 12 Overzicht van de eerste- en tweede prijzen rundvee (inclusief groepsprijzen) eerste tweede J. A. Dees, Sas van Gent 1 P. A. P. Dieleman, Sluiskil 2 2 Gebr. Dobbelaer, Biervliet 4 3 Iz. de Feijter, Zaamslag 7 3 H. Freijzer, Zaamslag 2 1 R. Focke, Sluis 2 1 C. N. den Hamer, Schoondijke 6 1 G. Ingels, Biervliet 8 A. E. de Milliano, Oostburg 9 2 F. Modde, Oostburg 3 6 P. J. Provoost, Cadzand 3 3 P. A. Riemens, Hoek 3 4 J. de Rijcke, Sluis 5 2 Gebr. Rijckborst, St. Kruis 1 J. J. Vermue, Oostburg 2 1 L. M. Vinke en Zn., Hengstdijk 8 5 G. Willems, Ede 6 1 SCHAPEN |VE inzending schapen was in vergelijking met 1974 aanzienlijk groter. Negen inzenders zorgden voor een aanvoer van 11 rammen, 71 ooien en 48 lammeren. De verplaatsing van deze regionale fokveedag naar een vroeger tijdstip was hierdoor toch wel een succes. Voor de keuring was zelfs belangstelling van fokkers uit an dere provincies en uit België. We hadden echter de indruk dat de kwaliteit niet ge heel het niveau van voorgaande jaren kon halen, met name niet bij de rammen. Dit kwam mede doordat de konditie rond deze tijd nog niet zo goed is als in septem ber, wanneer de schapen over het algemeen in optimale „vorm" verkeren. Belter Emma 109. Kampioene kalfvaarzen. Eig. A. E. de Milliano te Oostburg. Gebr. Goethals eerste, 1 keer van I. J. Risseeuw en lx van G. J. Ferket Bij de groepen afstammelingen, ouder dan een jaar en bij de bedrijfscollecties, was de le prijs voor een groep van G J. A. Ferket. Bij de groepen lammeren werd de groep van Gebr. Goethals eerste. Tenslotte werd als beste ramlam aangewezen 9995 van Gebr. Goethals. Overzicht van de le en 2e prijzen bij de schapen eerste tweede H. Buijsse en J. de' Jonge, Biervliet 3 10 G. J. A. Ferket, Sluis 13 Gebr. Goethals, Westdorpe 17 A. E. de Milliano, Oostburg 2 Gebr. De Milliano, Oostburg 9 1 P. J. Provoost, Cadzand 1 2 I. J. Risseeuw. Oostburg 18 4 A. van de Voorde, IJzendijke 11 3 J. de Feijter, Groede 1 GEITEN JARENLANG is mevr. Vanhulle in Oostburg de groot- ste en vaak zelfs de enige inzender van geiten ge weest. De grootste inzender was ze ook nu weer. Geluk kig was er nu ook een flink aantal geiten van andere inzenders, waardoor de keuring veel aantrekkelijker werd. Vijf geitenhouders uit Zeeuws-Vlaanderen zonden in totaal 43 geiten in, waardoor enkele dwerggeiten. De jury was over het algemeen goed te spreken over de kwaliteit van de geiten. Enkele keren moest ze echter een opmerking maken over de hoefverzorging. Een goe de hoefverzorging is in het algemeen belangrijk voor onze dieren, maar zeker voor dieren welke op een keu ring komen. Kampioen vetvee. Eig. Cuelenaere te Oostburg. Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren ONLANGS werden in ons land 20 Belgische Land- varkenbiggen op een leeftijd van 8 a 11 weken ge ïmporteerd, Deze import vond plaats om na te gaan of door middel van kruisingen tussen bet Belgische en het Nederlandse varken verbeteringen in rentabiliteit en slachtkwaliteit van de nakomelingen te verkrijgen wa ren. Door de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren is des tijds 'besloten dat de met een geldig EJEG.certificaat in gevoerde varkens nog nader onderzocht dienen te wor den voordat deze gelijkgesteld kunnen worden aan Ne derlandse varkens met een gezondheidsverklaring. Dit onderzoek vond plaats nadat deze geïmporteerde varkens 3 maanden in een quarantainestal waren ge plaatst. Bij 7 van de 20 varkens werden positieve reacties bij het 'bloedonderzoek vastgesteld die veroorzaakt wa ren door Brucellose. Naar aanleiding hiervan werd door de Veeartsenij kundige Dienst tot overname besloten. Uit deze import van Belgische Landvarkenslbiggen zijn gelukkig geen nadelige gevolgen voor de Nederlandse varkensstapel voortgekomen. We zijn echter bevreesd dat op een aantal bedrijven nog geïmporteerde varkens en speciaal beren aanwezig zijn, die niet onderzocht werden op Brucellose. WAT IS BRUCELLOOSE BU VARKENS? IIET is een ziekte die veroorzaakt wordt door Brucella suis, een ziektekiem die bij varkens ernstige vrucht baarheidsstoornissen teweeg kan brengen, zoals niet be ng worden, verwerpen en doodgeboorte van voldragen biggen. Ook komt het voor dat levend geboren biggen zo zwak zijn dat ze praktisch alle sterven. De ziekte behoort tot de dekinfecties. Besmette beren blijden normaal dekken en infekteren tijdens de dekking de zeugen. De besmette zeugen kunnen door uitvloeiing uit de schede, varkens, waaronder ook de beer, besmet ten. Behalve vruchtbaarheidsstoornissen kunnen ook kreu pelheden en abcessen het gevolg zijn van een infektie met deze ziektekiemen. Niet alleen varkens zijn gevoe- (Zie verder pag. 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8