Matige fruitoogst in België Veertig jaar „Pomona" Appelen werden opnieuw wat duurder DINGEN VAN DE WEEK 15 In het weekblad „De Boer" van de Belgische Boeren bond gaf de heer J. d'3 Ccster een voorlopig overzicht van de oogstverwachtingen voor fruit. AARDBEIEN De oogst zal 25 kleiner zijn dan vorig jaar. Onder glas en plastic kappen viel de produktie tegen. Het ge was was onregelmatig met te weinig bloemstengels. Bij de vollegrondsteelt was de stand na de natte winter eerst slecht. Daar leek de situatie te verbeteren. Maar een droge, schrale periode eind mei gaf weer een verslechte ring, doordat het wortelgestel te slecht ontwikkeld was. Het gewas heeft ook te weinig bloemstengels wat gewe ten wordt aan het ontbreken van winterrust. PRUIMEN EN KERSEN De pruimen zullen een kleine oogst geven. Bij de kwet sen kan zelfs worden gesproken van een misoogst. Zeer klein zal ook de produktie van zure kersen (mo rellen) zijn. Dit met inbegrip van de Gorsem kriek, die wel aanbevolen is als verbetering van de zure moreL PEREN De Doyenné du Cornice geeft dit jaar geen grote oogst. De sterke en zeer vroege rui bij de peren was bij Doyenné het sterkst. De sterke rui werd dan gevolgd door een vrij sterke groei einde mei (droog en warm weder), zodat de concurrentie groeivruchtbaarheid de balans nog meer negatief deed overslaan. Conférence met meer dan 40 van het totaal peren- areaal vertoont dit jaar eveneens een zeer sterke vrucht- rui zodat handdunnen absoluut overbodig zal zijn. Durondeau met zeer weinig gemengde knoppen (bloemknoppen) dit jaar geeft wel een kleine oogst maar een zeer goede zetting. Voor 1075 mag voor Durondeau een 50 oogst geraamd worden. Beurré Hardy: volledige misoogst en Triumphe de Vienne geeft dit jaar een slechte oogst. APPELS Golden Delicious, het hoofdras uit het assortiment, toonde tot juni een goede oogst. De Golden-spur in te genstelling tot gewone Golden heeft veel lagere stand- cijfers, zodat op de spur een veel kleinere oogst mag ver wacht worden. Boskoop, ras nummer twee uit het assortiment gaf in 1974 een oogst gelijk aan 50 van een normale produk tie. Voor 1975 wordt dit beslist niet meer dan in 1974. Het zijn echt uitzonderingsbedrijven waar een normale vruchtbezetting kan genoteerd worden. Cox's O. P.: derde op de ranglijst, maar elk jaar van geringere betekenis, heeft in totaal voor 1975 een goed standcijfer. Hier werd dan ook aangeraden met 100 tot 120 g Carbaryl per 100 liter water chemisch te dunnen. James Grieve-Tydemans Early, beide zomerrassen be loven een zeer goede oogst te geven. Vrijdag 20 juli j.l. werd in een speciale bijeenkomst het 40-jarig bestaan van de Vereniging van oud-leerlingen der Tuinbouwschool „Pomona" te Haamstede herdacht. Voorzitter J. C. de Feijter memoreerde dat in 1935 de toe stand op land- en tuinbouwbedrijf even slecht waren als nu. De fruitteelt was in opkomst en de Tuinbouwschool speelde een belangrijke rol bij de verdere ontwikkeling. Mede door invloed van de Franse Golden Delicious ging het later berg afwaarts, zodat velen bijverdienste zochten in de recreatie. Veel boomgaarden verdwenen en de overblijvers herbergen meestal een aantal caravans. Secretaris J. A. Dalebout gaf een overzicht van de activi teiten in de loop van het bestaan. Vroeger werden o.a. veel excursies gemaakt en werdien boomgaardkeuringen gehou den. iDe laatste jaren werd alleen nog slechts een 3-daagse reis gemaakt. Bestuurslid C. J. Boot herdacht in dichtvorm een in 1937 STIMULERINGSBIJDRAGE BIJ OMSCHAKELING OP AARDGAS Zoals reeds in januari j.l. werd gepubliceerd, heeft de minister van landbouw