KNLC SOMBERE VOORUITZICHTEN Direktrice - Mej. C. N. van Liere - nam afscheid van de Huishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee UIT DE GROENE SCHOOL GEKLAPT 4 In een op 20 juni j.l. gehouden verkennend gesprek heeft de regering uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de huidige economische ontwikkeling. Het beeld ziet er niet best uit. Vrijwel alle tot dusver door het Centraal Plan bureau gemaakte ramingen moeten in ongunstige zin wor den bijgesteld. De wereldhandel loopt terug; de inflatie neemt toe. De particuliere bestedingen blijven achter. De in vesteringen in bedrijven lopen zelfs met 4 terug. Conclusie; de economische groei stagneert; de werkge legenheidssituatie wordt er niet beter op. De arbeidsproduk- tiviteit blijft vrijwel gelijk. Het werknemersaandeel in het nationaal inkomen loopt verder op. VERWACHTINGEN Verwacht wordt dat in de tweede helft van dit jaar er voor ons land niet veel zat veranderen. De ontwikkeling in het buitenland is onzeker. Wel valt in de Verenigde Staten enige opleving te bespeuren; maar daar was de bedrijvigheid dan ook tot een zeer laag niveau gedaald. De betalingsbalans blijft op lopende rekening een overschot vertonen; maar diit mag niet als een gunstig teken worden uitgelegd. Het is meer een gevolg van afnemende bedrijvigheid. Het ontvangen geld blijkt niet opnieuw te worden geïnvesteerd. De huidige inflatie gaat zoals bekend gepaard met een toenemende werkloosheid. In de ondernemerswereld overheerst een gevoel van pessimisme. Daardoor worden bedrijfsinvesteringen bepaald niet aangemoedigd. iDe daling van de grondstofprijzen lijkt aan te houden. Dit zal haar weerslag op het prijsbeleid van de regering niet missen. Immers ook op deze manier zou de regering kunnen pro beren iets aan de inflatiespiraal te doen. HOE VERDER? Tegen de achtergrond van het voorgaande vond met de regering een oriënterend gesprek plaats over het overleg met en tussen de sociale partners over het sociaal econo misch beleid voor 1976. Dit jaar zal het in feite om een ander gesprek gaan. Immers er zal hoegenaamd geen ruimte te verdelen zijn. Voor zover nog ruimte wordt gevonden ligt het beslag reeds bij voorbaat vast wegens de oplopende kosten van de collectieve voorzieningen en de beleidesvoor- nemers welke dienaangaande reeds bestaan. DE SOCIALE PARTNERS Het overleg met de sociale partners zal zich noodgedwon gen moeten beperken tot herverdelingsproblemen; immate riële aspecten bij het c.a.o.-overleg en tot de programmering op het terrein van de sociale verzekeringen. Met name op het terrein van de sociale voorzieningen is de situatie bijzonder zorgelijk. De kosten blijken de pan uit te vliegen; als we op de huidige voet verder gaan stijgen deze volgend jaar met 9 miljard gulden en in 1977 zelfs met ÏO1/^ miljard gulden. Tot deze slotsom kwamen enkele reken meesters die voor de SjE.R. ramingen maakten. Ook om deze reden zullen de besteedbare inkomens er in 1976 nau welijks op vooruit kunnen gaan. Tot zover gaat het nog slechts om de bestaande sociale verzekeringen. Daarbij is dus nog niet gedacht aan die verlangens welke op het pro gramma staan zoals: de invoering van een Algemene Ar beidsongeschiktheidswet ,de uitkering van de Wet Werk loosheidsvoorzieningen tot de zelfstandigen, de invoering van een Volksverzekering Ziekenfonds en de realisering van een aanvullende pensioenplicht voor werknemers. Hoe eert en ander ooit zijn beslag moet krijgen is een zaak die momenteel niemand overziet. RIJKSBEGROTING 1976 De regering is thans doende aan de voorbereiding van de rijksbegroting 1976. Zodra de contouren van haar beleid ge stalte hebben gekregen zal het overleg met het bedrijfsleven worden voortgezet. Intussen staat zij niet voor een eenvou dige opgave. De Minister van Financiën zit met het probleem dat de schatkist leeg is. Deels wegens de reeds getroffen stimule ringsmaatregelen, deels wegens de tegenvallende opbrengst van de loon- en inkomstenbelasting met name over het jaar 1973. Deze trend zal zich over de jaren 1974 en 1975 voort zetten. De Minister kijkt tegen een financieringstekort van ca. 10 miljard dat hij maar voor de helft kan dekken door middel van langlopende leningen. Het tekort kan alleen maar worden gedekt door middel