K .N. L. C. Gelegenheids werkers en sociale verzekeringen Inkomenspositie land- en tuinbouw KORTE WENKEN 5 Nu de oogstwerkzaemheden weer in zicht komen ont staat op de bedrijven in vele gevallen behoefte aan extra mankracht om de topdrukte op te vangen. Vaak worden dan tijdelijke arbeidskrachten aangetrokken. Meestal zijn dit huisvrouwen, studenten, scholieren enz. In hoeverre zijn deze tijdelijke arbeidskrachten, die wij gemakshalve gelegenheidswerkers zullen noemen, verzekerd ingevolge de wettelijke sociale verzekeringen voor werknemers? (T.w. Werkloosheidswet, Ziektewet, Wet op Arbeidson geschiktheid en de Ziekenfondswet). Voor het beantwoorden van deze vraag moet eerst wor den ingegaan op enkele andere vragen t.w.: wat is het verschil tussen een dienstbetrekking en een arbeidsverhouding? wanneer vallen de gelegenheidswerkers wèl onder de eerder genoemde sociale wetten? wanneer vallen de gelegenheidswerkers niet onder de sociale verzekeringswetten? welke dekking heeft de ongevallenverzekering? hoe kan de ongevallenverzekering worden aange vraagd? VERSCHIL DIENSTBETREKKING EN ARBEIDSVERHOUDING Wanneer er een duidelijke afspraak (overeenkomst) wordt gemaakt over beloning, werktijd enz. en de wer ker gehouden is de aanwijzingen van de werkgever op te volgen bij het verrichten van zijn persoonlijke arbeid is er sprake van een dienstbetrekking. Bij een dienstbetrekking is er sprake van verzekerings plicht voor alle sociale verzekeringswetten en moeten alle normale inhoudingen op het loon plaats vinden. Als de gelegenheidswerker vrij is in komen en gaan en ook vrij is om geheel niet meer op het werk te ver schijnen is er sprake van een arbeidsverhouding en niet van een dienstbetrekking. Uit het voorgaande volgt dus dat alleen indien er spra ke is van een arbeidsverhouding, die dus niet gelijk te stellen is met een dienstbetrekking, de vraag bezien moet worden of de gelegenheidswerker al of niet onder de sociale verzekeringswetten valt. WANNEER WEL ONDER DE SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN Gelegenheidswerkers vallen onder de sociale verzeke ringswetten indien zij in dienstbetrekking werkzaom zijn en indien zij: a. persoonlijke arbeid verrichten op doorgaans tenmin ste twee dagen per week tegen een bruto-vergoeding, die doorgaans over één week tenminste - deel van het wettelijke minimumloon bedraagt; b. een arbeidsverhouding aangaan voor onbepaalde tijd of langer dan 1 maand (23 werkdagen). Volgen meerdere arbeidsverhoudingen bij dezelfde werkgever elkaar met tussenpozen van korter dan 1 maand op, dan bestaat alleen dan geen verzekerings plicht, indien de gezamenlijke duur van die arbeids verhoudingen korter dan 1 maand is. gelegenheidswerksters WANNER NIET ONDER DE SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN 1. De gelegenheidswerkers die niet in dienstbetrekking werkzaam zijn moeten in de eerste plaats vrij zijn in komen en gaan en ook vrij zijn om geheel weg te blij ven wanneer zij dat willen. (Zie verschil dienstbe trekking en arbeidsverhouding). 2. De arbeidsverhouding dient bij afspraak, (vooraf) kor ter dan 1 maand te duren. 3. Er wordt doorgaans op 1 dag per week gewerkt. 4. Er wordt in de regel op meer dagen gewerkt, doch het bruto-weekloon is doorgaans minder dan - deel van het wettelijk voorgeschreven minimumloon. Bij het onder 1 en 2 gestelde is het vap belang dat met de gelegenheidswerkers duidelijke afspraken worden gemaakt (vóór het aangaan der arbeidsverhouding). De afspraken dienen bij voorkeur schriftelijk te wor den vastgesteld. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van onderstaand model. Ondergetekende naam en voornaam Geboortedatum Adres verklaart ermede bekend te zijn, dat hij zij -korter dan één maand, resp. 23 werkdagen werkzaamheden kan ver richten bij: Naam en adres werkgever dat hij zij de vrijheid heeft om te komen, te gaan, weg te blijven enz., dat ingevolge de uitspraken van de Cen trale Raad van Beroep geen aanspraak bestaat op uitke ringen van de sociale verzekeringswetten. Datum Handtekening gelegenheidswerken Het onder 3 en 4 gestelde is van toepassing op gelegen heidswefkers, die bijv. elders in dienstbetrekking zijn. maar in hun vrije tijd op geheel vrijwillige basis arbvic komen verrichten op de bedrijven. Komen zij doorgaan- maar één dag per week, dan zijn zij vrijgesteld van de sociale verzekeringswetten. Dat is ook het geval als doorgaans meer dagen in de week enkele uren komen daarmee minder verdienen dan - van het wette!. minimumloon. DEKKING ONGEVALLENVERZEKERING De aandacht zij erop gevestigd dat het tewerkstel! r van gelegenheidswerkers risico's inhoudt van ongevallen die aan hen kunnen overkomen tijdens hun werkzaam heden. Deze risico's kunnen worden gedekt bij een tweetal verzekeringsmaatschappijen t.w. de Verenigde Onder linge Schadeverzekeringsmaatschappij ,,Otos" te Leeuwarden, de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij F,B.T.O. te Leeuwarden. Op aanvrage zijn bij beide verzekeringsmaatschappijen aanmeldingsformulieren verkrijgbaar, de Verenigde Onderlinge Schadcverzekcringsmaatschap- pij ,,Otos", Postbus 326. LEEUWARDEN en Districtskantoor „Otos". Postbus 17. OUDEWATER. De Onderlinge Verzekeringsmaatschappij „F.B.T.O.'', Lange Marktstraat 28. LEEUWARDEN. Het spreekt vanzelf dat bij de bovengenoemde adres sen ook aanvullende inlichtingen omtrent polisvoorwaar den, premies c.d. verkrijgbaar zijn. (o.a. energie), nachtvorstschade in de fruitteelt (mei 1974), hagelbuien in 1974 (schade o.a. aan glasopstanden rond Venlo) en de reeds genoemde wateroverlast. SECTOREN Onderstaande tabel geeft een overzicht van de ontvangen aanvragen, gerangschikt naar sectoren. Daarbij zijn naast elkaar gesteld het absolute aantal aanvragen in het jaar 1974 en in de periode januari t/m mei 1975; per sector is daar nevens het procentuele aandeel weergegeven. Aantal RZ-aanvragen naar provincie 1974 De ontwikkeling van het aantal aanvragen in het kader van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, waarover door de provinciale diensten van zijn departement ten behoeve van de gemeenten rapporten zijn uitgebracht, vertoont het volgende beeld: 1972 1247 aanvragen 1973 995 aanvragen 1974 2615 aanvragen 1975 1642 aanvragen (t/m mei) Onder de in 1975 ingediende aanvragen bevinden zich ruim 600 aanvragen van ondernemers, die te kampen hebben ge had met de wateroverlast van eind 1974 (vnl. in Z.W.-Neder- land); er zijn derhalve ca. 1.000 aanvragen ingediend, waar bij de financiële moeilijkheden uit andere redenen voortspro ten. Hierbij kan ter vergelijking worden opgemerkt, dat er in dezelfde periode van 1974 (derhalve januari t/m mei) ca. 650 aanvragen zijn ontvangen. Er kunnen verschillende redenen worden genoemd voor de sterke toename van het aantal RZ-aanvragen in 1974 en 1975. Hiertoe behoren de prijsontwikkelingen in verschillen de agrarische sectoren, de stijging van de produktiekosten Aantal RZ-aanvragen naar sector 1974 1975 (jan. t/m mei) aantal in aantal in rundveehouderij 622 24 455 28 varkenshouderij 655 25 225 14 pluimveehouderij 123 5 53 3 akkerbouw 164 6 351 21 glastuinbouw 560 21 129 8 1 fruitteelt 147 6 23 andere sectoren 344 13 406 25 Totaal 2615 100 1642 100 1975 (jarf. t/m mei) aantal in aantal in Groningen 50 2 18 1 Friesland 52 2 66 4 Drenthe 68 3 33 Overijssel 233 9 133 8 IJsselmeerpolders 25 1 •1 1 Gelderland 458 18 182 11 Utrecht 55 2 24 1 Noord-Holland 110 4 84 5 Zuid-Holland 169 6 165 10 Zeeland 162 6 436 27 