Veel onkruid in r[jpende gewassen Geen genoegen nemen met uitstelbeleid Het valt toch nog weer wat mee d 1 Rond de Schelde 5 Op NOORD-BEVELAND is de vakantietijd aangebro ken. Het is er erg druk met de toeristen. Als we dit allemaal aanzien, denken we bij ons zelf, wat een wel vaart is er toch! Het is natuurlijk erg gelukkig dat zo veel mensen kunnen profiteren van enige weken vakan tie, vakantietoeslag enz. Als boeren zouden we daar toch ook wel eens van mee willen genieten. En dat blijkt nog steeds niet mogelijk, het wordt ons niet gegund. Daarom moeten we maar blij zijn met de belangstelling die toch vele van deze toeristen voor onze bedrijven hebben. Probeer ze dan inzicht te geven in de problemen die we als agrariër allemaal hebben. Misschien komt het ons nog wel eens van pas dat een deel van onze bevol king wat van deze moeilijkheden begrip heeft. Vorig jaar om deze tijd hadden we de wegblokkades. In het jaar hieropvolgend zijn we echter niet veel verder gekomen. In feite helemaal niets! Het enige voordeel is misschien dat de drie C.L.O.'s wat dichter bij elkaar lijken te zijn gekomen. Als leden van deze organisaties moeten we goed bedenken, dat we achter hoofdbesturen moeten staan. Want zonder druk van onder af, kunnen die ook erg weinig beginnen. Zorg dat de afgevaardigden naar De opbrengst van de groene erwten blijkt in de West hoek toch nog mee te vallen. De eerste oogsten in de WESTHOEK zijn reeds ge schiedt. In 't algemeen lijkt het niet tegen te vallen. Het graszaad schijnt heel aardig uit de bus te komen en ook de karwijoogst valt gezien onze vroegere ver wachtingen, niet tegen. De conservenerwten komen zelfs heel goed uit de bus. Eer de gerstoogst er nu is kan de boer nog eens weer op adem komen. «H^ij kan in de bie ten zo hier en daar nog eens een groot onkruid pikken en hetzelfde geldt voor de aardappelen. Dan moet het echter toch maar voor goed gebeurd zijn en hangen we de hak voor 1975 aan de wilgen. In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN kunnen we gevoeglijk stellen dat de bedrijven steeds meer aan het veronkruiden zijn. Momenteel is dit het best te zien in gewassen als mais, erwten en bonen, bieten en vlas. Dit alhoewel we moeten bekennen dat er naast onkruidbestrijding in de stoppel voor vrijwel alle gewassen voldoende goéde chemische middelen beschikbaar zijn om onkruiden de baas te blijven. Ze worden echter maar ten dele benut. We zagen een groot perceel kamille alsof dit als kultuurgewas geteeldi werd, doch het bleken erwten te zijn! Hier en daar worden erwten over woekerd door varkensgras; vlas door kamille en mais door allerlei wortelonkruiden. Zo ikunnen we nog wel even door gaan! Wat is er nu aan de hand? Volgens uw rubriekschrij ver is hierin slechts geringe mate sprake van onvoldoende kennis van de toepassingsmogelijkheden en de wil om te spuiten. Vrijwel elke boer wil zijn gewassen schoon hebben en zowel loonwerkers als zelf spuitende boeren hebben vol doende kennis opgedaan via cursussen en praktijk. De grootste oorzaak ligt dan ook meer in de steeds maar stij gende kosten van de herbioiden. De oppervlakten per man worden groter, waardoor meerdere middelen moeten wor den gebruikt die daarbij dan ook nog steeds duurder wor den. Het is helemaal niet moeilijk een gewas vrij van on kruid te houden maar wat kost het dan niet allemaal! Nu het hoofdbestuur goed weten hoe er gedacht wordt in de afdelingen. Misschien wel eens heel anders dan de hoofdbestuurder zelf die de mening van z'n gebied naar voren moet brengen en beslist niet de nadruk moet leg gen op z'n persoonlijke mening. Deze kan weieens totaal afwijkend zijn van wat in zijn kring leeft! Misschien wel door heel andere omstan digheden waarin hij persoonlijk verkeert. We moeten er geen genoegen mee nemen dat we nog zo een jaar tege moet gaan. Het is erg jammer dat het zo moet gaan, maar we zullen een voorbeeld aan de vakbonden moe ten nemen. Die geven nooit op, treden veel harder op, en boeken gewoon betere resultaten. In deze huidige maatschappij krijgen we nu eenmaal steeds meer de indruk dat vooral de grootste schreeu wers het gelijk aan hun kant en hun zin krijgen. We moet er als landbouw geen genoegen mee nemen dat de minister van landbouw en het kabinet steeds maar weer meent beslissingen, om in de agrarische