De Bevelandse fokveedag f)E keuring van de geiten trok veel belangstelling tijdens de 21e Bevelandse fokveedag te Goes. De Vereniging ter Verbetering van het Geitenras in Zeeland hield in het kader van deze regionale fokveedag een pro vinciale keuring en tentoonstelling. Er waren drie rassen vertegenwoordigd, t.w. de Nederlandse witte, de Toggen- burger- en de Dwerggeit. GRASLAND VERBETERING H m 6 DE GEITEN VORMDEN DE TREKPLEISTER Ing. I. HAMMING Ing. J. J. ZONDERLAND C.A.R. - Goes Behalve voor geiten werden op het terrein van de Coöp. Veilingvereniging Zuid-Beveland, dat voor derge lijke evenementen zeer geschikt is, keuringen gehouden voor koeien, schapen en trekpaarden. De individuele keuringen in de voormiddag gehouden en 's middags was er een demonstratieprogramma. Van rechts naar links: Kampioen ram: Z 2006 van B. A. v. Dijke. Reserve kampioen ram: Z 2058 van J. C, J. v. d. Velde, Kamperland. Kampioen ooi: 3904 van J. Nieuwenhuijse, Lewedorp. Reserve kampioen ooi: Z 1942 van J. L. de Jager, Biezelinge. Overzicht van de eerste en tweede prijzen rundvee (inclusief groepsprijzen) eerste tweede B. M. van Goudswaard, Kats 10 5 W. op 't Hof, Kapelle 10 4 Gebr. op 't Hof, 's-Heer Arendskerke 6 3 P. A. Karelse, Heinkenszand 7 1 J. Kloosterman, Biezelinge 2 2 J. L. van Nieuwenhuijse, Kruiningen 2 H. C. Poley, Kruiningen 5 3 M. W .Rouw, Goes 7 4 SCHAPEN IIET aantal deelnemers was gelukkig wat groter dan vorig jaar. De zeven inzenders van Noord- en Zuid- Beveland zonden in totaal 7 rammen, 34 ooien en 31 lam meren in. De rammen maakten een gewone indruk. Kam pioen werd de zware behangen ram Z 2006 van B. A. v. d. Dijke, Nisse, en gefokt door G. v. d. Ende, Borssele. De reservetitel was voor Z 2058 van J. C. J. v. d. Velde, Kamperland, gefokt door Gebr. Goethals, een luxe ram met een goed achterstel en een bemerking op de benen. De oudere ooien vormden een goede rubriek waaruit de kampioenooi werd aangewezen, namelijk 3904 l.o. van J. Nieuwenhuijse, Lewedorp, een beste ooi met zeer goe de verhoudingen. De 1%-jarige ooien imponeerden weinig. De ooien met lammeren maakten een vrij goede in druk. Aan kop kwamen behoorlijk uniforme stellen met goedsoortige lammeren. Reservekampioen bij de ooien werd Z 1942 van J. L. de Jager, Biezelinge. De boklammeren hielden niet te grote verwachtingen De drie aanwezige bokken vormden een beste klasse De bok Leunis 6 van Schouwen van R. de Haan, Haam stede, werd kampioen. De 1-jarige en oudere witte geiten maakten een vrij behoorlijke indruk. De jongere dieren vertoonden wel voldoende type, doch konden wat beter ontwikkeld zijn Bij de oudere geiten moest nogal eens een bemerking op de uiers gemaakt worden. Kampioene werd Sjoerdje van Ant. v. Dorsselaar Pau- luspolder, een sterk gebouwde geit met beste rug en sterke benen. De reserve-titel ging naar Dingena 7 van R. de Haan, een solide vast gebouwde geit met goede beenstand. Hanna 7 van R. de Haan werd aangewezen als de geit met de mooiste uier. Bij de Toggenburger geiten was het verheugend dat de geitlammeren een goede indruk maakten. Dit houdt goede verwachtingen in voor de toekomst. Er was slechts een bok, die het waard was om als kampioen aangewe zen te worden, namelijk Jan Dirk van J. D. Lindenbergh, Schore. De geiten waren wat ongelijk. Kampioen werd een 1-jarige geit van goed type van M. Verhage, Melis- kerke. Dat de fokkerij van dwerggeiten in Zeeland nog maar pas goed en wel op gang komt bleek duidelijk uit de in gezonden dieren. Er was nog weinig uniformiteit in type en kwaliteit. Bovendien waren er veel bemerkingen op het beenwerk. De dwerggeiten die met een eerste prii's bekroond werden staken duidelijk in kwaliteit boven de rest uit. Kampioen bij de bokken werd Karei van H. Ridder bos, Gapinge, een bok die aan het gewenste type voldoet. Kampioene bij de geiten werd Bella van M. J. A. Mol, Borssele, een typisch gelijnd geitje. Corrie 7, kampioene jongvee van B. M. v. Goudswaard, Kats. Kampioen bok: Karei van H. Ridderbos, Gapinge. Dit programma bevatte ook de kampioenschapskeurin gen van de trekpaarden en het rundvee, welke onderde len voor de niet agrarische bezoekers wat teveel tijd in beslag namen. Het middagprogramma miste daardoor iets vaart" waardoor de publieke belangstelling wat verliep. Deson danks was het aantal bezoekers groter dan voorgaande jaren. ,,De Weelruiters" zorgden voor enkele zeer inte ressante demonstratienummers. Dankzij de deskundige toelichting kreeg het publiek een uitstekende indruk van de vele aspekten van dc paard- en