ASSELBERGS EN NACHENIUS VENTILATOREN KOOIJMAN bv Het Vicon cultivatoren-programma: (Jg) BON Zendt u mij uitvoerige informatie over de Willen Sovjets graan kopen? Lager inkomen voor melkveehouders We hebben er nu meer dan acht jaar opzitten in Hola en nu nog maar een aantal weken meer en het is voor bij. De kisten met bagage zijn gepakt en vervoerd naar Mombasa, waar ze nu inmiddels al ergens op zee -rond dobberen. We leven nog met dingen die straks allemaal in een paar koffers gepakt kunnen worden. In de ge schiedenis van het Tana River gebied is er nooit een Europees koppel geweest dat het zo lang heeft uitge houden. Zeker geen vrouw. Het gebied dat gold lang als een verbanningsoord voor mensen die het elders volle dig hadden verbruid. Ofschoon het geen verbannings oord meer is, toch is de plaats Hola bij velen nog be rucht. Nu is het einde zeer né'bij en we denken terug aan al die jaren met voldoening. Denk niet dat iedere dag in ons leven een feest was, integendeel. Er waren dagen dat je alles zo de rug toe had willen keren. Maar daar denk je nu niet aan. Je laat alles nog eens de revue pas seren en met een glimlach van voldoening denk je dan toch graag aan de positieve dingen. Het Tana River ge bied, een streek waar de mensen arm zijn. Zó arm, dat velen nauwelijks weten hoe een biljet van twintig shil ling er uit ziet. En toch kunnen ze lachen en blij zijn, als er tenminste voedsel genoeg groeit op hun akkertjes langs de rivier. Onze spulletjes, in de kist, gereed voor verscheping En hun gastvrijheid! Het is er zo maar een uit de ve len, hij heeft een veldje tegen de rivier. Er groeit nu mais en bananen, vlak daarnaast komen in het droge seizoen gemiddeld driehonderd olifanten drinken per dag. Apen loeren voortdurend op zijn mais. En toch zingt hij altijd. We zitten vaak aan de andere kant van de rivier te pick nicken en een visje te vangen. Er zit weinig vis en wij doen het voor de lol. Soms vingen we niets, hij ving twee visjes. In zijn kleine kano stak hij over en gaf ons de visjes als een geschenk. We ebben ze leren kennen, de Kenyanen, van alle stammen en uit alle streken van het land. We zijn een geweest met hen en zeker geen „Mzungu" (Europeaan) gebleven, maar een echtpaar witte Kenyanen. Ze vinden het maar niks dat we nu weggaan en steken hun waardering voor mijn werk niet onder stoelen of banken. Blijf hier; we houden van jul lie. Maar toch zou dat geen oplossing bieden. Afrika is voor de Afrikanen. We hebben ons inmiddels al in laten schrijven op de club als lid voor het leven. Want als het ook maar enigszins kan dan zal het afscheid van Hola niet voorgoed zijn. Later, misschien pas over twintig jaar, wie zal het weten, willen we nog wel eens terug naaf dat plekje in de bush. Binnenkort beginnen de afscheidsfeesten, want dat is al van vele zijden toegezegd. Het grootste feest zal wel van het irrigatiescheme komen. Er staat al een grote volwassen stier te wachten om geslacht te worden en aan schapen en geiten en kippen zal het ook niet ont breken. We houden zelf niet van dat officiële gedoe, maar het hoort er bij natuurlijk. De manager heeft een band besteld in Malindi die een groot bal moet organi seren; voor een ieder die er maar wil komen gratis en tree. En dan als dat allemaal voorbij is, de toespraken, de feestjes en misschien de lichte katers in de morgen, komt die dag dat we gepakt zitten te wachten op het geronk van het kleine vliegtuigje uit Nairobi dat ons komt halen. Nog een paar keer moet het toestelletje over Hola cirkelen, zodat we het allemaal nog eens van uit de lucht kunnen zien en dan koers naar het Westen. En dan in Nederland. Acht jaar weg van dat land. Er is wel het een en ander daar veranderd; dat zal aan passing vergen. De toekomst is wat mistig wat betreft de komende broodwinning. Maar de gedachten daaraan drukken we maar ,even in een hoekje. Het zal goed zijn om de kinderen na een jaar weer over hun nu lange haren te strijken. We zullen wel even aan elkaar moe ten wennen. Aan veel dingen trouwens, zoals het feit dat op 'het zelfde grondgebied als Nederland hier zestig duizend mensen wonen en daar veertien miljoen en bij voorbeeld, dat een kilo