inkomenspositie enige verbetering te brengen, uit te kunnen stellen, want het is overbekend: van uitstel komt afst'el!" Misschien is dat juist wel de bedoeling! De boer kan er meestal niet zo geweldig veel af of toedoen of het een jaar van goed beschot zal zijn. 1975 maakt daar in zoverre nog een uitzondering op, dat ge zien de slechte toestand van de grond, gunstige weers omstandigheden van uitermate groot belang waren wil de er tenminste nog iets van terechtkomen. We moeten tevreden zijn, want tot op heden zijn die weersomstan digheden zo geweest, dat er in de meeste gevallen echt nog wat van terecht lijkt te komen. Eerlijk gezegd meer dan we hadden verwacht! Wanneer we de laatgezaaide gerst zo' week of vier geleden zagen staan, nu dan moest je wel een reuze optimist zijn om daar nog wat van te verwachten. Alhoewel we wat dat betreft bepaald nog niet in de top zitten, is wat de laatgezaaide gerst betreft toch nog veel ten goede verkeert. De oogst ervan zal niet vroeg zijn en dat zal wel naar de 20 augustus lopen. Ook de groene erwten hebben het goed gedaan. Onze indruk, die we in de loop der jaren hebben opgedaan is, dat wan neer er meer dan 35 erwten aan een sprant zitten, de opbrengst goed kan worden. Nu ontdekken we spranten met soms 50 en meer erwten erin. Dat Temik „kwam, zag en overwon", geldt zeker voor dit bestrijdingsmid del. Bietenpercelen met dit middel behandelt, steken er met kop en schouders boven de niet ermee behandelde uit. Zelfs zij die zonder Temik te gebruiken 2 of 3 maal tegen de luis hebben gespoten zien toch vergelingsziekte optreden. We zijn benieuwd wat de eerste monsters voor resultaten te zien zullen geven. In 't algemeen vinden we toch, dat de bieten het de laatste 4 weken heel goed hebben gedaan. Ook de aardappelen hebben veel schade ingehaald en wanneer de maand augustus dezelfde groei geeft voor de aardappelen als vorig jaar dan komt daar ook nog veel van terecht. Het weer kan aan ons optimisme dat we nu hebben echter nog veel af of toedoen en we hopen eerlijk ge zegd, maar op niet al te felle zonneschijn, want dat kan diverse produkten in noodrijpe toestand brengen en dat is niet gunstig. Laat het weer maar net eender blijven als de afgelopen weken, dan zal het oogstjaar 1975 wel licht op redelijke wijze voltooid kunnen worden! is het gezegde: die kost gaat voor de baat, wel mooi maar als na een paar financieel slechte jaren zoals nu, de finan ciën ontbreken ben je al gauw uitgepraat. Vroeger was er na de oogst van verschillende gewassen volop tijd om me chanisch wortelonkruiden te lijf te gaan. Nu is er haast geen tijd meer voor te vinden en bovendien worden ook dit soort handelingen steeds maar duurder (machinekosten). Via sa menwerking zijn hier en daar de kosten wel wat te drukken, maar willen we dit volhouden dan zullen toch de prijzen van de produkten werkelijk omhoog moeten. De laatste jaren gaan ze eerder in neerwaartse richting! Kranten worden er over vol geschreven, maar er gebeurt te weinig en zfe gaan niet omhoog. Wat doe je dan als boer? Je gaat bezuinigen bij de teelt van de gewassen. Gevolg veronkruidering en ver slechtering van de struktuur doordat ook aan de organische stofvoorziening onvoldoende aandacht wordt geschonken! Een subsidie op dit laatste zou zeer welkom zijn! WILDE HAVER PLUK ZE WEG Wilde haver is een van de lastigste en moeilijk te bestrij den onkruiden in de graanteelt. Niettegenstaande het op schonen en vernietigen van planten blijkt het wilde-haver kwaad nog steeds niet verdwenen te zijn. Vandaar dat in bepaalde gebieden, waaronder Zeeland, de verordening wilde-haverbestrijding van kracht en de bestrijding ervan verplicht gesteld is. De administratieve uitvoering van de verordening berust bij de Gewestelijke Raad voor Zeeland, die omtrent de ontheffingsaanvragen mede adviseert. In 1974 werden er overigens nog maar 3 ontheffingen verleend en dit jaar kwam niemand ervoor meer in aanmerking. De controle op de uitvoering berust bij de A.I.D. Dat niet ieder een zich aan de verordening houdt blijkt uit de opgemaakte processen-verbaal n.l. 58 over 1974! r t—f iii - n ca. 3 cm lange geknikte kafnaald. Daarvan vielen er 5 op Schouwen-Duiveland, 8 op Wal cheren, 10 op Zuid-Beveland en 35 in Zeeuws-Vlaanderen. Tevens werden een aantal waarschuwingen gegeven