ponykunst. Voorts werd er nog gedemonstreerd met een 4-span trekpaar den. Met wat meer samenwerking hadden de Bevelandse trekpaardfokkers echter veel sterker kunnen imponeren. RUNDVEE UOOR Zuid-Beveland kan men spreken van een zeer goede deelname. De mogelijkheden zijn niet zo groot en men wist een zeer behoorlijk aantal dieren aan te voeren, van goede klasse. Naast de oude bekenden waren er met name bij de jongere melkkoeien weer enkele kopnummers te ontdekken die voor de toekomst veel beloven. De prijs voor de koe met het mooiste uier was traditie getrouw weer voor Steenhuizen 112 van M. W. Rouw, de koe die ook later de kampioensprijs in de wacht wist te slepen. Reservekampioen werd Soekje 45 van Gebr. op 't Hof. Het kampioenschap van de jonge melkkoeien was voor Dora (d. Pan 92) van W. op 't Hof, daarbij zwaar be concurreerd door Aaltje 61 van B. M. v. Goudswaard. Deze eigenaar wist met Corrie 7 ook nog de kampioens prijs van het jongvee in de wacht te slepen. De groepen afstammelingen en de bedrijfscollecties kregen allen een le prijs. De bedrijfsgroep van JD. Nieu wenhuijse, bestaande uit een 3-tal zware ooien werd eer ste. Bij de afstammelingen werden het 5-tal lammeren van Z 2058 van J. C. J. v. d. Velde en de 5 ooien van 1885 van I. S. v. d. Maas, Biezelinge, eerste. Overzicht vaii de eerste en tweede prijzen bij de schapen le prijzen 2e prijzen B. A. van Dijke, Nisse 5 1 A. Kik, Yerseke 1 1 I. S. v. d. Maas, Biezelinge 5 6 J. Nieuwenhuijse, Lewedorp 7 2 J. C. J. v. d. Velde, Kamperland 6 J. L. de Jager., Biezelinge 9 GEITEN HE geiten vormden met ruim 110 stuks veruit de grootste inzending op deze Bevelandse fokveedag. Er waren in totaal 46 witte-, 21 Toggenburger- en 50 dwerggeiten ingeschreven. De keuring die in twee rin gen plaatsvond trok veel belangstelling, met name van de zijde van de jeugd. Vooral de dwerggeiten werden veelvuldig door kinderen voorgebracht. Wat meer oefe ning vooraf in het presenteren van de dieren had de beoordeling gemakkelijker gemaakt. Ook moest nogal eens een bemerking gemaakt worden op de hoefverzor- ging. Zowel de kwaliteit als de kwantiteit van de witte gei ten was niet verder teruggelopen. Er waren zelfs be langrijk meer witte geiten dan vorig jaar. De geitlammeren vormden een leuke klasse met enkele lammeren, die tot goede melkgeiten uit kunnen groeien. Overzicht van de le en 2e prijzen bij de geiten le prijzen 2e prijzen Witte geiten L. Bos, Brouwershaven 1 1 A. van Dorsselaer, Pauluspolder 4 1 P. Duvekot, Nieuwdorp 1 1 R. de Haan, Haamstede 11 4 M. Hage, Tholen 3 D. van Liere, Heinkenszand 1 M. Riemens, Nieuwdorp 3 1 A. van Sluis, Brouwershaven 1 B. Smulders, Hulst 1 1 H. Steenblok, Nieuwdorp 2 1 De heer v. d. Walle, Heinkenszand 1 Toggenburger geiten S. van Driel, Kats 1 2 R. van Gorsel, Heinkenszand 2 3 J. D. Lindenbergh, Schore 3 1 J. Rijk, 's Heerenhoek 3 3 M. Verhage, Meliskerke 1 Gekleurde geiten B. Verdonk, Nieuwdorp 1 Dwerggeiten A. Dekker, Kapelle 3 mevrouw E. M. v. d. Maas. Biezelinge 2 C. Maurice, Wolphaartsdijk 2 M. J. C. Mol, Borssele 2 5 C. P. Traas, Nieuwdorp 1 B. Verdonk, Nieuwdorp 1 M. Ridderbos, Gapinge 2 3 M. Verhage, Meliskerke 2 2 J. Sturm, Gapinge 1 C. R. A. Eindhoven L. ROMPELBERG De meest gunstige periode voor herinzaai van grasland, n.l. vanaf half juli tot eind september, is weer aangebroken. U doet er goed aan om te overwegen of dit jaar perce len aan verbetering toe zijn en hoe het beste gewerkt kan worden om een goed resultaat te verkrijgen. Hierbij dient u steeds de te maken kosten af te wegen tegen de reëel te verwachten extra opbrengst. WANNEER HERINZAAI? ALS het grasland minder dan 50 goede grassen be- vat of ongewenste soorten, zoals kweek of straat gras in grote hoeveelheden voorkomen is het aan ver nieuwing toe. Alvorens hiertoe over te gaan dienen eerst de oorzaken van verslechtering gezocht te worden. Als de oorzaken van de verslechtering niet weggenomen worden heeft het géén nut opnieuw in te zaaien omdat de oude toestand na 1 tot 2 jaar weer bereikt wordt. De meest voorkomende oorzalken van verslechtering zijn: te oud maaien; slechte waterhuishou- te kort maaien; [ding; te laat inscharen; iminder goede verzor-^ onvoldoende uitbossen; Naast het slechte grasland zijn er ook bedrijven die percelen redelijk goed grasland scheuren, omdat ze zo genaamd „aan de beurt" zijn. Dit blinde scheuren zonder kritisch naar het grasland te kijken vergoedt meestal de gemaakte kosten niet. Bij herinzaai steeds de grond vastdrukken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6