1 UIT DE PRAKTIJK Stand van het vlas valt tegen Onaanvaardbaar! Nieuwe „Primor"-formulering ICI Gele roest in tarwe Groter pootaardappel- areaal 1975 Verhoging minimum loon perl juli 1975 KORTE WENKEN CAR ZevenbeTgen 6 i De ontwikkeling van de landbouwgewassen in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN is wat de tijd van het jaar be treft zeker een maand ten achter met wat men normaal zou kunnen noemen. Met name het vlas is veel te kort en zal zijn normale lengte zeker niet halen. De regenval van vorige week met de daaropvolgende temperatuur stijging heeft de groei wel op gang gebracht, maar de bloemknoppen zitten gereed en de tijd voor de vlasbloei is daar. De praktijk heeft allerlei venhalen van wat er kan gebeuren met de vlasgroei op korte termijn, maar men is thans toch pessimistisch gestemd wat het rende ment zai zijn. Met name het vezelrendement ziet men donker in. Wanneer men na de eerste week van juni een De vorige keer schreven we dat we door onze drukte en beslommeringen in het bedrijf, waar we met min der mensen steeds meer moeten doen om het hoofd boven water te houden, soms geen oog'meer voor het mooie in de natuur hebben. Anders is dat voor onze medemens in andere sectoren die onze polderwegen vullen in >h<et weekend en die kennelijk onze strakke, rechte en op moderne wijze beboerde velden in al z'n schakeringen groen nog een lust voor het oog vinden. Dat er dan ook nog mensen zijn, die de aanblik van on ze onverzorgde dijken met z'n distels, brandnetels, doornen en hoog dood gras, een dissonant vinden in het geheel, doet ons dan toch wel goed. Als we het verslag in het Landbouwblad van vorige week goed gelezen hebben is er maar weinig positiefs naar voren gekomen uit het overleg tussen Landbouw schap en Regering. Onaanvaardbaar! ICI heeft een nieuwe „Pirimor"-formulering op de markt gebracht in spuitkorrelvorm ter vervanging van de spuitpoeder. Als voordelen van deze spuitkorrelfor- mulering worden genoemd: Nog veiliger en gemakkelijker in het gebruik Stuiven is vrijwel uitgesloten De korrels lossen snel op in water Het igehalte van de korrelformulering is gelijk geble ven n.l. 50 pirimicarb. In de toelating zijn verder geen wijzigingen gekomen. „Pirimor" is een carbamaat, dat toegepast wordt voor groente en granen. Ook resistent geworden luizen, zoals de 'bestrijding van luis in o.a.. bieten, aardappelen, fruit, de groene perzikbladluis, kunnen snel en grondig met „Pirimor" worden 'bestreden. „Pirimor" is veilig voor het gewas, reukloos, nauwe lijks giftig en kan tot kort voor de oogst worden toege past. De natuurlijke vijanden van de luis, zoals het lieve heersbeestje en andere nuttige insekten, blijven bij ge bruik van „Pirimor" gespaard. De prijs per kg blijft ongewijzigd. De inhoud van de grootste verpakking is veranderd in 500 gram (was 250 gram). De verpakking van 50 gram blijft ongewijzigd. haas door het vlas, of liever gezegd over het vlas ziet lo pen, en men kan er dan no'g onderdoorkijken spreekt dat voor zichzelf! Betere verwachtingen heeft men van koolzaad en kar- wij, welke zich gunstig hebben ontwikkeld en een naar het zich laat aanzien over het algemeen een redelijke opbrengst beloven. De sporadisch aanwezige wintertarwe vertoont reeds de eerste aren en heeft zich de laatste tijd behoorlijk ont wikkeld. Laten we hopen dat ze een goede bloeitijd mogen hebben. De aardappelen zijn de laatste periode op igang geko men en hoewel er van achterstand is te spreken kunnen deze gezien de langere groeiperiode die ze nog voor de boeg hebben nog alles doen. De suikerbieten hebben een goede opkomst vertoond en zijn nu aan het groeien geslagen. De achterstand die er thans is van meer dan een maand is een gegeven feit, maar de penwortel van de kleine bietjes is, op zoek naar vocht, behoorlijk de grond ingedrongen, zodat de biet reeds vroegtijdig is gevormd. Theoretisch hoeft ze nu al leen maar dikker te worden en een hoog percentage sui ker te vormen. En dat zal nodig