STELLINGEN Erf en akker P.J.G.N.-NIEUWS 3 CJ.O.-STUURGROEP BEOORDEELDE RAPPORT VAN DE STUDIEKOMMISSIE PROBLEMATIEK JONGE AGRARIËR £"\P maandag 2 juni j.l. waren de leden van de 3 C.J.O. Stuurgroep (het samenwerkingsorgaan van de 3 plattelandsjongerenorganisaties op agrarisch terrein) bij een voor een eerste diskussie over het zojuist versche nen rapport van de Kommissie ter Bestudering van de Problematiek van de Jonge Agrariër. Op deze bijeen komst waren ook de leden van de Agrarische Jongeren Raad van de K.P.J.N. en van de Agrarische Kommissie van de Nederlandse C.P.J. aanwezig. Het ging daarbij om het rapport van de Kommissie, die bijna 2 jaar geleden door het Bestuur van het Land bouwschap werd ingesteld. Deze kreeg toen de taak om de problematiek van de jonge agrariër te bestuderen, waarbij vooral de aandacht gericht moest worden op de problemen in het financieel-ekonomiöche vlak. Bij geble ken noodzaak werd de Kommissie verzocht voorstellen te doen voor maatregelen ter verlichting van de moeilijk heden voor jonge ondernemers in de land- en tuinbouw. PROBLEMEN VAN FINANCIËLE AARD MA 23 keer vergaderen en na v:rschillende tussen- tijdse besprekingen is nu eindelijk het zo lang verwachte rapport verschenen. Een samenvatting van de inhoud van dit rapport is vorige week reeds op een andere plaats in deze krant weergegeven. Uitvoerig is in het rapport aandacht besteed aan de problemen van de jonge agrariër. Hoewel de Kommissie van mening is dat de problemen van de jonge agrariërs qua karakter grotendeels dezelfde zijn als die van de agrarische sek- tor a's geheel, erkent zij dat de algemene problemen bij de jongeren harder aankomen dan bij de ouderen. Het belangrijkste punt waarop de jonge agrariër in het na deel verkeert ten opzichte van zijn oudere kollega's is de verhouding tussen vreem'd en eigen vermogen. De jonge agrariërs beschikken in de regel over aanzienlijk minder eigen vermogen dan de ouderen. Het zijn dan ook vooral de problemen op financieel-ekonomisch ge bied waarmee de jongeren in sterke mate worden ge confronteerd. OOK ANDERE PROBLEMEN DE Kommissie heeft verder gekonstateerd dat de jonge agrariër ook nog andere problemen heeft dan die op financieel gebied. Deze problemen liggen vooral op het gebied van de schaalvergroting. Vele jon ge agrariërs vrezen dat de (psychische) druk, die een sterk groeiend bedrijf met zich meebrengt, nauwelijks zal zün °P *e brengen. Verder verkeert de jonge agra riër in onzekerheid over de plaats van de landbouw en van de zelfstandige ondernemer in de maatschappij. Hij heeft last van de externe invloeden (b.v. milieu en landschapsbehoud) die de bedrijfsinvoering beïnvloeden. De bedrijfsgëbondenheid en het gebrek aan vrije tijd ervaart hij ook als een probleem. VOORSTELLEN NA een uitvoerige bestudering van de problematiek, geïllustreerd met cijfermateriaal, dat, bij gebrek aan recentere gegevens, aangeeft hoe de situatie tot voor enkele jaren was, komt de Kommissie met een aantal voorstellen. Deze voorstellen hebben betrekking op een aantal maatregelen, die stuk voor stuk een on derdeel van de 'bestaande problematiek trachten te ver lichten. De agrarische jongeren van de 3 plattelands jongerenorganisaties hebben met name over deze voor gestelde maatregelen van gedachten gewisseld. Als re sultaat van deze eerste gedachtenwisseling kwam het volgende naar voren: De agrarische jongeren onderschrijven volledig het voorstel om de EG-Richtlijn, die de mogelijkheid opent om de werkenden in de agrarische sektor een inkomensdervingsvergoeding te verstrekken wan neer zij een bij- of nascholingskursus volgen, ook in Nederland toe te passen. Veel bezwaar