KLANKEN Goede prijs vroege aardappelen Vakantiebonwaarden tuinbouw Appels werden opnieuw duurder DINGEN VAN DE WEEK ACCIJNSRESTITUTIE OP AARDGAS VERVALT MINDER TOMATEN, MAAR MEER KOMKOMMERS AANGEPLANT Ook in WALCHEREN is de langste dag weer al ver leden en is het volgens de kalender boog zomer. Tot nu toe vinden we 't nog wat kil en winderig! De wind zit nog steeds in 't noorden en zelfs" noordoosten. Dit bete kent uiteraard schraal weer en ook op onze bedrijven, zwel bij boer als tuinder, loopt de voorjaarsachterstand maar zéér geleidelijk in. Todh zijn de aanvoeren op de veilingen flink toegenomen, zodat de sla-, spinazie- en andijvieprijzen danig gezakt zijn. Eerlijkheidshalve moe ten we wel steden dat de prijzen, helaas door 't schrale weer en verminderde aanvoer, van vorengenoemde ar tikelen steeds hoog zijn geweest. Dit houdt dus in dat niet ieder in de prijzen viel. De tomaten houden zich goed. De bloemkool was wat zakkende, wat te ver wachten viel, maar toch goed prijshoudend. De vroege aardappelen, die nu alom op de veilingen worden aan gevoerd, zijn goed prijzig en wie tijd heeft doet goed zo snel mogelijk te ruimen. Een roa'geld van 15 a 20 wordt praktisch nooit meer gehaald door grotere op brengst. En waarom niet ruimen bij een 1520 kg per roe? Minder werk en snel land leeg zijn ,twee vliegen in één klap! Ook de aardbeien beginnen goed los te komen. We zijn benieuwd naar de komende prijsvorming, want de aan zet is niet slecht. Wat ons opvalt is dat onze veiling in Middelburg voor vele produkten soms flink boven andere zusterbedrijven uitkomt met de gemiddelde prijs. De keur is bij ons bedrijf vrij streng. Of dit van invloed is op de prijsvor- Bij de looncijfers tuinbouw/bloemisterij die in het vorige nummer van dit blad werden gepubliceerd!, werd verzuimd de vakantiebonwaarden op te nemen. Omdat hiernaar veel wordt gevraagd, wordt het verzuim alsnog hersteld. Voor losse werknemers bedragen de per week te verstrek ken vakanti ebon waarden: Leeftijd: Ongeschoolde: Geoefende: Vakarbeider: 22 jaar e.o. 65,80 71,50 75,80 21 jaar ƒ61,30 66,50 ƒ70,40 20 jaar 55,40 60,00 63,60 19 jaar ƒ49,40 ƒ53,60 ƒ56,80 18 jaar ƒ42,80 46,50 ƒ49,30 18 jaar*) ƒ46,50 50,50 ƒ53,50 17 jaar ƒ39,30 42,70 ƒ45,20 Voorman 26 werknemers: 80,30 -Voorman meer dan 6 werknemers: 84,70 Specialist minimaal: 84,70 Zoals bekend is m.i.v. 1 juli het subsidie op aardgas, dat indertijd is ingesteld als tegenwicht van de accijns restitutie op minerale oliën t.b.v. de glastuinbouw, inge trokken. Het subsidiebedrag bedroeg 0,9 ct per m3 aardgas voor de eerste 380.000 m3 en voor de volgende 620.000 m3 0,45 ct per m3. Gemiddeld kwam dit neer op 0,7 ct per m3. De reden voor deze maatregel is dat sedert 1 oktober 1974 de aardgasprijs niet meer direkt gekoppeld is aan de prijs voor zware olië i.V.m. de geleidelijke aanpassing van de aardgasprijs aan 'die van zware olie. In dit verband heeft de Europese Commissie ernstig bezwaar gemaakt tegen het verleende subsidie op aardgas, waar aan per 1 juli tegenmoet zou worden gekomen. Vanaf die datum wordt dus door het gasbedrijf geen rekening meer gehouden met bovenstaande vermindering en zal de aardgasprijs voor grootverbruikers in de glastuin bouw afgezien van het vastrecht onverkort 8,88 ct per m3 bedragen. ming kunnen we niet bewijzen, maar we nemen aan dat het mede van invloed is. Afgelopen week is dan de lang verbeide doorgaande weg door Zuid-tBeveland een feit geworden. Hoewel het ons pijn doet als we de fraaie blokken landbouwgrond zien verdwijnen voor wegen, huizen en andere wel vaartverschijnselen, moeten we toch eerlijkheidshalve zeggen