n.l. 14 op Schouwen-Duiveland en 2 in Zeeuws-Vlaanderen. Gerubriceerd naar het aantal geschatte wilde haverplan- ten per proces-verbaal waren dit: beneden de 100 planten per ha 19 p.v.'s 100500 planten per ha 25 p.v.'s 5001000 planten per ha 9 p.v.'s meer dan 1000 planten per ha 5 p.v.'s Alhoewel er, voor wat Zeeland betreft, van enige verbete ring in het aantal gekonstateerde wilde havergevallen spra ke is, (1973 - .79 p.v.'s) is het kwaad bepaald nog niet uit geroeid. De A.I.D. is of gaat binnenkort weer op pad om te controleren of de wilde haverbestrijding naar behoren is uitgevoerd. Neem dus tijdig uw maatregelen! GEEF DE WILDE HAVER GEEN KANS! O Samen met de buren zijn we vorige week op „zakenreis" naar Duitsland geweest. Uit de landbouwpers hadden we daar vernomen, dat ook drijfmest zich met een centrifugaal- strooier prima over de stoppel 'laat verdelen. De gehele in vestering was slechts een oude kunstmeststrooier met een vergrote bak en een degelijke afsluiter. Het was kostelijk om te zien hoe goed en hoe vlug de drijfmest over het land werd verdeeld. Snel onderploegen is echter wel gewenst, want de ammoniakvervluChtiging is bij deze methode erg groot. Heel deze affaire was eigenlijk ontstaan in het brein van twee boeren en van een hotelhouder van een rustplaats langs de grote autobaan. Alle resten aan etenswaren van het hoteJ_ worden verzameld, gemalen, gedroogd en daarna ge mengd met meel. Hiervan worden jaarlijks twee honderd) varkens gemest. Het voeren van de dieren gebeurt geheel automatisch, maar de bestemming van de drijfmest was juist het grootste probleem. Daarom werd na onderling beraad een vennootschap gesticht en werden afspraken gemaakt en zo is een moderne varkensmesterij ontstaan. De beide boe ren houden toezicht op de varkens en tevens dragen zij zorg voor de afvoer van de drijfmest welke slechts eenmaal per jaar moet worden verwerkt. Tevens leveren zij aard appelen, groenten en fruit aan het hotel en zo is een ge zonde samenwerking ontstaan waar beide partijen zeer mee gediend zijn, want van tussenhandel is in dit geval nauwe lijks sprake. Ook de afstand tussen producent en consu ment is op deze wijze zo kort mogelijk geworden en dat alles strekt beiden zeer tot voordeel. Ook onze medewerksters hebben we mee over de grens genomen. Jaarlijks staan ze voor ongeveer 1500,op de balans en een paar snipperdagen moeten er daarom wel op over kunnen schieten. Ze hebben zich de taart met slagroom heel goedi laten smaken. Het kontakt met boerinnen uit een naburig E.E.G.-land is beslist ook de moeite waard, want misschien gaan de ministers eerder voor de vrouwen door de knieën dan voor de mannen! Twee andere bedrijven hebben we ook nog bezocht en hiervan hadden de betreffende boeren een baan op een fabriek. Zeer extensief deden ze er hun boerderij op hun vrije dagen nog bij. De afstandi van fabriek naar boerderij moet hierbij echter niet al te groot ïijn, want anders komt er niet veel van terecht en dit was op één bedrijf aan de ver zorging ook heel goed te zien. Overal was al veel winter- gerst gedorsen en ook reeds heel wat stro geperst. De op brengsten van het graan en het stro waren tegengevallen en dit werd toegeschreven aan het late en koude voorjaar. Verder waren de aardappelen over het algemeen nog erg jong, maar de bieten stonden er schitterend bij en waren een lust voor het oog. De hoogste economische opbrengst wordt in de bieten behaald bij een gift van 100 kg zuivere stik stof, maar bij hogere giften krijgen we op het oog toch een mooier gewas en veel jong onkruid) smoort daaronder dan ook vroegtijdig. Verder is het boeren op de hellingen voor ons wel een heel vreemde gewaarwording. Duidelijke spo ren van de regen van de onweersbuien van de laatste dagen waren in de dalen te zien en daar was plaatselijk al water schade aan de gewassen. Ook daar belooft de landbouw van vandaag geen gouden bergen en ook diaarvan weten wij als boeren uit het lage landje aan de zee van mee te praten. Als men zo onderweg is, dan lijkt het wel of heel Europa met vakantie is, want men komt auto's van alle nationaliteiten tegen. Van de Hollander wordt verwacht, dat hij een ieder in zijn eigen taal te woord kan staan en dat juist is mis schien wel onze kracht!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5