TUINBOUW- KLANKEN Karmijn en Jonagold Weinig pruimen in Zeeland DINGEN VAN DE W1 11 BETS MEER ERVARING MET KARMIJN I\E Karmijn valt in het bijzonder op door de vroege en overvloedige vruchtbaarheid. Wie het ras de laatste jaren b.v. op de proeftuin te Wilhelminadorp zag enige tijd voor de pluk, kwam onder de indruk, of hij wou of niet. De toch ook wel produ'ktieve Golden Deli cious die ernaast stond, kwam er nauwelijks aan te pas. Verder werd de smaak van de Karmijn algemeen als igoed tot zeer goed omschreven. Aangezien de handel bovendien en hoge prijs voor de Karmijn betaalde, is het begrijpelijk dat de verwachtingen hoog gespannen wa ren. De Jonagold komt in ons land nog weinig voor en is in feite in België ook nog slechts op kleine schaal ge plant. De oudste bomen zijn nu in het vijfde jaar, o.a. op een perceeltje te Gorsem, dat tot voor kort bij „Frugo- £R is bij de fruittelers veel belangstelling voor nieu we appelrassen. Vooral een rode winterappel zou erg welkom zijn, omdat na nieuwjaar het geel en groen van Golden Delicious en Granny Smith sterk overheerst. De ervaring heeft echter geleerd ebt de kens op teleur stelling bij het beproeven van nieuwe rassen erg groot is. Tientallen hebben een kans gekregen, doch zijn door de mand gevallen. Men denke aan de Stark Earliest, Tydemans Early, Close, Lody, George Cave, Worcester Cross, Taunton Cross, enz. De (gesubsidieerde) Odin, Spartan en Melrose zijn nog niet afgeschreven, maar voorlopig lijken het geen hoogvlieger te worden. Spencer en Mutsu hebben vooral als het over produktie gaat wel goede eigenschappen, maar ze breken niet door. Zo kan men doorgaan met het noemen van namen. BEIDE TRIPLO ID MOMENTEEL vragen speciaal de Karmijn en Jona- gold extra aandacht. Beide triiploïde rassen, wat o.a. betekent: flinke igroeikfradht en vrij grote vruchten. Opvallend is dat de Karmijn in Nederland het sterkst op de voorgrond trad, terwijl de Jonagold tegelijkertijd in België het meest werd genoemd als veelbelovend. Het leek soms wel een beetje op een Holland-België wed strijd. Overigens is alles gemakkelijk te verklaren, want de Karmijn is van Nederlandse oorsprong en men had er in ons land al tamelijk wat ervaring mee opgedaan vóór de Jonagold in het vizier kwam. In België was dat eerder andersom. Daar had men iets eerder ervaring met de Jonagold. Hoe 't ook zij: de Karmijn en Jonagold zijn zeer inte ressante nieuwe rassen, die beide het beproeven waard z\jn. Eventueel zouden ze elkaar kunnen aanvullen, want de Karmijn moet men in hoofdzaak zien als een vroege winterappel en dus een vervanger van b.v. de Cox's, terwijl de Jonagold veel langer bewaarbaar is en in houdbaarheid kan concurreren met de Golden. Er is gebrek aan een goede rode winterappel! rex" behoorde en op een perceeltje, proef tuint je zo u wilt, van de heer J. De Coster te Glabbeek. Te Gorsem droegen de bomen voorgaande jaren bevredigend, doch dit jaar zijn na een bespuiting met carbaryl bijna alle vruchtjes afgevallen. De carbarylbespuiting was bestemd voor dunning van de Golden en Cox's, die in de beplan ting de hoofdmoot vormen en voorlopig kan mèn alleen zeggen dat het bij de Jonagold oppassen is met carbaryl. Te Glabbeek dragen de bomen al enkele jaren achter een goed. Ook dit jaar kan men er een goede oogst ver wachten. Een nadeel is dat geplant werd op igrond die zo bodemmoe was, dat men ons inziens geen normaal beeld krijgt. Dicht in de buurt van het proeftuintje is de Jonagold echter op enkele percelen op tamelijke schaal geplant op verse grond en die bomen zijn nu 24 jaar oud. De in druk is goed. De bomen dragen vroeg en ruien zoveel dat er nauwelijks aan gedund moet worden, terwijl er toch genoeg aan de boom blijven. VOORDELEN JONAGOLD VOORLOPIG lijkt het of de Jonagold bijna alles mee heeft. Vroeg en goed vruchtbaar, volgens de heer J. De Coster ongeveer te vergelijken met de Golden. Een vrij grote, goed gevormde vrucht met een mooie kleur (althans bij voldoende belichting!), een goede smaak ('bij smaakproeven meestal nummer één) en een uitste kende houdbaarheid. Zeer belangrijk is ook dat de appel al vroeg goed kan smaken en zowel bij smaakproeven in december als in mei een hoog cijfer kreeg. Zou men voor een aantal eigenschappen punten toe kennen en daarna optellen, dan zou de Jonagold 't waar schijnlijk van de Karmijn winnen, vooral door de houd baarheid. Maar reeds eerder is naar voren gebracht dat men de rassen niet zonder meer mag vergelijken: de Karmijn moet men meer zien als een vervanger van de Cox's, de Jonagold als mogelijke vervanger van de Gol den. MOEILIJKE