29-30-31 open dagen Vlag in top bij bouw hoofdkantoor Suiker Unie te Breda Graansituatie in de gemeenschap 4 land- en tuirtxxw mechaisafe Cehave nv hazeldonk I-IET onderstaande arrest heeft betrekking op koop en verkoop. Het is bekend dat het daarmee samen hangende „kopers-risico" al vaak tot vervelende situaties aanleiding heeft gegeven. De rechtspraak is een middel om deze onrechtvaardigheden zoveel mogelijk uit te slui ten. Het gaat hier om een arrest van de Hoge Raad van 4 mei 1951 en is te vinden in de Nederlandse Jurispruden tie van 1952 onder nummer 129. In de juridische literatuur wordt dat als volgt vermeld: (HR 4 mei '51; NJ 1952, nr. 129). Het volgende was het geval: A verkoopt aan B zijn op gepachte grond geëxploiteer de boomkwekerij met dien verstande dat A aan B garan deert dat de pacht op B zal overgaan. De verpachter voelt daar niets voor en weigert met B een pachtover eenkomst aap te gaan. B eist ontbinding van de koop overeenkomst op grond van wanprestatie. De rechtbank wijst de vordering van B af omdat A er niets aan kan doen dat de verpachter niet meewerkt en er dus van wanprestatie van A geen sprake is. ^\OK in Hoger Beroep (bij het Gerechtshof) wordt de vordering van B afgewezen met de overweging dat A niets heeft gedaan of nagelaten, waarvan het doen of nalaten van hem gevergd kan worden. B laat het er (nog) niet bij zitten en vraagt een uit spraak van de Hoge Raad (cassatie). Hier heeft hij suc ces, doordat de Hoge Raad omgaat: overwegende dat een partij voor een gegarandeerde voorwaarde in moet staan, ongeacht of die partij daaraan zelf iets kan doen en/of, daarbij enig verwijt treft. TW is een duidelijke stap ten voordele van de koper. Tot vóór dit arrest werd een garantie slechts als een (voorwaardelijke) plicht tot schadevergoeding be schouwd. De overeenkomst bleef in stand. Door de nieuwe opstelling van de Hoge Raad kan nu ontbinding van de overeenkomst bereikt worden via een beroep op wan prestatie. Van de sterke positie van de verkoper in ons recht is hierdoor (weer) een stukje afgeknabbeld. Hoe belangrijk dat kan zijn zullen we volgende keer zien bij de bespreking van het „verse-koe" arrest. (HR 29 juni 1941; NJ 1941, nr. 781). OGGEL. [yiNSDAG 19 augustus j.l. was het (zij het een bescheiden) feestelijke dag voor de velen die direkt dan wel indirekt bij de bouw van het nieuwe hoofdkantoor van de Coöp. Vereniging Suiker Unie U.A. aan de Ettensebaam te Breda betrokken zijn. De bouw was toen zover gevorderd dat het hoogste punt bereikt was. De bouwwereld traditiegetrouw ging die dag de vlag omhoog en was dit aanleiding tot enig feestelijk gebeuren. Daar de slechte werkomstan digheden in het natte najaar 1974 bepaald geen aanleiding hadden gegeven om 'eerder aan de bouw van het hoofdkantoor aandacht te besteden, werd deze ge legenheid door de technische staf van de Suiker Unie aangegrepen om in een persbijeenkomst op het bouwterrein nadere informatie te verstrekken over de planning, opzet en de vorderingen van de bouw. Technisch-direkteur ir. R. H. van Krevelen ging daarbij vooral op de planning en opzet in en bouwdirekteur L. M. Kramer van het Bureau Berenschot, die de bouw begeleid, meer op del technische details. DEEDS in 1970 werd aan het E.T.I. Zeeland de studieopdracht gegeven een optimale vestigingsplaats voor het nieuwe Suiker-Unie Hoofdkantoor uit te zoeken. Tot nu toe zijn de vele afdelingen op verschillende plaatsen geves tigd n.l. twee kantoren in Rotterdam, drie te Roosendaal en één in Stamperfcjgat en één te Dinteloord. Onderling kontakt en uitwisseling van gegevens enz. is door deze spreiding een moeilijke en tijdrovende zaak die de efficiëncy van de bedrijfsvoering niet ten goede komt. Concentratie bleek een noodzaak, waarbij uit technische over wegingen de centrale laboratoria en de huisdrukkerij buiten beschouwing zijn gelaten. ITIT het E.T.I.