Kleinfruit rijpt zeer snel Aanbod kleinfruit nam toe De vooruitzichten voor de fruitoogst DINGEN VAN DE WEEK Het wordt steeds duidelijker dat er in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk weinig peren zullen zijn. Door de langdurige en zeer zware rui is de situatie nog slechter ge worden dan enige tijd na de bloei werd verwacht. Ook prui men en kersen zijn schaars. oo Wat betreft de appels is de zaak minder duidelijk. In Ne derland wordt een goede oogst verwacht, maar zeker geen topoogst. De Goudreinette is minder slecht gezet dan het eerst leek, maar op veel bedrijven zal de produktie van dit ras toch matig zijn. De Golden biedt een grillig beeld. Op veel bedrijven een flinke oogst maar op vrij veel bedrijven een matige oogst, doordat het in hoofdzaak van de nabloei moet komen. Dat is vooral het geval bij de matige sterke en sterke onderstammen en ook wel bij sterk groeiende bomen op IX. Niet alleen in Zeeland, maar het is o.a. ook te zien in de Noordoostpolder. Door de langdurige, zware rui wordt het er op die bedrijven niet beter op. Wel is bekend dat de oogst bij Golden uiteindelijk toch dikwijls nog meevalt, maar als vroegste bloemen op het oudere hout niet zetten, komt men niet aan de kilo's en mist men de beste kwaliteit. Het is opvallend dat de Golden nu al 3 jaar achtereen op een aantal bedrijven problemen geeft, doordat de eerste bloemen niet of slecht zetten, zodat de produktie in hoofd zaak van de nabloei op de éénjarige twijgen moet komen. Vroeger was de vruchtzetting altijd overdadig. Waarom nu minder goed? Speelt de bestuiving hierbij een rol? Om nog op de rui terug te komen: de Cox's die er vol doende leek te zijn, hangt nu soms ook te dun. Tevens wil de Grieve maar niet ophouden; zelfs vruchtjes van flink for maat komen vroegtijdig naar de grond. In België verwacht men ook geen topoogst van de appels, hoewel we tijdens een bezoek de indruk kregen dat vooral de Golden regelmatiger is dan hier. Over het geheel genomen wordt echter in de Benelux geen grotere appeloogst verwacht dan vorig jaar, toen de prijzen goed waren. Uit Frankrijk komen echter berichten over een grote ap peloogst, speciaal van Golden Delicious. In hoeverre die be richten juist zijn weten we niet, omdat we anderzijds van betrouwbare zijde vernamen dat de oogst in NoordhFrankrijk tegen gaat vallen. Volgens ooggetuigen zit het in de Loire- vallei echter inderdaad goed, daar verwacht men een grote oogst. Uit Duitsland sijpelen meldingen binnen over een vrij goede tot goede oogst in Das Alte Land en het Bodensee- gebied, de voornaamste fruitcentra. Over de iStreu-obtsbau is nog onvoldoende bekend, terwijl die vaak doorslaggevend is voor het prijspeil in de hele E-EjG. Voorlopig' houdt men het bij deze „boereboomgaarden" op een vrij grote oogst. De verkoop van fruit op 't hout verloopt stroef. De han del is kennelijk voorzichtig. Het schijnt dat er wat de appels betreft zaken zijn gedaan voor 40—50 ct per kg al naar ge lang het sortiment en de te verwachten kwaliteit. Een prijs die 2030 jaar geleden ook al werd gegeven en die gezien de huidige kostprijs veel te -laag is. Voor de peren wordt naar verluidt tot 70 ct per kg betaald voor Conference en Cornice. Naarmate er andere rassen in betrokken zijn daalt de prijs. In verband met de lage pro duktie zal de pereteelt voor die prijs ook verliesgevend zijn- Het is te hopen dat de veilingprijzen straks beter zullen zijn dan hetgeen hiervoor werd genoemd. Angst is altijd een slechte raadgever. Vorig jaar had ook niemand verwacht dat de Goudreinette tot boven de twee gulden per kg zou opbrengen. Door het warme weer rijpen de frambozen en rode bessen zeer snel. Het is met de pluk bijna niet bij te houden. Bij de frambozen kwam het voor dat de rijpe vruchten onder de felle zon als het ware gaar gestoofd werden aan de strui ken. De Malling Promise frambozen vallen uiteindelijk tegen in opbrengst. De oogst van dit ras zal vlug afgelopen zijn. De Schöneman doet het dit jaar goed, evenals de Jochems Roem. Het ziet er overigens naar uit dat het frambozen- VERHANDELINGSVERBOD ONRIJPE GRIEVE EN COX'S Er is voor dit jaar weer een verhandelingsverbod voor onrijpe appelen vastgesteld van toepassing op: a. appelen van het ras James Grieve met een maximale middellijn bij dwarsdoorsnede, welke kleiner is dan: 70 millimeter, gedurende het tijdvak 10 juli 1975 en eindigende op 31 augustus 1975; 65 millimeter, gedurende het tijdvak aanvangen de op 1 september 1975 en eindigende op 14 sep tember 1975; b. appelen van het ras Cox's Orange Pippin met een maximale