en visserij, mr. A. van van der Stee, thans uitwerking gegeven aan de bereidverklaring van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, mevrouw mr. I. Vorrink, glastuinders die ten behoeve van de verwarming van hun bedrijven omschakelen van zware stookolie op aardgas een bijdrage toe te kennen. De Commissie van de Europese Gemeenschappen heeft geen bezwaren tegen deze regeling naar voren ge bracht. De bijdrage is vastgesteld op ƒ1.500,Om hiervoor in aanmerking te komen, moet aan de volgende criteria worden voldaan: de ondernemer moet een glastuinbouwbedrijf uitoefe nen; de ombouw van de verwarmingsinstallatie van zware stookolie naar aardgas moet hebben plaatsgevonden, of alsnog plaatsvinden, in het tijdvak van 1 november 1974 tot 1 januari 1976. Ondernemers die menen voor deze bijdrage in aanmer king te komen, kunnen daarvoor vóór 7 juli a.s. een aan vraagformulier verkrijgen bij de districtsbureauhouders in wiens werkgebied het betrokken glastuinbouwbedrijf is gevestigd. Dit aanvraagformulier moet vóór 1 augustus 1975 ingevuld bij de districtsbureauhouders worden inge leverd. Men krijgt dus nog slechts één maand de tijd om aan te vragen! gehouden tentoonstelling. Burgemeester Everwijn bracht, namens de gemeente gelukwensen over, evenals de heer Jac. Steur namens de proeftuin, de heer J. A. v. d. Weel namens het consulentschap voor de tuinbouw en de heer J. C. Flik- weert namens de N.F.O. Tenslotte kwam de heer C. A. Hartog (84 jaar) aan het woord als oud-hoofd van de Tuinbouwschool en oprichter van Pomona. Het emotievolle betoog van deze nestor vorm de een hoogtepunt in de toespraken. Naar goed gebruik werd de bijeenkomst besloten met een feestdiner. Aan de dis werd het woord gevoerd door de heer J. P. C. Boot en L. Leeuwe, die ook verhaalden uit het verre verleden. Nu de fruitteelt uit handelsoogpunt bezien geleidelijk aan betekenis verliest en wellicht vooral in stand wordit gehou den ter decoratie van het landschap, dus om het voor recrea tie aantrekkelijk te houden, kan men zich afvragen of het bestaan van Pomona nog zinvol is. Op een ledenvergadering is echter een duidelijke uitspraak gekomen: Pomona moet blijven! GLADIOLENTENTOONSTELLING DELTA FLORA Voor de 18e achtereenvolgende maal wordt van 30 juli t/m 2 augustus a.s. de gladiolen-tentoonstelling „Delta Flora" gehouden. Gelijktijdig is er in de Sporthal te Mid- delharnis een middenstandsbeurs. De gladiolenshow wordt ondergebracht in een tent van 900 m2, die naast de Sporthal wordt opgebouwd. Het aantal bezoekers neemt steeds toe en bedroeg vorig jaar reeds 12.000. De belangstelling komt zowel van kwe kers- en van handelszijde met daarnaast een veelzijdig publiek. Voor de gladiolentelers is dit een prachtige gelegen heid om nieuwe soorten in het openbaar ten toon te stel len. Het tentoonstellings-comité wil hen daartoe tegen een bepaalde vergoeding per boeket in de gelegenheid stellen. Degenen die van deze mogelijkheid gebruik willen ma ken kunnen tot uiterlijk 4 juli kontakt opnemen met de organisator der tentoonstelling, B. de Korte, Rottenburg- seweg 48, Middelharnis, tel. 01870—2024 of met de voor zitter A. de Wit, Langeweg 153, Sommelsdijk, teL 01870 2161. IIET aantal plaatsen in Nederland waar op dit mo- ment n°g voldoende appelen te koop zijn, gaet min der worden. Voor wat Zeeland betreft hield vorige week de centrale veiling GoesKrabbendijke haar laatste fruitveiling van dit seizoen. Alleen in Terneuzen is nu nog een ruim aanbod. Daar wordt voorlopig per week tussen 150 en 200 ton Golden Delicious geveild. De prijs kon vorige week belangrijk