Bijdrageregeling vernietiging tulpebollenkramen De appel- en perenoogst De eerste appels werden geveild Praktische wenken bij grondontsmetten DINGEN VAN DE WEER 11 EERDER dit jaar heeft het O.- en S.-fonds de moge- lijkheid geopend een bijdrage te verkrijgen voor het vernietigen van kramen van tulpebollen. Voorwaarden om voor deze bijdrage in aanmerking te komen zijn: het landbouwbedrijf, waartoe de kraam behoort dient te worden beëindigd binnen één jaar na datum van aanvrage; de aanvrage voor een bijdrage moet worden inge diend voor 1 november 1975; de gehele kraam moet voor 1 januari 1976 op een van fondswege te bepalen wijze worden vernietigd. MET betrekking tot de wijze van vernietiging is thans na overleg met het Produktschap voor Siergewas sen het volgende bepaald: nadat de aanvrager bericht heeft ontvangen dat zijn aanvrage in beginsel voor toekenning van een bij drage in aanmerking komt dient hij de tulpebollen franco aan te voeren bij een van de volgende veilin gen: Coöp. Bloembollenveilingvereniging „H.B.G." (G.A.) te Lisse en Breezand; 0 Bloembollenveiling „West-Friesland" te Boven- karspel; HoBaHo B.V. te Lisse en Breezand. In verband met de verdere verwerking van de bollen door de veiling dient aanvoer bij voorkeur te geschie den op maandag of dinsdag. Volgens eën eerste taxatie zal de Nederlandse appel- oogst dit jaar 495 miljoen kilo bedragen, waarvan 400 miljoen kilo bestemd zal zijn voor verhandeling. De pe renoogst wordt geraamd op 53 miljoen kilo, waarvan 45 miljoen voor verhandeling. De oogst 1974 bedroeg vol gens schattingen van november vorig jaar 475 miljoen kilo appelen en 150 miljoen kilo peren. De werkelijke perenoogst is echter vermoedelijk nog tien miljoen kilo groter geweest. Het komt er op neer dat de oogst van dit jaar volgens de huidige raming maar eenderde zal zijn van die van vorig jaar. Het ministerie van landbouw en visserij, dat een en ander heeft meegedeeld, wijst er met nadruk op dat nog niet kan worden gesproken van een echte oggstraming. Het ministerie heeft de gegevens verkregen uit de eerste taxaties die de fruitteelconsulentschappen begin juni hebben gedaan en die door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn verwerkt tot landelijke gegevens. Het was erg moeilijk al eind juni een beeld te krijgen van de pro- duktie, aldus het ministerie. De eerste officiële oogstraming wordt in de tweede helft van augustus gemaakt. Ze zal omstreeks 20 septem ber worden gepubliceerd. TAJANNEER je aan het eind van een week terug ziet op alles wat er in zulk een periode op je afkomt en waarover je in een rubriek als deze zou kunnen schrij ven, dan zijn dat een groot aantal feiten en dingen. We kregen te horen dat het prijsindexcijfer voor de gezins consumptie van midden mei tot midden juni slechts met 0,2 is gestegen en dat werd als gunstig ervaren. In de toelichting werd gezegd dat de stijgingen van de prijs zich o.m. voordeden bij groenten, fruit, vlees, melk en melkprodukten, bloemen en planten. Prijsdalingen tra den o.m. op voor koffie, margarine, eieren en kleding. Met 1969 als basis op 100 was april van dit jaar de prijs index van aardappelen, groenten en fruit 140,2; in mei was dat 147,1 geworden en in juni 150,9. Helaas hebben wij als producenten weinig gemerkt van deze hogere prijzen. In de periode juni 1974juni 1975 zijn de prijzen van de gezinsconsumptie in ons land met 10,4% geste gen en zoals bekend zijn dat weer gegevens voor het vaststellen van de loonstijgingen. We leven immers in een situatie waarin periodiek de lonen worden verhoogd met het percentage waarmede de prijzen van de gezins consumptie zijn gestegen. Daarover wordt in déze tijd zelfs niet eens meer onderhandeld, het is een vaststaand gebeuren. Er wordt steeds bij verteld dat we wat ons land be treft beslist niet bovenaan zitten wat betreft de prijsstij gingen. En dat zal allemaal best waar zijn, wanneer men als ondernemer produkten moet afleveren die minder op brengen dan het vorig jaar, dan is dat een hard gelag en allesbehalve opwekkend! De laatste maanden was dat voor verschillende pro- Op de fruitveilingen in ons gebied werden eind vorige week en begin deze week de eerste appelen van het nieuwe seizoen geveild. De periode zonder appelen is bijzonder kort