KEUZE MUETTEMIN lijkt het op de Jonagold geleidelijk iets meer belangstelling krijgt dan de Karmijn. De boomkwekers in België hébben veel vraag naar de Jona gold, vooral ook uit het Bodenseegebied en Noord-Italië. In Nederland neemt de animo voor het ras toe en bij sommigen is er een lichte aarzeling rond de Karmijn, omdat de vruchten soms wat snel afgeleefd zijn. Overi gens wordt als nadeel van de Jonagold naar voren ge bracht dat de vruchten binnen in de boom slecht op kleur komen. Een keuze doen is daarom nog steeds moeilijk, of men moet beide kiezen. Met in het achterhoofd de weten schap dat de voor- en nadelen pas goed tot uiting komen als een ras op grote schaal is geplant, alsook dat de waardering van de handel en consument pas blijken als het aanbod .groot is. De laatste 20 jaar is geen enkel nieuw ras er in ge slaagd zich een blijvende plaats te veroveren. Zal het nu wel lukken? A. v. O. Het moest nu volop pruimentijd zijn in Zeeland, maar van een drukte zoals in «vroegere jaren is geen sprake. Dat komt omdat het pruimenareaal ieder jaar wat klei ner wordt, en dit jaar in het bijzonder door de slechte oogst die er aan de bomen hangt. De zetting van de meeste rassen is matig tot slecht geweest en de totale produktie zal aanzienlijk achter blijven bij die van het vorig jaar. Er werden de vorige week op de Zeeuwse veilingen hoge prijzen betaald voor deze zomervruchten maar wanneer men geen of vrijwel geen produktie heeft, doet die prijs weinig terzake. Eind voriige week werd voor de Czar klasse I op de veiling tussen 3,30 en 4,80 per kg betaald en de klasse H van dit ras werd verkocht voor 1,20 tot 2,50. Voor de Ontario, klasse I werd 1,60 tot 3,30 per 'kg betaald en de Opal noteer de 3,70 tot ƒ4,90 per kg voor de klasse I. Goede prij zen, maar van geringe betekenis bij deze kleine ooigst. Het aanbod van frambozen was van weinig betekenis. De oogst is afgelopen. De laatste partij goede frambozen werden duur betaald, namelijk tussen 6 en 7 per kg. Ook de rode bessen konden de vorige week vlot wor den verkocht tegen prijzen van rond 2,50 per kg voor de goede kwaliteiten. Het aantal telers dat er nog kon leveren was echter zeer gering geworden. Over het algemeen is de rode bessenteelt dit jaar goed ge weest. Het fraie zomerweer heeft de vraag duidelijk gestimuleerd. De bramentelers hopen dat ook hun pro dukt de invloed zal ondervinden van 'het fraaie weer en het feit dat er weinig pruimen en perziken zijn. De kwaliteit van de bramen is «bijzonder goed. De aanvoer begint van 'behoorlijke betekenis te worden en bij een gunstige prijsontwikkeling zal er zeker een flink percen tage in doosjes voor verse consumptie geleverd worden. De prijs van de bramen per doosje van 250 gr. lag eind vorige week tussen 70 en 75 cent. Het aanbod van appelen was de vorige week niet groot. De eerste partijtjes James Grieve, klasse I boven 70 mm, werden verkocht voor '1,11 per kg. Stark Ear liest was iedere dag opnieuw weer duur, maar hiervan was een zeer klein aanbod. Prijzen van ƒ1,40 tot 1,60 per kg zijn hoog, maar tooh. brengt deze appel voor de teler te weinig op door de geringe produktie. Ook de laatste Yellow Transparant werd duur «betaald op prij zen van 1 tot 1,20 per kg voor de grote middelmaten Super Trevoux in de grote maten werd verkocht vooi 65 tot T5 ct per kg. CR is de afgelopen weken nog al wat te doen ge weest over het beleid van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen met betrekking tot de verkoop van Nederlandse kastomaten aan de D.D.R. De B.V. Van Zalinge van Dijk verkocht voor de periode eind juli tot half augustus een kwantum van 4 miljoen kg aan de D.D.R. Vooral in handelskringen heeft het kwaad bloed gezet dat deze transaktie tot stand is gekomen want het gevolg is geweest dat de tomatenprijzen danig in bewe ging zijn gekomen. De handel stelt dat dit is gekomen door dit kontrakt met de D.D.R. voor de levering van to maten. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen stelt in een commentaar dat de opleving op de tomaten- markt welke zich de laatste tijd heeft voorgedaan vermoe delijk samenhangt met speciale akties van grootwinkel bedrijven in West-Duitsland met Nederlandse tomaten en met het D.D.R.