Lardinois op heksenjacht? K .N. L. C. Zitdagen 2 UELE Nederlandse tarwetelers zullen niet alleen ont- stemd, maar ook verwonderd zijn over !het EEG 'beleidsvoornemen tot wijziging van het graanprijsbeleid, waardoor de prijs van „slecht" bakkende tarwe zal da len tot voergraan prijsniveau. Aldus een commentaar van KNIG-secretaris Struikenkamp. Ir Lardinois lijkt op heksenjacht tegen hen te zijn; eerst de denaturatiepremie om zeep en nu dit. Waarom kan niet, zoals ook het Landlbouwsdhap heeft gesteld, een doelmatig exportbeleid voor tarwe worden gevoerd, d.w.z. een hogere exportrestitutie worden gegeven, als er dan tooa een relatief redelijke waardering voor die tarwe op de wereldmarkt blijkt te bestaan? Meer invoer van b.v. mais levert meer heffingsinkomsten op. Plus dan zonodig een denaturalievergoeding. Waarom dan zo'n voor ons nadelige beleidsombuiging per se doorge drukt? Eén van de achtergronden, maar bepaald slechts één, is dat inderdaad de Nederlandse tarweteelt wat kwaliteit en bedrijfsgrootte betreft wat ongunstig zit. Daardoor komt die eerder op interventieprijsniveau dan de tarwe in Frankrijk en Duitsland; die grote partners staan dus meestal niet zo te dringen om b.v. betere exportrestitu ties. Dan kosten exportrestiuies en denauratievergoe- dingen de Brusselse pot direct geld. Reden voor Duits land en b.v. ook Groot-Brittannië om bezwaar te maken; die landen willen bezuinigingen, zeker op de grote uit gavenposten van het marktbeleid: zuivel en granen. Dus eerst afwachten of er inderdaad veel interventie komt. Ï\AN zijn er de niet geheel parallel lopende belangen V van de tarweteelt.. De Fransen, Engelsen, maar ook de Duitsers hechten niet zo aan de graanprijshoogte t.o.v. die van andere produkten als wij. De Franse telers organisaties zien eigenlijk de opmars van de veel pro- duktievere, maar kwalitatief mindere tarwe ongaarne; het is hun wel, dat voor zulke tarwe geen exportrestitu tie wordt gegeven. Dit alles werkt cloor in het C.O.P.A Dat stelde zich op het standpunt, dat er op basis van één tarwe-interventieprijs toon wel onderscheid ge maakt kan worden: door n.l. op contractbasis de brood tarwe hoger te waarderen. Eigenlijk dus ook een soort tweeprijzenstelsel. Misschien speelt ook nog het han delspolitieke aspekt een rol: de E.E.G. zou niet de ruim te op de wereldmarkt voor Amerikaanse tarwe dienen te verkleinen. Deze achtergronden kunnen misschien wat doen be grijpen van het gevallen principebesluit. De E.E.G.- ministerraad had echter dit besluit niet op deze wijze mogen nemen. Terecht heeft het landbouwschap dit on aanvaardbaar genoemd en heeft minister Van der Stee ertegen gestemd. Het gaat niet aan in deze tijd van nog steeds voortgaande inflatie officiële prijzen te verlagen van een basisprodukt voor een deel van de E.E.G.-ak- kerïbouw. We moeten hier de jaarlijkse prijsaanpassing even buiten beschouwing laten. Als dan toch rekening zou moeten worden gehouden met kwaliteitsproblemen of een zwakke marktpositie, dan hadden tegelijkertijd alternatieven moeten worden gewezen. Het was dan lo gischer geweest om aan te kondigen dat bewust straks een andere prijsverhouding zou worden nagestreefd, b.v. door een hogere maisdrempelprijs bij een wat terug- blijvende tarweprijs. Daar 'had dan wel «en beter markt beleid in de pluimveesektor bij in het vooruitzicht moe ten worden gesteld. De ministerraad had b.v. ook kun nen zeggen de verbetering van de bakJkwaliteit van tar we via een speciaal gecoördineerd onderzoekprogramma te willen bevorderen. Aldus Struikenkamp. In verband met vakanties zal het ZLM Land- en Tuinbouwblad op 15 augustus a.s. niet verschijnen. NORMEN TEGEMOETKOMING STUDIEKOSTEN SCHOC Staatssecretaris dr G. Klein (onderwijs en weten schappen) heeft in een brief aan de Tweede Kamer de normen tegemoetkomingen in de studiekosten voor het schooljaar 1975/76 bekend gemaakt. Het maximale be drag voor een tegemoetkoming in de directe studiekos ten ('boeken en leermiddelen) is met 20,verhoogd tot ƒ300,Deze tegemoetkoming in de studiekosten wordt verleend aan de ouders van leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs, met uitzondering van het hoger beroepsonderwijs. Bij de berekening van de tegemoetkomingen zal voort aan rekening worden gehouden met de per 1 januari 1973 ingevoerde wijziging in de inkomstenbelastingstruc tuur. Dit betekent dat met ingang van het schooljaar 1975/1976 bij het vaststellen van het belastbaar inkomen de kinderbijslag niet meer meetelt. Uitgangspunt voor de berekening is de