geweest want het was minder dan een week geleden dat de laatste appelen van de oude oogst werden geveild, waarna de nieuwe oogst alweer aan de markt kwam. De aanvoeradviescommissie van de cen trale veiling GoesKrabbendjjke adviseerde de telers om de Yellow aan te voeren met ingang van dinsdag 22 juli. Bij de centrale veiling KapelleTerneuzen kwamen eind vorige week de eerste partijtjes Yellow Transpa rant voor de klok. De handel had er veel belangstelling voor want er werd een prijs betaald van 1,22 en 1,23 per kg voor de grote en middelmaten terwijl voor de klasse I 6070 mm 1,14 per kg werd betaald op de eerste veilingdag toen het totale aanbod van Kapelle Terneuzen overigens maer 2 ton bedroeg. Het aanbod van kleinfruit liep de vorige week reeds terug. De kwaliteit van de rode bessen werd minder na een weekend met een grote luchtvochtigheid. Hierdoor kon op de binnenlandse markt de afzet wat moeilijker plaats vinden en geleidelijk liepen de prijzen terug, ze ker voor de mindere kwaliteiten. De fabrieken hadden dukten het geval. De tomaten zijn enige tijd behoorlijk duur geweest maar vorige week kwam de klad er in en vond zelfs doordraai plaats. De rode bessen en fram bozen vallen tegen wat de prijs betreft en dat gold ook voor de aardbeien. 2URE morellen spelen niet meer zulk een grote rol in ons gebied. De opbrengst zal dit jaar neer ko men op een derde van die van het vorig jaar maar de prijs bij de voorverkopingen bleef iets achter bij die van 1974. Wanneer men daarnaast berichten leest over de prijsstijgingen en men realiseert zich wat hiervan het ge volg is, dan zijn er redenen om somber te zijn. De kleine produktie van zure morellen van dit jaar wordt voor een deel veroorzaakt door de enorme spreeuwenplaag. Op sommige dagen is het bijna onbe gonnen werk om te proberen de vogels te verjagen. De strijd welke de teler dit jaar tegen de spreeuwen heeft te voeren is enorm groot. Het is al begonnen met de aard beien en heeft zich voortgezet bij de frambozen en rode bessen en het duurt nog steeds voort. We weten niet wat er tegen gedaan moet worden want het lijkt onbe gonnen werk ze af te schieten, maar dat het een pro bleem is dat steeds groter wordt staat vast. De schade welke de vogels in de fruitteelt veroorzaken loopt in de tienduizenden guldens en dan spreken we nog maar niet van het sjacherijn dat men ervaart wanneer men moet proberen de vogels te verjagen. Het zou nuttig zijn wan neer een een bezinning zou plaats vinden op de moge lijkheden om daar wat tegen te doen; zoals de situatie thans is, wordt de plaag elk jaar groter. ^AT Nederland een goede appeloogst verwacht en een kleine pereoogst is bekend. Ondertussen zijn er ook wat meer berichten uit het buitenland binnengekomen. de aanvoer dient te geschieden in plastic zakken waarbij elke zak een gelijk gewicht aan tulpebollen bevat (maximaal 25 kg per zak); de tulpebollen moeten bij aanvoer zoveel mogelijk droog zijn; vrij van zand en kleidelen zijn; zonder steentjes, glas of andere vreemde voorwer pen zijn. De tulpebollen behoeven dus niet te zijn gepeld! Na aanvoer bij de veiling draagt het Produktschap zorg voor de vernietiging van de tulpebollen. De kosten hiervan komen voor rekening van het O.- en S.-fonds. Aanvragen om een bijdrage kunnen worden ingediend bij de districtsbureauhouder van de Stichting tot Uitvoe ring van Landbouwmaatregelen in wiens werkgebied de aanvrager woonachtig is. belangstelling op een prijs van ongeveer een gulden per kg. Voor de goede kwaliteit rode bessen in doosjes of los in 2 kg-kratten werd op Zuid-Beveland in het begin van de week tussen 1 50 en 2,per kg betaald maar in het eind van de week lag de prijs ongeveer 30 cent per kg lager.. De eerste aanvoeren van zwarte bessen von den een koper tegen een prijs van ƒ2,75 tot ƒ2,85 per kg. Door een totale aanbod-concentratie was er van dit produkt nog een redelijk kwantum te koop. De prijs van de frambozen in doosjes voor de industrie handhaafde zich op rond 2,50 per kg voor de klasse I en II terwijl voor verse consumptie al naar het aanbod per dag een prijs werd betaald van 3,tot 4,per kg en op dagen met een zeer klein aanbod zelfs nog wat meer. Een voorverkoop van zure morellen van de leden der c.v. KapelleTerneuzen bracht een