dat het een goede verkeersverbetering is. De mensen en het verkeer zijn er nu eenmaal! Het heeft geen zin om hiertegen te boksen. Dat er een goede be geleiding is bij al deze brote werken, is goed en ih ons land ons inziens voldoende gewaarborgd. Nu zelfs de regering met onvoorstelbare tekorten zit, de industrie in hoog tempo zijn reserve's opteert, de mid denstand idem, dan vraag je je wel af, waar vandaan? De lonen gaan weer flink omboog en de werktijden worden korter in onze bedrijven. Dit impliceert dat de kosten van veiling, vervoer, kunstmest, bestrijdingsmid delen, loonwerk, zaad, plant- en pootgoed, enz., om van de grote investeringen nog maar te zwijgen, weer flink zullen stijgen. Onze sociale lasten worden van een lust, zoetjesaan een last! Natuurlijk moeten onze agrarische sectoren niet achterblijven en evenmin moeten onze werkmensen in de toeleveringssector en in de direkte sfeer niet achter blijven. In hoeverre dit wel, nog wel, of niet, het geval is, is een hoofdstuk apart! Van het Waterschap hebben we aangifteformulier Zui- veringslasten ontvangen. Het is een zeer ingewikkeld geval en we zijn bang dat het een aanslag op onze be drijven wordt die vélen koude rillingen bezorgen zal! Voor wat ons gebied betreft zijn er nu enkel nog ap pelen van de oude oogst te koop in Terneuzen. Daar was vorige week woensdag een aanbod van ruim 150 ton Golden Delicious, dat vlot verkocht kon worden tegen bevredigende prijzen. Niet alleen de binnenlandse handelaren toonden interesse, maar ook was er een goede vraag voor export, vooral naar België en in min dere mate naar Frankrijk en West-Duitsland. De goede kwaliteit, klasse I grote maat, lag gemid- beld iets boven 95 cent per kg met uitschieters tot ƒ1. Voor de klasse H in de grote maten werd rond 88 ct per kg betaald. Voor de maat 65-70 mm, klasse I, lag de prijs rond 85 ct per kg en voor de I, 60-65 mm, rond 75 ct. De klasse II in de kleine middelmaat was maar weinig la ger in prijs dan de klasse I. Volgens de planning van de centrale veiling „Kapelle- Terneuzen" zal op woensdag 16 juli het laatste fruit van de oude oogst in Ternuezen worden geveild. Ondertussen is de aanvoer van zachtfruit op gang gekomen. Vorige week waren er reeds behoorlijke aan- In mei 1975 werd 265 ha tomaten aangeplant. In ver gelijking met mei 1974, toen de aanplant 309 ha be droeg, betekent dit een vermindering met 14 procent. Dit blijkt uit een steekproef „Tüinbouwgewassen onder glas" per 1 juni 1975 van het C.B.S. Op 1 juni 1975 was aanwezig 2556 ha tomaten tégen 2650 ha op 1 juni 1974 4 procent). De aanplant van komkommers in mei 1975 had be trekking op 107 ha. Dit is 15 ha meer dan in mei 1974 16 procent). Per 1 juini 1975 bedroeg „de stand" 770 ha tegen 750 ha op 1 juni 1974 3 procent). De op 1 mei 1975 nog aanwezige oppervlakte sla onder glas (285 ha) werd vrijwel in zijn geheel geoogst in de maand mei. De aanplant (6 ba) in mei 1975 was van geen betekenis. In mei 1975 werd 68 ha andijvie geoogst tegen 101 ha in mei 1974 33 procent). Op 1 juni 1975 was nog aanwezig 27 ha. Dit is 8 ha meer dan vorig jaar op dezelfde datum. LAGE PRIJS FABRIEKSAARDBEIEN De prijs van de fabrieksaardbeiein is de laatste week iets aangetrokken, maar toc'h nog steeds te laag. Een tijd lang was er zelfs vrij veel doordraai, omdat de mi nimumprijs van 1,15 per kg niet werd gehaald. De oorzaak is bekend. Vooral in Polen is de produktie sterk opgevoerd en de lonen liggen daar zó laag, dat de Nederlandse jamfabrikainten er aardbeien kunnen ko pen tegen afbraakprijzen. Eigenlijk is dat een zotte si tuatie, waar de Nederlandse aardbeienteler de dupe van