Zitdagen 2 LANDBOUW R.A.I. 1976 BETONVERHARDINGEN VOOR DE LANDBOUW De tweejaarlijkse tentoonstelling voor land- en tuinbouw- mechanisatie de bekende Landbouw RAI te Amsterdam zal in 1976 van maandag 19 tot en met zaterdag 24 januari wor den gehouden. De belangstelling van de kant van de werk tuigenindustrie, dealers, enz., enz. is zo groot dat de be schikbare standruimte nu reeds geheel is volgeboekt. Ruim 200 standhouders hebben voor deelneming ingeschreven. CONSULENTSCHAP VOOR PLANTENZIEKTEN EN ONKRUIDBESTRIJDING Met ingang van 1 juli 1975 is ir. C. J. A. Barel belast met de tijdelijke waarneming van de leiding van het Consulent schap voor Plantenziekten en Onkruidbestrijding in de Land bouw. De heer Barel, die reeds enige jaren als ingenieur aan dit Consulentschap fs verbonden, volgt daarmede ir. M. Heu- ver op, die per 1 april 1975 werd benoemd tot directeur van het Rijksproefstation voor Zaadcontrole. GEWIJZIGDE RUILVERKAVELINGSWET IN WERKING In Staatsblad nr. 360 is het Koninklijk Besluit gepubli ceerd, waarbij de Wet van 9 april 1975 tot wijziging van de Ruilverkavelingswet 1954 per 1 juli j.l. in werking is ge treden. In verband met de subsidiemogelijkheden voor de sektor partikulier cultuurtechnische werken, zoals erfverharding, aanleg en verharding toegangs- en bedrijfswegen enz. heeft de afd. Voorlichting van de Ned. Cementindustrie het van belang geacht hierop in te haken met de uitgave van een brochure. „Betonverhardingen voor de landbouw" Daarin worden met name de kwalitatieve aspekten van het werken met beton bij de uitvoering van dergelijke ver hardingen behandeld. Naast theoretische achtergronden wordt uitvoerig inge gaan op de juiste uitvoering in de praktijk terwijl tevens een aantal suggesties met betrekking tot een besteksom schrijving worden gedaan. Het boekje is bestemd voor zowel de opdrachtgever als voor de aannemer en andere bij de voorbereidingen en de uitvoering van betonverharding betrokken personen. Het is op aanvraag verkrijgbaar bij de afdeling Voorlichting van de Nederlandse Cementindustrie, postbus 10 te Amsterdam. i lil i lllllll IIIJIIM, GOES OOSTBURG: woensdag 30 juli in café „De Windt". ZIERIKZEE: donderdag 31 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 31 juli in hotel „De Een dracht", van 14 uur. SEROOSKERKE: vrijdag 1 augustus in café „Huysse", van 913 uur. THOLEN: zaterdag 2 augustus in hotel „Hof van Hol land", van 10.3043.30 uur. De zitdag ST. PHILIPSLAND van 8 augustus komt te vervallen. Ir. Tuynman geeft in „De Land- GRONDPOLITIEK bode" van vorige week het volgen de commentaar: De regering heeft aangekondigd, dat binnen het kabi net overeenstemming is bereikt over wetsvoorstellen met betrekking tot wijziging van de grondpolitiek. Het ene voorstel betreft een voorkeursrecht van gemeenten bij verkoop van grond binnen bestemmingsplannen, het andere voorstel betreft een prijsva stelling, die geba seerd moet zijn op de agrarische gebruikswaarde. Met deze voorstellen komt de regering tegemoet aan de in Keerpunt '72 vervatte eisen van de linkse regerings partijen en handelt zij nadrukkelijk tegen de wensen van de confessionele regeringspartijen in, althans voorzover het de waardebepaling betreft. Toch rijzen hierbij wel enige vragen. De belangrijk ste vraag is of de confessionele ministers, in bijzonder minister Van der Stee, akkoord zijn gegaan zonder voor afgaand overleg met hun partijen. Gezien de zware poli tieke betekenis van de wetsvoorstellen lijkt ons dit on waarschijnlijk. Het kan betekenen, dat er na het gebrui kelijke gesputter toch een compromis uitrolt en dan kost het de boeren geld. Het kan ook betekenen, dat de bom maar barsten moet. Vooraleer daar meer dan slechts speculatieve gedachten over ontwikkeld kunnen worden, dienen echter de wetsteksten beschikbaar te zijn. Het is overigens opvallend hoe plotseling politici en publiciteitsmedia de mond vol hebben over grondspecu- BESTEMMINGSPLANNEN Bergen op Zoom. Vanaf 15 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Hoek Roosevelt- laan-Meidoornlaan". Gedurende 'bovengenoemde termijn kun nen bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Tevens ligt vanaf 15 juli gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Zurenhoek". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen geduren de bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Eersel. Vanaf 16 juli ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan „Voorschriften bestem mingsplan Molenakkers 1972". Zij die zich tijdig met bezwa ren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. laties. Men voert „handige mannetjes" ten tonele, die toekomstige bouwgrond opkopen om deze later met „enorme winsten" te verkopen. Het is kennelijk nodig om de publieke opinie stormrijp te maken voor een nog wel wat zwakke zaak. Door onbekendheid met de wer kelijke gang van zaken met de grondverwerving, is het niet zo'n kunst om het begrip grondspeculatie tot onwer kelijke proporties op te blazen. Het voorkeursrecht van de gemeenten is weinig an ders dan een premie op een laks aankoopbeleid. Gemeen ten met een vooruitziend aankoopbeleid hebben weinig moeiten. En zo zij op onwillige eigenaren stuiten, weten zij de onteigeningswet te hanteren. De vervanging van de marktwaarde door de zgn. agrarische waarde, bete kent niets anders dan dat er weer een stuk boerenver- mogen in het niet zal verdwijnen. De toekomstige be woners van de te bouwen huizen worden er ternauwer nood beter van. In de optelsom, waaruit de gemeenten de prijs van de bouwrijpe grond destilleren, speelt de prijs van de ruw bouwgrond een onbetekenende rol. De enigen, die er beter van worden, zijn de onteigenings advocaten; voor hen zullen gouden tijden aanbreken. En dat alles voor een politieke hobby, een beetje af gunst en een eerste stap op weg naar nationalisatie van de grond. Maar misschien wordt deze politieke hobby een moeilijk te nemen politieke hobbel. De fractievoor zitter van de Parij van de Arbeid heeft er een kabinets crisis voor over heeft hij gezegd. Dat kan je gemakke lijk zeggen met zo'n kleine agrarische achterban. Voor de heren Andriessen en Aantjes ligt dat anders! Etten-Leur. Vanaf 16 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Grauwe Polder II". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Goes. Vanaf 16 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „De Honderd Gemeten". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende boven genoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Geldrop. Vanaf 17 juli ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan „De Burght". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmde een ieder die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen ge durende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Mariekerke. Vanaf 21 juli ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Pauwhoek". Zij die zich tijdig.met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kun nen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Oosterhcut. Vanaf 21 juli ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan „Dommelbergen- Zuid". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren ingediend worden bij de gemeenteraad. Fijnaart en Heijningen. Vanaf 21 juli ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Heijningen". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Oisterwijk. Vanaf 21 juli liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Industrieter rein Kerkhoven 1974" en „Uitbreidingsplannen in hoofd zaak". Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen gedurende bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij G.S. Brouwershaven. Vanaf 23 juli ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Dreischor". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben newend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthoud ng van goedkeuring door G.S. kunnen gedurende bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. RADIO Dinsdag 29 juli a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Hoofdpunten uit het rapport van de Commissie veehouderij welzijn dieren - IV", m.m.v. dr. G. van Putten, sekretaris van de commissie en medewerker van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek te Zeist. Nieuws van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen, (IMAG) te Wage- ningen, m.m.v. dr. ir. G. H. Germing, adj.