zijn voor de algemene economie en voor die van de boer in het bijzpnder, want als de geruchten waar zijn dat er amper tot september suiker genoeg is dan zal weer voor de zoveelste keer de landbouw zijn belangrijkheid kunnen bewijzen. De land bouw behoort sedert mensenheugenis tot één van de vier voornaamste hoofdgroepen van onze economie, te weten: de Boer. de Visser, de Herder en de Jager. De boer die probeert uit de grond te halen wat er in zit. De Visser die tracht boven water te brengen wat de moeite waard is. De Herder die pooigt te bewaren wat hij heeft en de Jager die steeds iets nieuws tracht te verschalken! En zo is het eigenlijk nog steeds! De eerste berichten over aantasting van wintertarwe door gele roest bereikten ons op 29 april. Een koele, nat te periode stimuleert de ontwikkeling. De optimale tem peratuur voor infectie is 1015 graden C en de sporen kunnen zich over grote afstand verspreiden. Gele roest symptomen zijn zichtbaar als oranje-gele sporehoopjes, die als strepen in de lengterichting van het blad zijn gerangschikt en ook wel als gele strepen worden opge merkt. Een ernstige aantasting kan tot zeer grote ver liezen leiden. Wist u dat 60 van de tarwerassen in de loop der jaren van de rassenlijst verdwenen zijn we gens gele roest? Bij gerst is weinig bekend over scha delijk optreden van gele roest. Voor zover ons bekend is alleen in het jaar 1961 gele-roest-schade van beteke nis op grote schaal in zomergerst opgetreden. Toprassen als Heine's VII en Tadorna, maar ook an dere bekende rassen zoals Ibis hebben snel aan beteke nis verloren toen ze eenmaal op grote schaal door gele roest worden aangetast. Van het huidige wintertarwe- rassensortiment zijn met name Clement en Adamant gevoelig voor enkele nieuwe gele-roest-fysio's. Caribo, Bongo en Cyrano zijn minder gevoelig, terwijl Lely, Manella en Norda niet of nauwelijks werden aangetast. Bij zomertarwe behoren Selpek, Bastion en Fundus tot de gevoelige rassen, terwijl Ka-spar nauwelijks wordt aangetast. De overige rassen zoals Toro en Mel- chior nemen een tussenpositie in. Controleer uw percelen met name waar het de ge noemde gevoelige weken regelmatig op het voorkomen van gele roest. Wacht niet tot u het gewas overal ziet geelkleuren, de schade heeft dan reeds grote vormen aangenomen. Zodra u enkele gele-roest-haarden vindt, kunt u nadat het gewas begint te schieten een bespui ting uitvoeren met Calixin in een dosering van 0,75 1 per ha, aangeraden wordt om 2 kg Maneb per ha toe te voegen. Mocht de bespuiting pas nodig zijn als het gewas in aar begint te komen, kan worden gecombi neerd met Bavistin M, aldus Cabro-Nieuws, uitgave van de Coöp. Land- en Tuinbouwvereniging „Cabro" te Werkendam. N.A.K. Wageningen heeft gewoontegetrouw een overzicht opgesteld betreffende de oppervlakte pootaardappelen waar voor in 1975 keuring voor handelsdoeleinden is aangevraagd. Aan deze uitvoerige lijst per ras ontlenen we de volgende afgeronde gegevens met ter vergelijking het goedgekeurde definitieve areaal 1974 in ha. Rasnaam voorlopige aanvraag goedgekeurd 1975 1974 Bintje 7.570 6.865 Alpha 1.135 1.003 Desirée 1.192 840 Eersteling 966 785 Jaerla 1.102 1.005 Sirtema 1.328 1.558 Spunta 990 774 Totaal 23.825 20.561 Een inzicht omtrent het aangevraagde pootaardappel- areaal per keuringsgebied geeft het volgende staatje. 1975 (voorlopig) 1974 (definitief) Groningen n 3.800 ha 3.034 ha Friesland 4.230 ha 4.008 ha Noordoost-Nederland 2.040 ha 2.033 ha N.O.P. en Flevoland 6.870 ha 6.474 ha Het Grote Rivieren-gebied 230 ha 248 ha Noord-Ho'.land i 4.440 ha 4.128 ha Delta-Nederland' 2.100 ha 2.086 ha De stijging van ruim 7»/2 zo schrijft de H.A. Akker bouw, is geringer dan werd verwacht. Daarbij moet ook nog in aanmerking worden genomen, dat de verwachtingen om trent de ha-opbrengsten voorshands niet al te hoog zijn Dit is eveneens het geval omtrent de pootgoedteelt in West- Europa die gelijk zal blijven of misschien zelfs wat terug zal lopen. Per 1 juli