LANDBOUW EN ECONOMISCHE CRISIS I ONS COMMENTAAR maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw ên veeteelt in zeeland en noord:brabant zlm land- en tuinbouwblad VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 63© Jaargang - No. 3295 De maand september is zowel op de akkerbouw- als de gemengde bedrijven een bijzonder drukke maand. Niet alleen vraagt het binnenhalen van de aardappelen, uien- en bruin© bonenoogst de volle aandacht maar vraagt ook de graszaad- en koolzaadpercelen, de onkruidbestrijding in de stoppel, de najaarsbemesting enz. de nodige tij d. Voor de gemengde bedrijven komt daar onder meer nog de graslandverzorging en de voederwinning bij. Op pagina 10 en 11 wordt uitvoerig op de verschillende werkzaamheden ingegaan. De geringe arbeidsbezetting op de bedrijven dwingt de boer tot een goede organisatie en aanpak, bijv. door samenwerking met collega's en/of loon- wer ker. I-JET wordt steeds duidelijker dat onze westerse sa menleving één van haar ergste economische dieptepunten sedert de tweede wereldoorlog doormaakt. De nog steeds toenemende werkeloosheid als gevolg van de stagnerende en vaak teruglopende bedrijvigheid in vele bedrijfstakken is daarvan wel het belangrijkste symptoom. Optimistische geluiden als zou men het diepte punt van de inzinking hebben bereikt blijken steeds weer te voorbarig te zijn. Werktijdverkorting en ontslagen vor men nog immer één van de vaste punten in de dagelijk se nieuwsuitzendingen. Nu zou het ons in dit kader te ver voeren om uitvoerig op de oorzaken van de huidige economische crisis in te gaan. In het vele wat hierover al gezegd en geschreven is worden natuurlijk inflatie, olieprijsvevhogingen en indexering van lonen en prijzen vaak als de belangrijkste oorzaken genoemd. Anders dan in de jaren dertig trachten praktisch alle regeringen nu een oplossing te vinden door extra geld in het econo misch raderwerk te pompen. Anders ook dan in de der tiger jaren wordt de crisis door het grote publiek eigen lijk maar zeer weinig aan de lijve ondervonden. Immers onze huidige sociale werkgeving en het on danks alles blijven ddorberekenen van de prijsstijgingen in de lonen, betekenen dat van de loon- en salaristrek- kenden nauwelijks of geen financiële offers worden ge vraagd. Zelfs diegenen die werkloos zijn kunnen gelukkig nog op dusdanige uitkeringen terugvallen, dat men zijn levenspeil redelijk kan handhaven. Wat natuurlijk niet wegneemt dat werkloos worden door de meesten in onze samenleving als bijzonder vervelend wordt ervaren. Het zijn vooral de kleine zelfstandigen en diegenen die van een niet inflatievast inkomen moeten leven die de groot ste financiële offers moeten brengen! TOEKOMSTBEELD IA7IJ vragen ons overigens af of alle oplossingen die nu worden voorgestaan om uit de crisis te komen nog wel passen in de tijd en omstandigheden waarin we vandaag de dag leven. Natuurlijk is het terugdwingen van het inflatietempo absoluut noodzakelijk. Aan de andere kant wordt het werkgelegenheidsvraag stuk vooral getracht op te lossen door, via investeringen stimulerende maatregelen en het opschroeven van de koopkracht, de totale produktie op te voeren. Zonder twijfel was dit de oplossing voor de dertiger jaren ge weest. Vandaag de dag betwijfelen wij of we daarmee niet van de regen in de drup komen. De technische ontwikkeling maakt immers nog iedere dag grote vorderingen. Steeds minder mensen kunnen dus steeds meer goederen produceren. Wij betwijfelen of onze westerse maatschappij nog wel behoefte heeft aan steeds meer van vele (min of meer luxe) goederen. Daar komt de vraag bij of de wereld nog wel lang bij machte zal zijn om de grondstoffen hiervoor te leveren. Zeker als we er van uitgaan dat ook de derde wereld toch recht heeft op een belangrijk deel van deze grond stoffen. Wij vragen ons dan ook af of de technische ont wikkeling en het bestaande arbeidsoverschot niet veel meer benut zal moeten worden om de mens in staat te stellen via korter werken meer tijd voor andere (vaak niet-materiële) zaken te gunnen. Natuurlijk kan dat alleen wanneer we met z'n allen bereid zijn om dan ook van steeds maar weer nieuwe loon- en salarisverhogingen af te zien. Naar onze mening is daar in feite in de komende jaren al geen ruimte meer voor. Slechts*dié bevolkingsgroepen die nu nog een aan- In dit nummer o.m.: -*• O.V.M.