aanbod van 17 ton, dat is minder dan een derde van het kwantum van het vorig jaar. En de prijs die werd betaald, was 1,77 per kg dat is 6 cent per kg minder dan het vorig jaar! Ge zien de enorme last die wordt ondervonden van de spreeuwen en de weinige keren dat men een goed resul taat heeft met deze teelt is te verwachten dat hiervan weinig zal overblijven, mede omdat er dit voorjaar weer veel bomen zijn doodgegaan. Hoe groot de Westduitse appeloogst dit jaar mogelijk kan worden hebben we nog niet kunnen ontdekken maar het zou wel eens uit kunnen draaien op de produktie van 1973 die 2015 miljoen kg bedroeg. Het standcijfer van juni voor de Westduitse appeloogst is namelijk gelijk aan dat van juni 1973. Het is wel wat minder geworden dan in mei werd aangenomen. Dat komt door het slechte weer van juni. Ook het standcijfer voor peren in West- Duitsland is ten opzichte van mei nog al wat teruggelo pen. Hierdoor zou de perenoogst van West-Duitsland dit jaar wat beneden het niveau van twee jaar geleden kun nen komen maar aanzienlijk groter zijn dan het vorig jaar. De Westduitse perenproduktie was in 1974 331 mil joen kg en in 1973 414 miljoen kg. De laatste berichten over de fruitoogst uit Frankrijk spreken van een produktie die ongeveer 18 groter zou kunnen worden dan het vorig jaar. In de acht belang rijkste peregebieden van Frankrijk verwacht men dit jaar een oogst die 5 kleiner zal uitvallen dan de oogst van het vorig jaar. Met de perziken zit het helemaal slecht in Frankrijk want de oogst wordt slechts geschat op 28 van die van het vorig jaar. Dat zou kunnen betekenen dat er in augustus voor de zomerappelen wat meer mo gelijkheden zijn. Overigens staan we er dikwijls van versteld waar het fruit vandaan komt, wanneer de prijzen wat hoger wor den. Op het ogenblik zijn er overal in Frankrijk ondanks de kleine oogst, perziken te koop. Ze zijn duur en ze komen overwegend uit Spanje. Voor de pruimenafzet bij ons kan dat ook belangrijk zijn. Ten aanzien van de kg-opbrengst zijn de verwach tingen echter ook al niet hoog gespannen want er komt slechts een kleine produktie van pruimen in dit seizoen. Zelfs een ras als Czar dat het altijd wel doet, is dit sei zoen in veel gevallen slecht gezet. een slechte of minder goede struktuur zal de frees voldoen de diep moeten worden ingesteld. Dit betekent op graan- stoppels ongeveer 15 cm. In ieder geval minimaal 12 k 13 cm. Deze diepte zal in de eerste plaats nodig zijn, om de oneffenheden door rijsporen en dergelijke op te heffen en in de tweede plaats om voldoende grond te hebben om goed te kunnen afdichten. Dit omdat tevens een laag stoppels en eventueel gras met deze gefreesde laag grond wordt ver mengd. Vooral op gerooid aardappelland treffen we vaak nog diepe sporen aan. Om deze sporen voldoende weg te werken met het freeselement van de injekteur is het nood zakelijk diep te frezen (12 k 15 cm). Onze indruk is dat een egaliserende bewerking vooraf onder deze omstandigheden een gunstig effekt heeft. Deze bewerking zou dan schuin over de sporen en ruggen moeten worden uitgevoerdi b.v. met een vaste tandkultivator. Waarschijnlijk wordt het effekt van aandrukken van de rol hierdoor wel gelijkmatiger. In hoeverre men na deze egali-» satiebewerking kian toegeven op de freesdiepte hangt sterk af van de struktuur van de ondergrond. De freesdiepte moet in ieder geval zo diep zijn dat de rol deze losgemaakte grond gelijkmatig aandrukt. Is het perceel niet vlak dan zal ook deze ééndelige drie meter rol de oneffenheden niet opvangen en zal narollen met een oamibridge-rol evenals bij de ploeg- en schaarinjek- teur nodig zijn. Er is dan echter reeds onvoldoende diep ge freesd. Wil men met de freesscbaarinjekteur injekteren en met de frees van de machine niet dieper dan 5 cm frezen om alleen een fijnverkruimeld toplaagje te krijgen om met de aangedreven rol een uitstekende afdichting te bewerk stelligen, dan zal op alle zwaardere grond voor het ontsmet ten een voorbewerking nodig zijn, evenals bij andere ont- smettingsmadhines. Zoals reeds eerder is opgemerkt zijn de ervaringen met de frees-schaarinjekteur nog beperkt. Verder onderzoek met de frees-schaarinjekteur in vergelijking met de schaar- en ploeginjekteur is noodzakelijk. De kosten van het