-kontrakt. De transaktie met de D.D.R. is volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gebeurd tegen een prijs welke voor de tijd van het jaar zeer veel is te noe men. De firma Van Zalinge van Dijk welke deze trans aktie verzorgt, is een participatiebedrijf van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en volgens de lande lijke veilingorganisatie stelt dit bedrijf zich zeer beheerst op bij het doen van haar aankopen op de veilingen. Zij begint niet mee te drukken alvorens de konkurrentie een bepaald prijsniveau heeft ontwikkeld. Hierdoor zou een evenwichtige prijsvorming bevorderd worden! In de Nederlandse en West-Duitse pers zijn over deze tomatentransaktie vele kommentaren verschenen. Er werd gesteld dat West-Duitsland een boycot van de Ne derlandse tomaten zou overwegen en een West-Duits boulevardblad bracht in flinke opmaak een artikel met als konklusie dat Nederland in het vervolg al zijn tomaten maar aan de D.D.R. moet verkopen! LIET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ver wijst de bewering naar het rijk van de fabelen dat een aantal West-Duitse handelaren besloten zouden heb ben voortaan geen Nederlandse tomaten meer zouden willen kopen. Het zegt dat landen als België en Roeme nië een rol zullen blijven spelen op de West-Duitse toma- tenmarkt waar nog steeds vraag en aanbod de prijs be palen. Vraag en aanbod bepalen ook wie de leverancier ervan zal zijn. Het wordt absurd genoemd dat er sprake zou zijn van enige boycot van het Nederlandse produkt in West-Duitsland. Het prijsniveau van tomaten beves tigt dat overigens ook heel duidelijk. In de loop van de vorige week zijn onder invloed van de grote vraag de tomatenprijzen nog verder aangetrokken. In het eind van de week deden de A en B exporttomaten rond ƒ10, per krat van 6 kg. Dat is voor deze tijd van het jaar een ongekend hoge prijs! Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen is er van overtuigd dat de transaktie met de D.D.R. de prijs duidelijk heeft ondersteund. Voor de telers die thans hun tomaten kunnen afleveren is het een prettige zaak dat de prijzen zich op een der gelijke wijze hebben ontwikkeld. Aan het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen, zo menen we, moeten we ons vertrouwen geven en ervan uitgaan dat daar een beléid gevoerd wordt dat in het belang is van de afzet van onze produkten in het algemeen. We hebben produk- ten waarvan de prijs tot stand komt via de wet van vraag en aanbod. Daardoor hebben we reeds dikwijls genoe gen moeten nemen met prijzen die in geen enkele rede lijke verhouding stonden tot de kostprijs. Gelukkig dat thans voor een zeer belangrijk produkt de afzet boven alle verwachtingen verloopt. EEN ander bericht uit onze tuinbouwsektor waarvan we met genoegen kennis hebben genomen is dat van de behoorlijke omzetstijging van de Nederlandse groenten en fruitveilingen in het eerste halfjaar van 1975. Ten opzichte van het eerste halfjaar van 1974 blijken de veilingomzetten met 8,3 gestegen te zijn en dat is een heel wat gunstiger ontwikkeling dan een jaar geleden toen er slechts sprake was van een omzetstijging van 0,48 in de eerste zes maanden van het jaar ten opzich te van het vorig jaar. Bovendien is in juli de groei van de omzet voortgegaan zodat bij de Nederlandse veilingen volgens het landelijk veilingbureau een voorsprong op het vorig jaar was geregistreerd van 12%. In het overzicht van de omzetten van de belangrijkste veilingen komt Zeeland niet voor. Er zijn enkel opgeno men de veilingen met jaaromzetten van rond 20 miljoen en hoger en die hebben we niet in dit gebied. Voor wat Brabant betreftwalt op dat alleen in dit gebied sprake is van een omzetdaling ten opzichte van het vorig jaar na melijk met 5,7 Hieraan zullen vooral de minder goede uitkomsten van de aardbeienteelt niet vreemd zijn. Ook Zaltbommel haalde hierdoor als enige fruitveiling een lager omzet dan in dezelfde periode van het vorig jaar Het is ons niet bekend hoe de omzetontwikkeling in het eerste halfjaar in Zeeland is geweest. We nemen aan dat dit ook gunstig is verlopen, gezien de wijze waarop de fruitafzet heeft plaats gevonden. Er is minder vertrouwen in de ontwikkeling gedurende de komende maanden van dit jaar maar we hebben reeds eerder gezegd dat angst altijd een slechte raadgever is en wie weet of het toch allemaal nog een keer mee za! vallen. Het is nog maar enkele weken geleden dat er een behoorlijke doordraai was van tomaten. Op het ogenblik worden ze verkocht voor 10,per krat. Toen we het vorig jaar een enorm grote perenoogst hadden zagen om streeks deze tijd velen het niet zitten en vreedsen het ergste. Het is achteraf gezien toch niet tegengevallen. We hopen van harte dat we hetzelfde kunnen schrijven over enkele maanden wanneer we het hebben over de wijze waarop de afzet van onze appelen in het najaar 1975 is verlopen en over de ontwikkeling ten aanzien van de peren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11