wordt. In ons land worden de loonsverhogingen dwin gend voorgeschreven. Maar van buiten "de E.E.G. laat men ongehinderd pro'dukten binnen, die geoogst zijn met lonen die slechts een fraktie bedragen van hetgeen hier moet worden betaald. Wellicht prettig voor de Nederlandse consument, maar fataal voor de Neder-4 landse producent. Polen is geen lid van de E.ElG. Het land wordt voorzover we weten ook niet tot de onder ontwikkelde gebieden gerekend, die extra steun moeten krijgen. Waarom dan toch vrije invoer? Gelukkig is thans door d'e vrij lage kg-opbrengst de prijs van de consumptie-aardbeien over het algemeen redelijk. Maar bij een wat groter aanbod is er te veel voor de verse markt en een te lage prijs voor de industrie aardbeien drukt dan ook het .prijspeil voor de consump tie-aardbeien. Daarom is de invoer uit Polen toch een rechtstreekse bedreiging voor de rentabiliteit van de Nederlandse aardbeienteelt. voeren van frambozen en het aanbod van rode bessen nam toe. Aardbeien waren er eveneens veel te koop. De afzet van aardbeien .voor de industrie verloopt dit jaar niet naar wens. De prijs ligt al naar gelang het ras en de kwaliteit tussen ƒ.1,15 en 1,30 per kg en dat is zon der meer te weinig voor een rendabele teelt. De moei lijkheid is echter dat Oosteuropese landen dit produkt aanbieden tegen zeer lage prijzen. Goede kwaliteiten aardbeien voor verse consumptie konden redelijk wor den verkocht tegen prijzen van 2,50 en iets daar boven in de tweede helft van de vorige week. Voor aardbeien in doosjes van 200 gr werd tussen 45 en 60 ct per doosje betaald. De frambozen in Zeeland werden vorige week alle maal nog afgenomen voor de verse consumptie. De prijs van de klasse I kwaliteit lap rond 5 per kg en voor de k.asse II werd rond 2,50 per kg betaald. Op dit moment is nog niet bekend op welk prijsniveau de in dustrie interesse heeft voor de doosjes-frambozen! Rode bessen waren duur, vooral toen het warmer werd. De prijs lag tussen 1,70 en 2,20 per doosje met 250 gram inhoud. DEMONSTRATIE Het is opmerkelijk hoeveel pessimisten er in deze tijd binnen onze kring te vinden zijn. Er is een ontwik keling aan de gang op velerlei terrein welke we niet meer kunnen volgen en waarvan we ook niet weten waar toe ze zal leiden. We worden bijna dagelijks bepaald bij de stijgende kosten op alle gebied en we krijgen te weinig voor onze produkten. In de tuinbouwsektor zijn de omstandigheden de laatste tijd zodanig dat er sprake was van redelijke bedrijfsuitkomsten en toch zijn we er niet gelukkig mee, integendeel velen zijn dermate onder de indruk van wat er zich rondom ons op economisch en ander gebied af speelt dat men niet weet waar men aan toe is. Nu ligt het optimist of pessimist zijn meestal in de aard van de mens. Er zijn in deze tijd echter een aantal faktoren werkzaam, welke het 'proces naar pessimisme bevorderen. Vorige week hebben in Zeeland weer een aantal boe ren gedemonstreerd onder leiding van de voormannen van hun standsorganisaties. Zij stonden met spandoeken bij de ingang van een in gebruik te nemen tunnel, span doeken die aan duidelijkheid niets te wensen over lieten. Het feit dat dit gebeurt is tekenend voor de tijd waarin wij leven. Er stonden mensen te demonstreren die er tot voor enkele jaren niet over hadden gedacht dat dit ooit nog eens noodzakelijk zou zijn. PESSIMISME Bij herhaling is er een wijzen op de problemen van de ondernemers in de verschillende sektoren en zeker ook in onze sektor. Aan de andere kant zien we dat er zo weinig gebeurt en de kritiek met name op de minister van Landbouw en Visserij is groot. Geen wonder dat het pessimisme