biefstuk van de haas hier te verkrijgen is voor twee gulden. Nóu ja we zien wel. SCHRIJFKOUTER Grote Ilichtopbrengst Laag stroomverbruik Silumin waaier uit één stuk gegoten, waardoor laag geluidsniveau Thermisch verzinkte uitvoering (roestvrij) Langdurige garantie Zie ook de I.L.R, bulletins no. 437 VRAAG UITVOERIGE DOCUMENTATIE BIJ: REMBRANDTSTR 1 - POSTBUS 1150-OUD BEIJERLAND-TEL 01860-2800 dlep-dieper-diepst; tot 46 cm 3 Modellen; werkbreedten 240 - 300 en 360 cm Cultor L tandenafstand 35 of 37 cm Cultor S 2 uitvoeringen 10 werkbreedten Gekenmerkt door robuuste konstruktie; maar wel doordacht. (Tanden gepaten teerd). Zo is de Jumbo én voor stoppel bewerking én voor ploegvervangend werken geschikt, met sterk verminderde kans op opslag. De Cultor L en S hebben een zodanige doorlaathoogte dat zij nooit vollopen. Dat verstaat Vicon onder een'grondige'aanpak. Informeert u maar 'ns nader. Vicon Jumbo buster Vicon Cultor L Vicon Cultor S Akkerbouw Loonbedrijf Gemengd Bedrijf Student Naam Adres Plaats Zonder postzegel in gesloten envelop zenden aan Antwoordnummer 52. Lelystad. Vicon Verkoop Nederland B.V., Lelystad.Tel.: 03200-26805. Geruchten over voornemens van de Sovjet-Unie om belangrijke hoeveelheden graan te kopen in de Ver enigde Staten hebben de graanprijzen in de week tot 12 juli sterk doen stijgen. De offerteprijzen voor Amerikaanse tarwe zijn voor de kwaliteit North spring 2/14 opgelopen tot omge rekend ƒ46,13 per 9 juni vergeleken met ƒ41,16 een week tevoren. Amerikaanse mais nr. 3 liep op van ƒ31,07 tot ƒ33,50 en Amerikaanse sorghums van 25,59 tot ƒ28,00. Alles per 100 kg c.i.f. Rotterdam. Ook de termijnmarkt in Chicago liep belangrijk op voor tarwe, mais en sojabonen. De Amerikaanse minister van Landbouw heeft op 9 juli meegedeeld dat tot die datum nog geen enkele Amerikaanse graanexporteur bij hem melding heeft gemaakt van belangrijke verkopen van graan naar de Sovjet-Unie. In de Verenigde Staten is de handel ver plicht het ministerie van Landbouw binnen 24 uur melding te maken van transacties boven de 100.000 ton. Niettemin was de Amerikaanse minister wel van mening dat de Sovjet-Unie op de internationale markt als koper van granen zal optreden. Er zijn berichten die melding maken van een mogelijke aankoop van 3 miljoen ton tarwe door de Sovjets in Canada. Omvangrijke aankopen van tarwe en mais zouden nauwelijks moeilijkheden veroorzaken, gezien de te verwachten grote oogsten in de Ver. Staten. Van eni ge schaarste is geen sprake, aldus een Amerikaanse woordvoerder, mede gezien de tarwe- en graanpositie in verschillende landen, waaronder Canada en de lan den van de EG. Overigens zijn er wel verschillende aanwijzingen dat de Sovjets belangrijke hoeveelheden graan willen kopen. Zo is uit Zwitserland gemeld dat er omvang rijke hoeveelheden Sovjet-goud zijn verkocht, terwijl uit Londen uit scheepvaartkringen gemeld wordt dat de Sovjets contracten hebben gesloten voor het char teren van 20 graanschepen. Daarbij komt dat grote droogte een nadelige invloed heeft op het graanareaal in de Sovjet-Unie. Het tot nu toe grootste graancontract dat de Sov jets met de Ver. Staten hebben gesloten was dat in 1972/73, toen de Sovjets rond 19 miljoen ton Ameri kaanse granen aankochten, waarmee een bedrag van ruim 1 miljard gemoeid was. v. d. W. Volgens een onderzoek van het bureau voor eco nomisch onderzoek in St. Pancres is het arbeidsinko men van de melkveehouder in 1974/75 weer met ruim 11.000,gedaald. De cijfers zijn gebaseerd op de uitkomsten van 20 melkveebedrijven in Utrecht, Noord-Holland en Friesland. Vooral bij de 6 bedrijven uit Friesland die bij het onderzoek waren betrokken kwam de daling fors aan, namelijk 21.500,Daar entegen bleef de inkomensverlaging voor 6 bedrijven uit Noord-Holland noord beperkt tot 3.700,De oorzaak hiervan is daarin gelegen, dat voorheen in Friesland de melkprijs belangrijk hoger lag dan elders. Die bevoorrechte positie is nu grotendeels verloren gegaan. De in het onderzoek betrokken bedrijven behoren niet tot de kleinste: gemiddeld 53,8 melkkoeien en 71 grootvee-eenheden en een bedrijfsoppervlakte van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5