Veel belangstelling voor stage-progamma's naar Canada Agrarische studiereis naar Polen (16 tm 27 augustus) 8-Daagse agrarische studiereis naar Finland (5 t/m 12 september) 17 A Jonge Boeren Programma. Zoals ook voorgaande jaren het geval was, hebben de drie Centrale Plattelandsjongerenorganisaties en de Stichting Uitwisseling in samenwerking met de Emigratie Centrales en de Canadese regering, we derom een stage-programma waardoor een aantal jonge boeren en tuinders de mogelijkheid krijgen een periode van plm. 918 maanden in Canada door te brengen. Ook jongelui die pas van de middelbare of hogere land- en tuinbouwscholen komen kunnen voor dit programma in aanmerking komen. De eerste groep voor dit programma is vertrokken in mei. Vanaf augustus 1975 'bestaat de mogelijkheid om voor een periode van 9 maanden tot maximaal 18 maanden praktische ervaring op te doen op een land- of tuinbouwbedrijf in CANADA. Gedurende deze stage heb je kans om kennis te maken met het leven en werken op een Canadees (bedrijf. Voorwaarden voor deelname: goede theoretische en praktische kennis van het boeren en/of tuinderswerk; voldoende persoonlijkheid bezitten om op eigen benen te (durven) staan en geschikt zijn om in een Canadees gezin te worden opgenomen; enige kennis van de Engelse taal bezitten, hoe meer kennis van de Engelse taal hoe beter; ongehuwd zijn, terwijl de leeftijd mag variëren van minimaal 18 tot plm. 30 jaar. Kosten. De reiskosten dienen door de deelnemers zelf te wor den betaald. De bemiddelingskosten bedragen 50,-. Uitgebreide informatie over dit programma is bij Stichting Uitwisseling of bij één der plattelandsjon gerenorganisaties beschikbaar. Opgaven voor deelnemers, die in augustus willen vertrekken, dienen zo spoedig mogelijk binnen te zijn. B. Agrarisch Studenten Programma. Ook is het mogelijk een stage op een land- en tuin bouwbedrijf te gaan maken. Voorwaarde is echter dat: men leerling is van een Middelbare- of Hogere Agrarische School; en verder en verder dezelfde als voor het Jonge Boeren Programma. Opgave zo spoedig mogelijk bij de Stichting Uitwis seling (adres zie hieronder). Bemiddelingskosten bedragen 50,—, doch deze kun nen door de school betaald worden. Aanmelden bij: Plattelands Jongeren Gemeenschap, Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070—512541; Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Plat teland, Postbus 97, Bergien (N.-H.), tel. 02208—6144/3101. Polen, een land zo dichtbij en toch zo ver weg. Een land met vele beroemde steden zoals Warschau en Kra kow. Een land met een rijke historie en een enorme ont wikkeling. Een land waar we veel te weinig van weten, ook op agrarisch gebied. Vandaar een studiereis van 12 dagen naar dit bijzon der boeiende land. Een studiereis waarbij het accent zal liggen op agrarisch gebied, maar ook worden de toeris tische aspekten niet vergeten. Deze studiereis zal plaats vinden van 16 t/m 27 augustus. Ierland, een nieuw land in de E.E.G. Overwegend agra risch, maar waar zich door de opname in de E.E.G. zo wel binnen als buiten de landbouw veranderingen be ginnen af t'e tekenen. Het is zeker een land dat waard is nader te leren kennen. Bovendien is Ierland een land met glooiende land schappen, weelderig groen, uitgestrekte eenzame stran den en niet te vergeten een bevolking met een hartver warmende gastvrijheid. Naar dit land organiseren de drie plattelandsjongeren organisaties in samenwerking met de Stichting Uitwisse ling een agrarische studiereis van 8 dagen. Enerzijds door de gemeenschappelijke problemen en anderzijds door de specifieke problemen van zowel Ne derlandse als Ierse agrariërs, kan deze studiereis bijdra gen tot een beter inzicht in technische en bedrijfs-econo- mische problemen. Als specifiek voor de Ierse situatie kan worden gezien: het milde klimaat veel schapenhouderij aangepaste bedrijfsgebouwen specifieke afzetmarkten ontwikkeling melkveehouderij Als periode is gepland 5 t/m 12 september 1975. Het programma van deze studiereis zal onder meer het volgende inhouden: bezoeken