-rapport, waarbij de voor- en nadelen van verschillende vesti- gingsplaatsen ornder de loep werden genomen, bleek overduidelijk dat een centrale ligging te Breda verre de voorkeur verdiende. Een tweede studie van Ir. W. C. A. van Heesewijks Bureau voor Ruimtelijke Ordening N.V. te Vught kwam tot dezelfde conclusie. Het was toen reeds 1972 geworden en in augustus- september werd door het Bureau Heesewijk in samenwerking met een speciale Suiker-Unie werkgroep een globaal programma opgesteld betreffende de eisen waaraan het nieuwe hoofdkantoor zou moeten voldoen. Begin 1973 werden de eerste besprekingen met de gemeente Breda gevoerd over een mogelijke aan koop van een bouwterrein. In juli 1973 volgde het nemen van optie op 1.9 ha aan de Ettensebaan. De keuze van een architect voor het ontwerp was bereids gevallen op prof. W. G. Quist te Rotterdam, terwijl m$dio augustus 1973 ook verschillende technische adviesbureaux werden ingeschakeld. Medio februari; 1974 werden de bouwplannen en het budget voor de nieuwbouw door Suiker- Unie direktie en bestuur goedgekeurd en de bouwvergunning bij de gemeente aangevraagd. Medio augustus werd de goedkeuring van G.S. verkregen "terwijl tussentijds Sprangers Bouwbedrijf N.V. te Breda geselecteerd werd als uitvoerder van de bouwopdracht en tijdens de uitwerking van het ontwerp meteen inge schakeld. Met als voordeel dat de technische uitvoering van het begin af ge toetst kon worden door ter zake kundigen die uiteindelijk de opdracht moeterV uitvoeren, een beter kosteninzicht werd verkregen, sneller gewerkt kan worden en de bouwkosten lager kunnen zijn. Hetzelfde geldt voor de electrische en kli- maattechnische voorzieningen, waartoe zelfstandige ontwerpers ingeschakeld wer den die technisch over de juiste know-how beschikken. AP 28 augustus 1973 werd met het grondwerk begonnen terwijl medio oktober de officiële bouwvergunning van Bouw- en Woningtoezicht van de gemeen te Breda werd ontvangen. 22 oktober werd gestart met de werkzaamheden aan de kelderfumd'ering waarna in de daaropvolgende maanden begane-, le- en 2e- verdiepingsvloer volgden. Op 2 april werd met het metselwerk begonnen. Nu dus werd op 19 augustus het hoogste punt bereikt! Er als er zich geen tegen slagen voordoen zal in april 1976 de oplevering kunnen plaatsvinden waarmee dan een periode van ruim 5 jaar voorbereiding en uitvoering een einde komt en een investering van ca. 16 miljoen gulden is gerealiseerd. Overigens zo wees ir- Van Krevelen er op zal deze investering geen invloed uitoefenen op de ca 40 miljoen die jaarlijks in de suikerfabrieken van de S.U. geïnvesteerd worden en geen afremming van dit investeringsbeleid tot gevolg hebben. yAN de technische details willen wij vermelden: een gebouw van- bijzondere vormgeving met afmetingen van 37.80 x 39 m, 26.500 m2 waar volgens de diagonalen een kwart uitgesneden is met kelder begane grond en vier verdiepingen en uitbreidingsmogelijkheden voor een vijfde verdieping met een totale vloeroppervlakte van 6.600 m2. Konstruktie, betonskelet, in- en uitwendig bekleed met rode handvormsteen. Inspringende gevels uitgevoerd in 3 lagen glas met „looproosters en beweeg bare zonweringsroosters. Veel aandacht is besteed aan de isolatie, terwijl de vrijkomende warmte van de beglazing, volgens een in Amerika ontwikkeld