Noord-Brabant 783 30 348 21 Limburg 450 17 149 9 Totaal 2615 100 1642 100 Uit de relatieve cijfers blijkt, dat er een belangrijke ver mindering in het aantal is opgetreden in de sectoren var kenshouderij, glastuinbouw en fruitteelt, doch dat daartegen over het aantal aanvragen in de akkerbouw (wateroverlast!) en in de „andere sectoren" is toegenomen. Hieronder bevin den zich aanvragen afkomstig van loonwerkers, champignon- kwekers en handelaren in agrarische produkten. Uit het aantal aanvragen onderverdeeld naar provincie blijkt duidelijk de invloed van de wateroverlast op het aan tal aanvragen in Zeeland. Zeeland ligt dus wat aantal aanvragen betreft in 1975 aan c!e kop. Triest dat te moeten constateren. Medio mei 1975 waren van de in verband met de water overlast ingediende aanvragen 453 aanvragen behandeld in de regionale vergaderingen van de plaatselijke adviescm missies. Hiervan werden er 365 toegewezen (80 en 8s afgewezen (20 De afwijzingsgronden waren in hoofd/aa» de niet-levensvatbaarheid van het bedrijf (35 aanvragen) en de mogelijkheden elders geld aan te trekken (50 aanvragen) Het toegewezen bedrag bij de reeds vermelde 365 aanva gen bedroeg 12,6 miljoen gulden (gemiddeld ongew 35.000,In totaal werd 11,6 miljoen beschikbaar gesu in de vorm van een lening onder zachte condities, terwid ca. 1 miljoen gulden om niet is verstrekt. C.A.R. - Zevenbergen Akkerbouw HOEWEL DE KANS OP SCHIETERS bij suikerbieten niet groot is, blijven ze toch ongewenst in een gewas sui kerbieten. Schieters, vooral de vroege, kunt U het beste goed diep uithakken, zodat nagroei niet mogelijk is. VOOR WANTSEN EN LUIZEN is knolselderij een ex tra lekkernij. Wantsen zijn erg vlug en de luizen erg klein dus U moet goed zoeken in de malse hartbladeren van de knolselderij om de insekten te vinden. 1 kg un- deen, 1,5 kg malathion 25 of 0,5 liter mevinfos per ha zijn de beschikbare middelen. HEEFT U OOK NACHTSCHADE in Uw suikerbieten staan? Dan bent U nog niet gelukkig. Nachtschade kan hele grote planten leveren die heel moeilijk te wieden zijn. Besteed er voldoende aandacht aan. Vijf en twintig kleine nachtschadeplantjes zijn beter te bestrijden dan één grote. IN STAMSLABONEN kunnen luizen ook veel schade doen. Vooral in jong staduim kunnen de bonen er veel van lijden. Een tijdige bestrijding met systemische middelen, net alsbij bieten, of met 2 liter parathion 25 moet worden uitgevoerd zodra zuigschade wordt waargeno men. Denk om de veiligheidstermijn. Mevinfos of piri- mor kunnen tot 7 dagen voor de oogst worden gebruikt. ZO TE ZIEN zal er weinig graanstro komen. Het is dus' verstandig daar als akkerbouwer rekening mee te houden door zo weinig mogelijk stro verloren te laten gaan en zo veel mogelijk te profiteren van de gunstige prijs. V e e h o u d e r ij NA JAREN INTENSIEF GEBRUIK is de grasme.i r-i versleten. Scheuren en opnieuw inzaaien i.s- dan npodza kelijk. Bij percelen met kweek heeft dit alleen zin alde kweek vooraf wordt bestreden. Goede resultaten zijn te behalen door een bespuiting met Dalapon. 10 dagen later kan worden gefreesd en opnieuw ingezaaid. WAT ER NU VOOR RUWVOER is gewonnen roor de winter kunt U overzien, wat er nog bijkomt ran het gras land en snijmais moet U zo goed mogelijk schatten hebt dan een vrij goed overzicht of U voldoende ie int er voer hebt. Een eventueel tekort leunt U het beste nu aan kopen, want in de winter is de prijs hoger. JONGE KAl.VEREN dienen steeds ingesvhaard te wor den op gemaaide percelen. Anders loopt de ivormbesmm - ting in maag en ingewanden enorm omhoog. Soms komen per gram mest 1.000 lot 1.500 wormeieren voor. Hebt V geen gemaaide percelen meer beschikbaar, zet de kalve ren dan op stal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5