van elk jaar zijn het minimumloon en de mini mumjeugdlonen weer aangepast aan de loonontwikkeling in de voorafgaande periode van oktober tot en met april. In de periode van oktober 1974 tot en met april 1975 heeft deze stijging ruim 5,4 bedragen. De bruto minimumloonbedragen voor werknemers van 23 jaar en ouder worden derhalve per 1 juli 1975 verhoogd van 1275,30 tot 1344,20 per maand, van ƒ294,30 tot 310,20 per week en van 58,86 tot 62,04 per dag. De bruto minimumjeugdloonbedragen zijn per dezelfde datum als volgt: De Regering heeft besloten met ingang van 1 augustus 1975 voor de 16-jarigen de partiële leerplicht uit te breiden van één tot twee dagen per week en voor de 15-jarigen de partiële leerplicht van 2 dagen per week te vervangen door de volledige leerplicht. Voor een 16-jarige bedraagt het minimumjeugdloon bij één dag partiële leerplicht en een werkweek van vier dagen 510,80 per maand en 117,84 per week (dus tot 1 augustus 1975), bij twee dagen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen 383,10 per maand en 88,38 per week. Voor een 15-jarige bedraagt het minimumjeugdloon bij twee da gen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen 322,62 per maand en 74,46 per week (dus tot 1 augustus 1975). Een en ander vloeit voort uit de algemene regel in de Wet minimum(jeugd)loon, dat bij een kortere arbeidsduur dan gebruikelijk het minimum(jeugd)loon naar evenredig heid lager is. Leeftijdscategorie Per maand Per week 22 jaar 1243,40 286,90 21 jaar 1142,60 263,70 20 jaar 1041,80 240,40 19 jaar 940,90 ƒ217,10 18 jaar 840,10 193,90 17 jaar 739,30 170,60 16 jaar 638,50 147,30 15 jaar 537,70 124,10 Akkerbouw WIE A ZEGT MOET OOK B ZEGGEN. Dit geldt ook bij de overbemesting bij granen. Meer N, betekent lan ger groen blijven van het gewas, met als resultaat hogere opbrengst. Pas echter op voor parasieten zoals luizen, meeldauw en afrijpingsziekten. Kontroleer regelmatig de percelen en pas zonodig op tijd een bestrijding toe. GERST IS céN VAN DE GRAANGEWASSEN dat niet geschikt is voor een overbemesting. Vooral in later sta dium geeft een overbemesting in gerst vaak doorwas en een slechte afrijping. Voor brouwgerst wordt het eiwit gehalte door overbemesting gemakkelijk te hoog. HALF JUNI IS DE KANS OP TOPROL in aardappelen weer aanwezig. Vooral een warme droge junimaand geeft dit verschijnsel van toprol de wind in de zeilen. Door een tijdige behandeling met een luisbe strijding smiddel is dit onheil te voorkomen. IN GRANEN, moeten per stengel 10 of meer luizen aanwezig zijn, voordat een bestrijding rendabel is. U be grijpt dat aantal is er zo nog maar niet. In de randen van de percelen komen luizen meestal eerder voor dan b.v. 30 meter in het perceel. Spuit zo weinig als U durft. IN PERIODEN VAN WEINIG EKONOMISCHE arm slag wil men nogal eens het onderhoud van boerderijen achterwege laten. Dat is dan meestal het begin van het einde. De schade wordt dan meestal snel groter en de kosten stijgen onrustbarend. Stel onderhoud dus niet te gauw uit. Vee houder ij IN HET VOORJAAR en de voorzomer is het grasland het meest produktief. Profiteer van de grasgroei door nu zoveel mogelijk te maaien voor wintervoer. Zodra een perceel vrijkomt moet stikstof worden gestrooid. Het ef- fekt hiervan is nu het grootst. NIET ALLEEN HET WEER,, maar vooral het uitgangs materiaal, dus de lengte van het hooigras is belangrijk voor de voederwaarde. Jong gemaaid materiaal kan door slecht weer voederwaarde verliezen, maar te laat ge maaid hooigras kan door de zon niet meer goedgemaakt worden. STEEDS MEER VEEHOUDERS gaan over op tankmel- ken. Voor U een melktank met toebehoren aanschaft is het beter Uw bedrijf te lateti doorlichten. Zou U binnen kort toch willen veranderen met b.v. de bouw van een nieuwe stal of uitbreiding dan moet de grootte van de melktank hieraan worden aanoepast. Ga niet ondoor dacht te werk maar bespreek Uw plannen met de be drijf svoorlichter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6