aantrekken, voornamelijk door grote vraag voor Belgische rekening. Klasse I Golden Delicious in de grote maten deed tus sen 95 en 97 cent per kg, wat ruim 10 cent per kg duur der was dan in de week daarvoor. Klasse II in de grote maten noteerde tussen 85 en 93 cent per kg en de maat 6570 mm werd voor 79 tot 83 cent verkocht. De klasse I en II in de maat 6065 mm werd verkocht voor 7070 cent per kg. Over het algemeen was er vorige week in Terneuzen een goede kwailteit appelen te koop. Er was ook weer een mogelijkheid om appelen te leveren voor de DDR via C.B. 2. Bij de verkoop van de Golden Delicious door de cen trale veiling KapelleTerneuzen wordt op het ogenblik wekelijks het systeem gevolgd van een deel aanvoeren en een deel in voorverkoop op monster. Dit wordt meestal direct klaar gemaakt in het fust van de afnemer. De aanvoer van kleinfruit van de nieuwe oogst bleef beperkt. Het aanbod van aardbeien, geteeld onder plastiekkappen liep af. Deze teeltmethode heeft dit jaar zeer gunstige financiële resultaten opgeleverd. Het aantal telers is echter beperkt. Toch blijkt hier voor perspektief te zijn. Vollegronds aardbeien daalden tot rond 4,per kg. Het kleinfruit van Zuid-Beveland wordt voorlopig da gelijks uitsluitend geveil in Kapelle en wel om half twaalf 's morgens. Ook het aanbod van de leden van de bij de centrale veiling GoesKrabbendijke aangesloten veilin gen wordt daar voorlopig verkocht. De eerste frambozen van de vollegrond werden mid den vorige week aangevoerd. Een exporteur op België betaalde er 3,10 per doosje van 200 gram voor. De stand van de frambozen is verschillend. Gemiddeld zijn er meer slechte dan goede percelen, zeker in de oude teeltcentra. IHet aanbod van kruisbessen was klein. De prijs kwam beneden ƒ1,per kg. WEINIG PEREN KTAARMATE de tijd verder gaat wordt duidelijker dat we een tegenvallende produktie van peren gaan krijgen in 1975 in zuidwest-Nederland. Van het aanvan kelijk optimisme, ontstaan door een bijzonder goede vruchtzetting, is weinig overgebleven. De rui is heviger geweest dan ooit tevoren en ze is in feite nog steeds niet afgelopen. De verwachting dat er aanzienlijk meer peren zouden komen dan twee jaar geleden, gaat niet meer op. In vergelijking met het vorig jaar zal er aan kilo's minder dan de helft komen, dat is zonder meer duidelijk. Hoeveel minder is wat moeilijker te zeggen maar we horen heel wat geluiden die spreken over ten hoogste 40 van de oogst van het vorig jaar en dat zou dan kunnen betekenen dat we toch weer op een oogstom- vang van 1973 zijn terecht gekomen. Zoals gezegd valt dat erg tegen want de prijzen kunnen goed worden en misschien zelfs wel hoog, maar wanneer men geen of een veel te kleine produktie heeft, dan doet dat er niet toe. Ook uit het buitenland komen steeds meer berichten over een tegenvallende produktie van peren in het ko mende jaar. Over de situatie in België hebt u enkele we ken geleden in dit blad reeds kunnen lezen. De stand is daar zo dat de Conference nog redelijk is maar de mees te overige rassen zijn matig tot slecht en gemiddeld wordt op een zeer kleine oogst gerekend. In Frankrijk is het niet anders. Het vorig jaar had dit land een kleine pereoogst en thans komen er nog heel wat minder. Uit enkele belangrijke teeltgebieden van Frankrijk werd ge meld dat men niet meer peren ziet hangen van 60 van het vorig jaar. VOLDOENDE APPELS DIJ de appels is de situatie heel wat gunstiger, hoe- u wel de rui ook bij deze fruitoogst in volle gang is en velen vragen zich af hoe lang dat door zal gaan. We spraken telers die vonden dat er na de bespuiting met