bestaat tegen het voorstel om aan de groep jongeren, die in loondienst zitten, en die thuis op het bedrijf meewerken, in de gelegenheid te stel len een bedrag van 7500,per jaar belastingvrij te storten op een geblokkeerde rekening. Afgezien nog van de praktische uitvoerbaarheid (velen kun nen dit bedrag niet reserveren) acht men het een onjuiste zaak om deze reserve aan het bedrijf te ont trekken. Gepleit wordt voor de mogelijkheid om dit bedrag van 7500,belastingvrij in het bedrijf te mogen 'beleggen. Voor de kleine groep loontrekkenden die tijdelijk buiten het bedrijf werken acht men het voorstel van de Kommissie een haalbare zaak. De 3 C.J.O. Stuurgroep gaat akkoord met de voor stellen om de vrijgestelde bedragen in de Successie wet te verhogen en om het funktioneren van de pacht te bevorderen. De voorstellen om de werking van de Grondbank te verbeteren dragen in grote mate de goedkeuring van de agrarische jongeren. De toetredingsnormen zullen dan flink verlaagd worden, het ver.engingsrecht is beter geregeld, terwijl ook de mogelijkheid voor te rugkoop is ingebouwd. Deze voorstellen kunnen in 'belangrijke mate bijdragen tot verlichting van de lasten, die de grondfinanciering tegenwoordig met zich meebrengt. Het voorstel van de kommissie om door de Banken een financieringsvorm te laten introduceren, waar bij de mogelijkheid aanwezig is om een deel van de verschuldigde rente bij te schrijven achten de jon geren van grote waarde. Het zou een aanzet kun nen zijn voor het partikuliere bankwezen om een taak op zich te nemen ter verlichting van de pro blematiek van de jonge agrariërs. Daarbij wordt te vens van de Banken gevraagd om meer voorlich ting te geven over de financieringsmogelijkheden voor de overname van bedrijven. De indruk bestaat dat de mogelijkheden nog onvoldoende worden be nut. De jongeren ondersteunenn het voorstel om de groep jonge zelfstandigen (of degenen die in een maat schap samenwerken) een extra fiskale aftrek te ver lenen, om daarmee de opbouw van zijn eigen ar beidsplaats te steunen. O O O O O O O O O O VOORDE VROUW Deze week werd geen copy ontvangen. Wij ver- wachten de volgende week e.e.a. op tijd te zullen ontvangen. o o o o o o o o o o Een tijdelijke rentesu'bsidieregeling voor de finan ciering van de bedrijfsovername wordt akkoord be vonden, met deze restriktie dat deze regeling dan pas mag worden gestaakt, wanneer de andere rege lingen voldoende vrucht gaan afwerpen. NADERE BEOORDELING VOLGT Zoals reeds eerder is opgemerkt gaat het bij deze be oordeling om het resultaat van een eerste gedachten- wisselig over de voorgestelde maatregelen. De diverse voorstellen zullen in de komende tijd nog nader wor den bestudeerd en geanalyseerd. Dit zal op de ver schillende nivo's en op diverse plaatsen in de jonge renorganisaties zeer zeker plaats vinden. WENSEN Er zijn echter ook nog een aantal punten waarop een nadere bestudering ter aanvulling van het werk van de Kommissie wenselijk is. Daarbij kan genoemd worden dat er meer onderzoek nodig is naar het selektieproces. Onvoldoende duidelijk is n.l. wat de oorzaken zijn, waardoor vele jongeren al vroegtijdig besluiten om maar geen 'boer te worden. Ook de sociale problematiek, waarmee jonge agra riërs worden gekonfronteerd, verdient nog meer aan dacht. TOT SLOT Hoewei op diverse punten nog een nadere en meer diepgaande bespreking ribdig is, kan reeds gesteld wor den dat de agrarische jongeren blij zijn met het uit brengen van het lang verwachte rapport, dat aandacht 'besteedt aan de specifieke problemen van de jonge agrariërs. Zij hopen dat hieruit die voorstellen worden overgenomen, welke daadwerkelijk een verlichting van die