van geldschepping, hetgeen wij monetaire financiering noe men. De bankbiljettencirculatie zal toenemen met op termijn kwalijke risico's voor een verder toenemende inflatie. LAND- EN TUINBOUW iDe positie van land- en tuinbouw wordt er in deze war winkel van problemen niet duidelijker op. Zeker niet nu blijkt dat geen garantie kan worden geseven dat datum voor de invoering van de A.A.W., t.w. 1 juli 1976, kan worden gehaald. Er is zoveel wetgevende aroeiu v^i- richten om deze nieuwe voorziening in de bestaande in te passen dat hier al over een mogelijk uitstel van invoering wordt gesproken. Daarom werd de regering nogeens met nadruk onder de ogen gebracht dat het hier voor de zelfstandigen om een oe langrijke zaak gaat. De regering werd gevraagd om een nader overleg indien cm technische redenen tot enig uitstel van de invoering van de nieuwe Wet moet worden besloten. Dit werd toegezegd. De regering van haar kant gaf te kennen dat budgettaire redenen geen aanleiding tot uitstel zullen geven. Ook bij een herverdeling van inkomens is de positie van de zelfstandigen in het geding; daarom werdi de regering ook gevraagd de voorstellen van het Landbouwschap nogeens in overweging te nemen en daarbij rekening te houden met de uitspraken welke onlangs in de Vaste Commissie Land bouw uit de Tweede Kamer zijn gedaan. Bij een herverdeling gaat het niet aan dat alleen aan de zwaksten onder de loon- trekkenden wordt gedacht. De rechtvaardigheid gebiedt da+ ook zelfstandigen die in eenzelfde positie verkeren of het vaak zelfs nog minder hebben, worden geholpen. Het is te hopen dat de regering alsnog blijk geeft dat zij de haar gegeven adviezen wil opvolgen. TERING NAAR DE NERING? De conclusie kan geen ander zijn dan deze, dat de econo mische omstandigheden velen zullen dwingen in de naaste toekomst de buikriem aan te halen, maar dit zal niet voor boer en tuinder mogen gelden wier inkomen al zolang ach ter loopt bij dat van de loon- en salaristrekkenden. Daarom mag van de landbouworganisaties worden ver wacht dat zij blijven doorvechten voor versterking van het inkomensbeleid in de land- en tuinbouw. Drs. N. A. VAANDRAGER. Wie de huishoudschool in Zierikzee noemde dacht tege lijkertijd. aan mejuffrouw van Liere en omgekeerd. Aan deze vanzelfsprekende twee-eenheid is een einde gekomen nu mejuffrouw van Liere officieel per 1 augustus a.s. met pen sioen gaat. Op 24 juni was een groot gezelschap bijeen in restaurant „Mondragon" om officieel afscheid te nemen van de schei dende direktrice. De voorzitter van de onderwijscommissie de heer A. J. G. Doeleman heette alle genodigden hartelijk welkom. Sprekend tot mejuffrouw Van Liere en haar familie herin nerde hij allereerst aan het 40-jarig jubileum dat zij in 1972 in dezelfde zaal met een dergelijk gezelschap vierde. Haar werd toen door de Burgemeester medegedeeld dat het HM. de Koningin had behaagd haar te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens stond hij stil bij enkele bijzondere gebeurtenissen tijdens haar directoraat, waaronder de oorlogsjaren en de grote ramp van 1953. Sprekend over de toekomst benadrukte hij de noodzaak van de opname van het LEAO binnen het totale pakket van het Lager Beroepsonderwijs in Zierikzee. Hij toonde zich niet zo gelukkig met de mogelijkheid van een experimentele MAVO-3 in een dunbevolkt gebied als Schouwen-Duiveland. Zich wendend tot de scheidende direktrice zei hij onder meer: „U hebt er hard voor gewerkt om de school bij te laten blijven ja zelfs vooruit te laten lopen. Wij zijn als ge meenschap dankbaar voor wat U gedaan hebt aan de ont wikkeling van zoveel jonge meisjes". Namens het Bestuur van de ZLM bood hij haar een elec- trische grasmachine aan weliswaar symbolisch door het overhandigen van een afbeelding. Sprekend als Kringvoor zitter voegde hij daar een geschenkenbon aan toe. Hierna volgde een lange rij van sprekers waaronder als eerste de Burgemeester van Zierikzee de heer Th. H. de Meester. Hij herinnerde aan een aantal verhalen en legendes, die over mejuffrouw Van Liere de ronde doen na een direk- triceschap van 43 jaar. Zij werkte al aan de emancipatie van de vrouw nog voor het woord bestond. „De gemeente Zierikzee neemt met weemoed afscheid van U". Namens de collega's direkties sprak