middellijn bij dwarsdoorsnede, welke klei ner is dan: I 65 millimeter gedurende het tijdvak aanvangende op 10 juli 1975 en eindigende op 21 september 1975. areaal vrij sterk in zal krimpen, doordat veel slechte Mal ling-percelen opgeruimd zullen worden. De rode bessen geven een flinke oogst. Vooral de Jonk heer van Tets maakt een goede beurt, terwijl het nieuwe ras Hanza voor het tweede achtereenvolgende jaar wat tegenvalt, o.a. door ongelijk rijpen. Het is nu toch drukker geworden op de bedrijven waar kleinfruit wordt geteeld. Vorige week viel aanvankelijk de oogst van frambozen nog tegen want voor een vlotte rijping van de vruchten was het te koud. In de tweede helft van de week werd het echter beter. Ook de rode bessen kwamen meer naar voren terwijl de laatste aard beien werden opgezocht. De vraag naar deze verschillende kl-einfruitprodukten was groot. Er kon veel worden geplaatst op de binnen landse markt en ook was er vraag voor export voor verse consumptie. Over het algemeen werden hogere prijzen betaald dan in de voorgaande weken. Goed'e kwaliteiten aardbeien kwamen op 3,tot 3,50 per kg en voor de klasse I frambozen in doosjes werd regelmatig tussen ƒ4,en 0,per kg betaald. Voor de betere lie kwaliteit in doosjes werd in het eind van de week tussen 2,80 en 3,per kg betaald. De industrie toonde hiervoor een goede belangstelling. Het percentage klasse I kwaliteit bij de frambozen is klein. Met wat sorteerwerk tijdens de pluk zou veel ver beterd kunnen worden en wanneer men een goed ge was heeft, verdient h-et zeker aanbeveling te werken op klasse I kwaliteit. Hiervoor is voortdurend een goede Volgende week <1420 juli) zijn topaanvoeren van de Jonkheer van Tets te verwachten. De bessen zijn rijp en worden dan gevoelig voor regen. Vorige week was de prijs voor de bessen nog hoog, maar die is nu sterk gedaald. Opgemerkt kan nog worden dat de weersomstandigheden tot nu toe welhaast ideaal waren voor het kleine fruit. Op tijd regen, niet te nat en niet te droog, weinig problemen met botrytisrot, het kan bijna niet beter. vraag voor verse consumptie en steeds duidelijker blijkt de kleinfruitteler in Nederland zijn kracht zal moeten zoeken in de teelt van het betere produkt voor verse consumptie. Een industriekwaliteit wordt in vele andere landen geteeld en dikwijls tegen een lagere kostprijs dan in ons land. Het aanbod van rode bessen nam vooral in de tweede helft van de vorige week flink toe. De prijs van de goede kwaliteiten klasse I kwam op 3,tot 3,50 per kg en voor de klasse n werd al naar gelang van de kwali teit tussen 1,60 en ƒ2,per kg betaald. Er kwam weer een duidelijke vraag naar rode bessen in pondsdozen. Het lijkt verstandig aan deze vraag te voldoen omdat het een wijze van presentatie is welke bij de consument aanslaat. In Terneuzen werd vorige week ongeveer 200 ton Golden Delicious verkocht. De kwaliteit was goed en de vraag bleef levendig zodat opnieuw hogere prijzen wer den betaald. Klasse 1 'boven 70 mm werd verkocht voor 1,05 tot 1,09 per kg en de klasse II deed iets beneden een gulden per kg. Voor de maat 6570 mm werd tus sen 85 en 90 cent per kg betaald en de klasse n 6063 mm noteerde rond 80 cent. Deze week zou er in Terneuzen nog een dergelijk kwantum appelen te koop zijn maar nu is het ook daar ver gebeurd met de appels van de oogst 1974. De vereniging van bloemenveilingen in Nederland, meestal genoemd de VBN heeft een nieuwe voorzitter en wel drs. G. Hogewoning. In de Nederlandse tuinbouw- wereld is dat een bekende figuur want voor hij in maart van dit jaar overstapte naar de bloemenwereld was hij hoofd van de economische afdeling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en direkteur van de afzetorganisatie C.B. 2. Enkele weken geleden werd de jaarvergadering ge houden van de V.B.N. Toen trad de heer J. Wegman af als voorzitter van deze vereniging en werd drs. Hoge woning als voorzitter gekozen. NIEUWE VOORZITTER BLOEMENVEILINGEN In zijn rede bij de aanvaarding van zijn nieuwe funktie heeft drs. Hogewoning een toespraak gehouden die ge tuigt van veel realiteitszin en van een groot enthousiasme om de zaken binnen de Nederlandse bloemenafzet goed aan te pakken. Het beleid van de vereniging zal daarbij vooral gericht zijn op de langere termijn planning. De nieuwe voorzitter van de V.B.N. zegt er van over tuigd te zijn dat het aanbieden van het produkt via de veilingklok nog steeds de afzetmethode bij uitstek is om de voor de telers maximaal te behalen prijs te krijgen. Er zijn echter voor bepaalde produkten ook andere ver koopmethoden mogelijk en de V.B.N. gaat