problemen kunnen betekenen. Daarbij moet wel worden aangetekend dat het een en ander ook beoor deeld moet worden tegen de achtergrond van het ge wenste struktuurbeleid in de land- en tuinbouw. Het Rapport van de Kommissie en samenvattingen van het rapport zijn verkrijgbaar bij de P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070512541, tegen be taling van de verzendkosten. EZIEN de wijze waarop de indexcijfers van de kos- ten van levensonderhoud worden bepaald, ware het beter eerst een grotere betrouwbaarheid van deze ge gevens te verwerven alvorens ze voor universeel gebruik aan te wenden. Dit te meer daar deze gegevens allengs als politiek instrument worden gebruikt. Wanneer dag- en weekbladen hun lezers de gelegen heid bieden via ingezonden stukken discussie te voeren, dienen zij wel te beseffen, dat het langs deze weg opzet ten van bomen, het vellen van andere bomen tot gevolg heeft! Het papier verbruik in Nederland staat gelijk aan 2'/2 boom per persoon per jaar. (Proefschrift Th. B. J. Marcé, Wageningen, 28 mei). Ontwikkelingswerkers met irreële ideeën over alterna tieve landbouwmethoden vormen geen gevaar voor de voedselproduktie in de Derde Wereld, omdat ze daar toch geen gehoor vinden. (Proefschrift G. J. H. Grubben; Wa geningen, 11 juni 1975.) Sociaal gezien verdient het aanbeveling om bij het ro ken van een sigaret diep te inhaleren; dit maakt dat de uitgeblazen rook minder schadelijk is voor de omgeving van de roker. De gemiddelde leeftijdsverwachting van de vrouw zal negatief beïnvloed worden door de toenemende emanci patie. (Proefschrift P. W. L. Tas; Wageningen, 10 juni 1975.) Er worden in Kenya weinig levensverzekeringen afgeslo ten. Maar dat wil niet zeggen dat er geen verzekeringen voor het leven zouden zijn. Want wat zijn de beste vormen van verzekeringen hier? Dat zijn land en kinderen. In de eerste plaats land'. Van hoog tot laag in Kenya probeert iedereen land in zijn bezit te krijgen. Natuurlijk lukt dit de hooggeplaatsten het gemakkelijkst. Zelfs de hoogste ambtenaren zorgen er voor dat ze in hun tamgebieden grond hebben. Want kijk eens, je weet het in een jong Afrikaans land nooit zeker hoe morgen de politie ke wind zal waaien. Je kunt vandaag wel staatssekretaris zijn, maar als morgen bijvoorbeeld het leger de macht grijpt dan vlieg je zo de straat op. Dat is dan wel even naar, maar je komt niet om van de honger je gaat terug naar het land en je zaait mais en na een maand of drie vier heb je eten, als het op tijd wil regenen. Maar terwijl ze nog steeds werk hebben, kijkt moeder de vrouw wel naar het land. Het is meestal zo dat op die plaatsen waar landbouwgrond is, wei nig of geen andere werkgelegenheid is. De mannen zijn dus alleen maar thuis wanneer ze vakantie hebben. Isaac die hier in Hola een goede baan heeft als districts officer heeft vier officiële vrouwen. Hij is er heel erg gelukkig mee, be weert hij. Zeventien kinderen heeft hij. Alle vier die vrou wen verdienen ieder op hun eigen manier de kost. Twee werken er op het land en zorgen daar voor hun kinderen. Wat er overschiet van de oogst wordt verkocht. De derde vrouw die heeft een winkeltje annex café, een beste brood winning vooral dat café. En de vierde en jongste vrouw is bij hem hier en komt aan de kost als onderwijzeres. Isaac verdient een goed salaris, en dat hele huishouden loopt als een trein. Isaac weegt dicht tegen de honderd kilo, en kan heerlijk simpel praten over zakendoen. Als ik niet meer bij het gouvernement werk zegt hij, dan geen zorgen. Overdag verkoop ik bier in mijn café, eieren van mijn boerderijtje. Alleen maar geld innen, en dan maakt hij een gebaar van geld opstrijken. Wel, de