Ut^U AKTIVITEITEN AGENDA (§eiuld De tweede week van de agrarische studie week naar Amerika M 17 juni Bezoek aan een akkerbouwbedrijf in Atlantic in Iowa UET (bedrijf was 900 acres groot en werd alleen gedaan door de boer zelf. Alleen in drukke perioden hielp zijn vrouw hem bij de werkzaamhden. Op de helft van het bedrijf werd mais geteeld, op de andere helft soya bonen. Kunstmest werd alleen aan de mais gegeven en in de vorm van vloeibaar ammoniak geïnjecteerd. Zaai tijd van de mais begin mei, op een rijafstand van 90 cm. Op dit bedrijf had men verschillende proefvelden voor onkruidlbestrijding.In deze streek werd daarvoor in de mais het meest Atrazin maar ook Lasso en Bladex toege past. In de soyabonenteelt gebruikt men Sencor. Atrazin vond men nogal gevaarlijk omdat bij een beetje over dosering er bij de soyabonenteelt in 't jaar daarop groei stoornis optreedt en daarvan wordt schade ondervonden. De algemene indruk was dat zowel de mais als de soya bonen er schoon (onkruidvrij) bijstonden. De soyabonen werden in de tweede helft van mei gezaaid. De oogsttijd is in oktober. Voor de mais is dit novmber. De opbrengst van de soyabonen is 40 bushel per acres, dus 3000 kg per ha. De prijs kan zeer veel verschillen en is afhankelijk van dc wereldmarkt. Zo is vorig jaar de prijs 9 dollar per bushel geweest. Op dit moment (juni 1075) was de prijs van de soyabonen 5 dollar per bushel. Ds produktiekosten van soyabonen zijn ca 128—130 dollar per acre. De soyabonen worden naar het zuiden van de V.S. vervoerd (door graanhandelaren) waar er olie uitgeperst wordt voor o.a. de margarineindustrie. De „schroot" wordt in de veevoedersektor gebruikt. De produktie van de mais is 135150 bushel per acre, de prijs 2,70 dollar per bushel tegen produktiekosten van 180 per acre. De grondprijs in deze streek was 1000 1200 dollar per acre. Bezoek aan een varkensfokbedrijf in Atlantic MEN had hier 150 zeugen en 600 mestvarkens met 1100 acres grond bestemd voor de teelt van mais. Deze mais werd in silo's opgeslagen, later gemalen, met protein en gemengd en met een vrachtauto met een mixer aan de beesten vervoerd. De zeugen met de biggen wer den in opfokruimten gehouden die 's winters door een centrale verwarming werden verwarmd. De prijs van de (biggen was omgerekend ca 100,per big. De mest varkens liepen in boxen in de buitenlucht met daarach ter een klein afdak om 's nachts te slapen. Men leverde per week 50 varkens af met een .gewicht van 200 pound. De prijs was 52<53 dollar per 100 pound (1 pound 0,454 kg). De kostprijs was 50 dollar per 100 pound. 19 juni Luzerneteelt in de V. S. WE hebben allereerst een bezoek gebracht aan een coöperatieve luzernedrögerij in Lexinton in Ne braska. De capaciteit van de drogerij was 7 ton gedroog de luzerne per uur. De gehele installatie kostte 250.000 dollar. Men had 3 oogstmachines (veldhakselaars met een grote voorraad bak erop) en beschikte over 6 vracht auto's voor de afvoer ervan. De hakselaars kosten 48.000 dollar per stuk. Wat ons opviel was, dat de gehele instal latie droogtrommels e.d.) gewoon in de buitenlucht op gesteld was. Doordat het er zo weinig regende kon men daardoor op gebouwen besparen. TER HERINNERING 1 acre 0.4 ha 1 pound, 0.45 kg 1 bushel 0.35 hl Op de afvoerpijp voor de warme lucht uit de droog- trommel zagen we een zuiginstallatie die de fijne luzer- nestofdeeltJjes terug in de droogtrommel bracht. Zodoen de werden de eiwitrijke stofdeeltjes teruggewonnen in het voer enf de lucht minder verontreinigd. Men ver stookte per jaar voor 12.000 dollar aan stookolie. Hier werd