maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw èn veeteelt in zeeland en noord-brabant EENSGEZIND DRUK BLIJVEN UITOEFENEN zlm land- tuinbouwblad ♦1 JULI -1975. No. 3289 In dit nummer o.m.: Enquête Algemene Arbeidsongeschiktheids verzekering Pagina 3 Werkgroepen willen K.N.B.T.B. en C.B.T.B. handhaven Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5 Betonverharding in land- en tuinbouw Pagina 6 Aantal grote varkensmesterijen laat het lelijk zitten Pagina 7 Toekomstig graanbeleid Pagina 8-9 Tuinbouw Pagina 11 P.J.Zuid - Geluid Pagina 13 tiepremie. Wij hopen wel dat de premie dan ook zodanig van omvang is dat de boerenprijs weer aanmerkelijk bo ven het interventieniveau kan uitstijgen. AKTIE Moge het bovenstaande in elk geval als een eerste lichtpuntje worden beschouwd, het is duidelijk dat er in de komende tijd nog heel wat te doen valt wil van enige werkelijke positieverbetering sprake zijn. Helaas ziet het er daarbij wel naar uit dat met zake lijk overleg alleen onvoldoende te bereiken is. Blijkbaar moet er eerst duidelijk van onvrede en onrust blijk ge geven worden voordat er daadwerkelijk wat gedaan wordt. Daarom achten wij het ook noodzakelijk dat met het oog op het komende gesprek tussen Landbouwschap en Kabinet, de besluiten over aanpassing van het E.G.- marktbeleid en het realiseren van een tussentijdse prijs aanpassing, boer en tuinder duidelijk van hun problemen en ontevredenheid laten blijken. Dat kan op verschillen de manieren. De aktie bij de Vlaketunnel was één van die mogelijkheden. Wij hebben kunnen konstateren dat deze wijze van aandacht vragen over het algemeen, ook bij kollega's in den lande, positief is overgekomen. Wil men in dit stadium als individuele boer en tuinder zijn ongenoegen met de gang van zaken kenbaar maken dan kan dat ook door zich via een brief rechtstreeks tot de minister-president of het kabinet in het Catshuis te wen den Het is, dachten wij, belangrijk dat de verantwoordelijke ministers ook rechtstreeks van boer en tuinder nog eens te horen krijgen hoe moeilijk de situatie is en dat ver betering niet langer kan uitblijven. En dat U als boer en tuinder bereid bent daarvoor desnoods (harde) akties te voeren. Van belang is daarbij dat de reakties uit alle geledin gen van de land- en tuinbouw komen. Zoals het ook van groot belang is dat boer en tuinder en hun organisaties één front vormen. Samen sterk geldt ook in 1975 nog wel degelijk. Wat dat betreft blijft ook de vraag of we niet op zo kort mogelijke termijn tot één landbouworganisatie moeten komen, aktueel.' SAMENWERKING OF SAMENGAAN Zo stelde één der aanwezigen bij de Vlaketunnel-aktie in een schriftelijke reaktie duidelijk de vraag of één or ganisatie los van religie of politiek niet dringend nodig is en of dat ook niet de wens van boer en tuinder is. Aan de andere kant kwamen daartoe ingestelde kommissies van C.B.T.B. en K.N.B.T.B. een dezer dagen tot de kon- klusie dat het de voorkeur verdient de huidige situatie met 3 organisaties te handhaven. Of dit ook de mening van de achterban dezer organisaties is, zullen wij in de komende tijd ongetwijfeld kunnen waarnemen, wanneer deze rapporten daar besproken worden. Wij zijn, evenals de binnen het K.N.L.C. samenwerken de organisaties, van mening dat één organisatie zeker de voorkeur verdient. (Zie verder pagina 3.) Elk jaar brengen groepen ZLM-ers bezoeken aan agrarische bedrijven in het buitenland. Ditmaal een foto van het tegenovergestelde. De „Beratungsring" uit Kaiser-Wilhelm Koog (Duitsland) bezocht op 1 juli j.l. het bedrijf van de familie