carbaryl bij de Golden Delicious meer vruchten van de bomen gingen dan wenselijk zou zijn. Ook de rui van de Cox's Orange Pippin is aan de gang en op sommige bedrijven zo groot dat er nauwelijks voldoende overblij ven. De algemene indruk is dat er voldoende appels zul len zijn in zuidwest-Nederland en mogelijk zelfs meer dan het vorig jaar Ook uit andere produktie-gebieden en met name uit Frankrijk en West-Duitsland komen berich ten over een grote oogst van appels, althans in verge lijking met het vorig jaar. In België is men wat minder optimistisch, vooral over de Golden Delicious. Er zijn nu weer mensen welke moeilijkheden voorzien bij de afzet van appelen. Tegen een dergelijke stemming zouden we willen waarschuwen. Wanneer we een goed produkt telen zijn daarvoor heus afzetmogelijkheden op de markten in West-Europa en soms daar buiten. Dat is in 1974'75 bewezen. Men zal echter alle nadruk moeten leggen op de kwaliteit want de consument van deze tijd wordt overspoeld met een veelheid van produkten die van goede kwaliteit zijn en daarvoor wil men dan best een bevredigende prijs be talen, dat is in de laatste jaren duidelijk geworden. ROOIPREMIE T^AT wil niet zeggen dat er bij grote oogsten niet te- veel fruit meer wordt geproduceerd in West-Euro pa. Dat is zeer zeker nog het geval en daarom is te ho pen dat er een defintief uitsluitsel zal komen over de Europese rooiregeling. We hebben gelezen dat er van uit de COPA weer een gesprek met minister Lardinois over deze zaak is geweest en dat de kans op een derge lijke regeling niet helemaal verkeken is. De beslissing schijnt nu weer te liggen bij de ministers van Landbouw van de E.E.G.-lidstaten, want een voorschrift bij een mo gelijke rooiregeling zal zijn dat ze voor alle E.E.G.-landen geldt en dat 50 van de subsidie door de nationale re geringen betaald moet worden. Toegezegd is dat er omstreeks september een besluit kan vallen. Het is te hopen dat dit positief uitvalt want de Westeuropese fruitteelt is zonder meer gediend bij een dergelijke regeling welke het zou vergemakkelijken om oude en verouderde fruitopstanden op te ruimen. Ook ons gebied zou daar mee gediend zijn, hoewel Nederland wat betreft de aanpassing van de fruitopstan den reeds veel heeft gedaan. Er zijn ook in zuidwest-Ne derland en zeker daar buiten nog heel wat fruitpercelen waarvan geen rendabele produktie te verwachten is en die reeds opgeruimd zouden zijn indien niet steeds de verwachting bleef dat er nog een keer een E.E.G.-rooi regeling zou komen. Wanneer men in Brussel meent dat deze regeling niet nodig is, laat men het dan duidelijk stellen. Dan zal er veel ontevredenheid zijn en we kun nen dan zonder meer vaststellen dat er een fout beleid wordt gevoerd, maar geen beleid voeren kan nog veel erger zijn. KLEINFRUIT f\NDERTUSSEN is deze week op de kleinfruitbedrij- ven weer wat drukte gekomen. De aardbeien op de vollegrond rijpten snel en duidelijk is dat de kilo-op brengst zwaar zal tegenvallen. Het seizoen begint bijna veertien dagen later dan normaal en een laat seizoen valt bijna steeds tegen wat de kilo's betreft. De eerste frambozen werden eind vorige week aange voerd en deze week zullen er wat bijgekomen zijn. We hebben de indruk dat de vruchtzetting bij de frambozen beter is dan de laatste jaren het geval was. Of de bijen hiervoor verantwoordelijk gesteld kunnen worden die in grote getale op de frambozen hebben gevlogen, durven we niet zeggen. Met belangstelling kijken we uit naar wat deskundigen op grond van proeven ons hierover te melden hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15