systeem, teruggewonnen wordt en in de winter voor verwarming en in de zomer voor koeling (air-conditioning) wordt gebruikt. Het gehele gebouw is air conditioned (er kan geen raam open) volgens systeem „freng-air" stralingsplafond met een 3-voudige ventilatie (kosten- en energiebesparend!). Verlichting is min of meer individueel en wordt vooral daar toegepast waar gewerkt wordt. Een indruk van de indeling van het gebouw geeft het volgende overzicht: KELDER - technische installaties, archief enz. BEGANE GROND - administratie, computercentrum. le VERDIEPING - verkoop, buitendienst, bieten-administratie, boekhou ding enz. 2e VERDIEPING - bestuur, direktie, secretariaat. 3e VERDIEPING - Limako B.V., pulpafdeling, orderadministratie enz. 4e VERDIEPING - personele- en sociale zaken, inkoop enz. De aard van de werkzaamheden van de verschillende afdelingen brengt met zich mee dat hier gekozen is voor de individuele werkruimte voor de betreffen de staffunktionarissen. En niet op de momenteel zo in zwang zijnde grote „open" werkruimten, grote zalen, waer toch ieder weer zijn eigen plekje probeert te maken! Als in april 1976 het S.U. hoofdkantoor in gebruik genomen gaat worden, zullen de gedachten ook zeker even teruggaan naar juli 1809 toen in Axel Zeeuwse en Brabantse akkerbouwers besloten tot oprichting van de Eerste Coöperatieve Ne derlandse Bietwortel Suikerfabriek over te gaan, één van de voorlopers van de in 1966 gestorte Suiker-Unie! Zij zullen zeker niet gedacht hebben dat zoveel jaren later de Coöperatieve Suikerindustrie over een dergelijke moderne huis vesting de beschikking zou krijgen. BI. Aan mededelingen van de Europese Commissie ter zake van de graansituatie ontlenen wij de volgende bij zonderheden. Zachte tarwe. Hier bedraagt het areaal 8,8 miljoen ha, wat 0,7 miljoen ha minder is dan vorig jaar, in hoofd zaak toe te schrijven aan slechte weersomstandigheden. De produktie wordt geraamd op 36,2 miljoen ton of 5,4 miljoen ton minder dan in 1974/75. Rekening houdende met een geraamd verbruik op eigen bedrijven van 7,2 miljoen ton 0,8 miljoen ton) en een eindvoorraad per 1 augustus 1975 van 6,8 tot 7,5 miljoen ton (+'1,1 tot 1,8 miljoen ton) wordt verwacht dat 35,8 tot 36,5 miljoen ton van de totale produktie in de Gemeenschap voor verkoop over de markt beschik baar komt. Deze hoeveelheid moet nog worden verhoogd met een om kwaliteitsredenen te verwachten invoer uit derde landen van 4 miljoen ton, zodat per saldo beschik baar zal zijn 39,8 tot 40,5 miljoen ton vergeleken met 43,3 miljoen ton in 1974/75. Men gaat ervan uit dat voor menselijke consumptie weer ron'd 22,5 miljoen ton zal worden aangewend en rond 6 miljoen ton voor veevoeder, terwijl de eindvoor raad per 1 augustus weer tot een normaal niveau van 4,5 miljoen ton zal zijn teruggebracht. Op basis van deze cijfers zou 6,8 tot 7,5 miljoen ton zachte tarwe voor uitvoer naar derde landen beschik baar zijn, vergeleken met 7,8 tot 8,1 miljoen ton in 1974/75. Voorlopig is geraamd dat 2,5 tot 3,2 miljoen ton in de vorm van zachte tarwe, 3 miljoen ton ir? de vorm van •bloem en 1,3 miljoen ton als voedselhulp zal worden uit gevoerd. Gerst. Hiervan is 8,9 miljoen ton ingezaaid vrijwel evenveel als vorig jaar. De produktie raamt men op 31,8 miljoen ton, of 1,9 miljoen ton minder dan in 1974/75. Uitgaande van een invoer uit derde landen van 1,3 mil joen ton wordt verwacht dat voor uitvoer naar derde landen 0,7 miljoen ton beschikbaar zal zijn (1,4 miljoen ton in 1974/75. v. d. W. Zuiddijk 11 te Langeweg Elke dag van 10.00-17.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4