aan verschillende rundveebedrijven bezoeken aan koöperaties, proefbedrijven en land bouwscholen bezichtiging van de stad Limerick, een tocht per huif kar kontakten met jonge agrariërs (Macra ma Feirme). De reis zal word,en gemaakt p'er vliegtuig en bus. Dank zij subsidie zullen de kosten voor deze reis, volledig ver zorgd, slechts 400,bedragen. Voor de reis zal nog een voorbereidingsbijeenkomst worden gehouden. De max. leeftijd voor deelname is 35 jaar. Leden van een plattelandsjongerenorganisatie hebben voorrang bij de aanmelding. De deelnemers zullen vooraf een uitgewerkt program ma, voldoende informatie- en dokumentatiemateriaal ontvangen. Een inschrijfformulier kan aangevraagd worden bij: P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel.: 070 512541. Het programma zal o.m. het volgende inhouden: Bezoek aan Poznan. Bezoeken aan verschillende staatsbedrijven, variërend in grootte van 500 tot 2.000 ha. Rondleiding door het voormalig concentratiekamp Auschwitz. Gesprekken met boeren en bezoeken aan hun privé- bedrijven. Bezichtiging van de oude hoofdstad Krakow o.a. Re naissance Castle, St. Mary's Church. In Warschau, bezichtiging van de stad, ontmoeting met de agrarische jongerenorganisatie, Historisch mu seum. Bezoeken aan een koöperatie, een onderzoekcentrum en een landbouwschool. Bezoek aan 'een kindercrèche en aan een tentoonstel ling van de Poolse weefkunst. De reis zal worden gemaakt per bus. Op de heenweg zal een overnachting plaatsvinden in West-Duitsland en op de terugreis in Berlijn. De kosten voor deze reis, volledig verzorgd, zullen 450,bedragen. Dit bedrag is laag, dank zij subsidie van het ministerie van C.R.M. Voor de reis zal nog een voorbereidingsbijeenkomst worden gehouden met mede werking van de Poolse ambassade. De max. leeftijd voor deelname is 35 jaar. Deze studiereis wordt georganiseerd door de drie plat telandsjongeren organisaties in- samenwerking met de 'Stichting Uitwisseling. Leden van een plattelands jonge ren organisatie hebben voorrang bij de aanmelding. De deelnemers zullen vooraf een uitgewerkt program ma, voldoende informatie en dokumentatiemateriaal ont vangen. Een inschrijfformulier kan aangevraagd worden bij: P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070 512541. eenschotshagelgeweer wisten ze er eentje te bemachti gen. We sneden er onmiddellijk de darmen uit, anders krijgt het vlees een veel te sterke smaak. Achter ons aan kwam de goevernements-vrachtwagen, om het (grote vlees op te laden. In de bak een klein legertje liefhebers die zouden helpen slachten. Het was een heerlijke morgen, fris en zonnig. Er was wild in overvloed. Maar de schutterskwaliteiten waren niet best. Keer op keer schoten ze er naast. Maar einde lijk hadden ze wat meer geluk en schoten een Gerenuk- bok. Kort daarop nog een Grants-gazelle. Door mijn kij ker ontwaarde ik in de verte op een vlakte een kudde AP de eerste juni was het „madarakka"-dag in Kenya. Men herdenkt dan het feit dat Kenya binnenlands zelfbestuur kreeg van de koloniale overheersers. Een heugelijk feit dat in iedere belangrijke plaats in de repu bliek wordt gevierd. Ook in Hola natuurlijk. In een spe ciale vergadering werd er besloten dat de gevangenen, de 'bewaarders, het politiepersoneel en gemeentepolitie op die dag eens flink vl'ees moesten kunnen eten. Men was er evenwel niet voor dat het veel geld mocht kosten. Er werd een beroep gedaan op de wildbeschermings- dienst. Konden zij niet wat groot wild gaan schieten en het vlees onder de genoemde groepen verdelen. Stephen die over dat departement de scepter zwaait was het er niet mee eens. Ten eerste vond hij het zonde van het wild en ten tweede had hij nu tegen het eind van het finan ciële jaar geen benzine meer om zijn landrovers er op uit te sturen. Maar op aandringen van de districts com mission ging hij toch door de knieën. Madarakka-dag moest met vlees gevierd worden. Maar benzine had Stephen niet. Ze kwamen bij mij, omdat ze wisten dat wij nogal veel in de bush zijn en weten waar het wild zit. Goed, we houden zelf