hand over hand toeneemt en zelfs over dreigt te slaan in een fatalisme, in een situatie van het geen uitweg meer zien en het overtuigd raken van het feit dat we niet alleen met ons bedrijf maar met heel de samenleving in een snel tempo bergafwaarts gaan. Hoewel er een heleboel menselijk verklaarbaar is, zou den we deze week toch willen waarschuwen voor een dergelijk fatalisme; voor een stemming van het niet meer zien zitten en het overheerst worden door de spanningen van de tijd. Zeker, er is veel dat als een begrijpelijke oor zaak van een dergelijke stemming genoemd kan worden. Toch zijn er heel de geschiedenis door perioden met een stemming onder de mensen als die welke er nu is en steeds opnieuw zagen we dat er ook weer andere tijden zijn gekomen. Het is zonder twijfel een moeilijke tijd waarin we leven, maar aan de cndere kant zijn er in heel het economisch bestel toch een aantal zekerheden ingebouwd die nu hun deugdelijkheid moeten bewijzen en naar mag wor den aangenomen ook zullen bewijzen. TIEN MILJARD Het is wel duidelijk dat met name de economische situatie van ons land slechter is dan de regering tot voor kort had verwacht. Het herstel dat in de tweede helft van dit jaar werd verwacht, zit er niet meer in. Er zijn een aantal stimuleringsmaatregelen genomen, maar deze geven eerst op enige termijn effect. Het is ook duidelijk dat de regering de nodige proble men heeft rond dit achterblijven van de konjunktuur. In de zgn. voorjaarsnota van minister Duisenberg kwam naar voren dat de regering tegen een begrotingstekort voor dit jaar zit aan te kijken van niet minder dan 10 miljard gulden. Dat is meer dan het dubbele van wat aanvankelijk als tekort werd geraamd en ook reeds veel te hoog werd geacht. Dat het zo verkeerd gaat uitpakken komt door het tegenvallen van de belastingontvangsten ook weer als gevolg van het teruglopen van de konjunk tuur. We hebben kunnen horen en lezen dat de regering dit begrotingstekort niet wil financieren door het lenen van geld op de kapitaalmarkt maar met een wat wordt ge noemd monetaire financiering wat er in de praktijk op neer komt dat er zgn. kort geld wordt geleend, dus meer geld in omloop komt. Deskundigen wijzen er op dat door deze wijze van financieren de inflatie verder wordt aan gewakkerd en er zou juist een beleid gevoerd dienen te worden van beteugeling van de inflatie. Het is alle maal beslist niet zo eenvoudig. EXPORT LOOPT TERUG Er zijn wel werklozen in ons land en er worden af en toe besluiten genomen om hiertegen wat te doen maar dat is het niet alleen en uitsluitend. We moeten het in ons land hebben van de export. Er zijn tekenen die er op wijzen dat die export steeds moeizamer verloopt, niet alleen door het teruglopen van de economische aktivi- teiten in het buitenland maar ook door de sterke kosten stijgingen welke we hier mee maken waar dan boven dien nog bij komt dat we een harde gulden nebben die onze produkten in het buitenland nog eens extra duur maakt. We zijn deze week wat dieper op deze punten ingegaan omdat het mede een van de oorzaken is waar om velen ook in onze kring pessimistisch zijn. De infla tie heeft ons behoorlijk de das omgedaan en er zijn geen aanwijzingen dat hierin verandering gaat komen, gezien het beleid dat de regering voert. Toch herhalen we wat we reeds eerder schreven; er mo gen veel zorgen zijn, er is toch ook een heleboel waar we positief tegenover kunnen en mogen staan en laten we deze goede kanten maar eens in gedachten houden wanneer we weer een golf van minder prettige berich ten te verwerken krijgen. LI

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 11