ontsmetten per ha met een ploeginjek teur bedragen 130,met een schaarinjekteur 1116,en met de frees-sohaarinj ekteur f 200, (Vervolg van pag. 9) Voor zware grond is een speciale schaal ontwikkeld dlie een meer vlakke stand heeft en een iets gebogen snijvlak. Deze blijft regelmatiger op diepte en brengt meer druk op de rol over. De grond moet zich willen laten vormen, zodat er na het aandrukken met een trekker kooiwielen cambridge-rol een homogene kompakte massa ontstaat. Dit is ons inziens de enige methode om goed aan te drukken. De ééndelige vaste rol aan de schaarinjekteur is daarvoor onvoldoende. Ook de aangedreven rol is op graanstoppels onvoldoende. De trekkerwielen zijn de enige die alle oneffenheden in een graanstoppel met al zijn zijsporen op kunnen vangen. Er mogen geen harde vaste kluiten in voorkomen. Bij dit systeem zal het optimale tijdstip gekozen moeten worden wat betreft het vochtgehalte. Bij deze zwaardere gronden is het voor dit systeem gauw te droog of te nat. In beide gevallen is het resultaat teleurstellend. Wanneer het droog is, komt men met de schaarinjekteur niet in de grond of niet op regelmatige diepte. Een probleem bij dit systeem is dan ook al heel gauw de vastgereden kop- akkers. Ook is het al spoedig te nat, omdat de kleine poriën sneller gevuld raken met water. Dat het nogal precies komt mt deze methode hebben we de laatste twee jaren in de praktijk ervaren (zowel te nat als te droog) gezien de vele onvoldoende resultaten. Dit systeem zal, wanneer de omstandigheden daarvoor aanwezig zijn, dan ook direkt uitgevoerd moeten worden en zal boven alle andere werkzaamheden voorrang moeten krij gen, ongeacht de ontwikkeling van een ingezaaide gras- groenbemester. Langer wachten verhoogt de kans op een sledht(er) resultaat. Op de percelen, waar men eerst een vol doende ontwikkelde gTasgroenbemester wilde hebben en die daardoor laat (oktober/november) werden ontsmet, is de ontsmetting de laatste twee jaren dan ook op een uitzonde ring na slecht geweest. Het is dus mogelijk, maar vraagt de uiterste zorg. Eveneens is de laatste jaren de {schaarinjekteur ingezet in aardappelpercelen. Ook op daze percelen kan met de cümax- schaarinjekteur een goed resultaat worden bereikt. Maar ook hierbij geldt, evenals bij graanstoppels dat een goede struktuur van de grond aanwezig moet zijn. In 1974 waren diverse percelen aardappelland op de zware gronden met een oppervlakkige voorbewerking niet geschikt te maken voor een ontsmetting met de schaarinjekteur. De onderste helft van de bouwvoor was daarvoor te slecht. Op deze per celen is voorfrezen bijna onvermijdelijk. Het mag natuurlijk ook met andere werktuigen, mits maar tot 15 cm diepte een voldoende verkruimelde laag wordt verkregen. Op deze grond zal het zonder frees wel een moeilijke opgave zijn. De nabewerking zal op deze zware grond gelijk moeten zijn aan die op de lichte grond (zie kode 4 en 5). Het gaat vooral om een goede afdichting van de toplaag met tevens het goed gelijkmati ge aandrukken van een goed doorlatende poreuze pakketgrond van 18 om dik, waarin het gas overal in gelijke mate kan binnendringen. Naarmate de grondi zwaarder wordt, zal de voorbewerking intensiever moeten zijn. De frees-schaarinjekteur Deze nog nieuwe machine is een kombinatie van een frees, srihaarinjekteur en een aangedreven rol. IDeze drie onder delen zijn tot één machine gekonstrueerd. (Dit grondontsmet- tingswerktuig is dan ook gemaakt met het doel om de ont smetting en afdichting in één werkgang uit te voeren. Het is de bedoeling, dat bij ontsmetting met deze machine er geen voorbewerking nodig is en geen nabewerking. Als zo danig mote deze machine dan ook worden beoordeeld. Het freeselement van de injekteur moet een regelmatige losse laag maken, die na het passeren van de scharen gelijk matig en intensief wordt aangedrukt door de aangedreven rol. De frees-schaarinjekteur kan op alle grondsoorten worden ingezet. Wat betreft de bekwaamheid van de grond om te kunnen worden ontsmet (vochtgehalte, struktuur) gelden voor deze machine dezelfde voorwaarden als voor de ploeg en schaarinjekteur. Bij gebruik van deze machine op de zwaardere gronden, maar ook op de lichtere gronden met

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11