niet zo van schieten, maar omdat de eenvoudige burger op die dag er goed van wilde eten vooruit dan maar. 1ITE vetrokken 's morgens rond een uur of zes. De zon was net op. Achter in de bak van de landrover stonden een stuk of zes wildwachten met vervaarlijke oude geweren en genoeg kogels om wat missers te kun nen verdragen. Stephens had gezegd dat het twee giraf fen moesten zijn, een stuk of wat gazellen en als het kon een paar Oryx. En voor ons zelf hadden we een Kanga bedongen, een soort korhoen. W'e waren nog maar goed en wel op weg of we zagen een groep kanga's. Met oude Zojuist is een giraffe-mannetje geschoten en nu kan het slachten beginnen Oryx-gazellen. Prachtige dieren met puntige hoorns, die bijna kaarsrecht tachtig tot negentig centimeter lang zijn. We reden er op af, maar de grond was erg lastig te be rijden. Langzaam vorderden we. Maar de kudde had ons al snel in de gaten. We bl'evèn er achteraan rijden. Maar iedere keer wanneer ze binnen schootsafstand waren, renden ze er vandoor. We waren nu midden in de bush, ver van de weg, maar met het kompas wisten we toch de weg weer terug te vinden. We kwamen nu op een weggetje, dat naar de rivier liep. Door de vele regens die we hier hadden gehad, was het landschap prachtig groen geworden. WE reden in een kalm gangetje, en sloegen geen aoht meer op het kleinere wild zoals gazellen en anti lopen. Vlees moest er op de plank komen. En plotseling daar waren ze, een groep van vijftien giraffen. Het sier lijkste en liefste di'er uit de bush. We hadden eigenlijk gehoopt er geen te vinden. Maar daar stonden ze. Nieuws gierig keken ze naar de landrover en de mannen achter op, die hun geweren al wat steviger omklemden. We stopten, en ik beval de sergeant, dat hij alleen maar mannetjes mocht schieten. Corry die naast me zat durf de niet te kijken. Plotseling klonk er een schot, en de grootste giraffe draaide een halve slag en stortte neer. De and-eren renden niet weg, maar bleven nieuwsgierig kij ken, alsof ze verbaasd waren waarom die ander was ge vallen. Er klonk nog een schot, en nog een ander manne tje viel. Toen renden de wildwachten met hun messen naar de dieren om ze de nek af te snijden, anders zou het vlees voor de moslims waardeloos zijn. De overge bleven giraffen sukkelden een paar hortderd meter weg en bleven toen staan. Wel, nu was er vlees genoeg voor het feest. De wildwachten begonnen alvast te slachten, en hakten met een bijl de poten van de dieren af. Een ander had een vuurtje gemaakt, en daarop werden de giraffepoten gelegd. r. een half uurtje waren de poten klaar. Met een stokje peuterden de mannen er het merg uit, en aten dat smakelijk op. Intussen was de vrachtwagen ge komen met de slachters. En hoog in de lucht zwermden reeds honderden gieren. Het was feest, want zoveel gratis vlees, dat komt niet iedere dag voor. Er werd vlijtig ge vild en zo nu en dan was er voor de wildwachtsoldaten al wat meer te eten zo direkt van het vuurtje. We namen zelf een stuk filet om in de oven later thuis te rooste ren. Het was bloederige beweging, maar stuk na stuk werd op de vrachtwagen gegooid. Alleen onze wild wachtsoldaten hadden in een paar baalzakken alvast de beste stukken gestopt, om die stiekum in de landrover mee te nemen. De slachters waren voornamelijk van de Pokomostam, grote liefhebbers van darmen en magen. De sergeant zei dat ze allemaal Op een rijtje moesten staan, en als hij floot mocht ieder voor zich zoveel als hij kon van die ingewanden pakken. Op het fluitsignaal doken ze alle maal met messen op die stinkende ingewanden af. De mest vloog 'boven hun koppen uit. Dat ze elkaar niet ver wonden was «en wonder. Toen we vertrokken lagen er honderden kilo's vlees op de vrachtwagen. We waren nog geen twintig meter van de overblijfselen van de giraffen af, of honderden gieren doken gulzig neer. Veel was er overigens niet blij ven liggen. Toen we terug waren in Hola werd het vlees ver deeld en het feest van het binnenlandse zelfbestuur kon beginnen. SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 17