alleen maar luzerne gedroogd. Snij mais en natte pulp kwam niet voor. Naast de drogerij stonden 2 silo's van elk 117 ton. De luzernebrokjes waren bestemd voor binnenlands gebruik, maar er was ook veel export. De coöp. drogerij had vorig jaar een prijs aan de boeren uitbetaald van 18 dollar per ton droge stof. Luzerne wordt hier in augustus in de open 'grond ge zaaid. De laatste jaren vindt echter ook zaaien in het voorjaar plaats, maar dan moet een onkruidlbestrijding uitgevoerd worden. De luzerne blijft 34 jaar in produk tie en men oogst er jaarlijks 4 sneden hooi van. De op brengst aan droge stof is 57 ton per acre. 20 juni Boerderij van Mr Lind in Greely Colorado EEN (bedrijf van 1500 acres groot, waar mais en luzer- ne werd verbouwd 3000 ossen gemest en 20.000 scha pen gehouden. De mais was zowel voor silage als voor droog te dorsen. Daar het er zo droog was, werd het land geïrrigeerd. Een deel van het sneeuwsmeltwater uit de Rocky Mountains kwam daar in de buurt uit in een meer. Mr Lind pompte water uit 'het meer naar boven op 21 juni Bezoek aan „Feedlot" in Greely in Colorado AP deze „feedlot" werden zo'n 35.000 ossen gehouden. De dieren werden op een gewicht van 600 pound uit alle delen van de V.S. aangekocht. Aangekocht wer den vnl. Herford, Aberdeen, Angus maar ook Gha- rolais Als ze op het bedrijf aankwamen, kregen ze een injektie tegen ziekten en werden ze tussen een speciale hydraulische klem vastgedrukt, gebrandmerkt en ver volgens door een voetbad geleid. De dieren liepen zomer en winter in de buitenlucht in grote boxen. Er was op dit bedrijf alleen al een oppervlakte van 100 acres aan boxen. Het percentage uitval was ca 1 (sterfte). De controle op de beesten wat zieke dieren betreft gebeurde door cowboys die de boxen te paard controleerden. De dieren werden tot 11001200 pound afgemest Dit be drijf was een loonmestbedrijf, waarbij de dieren eigen- dom waren van anderen zoals veehandelaren, maar ook bijv. van dokters, boeren enz. Iedereen kon daar beesten laten mesten en het waren zij die de winst öf verlies AjOMiMG ^cuth f Colo fcflteb de heuvel in betonnen kanalen. Vandaar liep het water door pijpjes (d.m.v. onderdruk) over de rand van de irri- gatiesloot in het veld De mais werd allemaal aangeaard zodat het water door de geulen naar het dal (meer) stroomde waar het overtollige water weer terug naar bo ven werd gepompt. Ook werd er water uit putten in de irrigatiegoten gepompt. Om water uit het meer te halen moest men per 160 acres 17.000 dollar aan waterrechten ibetalen! De gemiddelde grondprijs voor geïrrigeerd land was 15002000 dollar per acre, d.i. 7500-9300 kg per ha. Op de mesterij van de heer Lind was plaats voor 20.000 schapen. De lammeren werden in de Rocky Moun tains aangekocht. Het begingewicht was 70 pound en ze werden tot een gewicht van 110 pound afgemest in een tijd van 3 maanden (1 pound 0,45 kg). Het voer bestond uit mais, milo (sorghum), luzerne en kracht voer. Ze werden in grote boxen in de openlucht gehou den De schapen werden gevoerd met lucerne in de vorm van sillage. Lucerne wordt ir het voorjaar tesamen met haver ge zaaid en de eerste snede in de zomer gehakseld. Op deze wijze kan men er in de herfst nog een snede afhalen. Mr Lind vertelde ons dat de winst op de schapen som mige jaren 10 dollar per schaap was, maar dat het an dere jaren ook wel eens een verlies van 10 dollar per stuk was! Het aantal dieren verschilde nogal eens van jaar tot jaar. hadden. Maar er waren daar in de buurt ook bedrijven die het mesten uitsluitend voor zichzelf en dus voor eigen risico