oyv maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant HOOFDBESTUUR 9Czlm VERGADERDE RIJDAG 4 JULI 1975 3e Jaargang - No. 3288 land- Zlm tuinbouwblad Op bovenstaande foto ziet U een aktiviteit van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, die ten doel heeft bij de stedeling meer begrip te kweken voor het platteland. Dus voor het leven en wer ken van de agrariër, de taak die deze vervult tegen een (te) lage beloning bij de voedselvoorziening, enz. Op de manifestatie Mokum 700 in het R.A.I.-gebouw werden vlugschriften van voornoemde stichting uitgedeeld, waarin de Amsterdammers werden uitgenodigd om eens de boer op te gaan. Via de Stichting kunnen zij adressen krijgen van boeren en tuinders die bereid zijn hun bedrijf aan be langstellenden uit de stad te tonen. „Met voldoening kunnen we constateren dat in ieder geval het weer over het algemeen de laatste tijd goed heeft meegewerkt". Met deze opwekkende woorden open de de voorzitter van de ZLM, Ir. D. Luteijn, de maandag j.l. gehouden hoofdbestuursvergadering van de ZLM in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Ir. Luteijn voegde daar overigens onmiddellijk aan toe dat niettemin de nadelige gevolgen van de slechte struc tuur duidelijk te zien zijn. Voor een deel van de gewas sen kan daardoor een bevredigende opbrengst niet meer gehaald worden. Maar met name de ontwikkeling van de hakvruchten geeft aanleiding tot enig optimisme. Aan de prijzenkant evenwel is er voor de akkerbouw nog weinig positiefs te melden. Weliswaar heeft minister v. d. Stee de invoering van de denaturatiepremie weer in de E.E.G.-ministerraad aanhangig gemaakt en heeft de Europese commissie toegezegd met voorstellen te ko men, maar aan dé andere kant blijft de commissie met de gedachte spelen om voor de oogst 76/77 een twee prijzen-systeem voor tarwe in te voeren. De ZLM-voorzitter kon niet aan de indruk ontkomen dat er politiek „gesold" wordt met de landbouw. „De ge beurtenissen op politiek gebied van de afgelopen maand zrjn een belediging voor de landbouw", aldus Ir. Luteijn. Van enige continuïteit is volgens de algemeen-voorzitter van de ZLM geen sprake, daarbij doelend op de opschor ting van de regeling voor particuliere technische werken en het nog niet waar gemaakt zijn van structuurverbete ring. De inkrimping van de consulentschappen met 110 plaatsen noemde de heer Luteijn onverkwikkelijk. „Er zouden er eerder 110 bij moeten om de voorsprong in ervaring en kennis op teelttechnisch terrein te behouden". Tot slot van zijn openingswoord stelde de ZLM-voor- In dit nummer o.m.: - Europese Commissie denkt aan bijmengings premie voor tarwe Pagina 4 De inkomenspositie van land- en tuinbouw Pagina 5 Gewasbescherming bij enkele groentegewassen Pagina 6 Zelfvoedering van melkvee in opmars Pagina 7 De maand juli op het Z.-W. landbouwbedrijf Pagina 8-9 Tuinbouw Pagina 11 Voor de vrouw Pagina 13 zitter dat de problematiek van het herstel van de struc tuur van de grond aanleiding geeft tot specifieke initia tieven voor financiële ondersteuning van het Zuid-Wes ten. Met name is te denken aan een regeling voor groen- bemesting. Ir. Luteijn riep de hoofdbestuursleden op om met voorstellen voor meer van deze regionale verbete ringen te komen, die dan in Den Haag aangekaart kun nen worden. AKKERBOUW De heer A. J. G. Doeleman onderstreepte in zijn akker- bouwoverzicht het gematigd optimisme van de heer Lu teijn over de stand van de gewassen. Dat neemt niet weg dat de problemen levensgroot zijn. De heer Doeleman wees op het optreden van rhizoctonia in de aardappels en gele roest in de tarwe. Op veel gerstpercelen blijft met name de aarzetting achter. De heer Doeleman wilde dan ook geen voorspellingen doen over de prijzen voor de komende oogst. Hij