mejuffrouw D. P. de Buck die een couvert met inhoud aanbood om naast de gras machine „iets aan de kantjes te doen". De heer A. J. H. Mulder inspekteur voor het Huishoud en Nijverheidsonderwijs was de volgende spreker. Hij was zich er van bewust met een kort woord niet een leven te kunnen belichten dat zx> groot is geweest. Geplaagd door oorlog, storm en een voortdurend ruimtegebrek ging de direktrice stug door. Altijd vechten voor ouders, leerlingen en docenten; voor het lager- en middelbaar Beroepsonder wijs. Hij besloot zijn speech met een toepasselijk gedicht en schetste de direktrice als iemand die „dankbaar en dienst baar" haar werk deed. De heer J. G. Brugman voerde het woord namens de hoof den van de basisscholen in Zierikzee en bood een bloemstuk aan. Vervolgens spraken de heer Scherjon direkteur van de LTS en buurman van! mejuffrouw Van Liere en mejuf frouw A. van der Leeden. Laatstgenoemde bood haar het boekje „Menslief ik hou van jou" aan. De rij sprekers werd gesloten door mejuffrouw A. F. Beye, die het woord voerde namens het personeel van de school. Het cadeau dat zij aanbood was alweer bestemd voor de tuin n.l. een parasol en een tuintafeltje. Mejuffrouw Van Liere dankte alle sprekers en allen die gekomen waren om afscheid te nemen op de haar eigen wijze. Niemand vergetend en haar dankwoord kruidend met vele anecdotes en herinneringen. Zij sprak tenslotte haar opvolger de heer P. de Moor bemoedigende woorden toe en wees op het merkwaardige feit dat in het jaar van de vrouw een mannelijke collega haar opvolgde. Niemand kan zich nog goed de huishoudschool in Zierik zee voorstellen zonder mejuffrouw Van Liere. Drie-en-veer tig jaar was zij dag in dag uit zeer nadrukkelijk en over tuigend aanwezig. Namens het bestuur van de ZLM en de zeer velen, waarmee zij via de school kontakten onderhield wensen wij haar nog vele goede en gezonde jaren toe. A. v. d. L. W zijn weer aan 't eind van ,'t schooljaar. Vrijdag 13 juni hebben we aan 11 leerlingen de diploma's uit gereikt in 't bij zijn van de leerlingen, de ouders en geno digden. Het waren er maar elf. Eenzelfde aantal hadden we ook in 1970. We zullen hopen dat wat het aantal betreft, het dieptpunt nu voorbij is. Vijf kregen het A-diploma, d.w.z. die hadden examen gedaan in zes vakken w.o. wiskunde en Engels. Zes kregen het gewone diploma en hadden examen gedaan in 5 vakken. De leiding berustte bij de voorzitter van de commissie van toezicht de heer C. J. Bal. Verder waren vertegenwoordigd de veiling en het hoofdbestuur van de ZLM en het kringbestuur van de N.C.B. Ook was de N.F.O. afd. Kapelle op het appèl. Zij allen richtten tot de leerlingen felicitaties, vergezeld van boekenbonnen terwijl ze ook wezen op het nut van verdere studie. Wat dat laatste betreft denken we wel eens dat die woorden op zulke mo menten niet altijd tot de leerlingen doordringen. Die denken veelal: „gelukkig we zijn er mee klaar". Later gaan ze dan wel verder studeren, maar op zo'n diplomauitreiking hebben ze er dikwijls „tabak" van. We hopen nogmaals dat het ze goed mag gaan en dat ze hun weg mogen vinden. We bereiden ons nu weer voor op het nieuwe cursusjaar. Voor de le klas hebben zich 45 nieuwe leerlingen aange meld, voor de tweede 8 en voor de derde 5. We gaan nu de klassen splitsen. Dat houdt wel in dat we problemen krijgen met de ruimte. Als de groei zich blijft voortzetten zullen we gaan denken aan het uitbreiden van de gebouwen. Dat hadden wij, enkele jaren geleden nog maar, ook nooit kunnen denken! Laten we hopen dat de groei geen bijzondere vormen gaat aannemen naar de posi tieve of de negatieve kant. Graag willen we gewoon verder gaan. We willen het hierbij voor dit seizoen laten. In 't nieuwe schooljaar hoort u weer van ons. U kent het adres: GROENE SCHOOL, Biezelingseweg 10, Kapelle Tel. 01102—1812. Aan de Groene school te Kapelle slaagden voor het A-diploma: J. A. C. van de Dries Ovezande L. K. H. Fokker Zonnemaire M. Jilleba Vïiddelburg E. C. A. Oudeman Cattendijke J. G. Schouten Krabbendijke voor het diploma: C. W. Hage Stavenisse L. E. van der Moere Kamperland M. A. de Rijke Zierikzee B. J. J. Remery Sas van Gent P. H. A. Vermuë Kapelle A. A. E. M. Verschueren Hengstdijk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 4