andere morgen naar de bank het geld wegbrengen. Hij meent het helemaal echt, zonder twij fel. Dan heb je David, die heeft een mooie boerderij gekocht in de voormalige witte hooglanden. Daar doet zijn broer het bedrijf, en hij komt een paar keer per jaar kijken. Hij is ge lukkig, want zo'n bedrijf van een tweehonderd gemeet is een kostelijk bezit. Ook al is er nergens geen werk te vinden voor zijn kinderen, dan kunnen ze toch allemaal gemakkelijk terecht op de boerderij, die je gemakkelijk in tienen kunt splitsen. y\fE moeten natuurlijk wel even goed in de gaten hou den dat we in Kenya geen Algemene Bijstandswet kennen! Maar David heeft nog een ijzertje in het vuur. Zijn vrouw heeft een grote vrachtwagen gekocht dat wil zeggen zij heeft een transportvergunning. We weten toevallig dat het goede mens geen vrachtwagen heeft. Maar die transport vergunning is geld waard. Dat weet David natuurlijk ook, en die vergunning heeft hij aan een Arabier gegeven die wel een vrachtwagen had maar geen transportvergunning kreeg. Ieder jaar strijkt hij daar een mooi bedragje van op. Dan heb je Komu, die gevangenisdirekteur is, en thuis in zijn stamland al zes boerderijtjes heeft, voor iedere zoon een. Maar zelf zit hij oök niet stil, al is hij gevangenisdirekteur. Achter zijn huis heeft hij een gemet of acht om laten ploe gen. Vervolgens heeft hij niemand meer nodig, want iedere morgen trekken er een stuk of twintig gevangenen heen onder bewaking. Die mannen in hun witte pakjes bewerken zijn land. Dit jaar gaat hij zes gemeet uien zaaien, en de rest komt onder mais en zoete aardappelen, en meloenen. Ook heeft hij nog een hoekje voor groenten. Toen ze in de eigen gevangenistuin helemaal geen groenten hadden, had Komu vollop. Wel het lag voor de hand dat de direkteur die groenten toen verkocht aan de gevangenis waar hij een dik ke zesduizend shilling van binnenhaalde. Toen zijn meloe nen rijp waren was er geen markt voor in Hola, maar in Malindi waar het barst van de Duitse toeristen, wilden de hotels grif zes shilling de kilo betalen. Zo gaat dat hier. Er is een geweldige landhonger. ET heeft wel het voordeel dat iedereen ook een beetje bd*er is. Ze gaan soms zelfs zo ver dat ze inplaats van bloemetjes in de voortuin er soghum of mais zaaien. Het zou voor de Nederlandse boeren niet beroerd zijn als Den Uyl en Lubbers ook een boerderijtje hadden. En een minister van landbouw die zelf ook zijn aardappels had zien verrotten zou wat dichter bij de boeren staan dan ene Van d'6i" ^^00 Zelfs Kenyatta en Arap Moi de vice-president hebben vol op land en zien daar graag zoveel mogelijk van binnenko men. President Kenyatta roept tegen iedereen die geen werk heeft dat hij terug naar het land moet gaan. Dat kan hier gelukkig ook. Van de honger hoeft er niemand om te ko men. De mensen staan nog zo dicht bij het gewone voedsel dat je zelf kunt verbouwen, dat wanneer je nergens een paar gemeetjes land zou hebben, je geen oog dicht meer zou doen. In Nederland heeft bijna niemand daar nog weet van. We zitten goed met al onze sociale voorzieningen, maar ja wij hebben ook geen land meer natuurlijk. De tweede verzeke ring voor het leven zijn de kinderen. Geboortebeperking voor de gewone man is gekkenwerk. Heb je tien kinderen, bijvoorbeeld vijf dochters en vijf zonen, dan zit je op rozen. De dochters brengen een stevige bruidschat binnen. Meestal koeien, geiten, schapen en geld. En de zonen die zorgen er voor als je zelf niet meer werken kunt dat toch je matje plaatsje krijgt, en de etensnap gevuld blijft, tot je laatste adem. Een nobele verzekering voor het leven! SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15