deden. De kostprijs van een os is 50 dollar per 100 pound levend gewicht. De opbrengstprijs was nu 58 dol lar per 100 p. levend gew. Vorig jaar was de prijs maar 35 dollar! Vandaar het grote risico dat er aan zit vooral bij zulke grote eenheden. Hier had men 5 vrachtauto's met voermixers erop, die 24 uur per dag reden. De bees ten werden 2 keer per dag gevoerd. Het voer dat men gebruikte was maissilage, dat men bij andere boeren in de buurt contracteerd. Deze boeren ontvingen de mest weer terug. De mest uit de boxen werd met Caterpillér bulldozers en schrapers op een grote hoop gereden. Men gebruikte vooral Herford, omdat dit 't snelst groeit en omdat dit vee gemarmerd vlees gaf (vetranden erin), wat in de V. S. het meest gevraagde vlees is. Bij de aankoop van de kalveren wordt de prijs niet bepaald per stuk, maar dit gaat in de V. S. per kg levend gewicht (bij lammeren ook). ,De hierop volgende zondag (22 juni) zaten we met de groep in Colorado Springs (Rocky Mountains) en heb ben we een aantal toeristische zaken bekeken, o.a. een levensechte rodeo. De volgende week het laatste gedeelte van dit reis verslag, vanaf 23 juni tot de terugreis naar huis! - Martien Steyn Lewedorp Redaktie: KEES SCHIPPER OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Toneel/kabaret. Waarschijnlijk in december weer: on ze grote avond met toneel, kabaret, m.m.v. regisseur de heer Scheele. Wie doet er mee dit jaar in het toneelstuk/kalbaret? Je opgeven bij Greet Dekker. 26 september: algemene vergadering met o.a. bestuurs verkiezing (2 vakatures). Na de pauze: film! (Daarna: nakaarten, napraten). 's HEER ABTSKERKE 29, 30 en 31 augustus: Ledenweekend op „de Koebel", Kerkstraat 13 te Burgh-Haamstede. In het teken van: spel en sport. Kosten: f 14,p.p. Opgave: één van de bestuursleden. GOES/NOOED-BEVELAND 29 augustus: in de manege in Wolfaartsdijk (volg de PJiZ-bordjes vanaf de molen), iZuiderlandweg 1 een grandioze spelavond (spelen uit 'grootmoeders tijd). Start om 19.30 uur precies. Na afloop: muziek een dansje. Passende kleding aan sv.p. (zand, water, ravotten en zo). Tevens: Ook wij gaan weer toneelspelen, dansles geven en voet-volley-(ballen Je kunt je weer opgeven: pak de telefoon en bel een •bestuurslid. AFD. SCHOUWEN-DUTVELAND Zaterdagavond 30 augustus: om 20 uur voor onze le den een kegelavond in het „Kegelhuis" te Zierikzee. Raak ze met plezier! WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Aan: oud-PJZ-leden en de huidige PJZ-leden: Dertigjarig bestaan! van onze afdeling. In verband hiermee zoekt het bestuur een man/vrouw of zes, die samen met ons een revue/kabaret je ten tone le willen brengen tijdens onze grandioze jubileum-feest avond. Het zou erg fijn zijn als u/jij mee zou doen om samen iets goeds te brengen op deze unieke avond. Voor opgave bellen: Jan Punt. 6 september: voor alle leden is er georganiseerd: een seizoens-openings-bal Elkaar weer zien, spreken ,een dansje maken na die lange vakantie. M.m.v. de Apollo's in C'hez René te Oost burg. De koofckursus (gemengd) komt te vervallen wegens te geringe deelname. 13 september: De agrarische commissie West Zeeuws- Vla anderen organiseert op deze datum een ploegwed- strijd op een perceel bouwland van de heer Dieleman, gelegen aan de Groene weg te Schoondijke. Aanvang te 13.00 uur. Iedereen in West Zeeuws-Vlaanderen kan zich voor deelneming opgeven vóór 12 september a.s. bij: A. v. d. Slikke, tel 01U7B—1435. Geef door deelname aan deze ploegwedstrijd van uw belangstelling blijk! (Zie verder pagina 19)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17