financiële draagkracht van de ouders. Deze is afhankelijk van het belastbaar inkomen van de /beide ouders over 1974 en het aantal kinderen dat op 31 december 1974 geheel ten laste van de ouders kwam. De maximale tegemoetkoming voor thuiswonende kin deren bedraagt ƒ300,— of ƒ150,Thuiswonende kin deren kunnen bovendien een tegemoetkoming in de reis kosten ontvangen. Dit gebeurt als de kinderen op een school zitten die niet in 'hun woonplaats ligt en de af stand tussen de centra van die plaatsen meer dan 8 km bedraagt. De maximale afstand waarmee rekening wordt gehouden ligt op 30 km. Bij deze maximale afstand be draagt de tegemoetkoming ƒ810,(vorig jaar 750, Verder kunnen uitwonende kinderen boven de directe studiekosten een tegemoetkoming ontvangen in de meer kosten van het uitwonend zijn. De totale tegemoetkoming bedraagt maximaal ƒ2380,(vorig jaar ƒ2180,De tegemoetkomingen worden toegekend aan de ouders; deze bijdragen beïnvloeden het recht van de ouders op kinderbijslag en kinderaftrek niet! BESTEMMINGSPLANNEN Veldhoven. Met ingang van 1 augustus ligt gedurende een maand ter inzage bestemmingsplannen 'd Ekker I en Win kelcentrum 'd Ekker I. Tegen het plan 'di Ekker I zijn bij de gemeenteraad geen bezwaren ingediend maar zijn daar ach teraf wel enkele wijzigingen in aangebracht. Slechts zij die bezwaren tegen deze wijzigingen hebben en diegenen die bij de Raad bezwaren tegen het bestemmingsplan Winkelcen trum bij de Raad hebben ingediend kunnen bij G.S. binnen de termijn in beroep daartegen giaan. Asten. Ingaande 30 juli ligt gedurende een maand) ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Heusden 1975" betref fende uitmondingen van „'De Vlenkert" op de voorste Heus den en Meyelseweg. Bezwaren binnen de genoemde termijn bij de Raad indienen. Brouwershaven. Ingaande 1 augustus ligt gedurende een maand ter inzage bestemmingsplan Zomerdorp Den Osse. Zij die zich met bezwaren tot de Gemeenteraad) hebben ge wend evenals diegenen die bezwaren heeft tegen de door de Raad aangebrachte wijzigingen kunnen in beroep gaan bij G.S. binnen de daartoe gestelde termijn. Borssele. Ingaande 1 augustus ligt gedurende een maandi ter inzage de ontwerpen wijzigingsvoorschriften bestem mingsplannen „Kwadendamme 1073" en „Natuurgebieden". Bezwaren tegen dieze wijzigingen bij de Gemeenteraad in dienen. Sluis. Ingaande 30 juli ligt gedurende een maand ter in zage het bestemmingsplan Zomerhuizen en Kampeerterrein jHet Zwin". Gedurende deze termijn kunnen bezwaren hier tegen bij de Raad worden ingediend. Eersel. Ingaande 30 juli ligt gedurende een maand ter in zage het door G-S. gedeeltelijk goedgekeurde plan Eersel- Zuid II. Bezwaren hiertegen alsmede tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door GjS. indienen bij de Kroon binnen de gestelde termijn. St. Oedenrode. Ingaande 4 augustus ligt ter inzage gedu rende een maand wijziging bestemmingsplan „Buitengebied". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de Gemeenteraad hebben gewend kunnen nu bij GjS. bezwaar maken. Breda. Vanaf 4 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Ginneken 1974/1. Be zwaren binnen de daartoe gestelde termijn bij de Raad in dienen. Oisterwijk. Vanaf 4 augustus ligt gedurende een maand ter inzage het herziene ontwerp-bestemmingsplan „Bunders 1975". Bezwaren binnen de gestelde termijn bij de Raad in dienen. Oss. Vanaf 4 augustus ligt gedurende een maand ter in zage het partieel herziene ontwerp-bestemmingsplan Joan nes Zwijsenlaan-Zuid. Bezwaren hiertegen bij de Raad bin nen de termijn. Temeuzen. Vanaf 6 augustus ligt gedurende een maand ter inzage een ontwerp-herziening bestemmingsplan „Ser- lippenspolder". Bezwaren binnen deze termijn bij de Raad indienen. Op 1 september a.s. zal in het stadhuis een infor matieavond over dit herziene plan worden gehouden, aan vang 19.30 uur. RADIO Dinsdag 12 augustus a.s., Hilversum H, 12.3012.40 uim „De teelt van kersen en morellen", m.m.v. Gelders Tuin bouw Consulentschap. Aktualiteiten - I van het Proefstation voor de akkerbouw te Lelystad. SClZim LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel. 01100 - 15010, huis 01185 - 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B.V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912 GOES OOSTBURG: woensdag 13 augustus in café „De Windt". ST. MAARTENSDIJK: donderdag 14 augustus in café P. J. v. Houdt, van 10.3013.30 uur. ZIERIKZEE: donderdag 14 augustus in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 14 augustus in hotel „De Eendracht", van 