-verzekeringen: helaas is niet iedereen eerlijkPagina 3 •fc Vlag in top bij bouw hoofdkantoor Suiker Unie te Breda Pagina 4 Doorwas in consumptie-aardappelen Pagina 5 Nieuwe ontwikkelingen in de bietenoogst Pagina 7 Snijmais met ureum- mineralen Pagina 9 9|é Fokveedagverslagen Oostburg en Schouwen- Duiveland Pagina 8/9 Voor de vrouw Pagina 19 merkelijke achterstand hebben moeten in de gelegenheid worden gesteld dit in te halen. En dat worden na de laat ste strukturele verhogingen steeds minder degenen die in de buurt van het minimumloon zitten, maar steeds meer de grote groep van kleine zelfstandigen. LANDBOUW W'ET een extra sterk opschroeven van produktie en consumptie, maar een verlaging van de werktijd gekoppeld aan een stabilisatie van het loonniveau is voor de verdere toekomst dus in onze ogen de oplossing waar naar toe gewerkt moet worden. Het is overigens duidelijk dat voor het zover is er in het maatschappelijk krachten veld nog heel wat moet veranderen. Hoe is nu de positie van de land- en tuinbouw in dit geheel? Wij dachten fun damenteel niet veel anders dan in de industriële sektor. In de landbouw weten we in feite al lang dat een onge breidelde uitbreiding van de totale produktie geen op lossing meer biedt. Immers de welvarende westerse con sument kan nog wel luxer gaan eten, maar niet meer! En voor die gebieden in de wereld waar nog op grote schaal geregeld honger wordt geleden, wordt steeds duidelijker dat een oplossing op langere termijn alleen gevonden kan worden door de produktie van voedsel in die landen zelf sterk op te voeren. Alleen rechtstreekse voedsel hulp in noodsituatie's zal dan in de eerstkomende tijd nog wel nodig blijven. Ook voor de landbouw geldt in prin cipe dat de voortschrijdende technische ontwikkelingen in de toekomst meer en meer benut zullen moeten wor den om de arbeidstijd voor de boer en tuinder terug te brengen en niet meer zozeer de produktie per man voorts durend op te voeren. ACHTERSTAND INHALEN T^IT laatste kan evenwel eerst dan mogelijk worden indien de inkomensachterstand ten opzichte van de loontrekkenden is ingehaald. Van inhalen zal naar onze mening eerst dan sprake zijn wanneer de boeren- prijzen voor de landbouwprodukten struktureel dusdanig zijn verhoogd dat op het boerenbedrijf, waar voor één man werk is bij normale werktijd, een met andere be volkingsgroepen vergelijkbaar verteerbaar inkomen wordt gehaaid. Natuurlijk is dit niet met een schaartje te knippen en zullen er van jaar tot jaar verschillen blijven voorkomen. Gemiddeld over enige jaren gerekend zal de beloning in de land- en tuinbouw evenwel omstreeks 100% van de beloning daarbuiten dienen te zijn en niet geregeld 20 30% lager zoals we nu al een paar jaar kunnen konstateren! Voorwaar ook als de economische crisis in de komen de tijd over haar dieptepunt heen komt, blijft er dus nog genoeg werk voor de politieke Jeiders en vertegenwoor digers der diverse maatschappelijke belangengroeperin gen over. Dat geldt ook voor de vertegenwoordigers van de boe renstand. Voor hen dient natuurlijk in de eerste plaats het blijven vechten voor een relatieve verbetering van de positie van boer en tuinder op korte tijd voorop te staan. In dat kader kan en mag de huidige moeilijke econo mische situatie voor deze overheid geen reden zijn om effektieve maatregelen voor land- en tuinbouw zowel in de sfeer van de prijzen als van de sociale en fiscale las ten, op de lange baan schuiven. Boeren en tuinders en hun organisaties zullen dat overigens ook zeker niet ac cepteren. Niettemin blijft het ook voor ons zaak om daarnaast de ontwikkelingen en perspektieven voor de wat verdere toekomst niet uit het oog te verliezen. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1