-dir. van het Insti tuut.. ZEEUWSE PROVINCIALE RAAD VOOR DE BEDRIJFSONTWIKKELING OP EXCURSIE Op 18 juli j.l. bezochten leden en adviseurs van de Zeeuw se Raad voor de Bedrijfsontwikkeling een aantal bedrijven en een infiltratieproefveld met zout water van de Commis sie Waterbeheersing en Ontzilting. Bij dit proefveld, dat zich bevindt op het bedrijf van de heer A. van 't Westeinde in de Calandpolder, worden tal van gegevens gemeten voor een zo volledig mogelijk beeld van de water- en zoutbalans van het betrokken perceel. Doel van het onderzoek is meer inzicht te verkrijgen in hetgeen zich bij het opzetten van het open waterpeil mét zout water in de bodem afspeelt, alvorens een dergelijke methode als produk- tieverhogende maatregel, zoals hier het geval is gebleken, elders toe te passen. Nadat die heren J. A. van der Bliek en W. A. Nieuwdorp de methodieken voor het verzamelen van de verschillende hydrologische gegevens hadden uiteengezet en gedemonstreerd, toonde de heer A. van 't Westeinde in vogelvlucht zijn doelmatig ingerichte bedrijfsgebouwen met aardappelbewaarplaats en uiterst wendbare transporteur. Tevoren waren de bedrijven van de heer J. Hengsdijk en Zn. te Kapelle en van de Gebr. A. en D. Meyaard te Wemel- dinge bezocht. Oorspronkelijk kleinfruitteler ging de heer Hengsdijk in 1962 over op de teelt van aardbeien en toma ten onder staand glas. Wegens onvoldoende bedrijfsresul taten vond onlangs omschakeling op bloementeelt plaats. Het bedrijf met 3200 m~ glas produceert hoofdzakelijk anjers in verschillende variëteiten en kan thans een inkomen opleve ren voor twee gezinnen. Maar er moet wel flink aangepakt worden. IDe heer J. Hengsdijk wees er in ddt verband nog op, dat juist een periode van 6 weken van 90 uur per week voor vader en zoon ieder was afgesloten. En ook mevrouw Hengs dijk laat zich dan niet onbetuigd bij het veilingklaar maken van de bloemen! Er zijn thans een 45-tal bedrijven volgens de heer Hens- dijk in Kapelle en omgeving op bloementeelt overgegaan. Bij het loonwerkbedrijf van de Gebr. A. en D. Meyaard werd de werktuigeninventaris bekeken en van gedachten ge wisseld over de speciale problematiek, die kenmerkend is voor het loonbedrijf. Uiteraard kwamen de wel uiterst moei lijke omstandigheden, waaronder de loonwerkers in het af gelopen najaar hun werkzaamhden moesten verrichten en de gevolgen hiervan voor de bedrijven, evenzeer ter sprake. De expursie werd besloten met een bezoek aan het Droog- bedrijf B.V. J. G. Timmerman te Kortgene. Tijdens het ge animeerde gesprek, waarbij zich het inmiddels dorstige ge zelschap de aangeboden verfrissing goed deed smaken, schetste de heer J. G. Timmerman de ontwikkeling van het bedrijf, waarvan de huidige capaciteit met een waterver damping van 16.000 1/uur, 500700 ton/week groen produkt is. Door een aanzienlijke verhoging van de gasprijs, gestage toename van de loonsom en buitenlandse concurrentie (U.S.A). ziet het bedrijf zich voor een zware opgave gesteld. In dit verband achtte de heer L. A. M. Elenbaas, secretaris van de Vereniging van Groenvoederdrogerijen in Nederland, teelt van groenvoedergewassen tegen de achtergrond van het noodzakelijk, dat een ha-subsidie als stimulator voor de een daarmede beoogde verbetering van de bodemstruktuur en een subsidie op de gasprijs in ernstige overweging wordt genomen. PER 1 MEI 1975 TOTALE RUNDVEESTAPEL 3 KLEINER DAN VORIG JAAR VARKENSSTAPEL 2 GROTER De totale rundveestapel nam volgens de C.B.S.-steekproef per 1 mei 1975 af van 5.040.000 stuks op 1 mei 1974 tot 4.911.000 op 1 mei 1975 (—3 De melkveestapel, het aan tal melkgevende en droogstaande drachtige koeien, was op 1 mei 1975 gelijk aan die op 1 mei 1974 (2.240.000 stuks). Het aantal stuks gedekt jongvee lag op 1 mei 1975 nog en kele procenten hoger dan vorig jaar (522.00 resp. 508.000 stuks). De groep „ander rundvee, bestemd voor de fokkerij", vnl. bestaande uit jong vrouwelijk fokvee, gaf een vermin dering te zien van 1.480.000 stuks op 1 mei 1974 tot 1.405.000 stuks op 1 mei 1975 5 Ook de mestveestapel was duidelijk kleiner dan vorig jaar (743.000 resp. 812.000 stuks). De totale varkensstapel nam toe van 7.013.000 stuks op 1 mei 1974 tot 7.137.000 op 1 mei 1975 2 Bij de on derverdeling van de varkensstapel valt op dat het gemiddeld aantal biggen bij de zeug op 1 mei 1975 uitkwam op 8,96 tegen 9,22 op 1 mei 1974 (gemiddelde toomgrootte was bijna 3% kleiner dan vorig jaar). Dit zal consequenties hebben op het aanbod van slachtvarkens in september en oktober 1975. Zowel de varkens tot 50' kg als de mestvarkens waren op 1 mei 1975 sterker vertegenwoordigd dan vorig jaar (resp. 3 en 4 6%). Ook het aantal gedokte zeugen was op 1 mei 1975 enkele procenten groter dan vorig jaar (519.000 resp. 506.000 stuks). In verband met vakanties zal het ZLM Land- en Tuinbouwblad op 15 augustus a.s. niet verschijnen. LMND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel. 01100 - 15010, huis 01185 - 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B.V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 2