1—4 uur. TERNEUZEN: woensdag 20 augustus in hotel „Des Pays Bas". OOSTBURG: woensdag 20 augustus in café „De Windt". WISSENKERiKE: woensdag 20 augustus in hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: donderdag 21 augustus in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 21 augustus in hotel „De Eendracht", van 14 uur. DE ONDERHOUDSSUBSIDIE VOOR HET EIGEN HUIS Terecht heeft de maatregel van staatssecretaris Schaefer, om tachtig miljoen beschikbaar te stellen uit de staatskas voor het opknappen van eigen woningen, veel kritiek uitgelokt. Het trekken van een lot om daar mee een bedrag te krijgen uit de belastingopbrengst van anderen is een juridisch aanvechtbare zaak en druist in tegen het rechtsgevoel van velen. Voor deze tegemoet koming in de onderhoudskosten van de woning was zo veel belangstelling dat hier enkele konklusies uit kunnen worden getrokken. De eerste is deze, dat het blijkbaar met het onderhoud van het eigen huis in het algemeen niet best gesteld is, zodat een permanente aftrekregel een alleszins wenselijke zaak is. In de tweede plaats is het duidelijk, dat hier een goed middel is gevonden om bona-fide aannemers en andere ambachtsmensen weer aan meer werk te helpen. Van dit werk zal voorts kontro- leerbaar een flink bedrag aan omzetbelasting in de staats kas terugvloeien. Een goed deel van deze werkzaam heden ging voorheen naar de klusjesmensen die geen BTW betalen. Als men de toewijzing van subsidie wat verdeelt naar het overschot van werkkrachten in de on derscheiden branches kan men hier duizenden werklozen er weer (tijdelijk) mee in het arbeidsproces terugbrengen. Er is derhalve alles voor te zeggen dat er een uitbrei ding en verbetering van deze regeling komt, zodat ons nationaal huizenbezit in een betere konditie wordt ge bracht en zoveel mogelijk mensen, vooral via de kleinere bedrijven, in het arbeidsproces worden gehouden. Het is onzin dat voor deze zo suksesvolle aktie maar 80 miljoen gulden beschikbaar zou zijn. Nu de miljarden die de over heid uitgeeft om de ekonomische aktiviteit aan te zwen gelen is zeker nog wel een paar honderd miljoen zo te verschuiven dat dit aan de post onderhoud eigen huizen kan worden besteed. Men kan dan tevens de toewijzing nog zodanig spreiden dat er gedurende een langere tijd de werkgelegenheid mee wordt gediend. Dan worden ook de uitvoerders van dit werk niet het ene moment met orders overstelpt terwijl zij korte tijd later zonder op drachten zitten. WELSH PONYDAG TE APELDOORN Op zaterdag 30 augustus a.s. wordt in Apeldoorn in (het park „Ber>g en Bos" weer de bekende Welsh Pony dag gehouden. Naast exterieurkeuringen, kampioen- sehapskeuringen enz. zal in het middagprogramma een aantrekkelijk showprogramma worden gebracht. STAUFFER BOUWT GROTE HERBICIDENFABRIEK Stauffer Chemical Belgium SA, een dochteronderne ming van Stauffer Chemical Company, USA bouwt bij Charleroi een vele miljoenen dollar kostende fabriek voor de produktie van t'hiocarbamaat herbiciden. Wanneer de Belgische fabriek eind 1976 in gebruik genomen wordt, zal deze in zijn soort een van de groot ste en technisch meest geavanceerde ter wereld zijn. De fabriek zal voldoende capaciteit hebben om.de eerstko mende jaren alle behoeften van de Europese divisie van de maatschapipjij, die Oost- en West-Europa, Afrika en het Midden-Oosten bestrijkt, te dekken. Bij de bekendmaking zei Roy Sambrook, vicepresident en hoofddirecteur van de Europese divisie: „De niéuwe fabriek zal de groeiende vraag naar onze gewasbeschermingsmiddelen in het gehele werkgebied van de Europese divisie opvangen". De fabriek wordt gebouwd in Seneffe, ten noorden van Charleroi, op een deel van een 120 ha groot terrein, waarop eventueel ook een fabriek voor de samenstelling van de landbouwchemicaliën komt te staan. Stauffer heeft bet terrein uiteindelijk bestemd als het voornaam ste produktiecentrum van haar landbouw- en gespecia liseerde chemicaliën voor Europa, Afrika en het Midden oosten. Het complex zal een reeks van wettelijk gedeponeerde thiocarbamaat herbiciden produceren, waaronder het onlangs aangekondigde Eradicane R, een maisherbicide. Andere produkten zijn o.a. Eptam R voor aardappelen en bonen, Sutan R voor mais, Ro-Neet R voor suikerbie ten, Vernam R voor aardnoten en sojabonen, Tillam R voor tabak en Ordram R voor rijst. De technische installatie wordt uitgevoerd door Cop- pée-Rust; de bouw wordt verricht door Daniel Construc tion International. i m i muil iluiiMi

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 2