bekijken hoe dit zou kunnen gebeuren. Voorts werd medegedeeld dat de vereniging van bloemenveilingen een overeenkomst heeft met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen waardoor een beroep kan worden gedaan op de econo mische afdelingen van het Centraal Bureau en ook op juridisch en handelspolitiek gebied wil men zoveel mo gelijk samenwerken. Binnen de Centraal Bureau organi satie hoopt men deze samenwerking met de bloemen veilingen zoveel mogelijk met de bestaande bezetting op te vangen. Drs. Hogewoning heeft er op de jaarvergadering van zijn organisatie terecht op gewezen dat het belangrijk is om de kosten van de eigen veiling zoveel als moge lijk is te bepferken, maar men zal niet zonder meer voor bij kunnen gaan aan datgene wat er leeft bij de handel en getracht zal moeten worden daarbij aansluiting te vin den. In dit verband noemde de V.B.N.-voorzitter de be hoefte aan het onderzoek naar de mogelijkheden van voorverkoop en van de verkoop en bloc van verschillen de produkten. BLOEMENMARKT RAAKT VERZADIGD Een andere zaak diè voor de bloementelers erg be langrijk is, is die van zoeken van nieuwe afzetmarkten. Op dit moment nog is men voor een belangrijk deel aan gewezen op West-Duitsland voor de afzet van Neder landse bloemen. Er is in dat land, evenals trouwens in ons land, sprake van een zekere verzadiging van de markt. Dit is mede een teken, dat men bij het zoeken naar nieuwe afzetmarkten, niet stil mag zitten. Immers het aanbod van bloemen neemt nog steeds toe. Er vindt nog voortdurend een omschakeling plaats van de teelt van glasgroenten naar bloemen. Gelukkig is de gang van zaken bij de glastuinbouw dit jaar zodanig dat van gunstige teeltuitkomsten gesproken kan worden, zodat hierdoor wellicht een te drastische omschakeling wordt voorkomen, maar de tendens die enkele jaren ge leden werd ingezet, is nog steeds niet veranderd. We weten daar trouwens ook in ons gebied van mee te pra ten. Ook hier is de bloementeelt in kassen van betekenis geworden. Ook voor deze groep van ondernemers zijn ondanks de sterk gestegen kosten de laatste tijd rede lijke bedrijfsuitkomsten behaald. Voor de afzet van bloemen in de toekomst is de bui tenlandse concurrentie van veel belang. Deze wordt steeds groter. Ook dat is in de tuinbouwwereld geen nieuw verschijnsel. Het vraagt echter wel om een slag vaardig antwoord van de Nederlandse ondernemer, die dit buitenlandse produkt op zijn weg vindt wanneer hij zijn produkt bij de consument brengt. INDUSTRIE-AARDBEIEN ONDER DRUK Een groep die de buitenlandse concurrentie sterk er vaart is die van de aardbeientelers. De laatste jaren is de markt voor industrie-aardbeien steeds moeilijker geworden. Op zijn best bleef de prijs gelijk en bij een hoog inflatiepercentage betekent dit een sterke terug gang van de prijs. Het gelijk blijven van de prijs komt in hoofdzaak door de grote concurrentie vanuit het buiten land. Polen is een zeer belangrijke aardbeienleverancier in West-Europa. In korte tijd heeft Polen b.v. de Westduitse markt voor de industrie-aardbeien veroverd. In 1970 im porteerde West-Duitsland 11.000 ton bevroren aardbeien. Daarvan leverden Polen en Nederland ieder 3700 ton. In 1974 echter importeerde West-Duitsland 12.500 ton bevroren aardbeien en hiervan leverde Nederland 2700 ton en Polen 8000 ton. De vergroting van de positie is door Polen uitsluitend bereikt geworden door het aan bieden tegen zeer lage prijzen. Ondertussén is er op de markt voor industrie-aard- beien een nieuwe concurrent bij gekomen en wel Grie kenland. Ook dit land is bezig zich een belangrijke positie te veroveren in West-Duitsland, zowel als in andere West- europese landen. De teelt is geconcentreerd in Noord-Griekenland en breidt zich snel uit. Een bijkomende en voor ons ongun stige faktor is dat de Griekse munt in zeven jaar met 50% in waarde is gedaald ten opzichte van onze gul den, die zoals we reeds eerder schreven een harde valuta wordt genoemd, wat prachtig js voor ons land maar ons bij de tuinbouwexport in een ongunstige positie plaatst. De aardbeientelers in ons land zullen er goed aan doen, geen al te hoge verwachtingen te hebben van de mogelijkheden van produktie voor industriële verwerking. Zij zullen zich moeten richten op de markt voor verse consumptie waar wel kansen zijn, maar dan uitsluitend voor het betere produkt en degene die dat, om welke reden dan ook, niet kan telen, zal waarschijnlijk moe- Ten besluiten tot het afstoten van deze teelt. Verwacht Frankrijk goede Goldenoogst? LI

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11