v. d. Maas te Kats. ONS COMMENTAAR geloofwaardigheid binnen land- en tuinbouwkringen be houden, dan zal in de Rijkbegroting 1976 toch duidelijk aan de wensen van land- en tuinbouw tegemoet gekomen dienen te worden. MARKTBELEID Aan het prijzenfront achten wij zo snel mogelijk een duidelijk eisenpakket van het Europese landbouwbedrijfs leven (C.O.P.A.) gewenst. Behalve tussentijdse prijsver hoging in consisting op de kostenontwikkeling geduren de de eerste helft van 1975 en de overloop van 1974, gaat het hierbij vooral ook om een betere werking van aller lei marktmaatregelen zodat de beloofde papierenprijzen ook realiseerbaar boerenprijzen kunnen worden. Dat geldt voor graan, vlees, melk en ook voor suiker. Immers het gat tussen kostprijs en boerenprijs is in vele geval len voor een belangrijk gedeelte te verklaren uit het gat tussen popieren richtprijs en die boerenprijs. Het duidelijkst komt dat bij de granen en het rund vlees naar voren. Overigens willen wij hier ook wel een waarschuwend geluid laten horen voor een te groot op timisme t.o.v. de prijsontwikkeling bij de suikerbieten. De onder druk van de omstandigheden vorig jaar tot stand gekomen verbetering in de boerenprijszetting zal in een sterk gewijzigde verhouding op de wereldsuiker markt met kracht verdedigd moeten worden, terwijl door berekening van de in februari gerealiseerde verhoging van 15 alsmede een eventuele tussentijdse prijsver hoging, onder meer in de kleinverpakkingsprijs niet mag uitblijven. Wat het tarwebeleid betreft lijkt het er nu toch op dat er voor oogt 1975 alsnog een toeslagregeling voor te vervoederen tarwe uit de bus komt. Deze z.g. bij mengingspremie komt dan in de plaats van de denatura- De gesprekken met kabinet en parlement die het ge organiseerde landbouwbedrijfsleven de laatste tijd heeft gevoerd over de zorgelijke inkomenssituatie in land- en tuinbouw hebben tot nu toe niet of nauwelijks tot kon- krete resultaten geleid. Dat geldt zowel voor de nood zakelijke wijzigingen in de fiscale en sociale sfeer, als ten aanzien van het beleid in de sfeer van de prijzen. Wat dit laatste betreft staan de landbouworganisaties in het Zuid-Westen nog steeds op het standpunt dat eerst dan maatregelen in de fiscale sfeer voldoende ef- fekt kunnen sorteren waneer er een duidelijke verbete ring van de boerenprijzen optreedt. Wij blijven van me ning dat daarbij het boerenprijsniveau moet kunnen mee groeien met de kostenontwikkeling zoals die de laatste twee jaar alom in de land- en tuinbouw aan de lijve ge voeld wordt. Boerenprijzen voor oogst 1975 dienen afgestemd te zijn op de kosten die de boer voor het binnenhalen van die oogst heeft moeten maken. Waar nu de kosten van land tot land, maar zeker ook van sektor tot sektor nog al uiteen kunnen lopen is het de vraag of met één ge middelde (tussentijdse) prijsverhoging kan worden vol staan. Zeker ook wanneer we daarbij betrekken dat het marktmechanisme, dat het halen van de gegarandeerde prijzen mogelijk moet maken, voor het ene produkt beter funktioneert dan voor het andere. Absoluut verwerpelijk blijven wij het vinden wanneer overigens dit marktmechanisme (zoals bij de tarwe) doel bewust wordt gebruikt of moeten we zeggen misbruikt om heel andere doeleinden na te streven dan waarvoor het in oorsprong is opgezet. Op dit moment verkeren we in de situatie dat het ge organiseerde bedrijfsleven, gesteund door een vijftal ka mermoties, konkrete fiscale en sociale eisen bij de re gering op tafel heeft liggen. Wil deze regering nog enige

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1