constateerde slechts dat de ter- mijnmarkt voor, aardappels stabiel blijft en voor de tijd van het jaar op een vrij hoog niveau. De pootaardappels zijn bij de voorverkopen erg duur. De vraagprijs ligt bo ven 45 cent. De heer Doeleman vroeg zich af of het niet rendabel wordt eigen pootgoed te gaan telen. „Ik zou dat geen gunstige ontwikkeling vinden, maar met dergelijke hoge prijzen gaan de pootgoedkosten wel heel zwaar druk ken op de kostenfaktor van de consumptieaardappels". Sprekend over de tarwe constateerde de heer Doele man dat in de onbevredigende situatie geen verandering is gekomen. De gerealiseerde teeltprijzen bedroegen dit voorjaar 39 gulden, dat is circa 50 cent onder de inter ventieprijs, terwijl de afgeleide telers-drempelprijs ƒ43,50 bedroeg wat een 10% te lage opbrengst betekent. De heer Doeleman nam in dit verband stelling tegen de mening dat de stijging van de broodprijzen aan de grondstoffenprijzen te wijten zou zijn. „Dat is onjuist". Verontwaardigd was de heer Doeleman dat landbouw commissaris Lardinois het voornemen verschillende in terventieprijzen voor tarwe in te voeren gekoppeld had aan een verwerkingspremie voor tarwe. „Via het Land bouwschap is sterk op deze verwerkingspremie aange drongen en nu doet Brussel het voorkomen of de grote voorraden het gevolg zijn van de mindere bakkwaliteit, terwijl vorig jaar onze tarwe blijkbaar wel goed genoeg was om de voorraadpositie veilig te stellen". De heer Doeleman noemde dit beleid „tweeslachtig" waarvan de boer al een jaar de dupe is. Een beleid dat opnieuw op de rug van de boer afgewenteld wordt. „Wij zullen hier duidelijk stelling tegen moeten nemen", aldus de heer Doeleman. VEEHOUDERIJ ,,De aanvoer op de gebruiksveemarkten is niet groot door de goede grasgroei", aldus de heer J. M. van Heijst in zijn veehouderijoverzicht. De prijzen voor melk- en kalfkoeien, jongvee en nuchtere kalveren zijn op peil, maar de slachtveeprijzen staan onder druk. De heer Van Heijst schetste de situatie in de vleeshandel aan de hand van een oud gezegde: „Is de markt rood (aardbeien, ker sen en bessen), dan is de vleeshandel dood". Een andere oorzaak is te vinden in de aanvoer van dieren uit de weide. De heer Van Heijst kon de vergadering meedelen dat de varkensprijzen flink omhoog zijn gegaan. „Door de moeilijkheden met de export van hammen naar Amerika heeft zich echter weer een daling ingezet". Sprekend over de zuivel sprak de heer Van Heijst de verwachting uit dat de melkaanvoer dit jaar belang rijk minder zal stijgen dan voorgaande jaren. Het slechte najaar, met als gevolg een slechte voedersituatie en het laat in de wei komen, is er zeker debet aan dat de koeien over het algemeen minder melk geven. De afzet van ma gere melkprodukten blijft grote zorgen baren en het is zaak dat daarvoor een oplossing gevonden wordt, „ook al kost het geld". Nationaal zou een subsidie, voor dat gedeelte dat verwerkt wordt in de kalvermelkindustrie, enige verlichting kunnen geven. De botervoorraden ne men toe, maar volgens de heer Van Heijst is dat nog niet verontrustend. Dat vindt onder meer zijn oorzaak in de kaasproduktie die nog steeds vrijwillig beperkt wordt, wat nog wel een tijd zal moeten voortduren. Een andere oorzaak voor een eventuele toekomstige boterberg is te vinden in de lagere prijzen voor de margarine. Mocht het zover komen dan moet gebruik gemaakt worden van de sinds 3 maart j.l. mogelijk gemaakte consumentensubsi die op boter. De heer Van Heijst sprak het persbericht tegen dat de zuivelfabrieken V.C.Z. te Roosendaal, Martinus te Breda, Midden-Brabant te Tilburg, Campina te Eindhoven en de Maasvallei te Roermond tot een fusie hebben be sloten. „Dat is helaas niet waar". (Zie verder pag. 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 1